Sunteți pe pagina 1din 6

Unitatea Şcolară: Liceul Tehnologic “Malaxa”

Disciplina: M2 – Lăcătușărie generală


Profesor: ing. Lipan Ioana
Clasa: a IX-a LICEU SERAL ȘI ȘC. PROFESIONALĂ a IX- a C
An școlar: 2023-2024
Unitatea de învăţare: Proprietăţile materialelor tehnice
Lecţia: Proprietăţi mecanice ale metalelor şi aliajelor
Tipul lectiei: Lecţie mixtă (lecţie de predare - învăţare)
Durata lectiei: 50 min
Locul de desfăşurare: Sala de clasa

PROIECT DIDACTIC

Titlul lecției: Proprietăţi mecanice ale metalelor şi aliajelor

Scopul lecției:
 Identificarea proprietăților mecanice ale materialelor tehnice
 Identificarea utilizărilor materialelor tehnice în funcție de proprietățile mecanice
 Identificarea încercărilor la care sunt supuse în practică materialele tehnice

Competenţa specifică: Stabileşte legătura între materialele tehnice, structura şi proprietăţile lor

I. Conţinutul activităţilor de instruire:

Cod Arii de conţinut Sub-arii de conţinut


C1 Introducere Definiția proprietăților mecanice
Enumerarea proprietăților mecanice
C2 Elasticitatea şi plasticitatea Definiţia elasticităţii
Definiţia plasticităţii
Influenţe practice ale elasticităţii şi plasticităţii
C3 Rezistenţa mecanică Definiţia rezistenţei mecanice
Solicitari mecanice
C4 Reziliența (rezistența la șoc) Definiția rezilienței
Influențe practice ale rezilienței(tenacitate și
fragilitate)
C5 Reziștența la oboseală Definiție reziștența la oboseală
Exemple practice

II. Obiective operaţionale:


La sfârsitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1. Să definescă și să enumere proprietățile mecanice ale metalelor
O 2. Să definească elasticitatea și plasticitatea.
O 3. Să exemplifice influenţele practice ale elasticităţii şi plasticităţii.
O 4. Să definească rezistenţa mecanică.
O 5. Să recunoască tipurile de solicitări mecanice.
O6. Să dea exemple de piese mecanice care rezistă la șoc și la oboseală

1
III. Diagrama obiective – conţinut

Obiective operationale/ C1 C2 C3 C4 C5
Continut
O1 X
O2 X
O3 X
O4 X
O5 X
O6 X X

IV. Metode şi procedee de instruire:


 discuții dirijate, conversaţie euristică, prezentare power point, învățare prin descoperire,
problematizarea
V. Mijloace de învăţământ:
 Prezentarea power point rulată pe sistemul multimedia conectat la internet -
http://www.slideshare.net/romanvirgil/proprietatile-mecanice-ale-metalelor, tablă, manual, fișe de lucru
și caiete de notiţe
VI. Forme de organizare a lecției:
 frontal, individual
VII. Mediul de instruire:
 Centrul deschis pentru educație cu sistem multimedia conectat la internet
VIII. Evaluare:
 Observarea curentă, evaluare orală, evaluare scrisă.

Bibliografie:
 Adriana Popes
 cu – Manual pentru cultură de specialitate, pentru şcolile de arte şi meserii, domeniul mecanic, clasa a
IX-a, Editura Didactică şi Pedagogică, 2008
 http://www.slideshare.net/romanvirgil/proprietatile-mecanice-ale-metalelor

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

3
Evenimentele Strategie didactică
instruirii. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode de Mijloace de Forme de Evaluare

