Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: Liceul Tehnologic ‘Costache Conachi”, Pechea


Data: 21.09.2021
Clasa: a IX-a B
Profesor: ing. Cucoș Mihai
Modul 3: Organe de mașini
Unitatea de învățare: 1. Noțiuni generale despre organele de mașini.
Tema lecției: Forțe preluate de către organele de mașini;Tipuri de solicitări simple
Tipul lecției: mixtă
Durata: 80 min.
Scopul lecției: Dobândire de noi cunoștințe;
Locul de desfășurare: sala de clasă
Unitatea de rezultate ale învățării 3: Montarea organelor de mașini în subansambluri mecanice.
Rezultate ale învățării: .
a) Cunoștințe:
Cn1 - să identifice tipurile de reazeme ale organelor de mașini
Cn2- să identifice tipurile de forțe preluate de către organele de mașini
Cn3 -să identifice diferitele tipuri de solicitări simple ale organelor de mașini

b) Abilitați:
Ab1 – să exemplifice consecințele diferitelor solicitări simple
Ab2 – să utilizeze corect vocabularul comun și cel de specialitate
c) Atitudini
At1 – să participe activ și să accepte asimilarea noilor cunoștințe
At2 – să manifeste cooperare în cadrul grupului clasei

Strategii didactice:
- Metode didactice: conversația, explicația , problematizarea, expunerea, observarea sistematică;
- Mijloace de învățământ: fișe de documentare, fișe de lucru, materiale ajutătoare, manual ,caietul, tabla.
- Moduri de activitate: individuală, frontală,

BIBLIOGRAFIE:
● Drobotă Victor, Atanasiu Mihail, Stere Nicolae: Rezistența materialelor și organe de mașini, manual pentru licee industriale, Editura Didactică și
Pedagogică, București, 1986.
● Moraru I., Bălăceanu E.: Organe de mașini, manual pentru Școala de Arte și Meserii, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2006
Etapele lecției Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice
(min) Metode Resurse
I . SECVENȚA 5
ORGANIZATORICĂ
1. Asigurarea •Salutul,conversatie de acomodare,verificarea prezenței,a •La locurile lor, raspund solicitarilor Dialogul Catalog
condițiilor necesare existenței caietului de notițe,anunță activitatea ce profesorului,nominalizează Conversația
bunei desfășurări a urmează a se desfășura. absenții,prezintă caietele,sunt pregătiți să
lecției înceapă lecția.
II.VERIFICAREA ȘI 20
APRECIEREA NIVELULUI DE
CUNOȘTINȚE
1. Asigurarea •Prezintă pe scurt conținutul și competențele specifice •Urmăresc prezentarea și se concentrează Expunerea
continuității activității lecției trecute. asupra conținutului lecției trecute.
de instruire
2.Obținerea •Profesorul verifică nivelul cunoștințelor dobândite •Răspund întrebărilor profesorului: Conversația Tabla
performanței didactice anterior prin întrebări adresate frontal. 1. Organele de masini sunt piese sau Chestionare
prin verificarea și Profesorul adreseză întrebări: ansambluri de piese avand rol functional orală
consolidarea bine determinat si se gasesc in componenta
masinilor si instalatiilor.
cunoștințelor dobândite 1. Ce sunt organele de masini?
2. Clasificarea d.p.d.v. constructiv:
anterior
• Simple si complexe
2. Care este clasificarea organelor de masini din punct de D.p.d.v. functional:
vedere constructiv si functional? • Pasive si active

3. Evaluarea și notarea • Corectează dacă este cazul, răspunsurile eronate sau • Își însușesc răspunsurile corecte și Explicația
răspunsurilor face completările necesare; completările făcute. Observația
• Apreciază sau critică elevii verificați.
III. TRANSMITEREA NOILOR 40
CUNOȘTINȚE ȘI FORMAREA
DEPRINDERILOR

1. Captarea atenției •Captează curiozitatea și interesul elevilor pentru lecția •Devin interesați de tema propusă. Expunerea Docume
elevilor nouă prezentând diferite materiale didactice. n-te +
mat.
didactic
e
2. Comunicarea titlului • Anunță și scrie pe tablă titlul lecției: Forțe preluate de •Notează în caiete titlul lecției și rețin Expunerea Tabla
lecției și a catre organele de masini, tipuri de solicitari simple competențele specifice urmărite. Caiete
competențelor specifice • Sa identifice tipurile de forte preluate de catre organele de
ale acesteia de masini notițe
• Sa identifice tipurile de reazeme ale organelor de
masini
• Sa identifice tipurile de solicitari simple ale organelor
de masini
3. Transmiterea noilor •Profesorul explică si exemplifica tipurile de reazeme, • Răspund solicitărilor profesorului; Conversația Tabla
cunoștințe tipurile de forte si tipurile de solicitari simple. • Elevii iau notițe. Explicaţia Caiete
• Elevii pun si alte intrebari ştiinţifică de
suplimentare. notițe

4. Asigurarea feedback- • Confirmă, completează și apreciază corectitudinea •Se autocorectează și rețin explicațiile Explicația
ului răspunsurilor și intervine cu explicații suplimentare suplimentare. științifică
IV.SECVENȚA FINALĂ 15
1.Apreciere asupra • Formulează aprecieri și dacă este cazul, observații și •Rețin aprecierile,raspunsurile colegilor, Conversația
desfășurarii lecției și recomandări. observațiile și recomandările. Catalog
evaluare Distribuie fiecarui elev o fișă de lucru ca tema pentru
acasă.
Notează elevii care au raspuns pe parcursul orelor.

Întocmit: ing. Cucoș Mihai

S-ar putea să vă placă și