Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE
Data: 14.01.2023
Disciplina: Fizică
Clasa: a IX a
Unitatea de învățare: Principii și legi în mecanica newtoniană
Titlul lecţiei: Legea lui Hooke. Forța elastică.
Scopul lecţiei: Însușirea cunoștințelor privind principiile și legile mecanicii newtoniene
Tipul lecţiei: Mixtă
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Durata: 50 de minute

1. Conţinutulactivităţii de instruire
Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut
1.1 Identificarea efectului static al interacțiunii
1. LEGEA LUI HOOKE
dintre corpuri.
1.2 Studiul legii lui Hooke prin experiment
virtual
C1 1.3 Scrierea matematică a legii lui Hooke
1.4 Definirea constantei elastice a unui material
2.1 Identificarea condițiilor de apariție și
2. FORȚA ELASTICĂ acțiune a forței elastice
2.2 Definirea și caracterizarea forței elastice
2.3 Reprezentarea grafică comparativă a forței
deformatoare respectiv a forței elastice
C2
2.4 Identificarea aplicațiilor practice ale
forțelor elastice
2.5 Rezolvarea unor probleme sau a unor
situații problemă pe baza cunoștințelor despre
forța deformatoare respectiv forța elastică.
2. Obiectivele pedagogice operaţionale

O1. Să scrie cele 4 relații matematice echivalente ale legii lui Hooke.
O2. Să denumească cele 5 mărimi fizice care intervin în legea lui Hooke.
O3. Să definească forța elastică.
O4. Să identifice cel puțin 5 aplicații practice ale forței elastice
O5. Să rezolve probleme simple/situații problemă.

Diagrama obiective-conținut
3.
Cod obiectiv C1 C2
O1 X
O2 X
O3 X
O4 X
O5 X X

4. Metode de învăţământ:
Metodele și procedeele de instruire folosite: conversația, explicația, expunerea, demonstrația prin experiment (virtual) exercițiul și problematizarea.

5. Mijloace de învăţământ
Cod Denumirea resursei materiale
SB Smart Board
PPT Prezentare PowerPoint
FL Fișă de lucru
TB Tablă
MK Marker
ML Materiale de laborator
P Praștie
CH Coală de hârtie

6.Bibliografie
Doina Turcitu, Marin Șerban, Magda Panaghianu, Manual de Fizică clasa a IX-a, editura Radical, 2007
Mihaela Chiriță, Culegere de Probleme propuse și rezolvate pentru clasa a IX-a și BACALAUREAT, editura Tamar, 2022
B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategia didactică
Etape și evenimente ale Timp
Forme de
instruirii. Conţinut și Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode de învăţământ Mijloace Evaluare nr.
organizare a
obiective operaţionale. de minut
activităţii
învăţămân e
t
1. MOMENT ORGANIZATORIC

Verificarea prezenței elevilor. Comunică absenții


Crearea condițiilor optime necesare profesorului. - FRONTALĂ -
2
în vederea desfășurării lecției. Preiau sarcinile propuse
de cadrul didactic.

