Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Data: 04.12.2023
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 2 Videle
Clasa: a III-a
Profesor învățământ primar: zona Videle
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Înmulţirea numerelor naturale în concentrul 0 – 10000
Subiectul: Înmulțirea a două numere naturale de cel puțin două cifre
Tipul lecției: Însușire de noi cunoștințe
Competențe specifice vizate:
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii;
5.1.Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente simple
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0-10 000.
Obiective operaționale:

.La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1: să efectueze operații de înmulțire în concentrul 0-10000; utilizând algoritmul de calcul și terminologia matematică.
O2: să rezolve înmulţiri când un factor este un număr de trei cifre şi altul de două cifre prin procedeul preferat;
O3: să rezolve probleme pe baza analizei logice a acestora (judecata problemei);
Strategii didactice

Metode şi procedee: explicaţia, demonstrația, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic.


Mijloace de învăţământ: manual, caietele elevilor, flipchart, fișe de lucru, planșe
Forme de organizare: frontal, individual, în echipe.

https://edu.litera.ro/manuale/2021_318_MAT3/index.html

https://edu.litera.ro/book.php?book=1056

https://www.youtube.com/watch?v=DVfkstDZA_M

Umane: 23 de elevi
Temporale: 45 minute
Forme de organizare: frontal, individual, pe microgrupuri, în echipe.
Forme de evaluare: Observarea sistematică, aprecierea verbală, interevaluarea.

Bibliografie:
OMEN 5003_MATEMATICA_STIINTE_CLS III_IV.pdf (rocnee.eu)

Școala Intuitext (scoalaintuitext.ro)

https://platforma.scoalaintuitext.ro/digital-lesson/view/84
- Neagu, Mihaela, Mocanu, Mioara, Metodica predării matematicii la ciclul primar, Ed. Polirom, 2007.
- "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învătare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV - program de formare
continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar"- suport de curs – 2013

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecției/ Obiecti Conținutul științific Strategia didactică Evaluare


crt Durata ve
operați Resurse Resurse Forme de
onale procedurale materiale activitate

1. Moment Sunt create condițiile optime pentru buna conversația caiete, frontală observarea
sistematică
organizatoric desfășurare a lecției. manuale
2’ Pregătesc materialele didactice necesare. instrumente
de scris
Elevii se pregătesc pentru activitate.
2. Verificarea Verific tema din punct de vedere cantitativ și, conversația frontală aprecieri
secvențial, calitativ. verbale
temei observația
5’
3. Captarea atenției O1 Joc Metoda RAI: elevii aruncă de la unul la conversația cățel de pluș frontală Capacitatea
celălalt un cățel de pluș, adresându-și întrebări exercițiul de a reda
4’
referitoare la înmulțire, folosind tabla înmulțirii și problematizarea terminologi
terminologia matematică. Ultima sarcină de lucru a specifică
va fi o inmulțire a unui număr de 3 cifre cu unul matematicii
de 2 cifre: 325X15
4. Anunțarea temei Anunț titlul lecției și îl notez pe tablă. Prezint conversația caietele de frontală obsevarea
și prezentarea obiectivele lecției și câteva activități pe care le clasă sistematică
succintă a vom derula pe parcursul acestei ore.
obiectivelor Elevii vor nota în caiete titlul lecției.
vizate 4’

5. Dirijarea O1, O2 Exemplific la tablă rezolvarea prin demonstrația tabla frontală


învățării descompunerea unui factor a înmulțirii propuse
20’ spre rezolvare în cadrul metodei RAI:325x15=

laptop,
proiector, frontală
Apoi urmărim la proiector o demonstrație de
rezolvare a înmulțirii în scris:

https://www.youtube.com/watch?v=DVfkstDZA_M
O1, O2 1. Se efectuează câteva operații de înmulțire tabla
la tabla și în caiete prin ambele procedee de individuală
calcul învățate.

345x 21=
532 x 20=
227 x 41 =
760 x 13 =
2. Se prezintă o planșă de flipchart cu
exerciții ce presupun corespondența între
O1, O2 operația de înmulțire și produs, exercițiul 2, flipchart, individuală
pagina 41. marker
3. Activitate pe echipe
Clasa este împărțită în 6 grupe de câte 4
elevi.
O3
Fiecare grupă primește o problemă ce se rezolvă
prin procedeele de calcul învățate. (paginile 42- manualul pe grupe
43, manualul de matematică

6. Fixarea O1, O2 Fișă de lucru: exercițiul Caietul, Activitate observarea


instrumente
cunoștințelor independen- sistematică
243x 560x 382x 453x 241x 174x de scris
5’ 32 23 40 24 30 20 tă aprecieri
------ ------ ------ ------- ------- --------- verbale

Verific fișele primilor 5 elevi și îi notez, apoi


citim cu glas tare răspunsurile, fiecare elev
verificând rezolvarea.
7. Asigurarea O2, O3 Dau tema elevilor și le explic sarcinile. Temă: 8, conversația Frontală observarea
13, paginile 42-43
retenției sistematică
3’

8. Încheierea Fac aprecieri referitoare la comportamentul și conversația Frontală aprecieri


răspunsurile elevilor.
activității generale
2’

S-ar putea să vă placă și