Timp
(min)
Conţinuturi/ învăţământ învăţământ organizare
Obiective a activităţii
1 2 3 4 5 6 7 8
Moment 2 Face prezenţa elevilor, notează elevii Raspund la întrebările puse de Conversaţia Catalog, Frontală
organizatoric absenţi în catalogul clasei, deschide profesor, îşi însuşesc observaţiile şi pixuri -
calculatorul și conexiunea la internet; recomandările primite.
face observaţii şi recomandări, dacă
este cazul.
Reactualizarea Adresează întrebări privind: Elevii sunt atenți, răspund Conversație Manual Frontală și orală
cunoșțințelor 3 - Care sunt proprietățile fizice întrebărilor adresate de către euristică individuală
învățate anterior ale materialelor tehnice? profesor Discuții
- Ce utilizări au cuprul, Participă active la reactualizarea dirijate
aluminiul, oțelul în funcție de cunoștințelor dobândite anterior Invățare
proprietățile fizice? prin
descoperire
Anunțarea 2 Anunță titlul lecției și obiectivele ce Notează titlul lecției în caiete și conversație Tabla
obiectivelor lecției trebuiesc atinse la sfârșitul lecției; conținuturile ce vor fi parcurse Calculator
notează obiectivele pe tablă
Propune elevilor o nouă situaţie de Işi notează pe caiete definiţiile Prezentare Tabla Frontală Observare
Tansmiterea de noi învățare (lecţie) elasticităţii şi plasticităţii. power Caiete de curentă
cunoştinţe Explică și argumentează Desenează pe caiete o bară point notite
particularitățile filmului de prezentare. deformată elastic şi una plastic. Individuală
20 Prezintă o secvență din prezentare ppt. Işi notează influenţele practice ale
definirea și enumerarea celor două proprietăţi.
Dirijarea învăţării proprietăților mecanice, elasticitatea orală
C 1, C2 - O 1, şi plasticitatea.
O2,O3 Prezintă influenţele practice ale celor
două proprietăţi.
Reprezintă pe tablă modul în care se
manifestă cele două proprietăți datorită
actiunii exterioare a forței
Solicita cativa elevi sa defineasca Elevii definesc cele doua Discuții Calculator, Individuală Observare
Obţinerea elasticitatea si plasticitatea. proprietati. Urmaresc cu atentie cele dirijate tablă, curentă
performanţei Sunt scosi doi elevi la tabla sa doua desene si dau explicatiile caiete de Frontală Evaluare
şi asigurarea feed- 3 identifice starea barei deformate elastic necesare. Retin ca starea deformarii Conversatia notițe orală
back-ului si a celei deformate plastic. depinde de forta aplicata. Explicatia
Sunt intrebati “De cine depinde starea Prezentarea
de deformare?”- (De marimea fortei Retin aprecierele si explicatiile ppt.
F). suplimentare.
Sunt solicitati sa identifice si alte
4
domenii de influentă
Confirma si apreciaza raspunsurile
corecte ale elevilor. Face observatii şi
corecţii dacă este cazul.
Dirijarea învăţării Prezinta definiţia rezistenţei mecanice Devin atenţi şi îşi notează pe caiete Explicaţia Calculator, Frontală, Observare
C 3 – O4, O5 5 şi subliniază influenţa ei în industria definiţiile rezistenţei mecanice și Conversatia caiete de curentă
constructoare de maşini. enumerarea acestora: întindere- notițe Individuală
Scoate în evidenţă tipurile de solicitări compresiune, încovoiere, forfecare,
mecanice în funcţie de modul de torsiune. Evaluare
aplicare a forţei: întindere- Desenează pe caiete desenele cu orală
compresiune, încovoiere, forfecare, barele sub acţiunea diferitelor forţe
torsiune. în funcţie de solicitare.
Defineşte aceste solicitări.
Desenează pe tablă barele sub acţiunea
diferitelor forţe în funcţie de solicitare.

Dirijarea învăţării 5 Prezintă slide-urile cu tenacitatea, Elevii urmăresc explicațiile Prezentarea Calculator Frontală, Observare
C4 , C5 - O6 reziliența și rezistența la oboseală ppt., curentă
explicația
Obţinerea Cere elevilor să definească rezistenţa 1, 2 elevi definesc rezistenţa Conversatia Calculator, Individuală Observare
performanţei şi 3 mecanică și apoi să recunoască pe mecanică. Explicatia caiete de Frontală curentă
asigurarea feed- desene ce solicitări sunt. Câte un elev recunoaște o solicitare notițe Evaluare
back-ului Confirmă şi apreciază răspunsurile mecanică. orală
corecte ale elevilor. Face observaţii şi
corecţii dacă este cazul.
Fixarea şi Recapitulează, pe scurt, noţiunile Elevii îşi însuşesc încă o dată Conversatia Fișa de Frontală Observare
consolidarea noilor predate, punând accent pe noţunile mai noţiunile predate, fixandu-le mai Exerciţiul lucru curenta
cunoştinte 5 dificile cu acent pe noţiunile de bine. Elevii răspund la întrebările Individuală Evaluare
Evaluarea elasticitate, plasticitate, rezistenţă din fișă. orala
performanţei mecanică.
Solicită elevilor să răspundă pe fișa de
lucru și verifică răspunsurile împreună
cu aceștia.

Secvenţa finală Formulează aprecieri, observaţii şi Retin aprecierile, observatiile si Conversatia Catalog Individuala
2 recomandări. recomandarile. Frontala
Aprecierea Apreciază prin note răspunsurile
desfasurării lecţiei elevilor motivându-le. -
şi a asimilării
cunoştinţelor Formulează trei întrebări ca temă de
reflecție pentru acasă.

5
Fişa de lucru:

1. Elasticitatea este o proprietate:


a) fizica; b) mecanica; c) tehnologica;
2. O bara deformata plastic:
a) revine la pozitia initiala; b) nu revine la pozitia initiala
3. La o bara solicitata la intindere forta actioneaza:
a) perpendicular pe bara; b) sub un unghi de 45 o fata de axa de simetrie; c) pe directia axei de simetrie.

Barem de corectare: 1-b; 2-b; 3-c

Tema:

Intrebări:
1. In ce constă diferenţa între proprietatea de elasticitate şi plasticitate?
2. Care este importanţa rezistenţei mecanice în practică?
3. Cum acţionează forţele la o bară solicitată la întindere?

Barem de evaluare- notare

Subiectul 1 3 puncte
Subiectul 2 3 puncte
Subiectul 3 3 puncte
Din oficiu 1 punct
Total 10 puncte

Răspunsuri:
1. O bară deformată elastic după îndepartarea forţei revine la forma şi poziţia iniţiala în timp ce una deformată plastic nu mai revine la forma şi
poziţia iniţială;
2. Cunoaşterea rezistenţei este de mare importantă în industria constructoare de maşini. Tinând cont de această proprietate, se pot determina
dimensiunile organelor de maşini executate din diferite materiale.
3. La o bară solicitată la întindere forţele acţionează pe direcţia axei de simetrie şi trag de bară.

S-ar putea să vă placă și