3. TRANSMITEREA NOILOR CUNOȘTINȚE

Evocare – anticipare
C1, C2 Adresează câteva întrebări cu privire la Răspund la întrebări. PPT
noțiunile studiate în orele precedente, 1. Efecte dinamice SB
CONVERSAȚIA FRONTALĂ ORALĂ 3
care să introducă noua temă de studiat: sau efecte statice.
1. Ce fel de efecte poate produce 2. Efect dinamic =
acțiunea unei forțe? are loc modificarea
2. În ce constă efectul dinamic? stării de mișcare a
3. Dar efectul static? corpului.
Efect static = are loc
deformarea corpului.
Întreabă: Ascultă, răspund, – 3
CONVERSAȚIA P
Captarea atenției De la orele de religie, ştiţi că micul urmăresc demonstrația FRONTALĂ
C1 păstor David l-a învins pe uriaşul Goliat practică, participă la EXPLICAȚIA SB
cu o praştie. conversație. PPT
DEMONSTRAȚIA
Poate descrie cineva praștia?
PRACTICĂ
Poate explica cineva care este modul de
funcționare al praștiei?
Profesorul arată o praștie.
Deschide prezentarea PPT
Sunt atenți, își notează
Comunicarea titlului și a Comunică și scrie pe tablă titlul lecției și CONVERSAȚIA
în caiete titlul lecției. SB
obiectivelor lecției prezintă obiectivele operaționale. EXPUNEREA FRONTALĂ –
Rețin obiectivele 2
PPT
operaționale.
Prezentarea conținutului Profesorul arată o praștie exemplificând, Ascultă, urmăresc DEMONSTRAȚIA P FRONTALĂ – 20
C1 și dirijarea învățării. evidențiind efectul static, tipul explicațiile, notează PRACTICĂ SB
deformării (elastică). noțiunile prezentate în CONVERSAȚIA PPT
Ia o foaie de hârtie și aplicând forțe caiete, pun întrebări. EXPUNEREA ML
C1, O1, O2 EXPLICAȚIA
deformatoare evidențiază deformarea TB
plastică. MK
Deschide simularea experimentului ce CH
demonstrează efectele forței
deformatoare.
Concluzionează: Δℓ ∽ F, Δℓ ∽ ℓ0,
Δℓ ∽ 1/S0
Scrie o primă ecuație a legii lui Hooke:
1 F l0
∆ l= (1)
E S0
Introduce și a două formă:
F ∆l
=E (2)
S0 l0
unde:
Raportul F/S0 =  reprezintă forța
exercitată pe unitatea de suprafață și se
numește efort unitar (tensiune).
[]SI = N/m2
Raportul l/l0 =  reprezinta raportul intre
alungirea absoluta si lungimea initiala si
se numeste alungire relativa. Este
adimensional.
E este o constanta de material si se
numeste modulul lui Young (modul de
elasticitate longitudinal).
[E]SI = N/m2
Cu aceste notații putem scrie o altă formă
a legii lui Hooke:
=E (3)
Evidențiază și definește constanta elastică
a materialului scriind a treia ecuație
echivalentă a legii lui Hooke:
1 l0
F= ∆l (4)
E S0
1 l0
unde notăm: k = (5)
E S0
constanta elastică.
Cu o coală de hârtie arată limita de
elasticitate a unui material și faptul că
legea lui Hooke se aplică NUMAI
domeniului elastic al materialului.
Prezintă graficul cu domeniile de:
elasticitate, plasticitate, curgere a
materialului.
Evocă situația ruperii unei bucăți de
sârmă, care la un moment dat este foarte
maleabilă, adică atinge domeniul de
curgere al materialului, în care se poate
produce oricând ruperea.
Ascultă, urmăresc DEMONSTRAȚIA P 10
Prezentarea conținutului C2 Cu ajutorul praștiei evidențiază legătură
explicațiile, notează PRACTICĂ SB
și dirijarea învățării. dintre deformare și apariția unei forțe noțiunile prezentate în CONVERSAȚIA PPT
care va readuce materialul la forma caiete, pun întrebări, EXPUNEREA
C2, O3, O4 ML
inițială. răspund EXPLICAȚIA TB
Desenează vectorul forță elastică MK
într-un resort deformat.

Definește forța elastică: Fe este


forța care apare în corpurile
deformate, are sensul opus
deformației și este proporțională
cu valoarea acesteia, ∆l.

Fe = –k ⃗
⃗ Δl
k este constanta elastică, iar semnul minus
exprimă oponența dintre ⃗ Fe și ⃗
Δl
Prezintă aplicațiile practice ale forței
elastice, solicită și alte exemple de la elevi
Obținerea performanței Le prezintă elevilor fișa de lucru. Ascultă, răspund, SB – 5
C1, C2 Oferă câteva explicații privind rezolvă, întreabă. CONVERSAȚIA PPT INDIVIDUALĂ
O5 rezolvarea acesteia. EXPUNEREA FL
Rezolvă împreună primul exercițiu EXPLICAȚIA TB
din fișa de lucru. Răspunde la EXERCIȚIUL MK
întrebările elevilor și intervine cu
explicații suplimentare, dacă este
cazul.

Asigurarea conexiunii inverse Face o recapitulare a noțiunilor studiate. Ascultă și urmăresc cu


Răspunde la întrebările elevilor și atenție cele spuse de CONVERSAȚIA
SB
intervine cu explicații suplimentare, cadrul didactic. EXPUNEREA FRONTALĂ ORALĂ 3
PPT
dacă este cazul. Adresează întrebări EXPLICAȚIA
suplimentare, dacă este
nevoie.
4. SISTEMATIZAREA ȘI CONSOLIDAREA CUNOȘTINȚELOR

Profesorul le comunică elevilor tema


Notează tema.
pentru acasă. (finalizarea fișei
Adresează întrebări în CONVERSAȚIA SB
Asigurarea retenției și primite) FRONTALĂ – 2
cazul în care au EXPLICAȚIA PPT
a transferului Acesta le oferă câteva explicații privind
nelămuriri.
rezolvarea acesteia.
Răspunde la întrebările adresate de către
elevi.
Fișa de lucru – forța elastică

1. Un resort are lungimea inițială de 8 cm, iar deformat are lungimea de 3 cm. Știind că forța
elastică este de 400 N, se cere :

a) Reprezentarea vectorială a forței deformatoare și a forței elastice.

b) Constanta elastică a resortului.

c) Tipul deformării (alungire sau comprimare).

2. Un resort este deformat cu 5 dm de o forță de 3000 N. Ce valoare are forța care deformează
același resort, cu 900 mm ?

3. Care este alungirea unui resort de constantă elastică de 1000 N/m, dacă forța elastică este
10 N?
4. Unitatea de măsură a modulului de elasticitate (modulul lui Young) este:
a. 2 N/m2 b. N/m c. N·m d. N
5. 2. Forțele care acționează asupra unui corp aflat în repaus, legat de un resort alungit, aflat
pe o suprafață orizontală cu frecare sunt reprezentate corect în figura:

S-ar putea să vă placă și