Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.10.2020
Profesor: Oana-Roxana Costache
CLASA: a II-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: Toamna, doamna ruginie
SUBIECTUL LECȚIEI: Compararea numerelor naturale în concentrul 0-1000
TIPUL LECȚIEI : mixtă
COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică și explorarea mediului
 1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-1000
 1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-1000, folosind poziţionarea pe axa numerelor, estimări, aproximări
Comunicare în limba română:
 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
Arte vizuale și abilități practice:
 1.1.Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic .
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) cognitive :
1
1- să compare grupuri de obiecte prin punerea elementelor unele sub altele, încercuirea părților comune, punerea în corespondență;
2- să compare două numere naturale mai mici decât 1000, atunci când acestea au același număr de sute/de zeci/de unități, utilizând semnele <, >, = ;
3- să așeze în ordine crescătoare/descrescătoare numere date în intervalul 0-1000;
4- să scrie numere după criterii date în intervalul 0-1000;

b) afectiv-atitudinale:
5 - să participe activ manifestând interes pentru lecție;
c) psiho-motorii:
6 - să adopte o poziţie corectă în timpul activităților la calculator.

STRATEGII DIDACTICE: mixte

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, munca independentă, problematizarea, jocul didactic.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, auxiliar, fişă de lucru, tabletă grafică, calculator.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.


RESURSE TEMPORALE: 40 min
RESURSE UMANE: 20 elevi
RESURSE SPAȚIALE : sala de clasă virtuală
EVALUARE: continuă

BIBLIOGRAFIE:
 MIHĂILESCU Cleopatra, PIȚILĂ Tudora (2019), Matematică și explorarea mediului, manual pentru clasa a II-a, București, Editura Didactică și
Pedagogică.
 BOGDAN Aurelia, BOGDAN Teofil , Caiet- culegere de matematică și explorarea mediului pentru clasa a II-a, Cluj-Napoca, Editura Grinta.
 Programa şcolară pentru clasa a II-a.

2
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. EVENIMENTELE OB. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


crt. INSTRUIRII/ OP. ŞI DEMERSURI DIDACTICE
DURATĂ
ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode si Resurse Forme de
ÎNVĂȚĂTOAREI ELEVILOR procedee materiale organizare

1 Moment O5 Se asigură un climat educaţional Participă cu interes. conversația frontal


organizatoric favorabil desfăşurării următoarei
O6
activităţi prin:
1’
- pregătirea materialului didactic;
- stabilirea ordinii şi disciplinei;
- plasarea organizată a şcolarilor
în spaţiul educaţional virtual.

2 Actualizarea Se va desfăşura cu elevii jocul Rezolvă Exercițiul calculator frontal Observare


cunoștințelor didactic chestionarul- Eplicația sistematică
O1
dobândite anterior și „Chestinar-concurs.Compare concurs și Jocul
captarea atenței O2 numere 0-1000” exercițiul-joc didactic
4’ https://wordwall.net/ro/resource/5
662604/comparare-numere-0-
1000
Exercițiu–joc
https://wordwall.net/ro/resource/5
605777/compararea-numerelor-
naturale-0-1000

3
3 Verificarea temei O1 Notează răspunsurile pe tableta Corectează cu pixul Observația Culegere Frontal Observare
grafică din culegere de la pagina verde tema. sistematică
3’ O2 Conversația Tabletă
35, Ex. 26, 32, 33
grafică
O3
O4
4 Dirijarea învățării O1 Culegere ex. 25, 27 de la pagina Elevii sunt atenți la Frontal Observare
35 explicațiile Exercitiul sistematică
25’ învățătoarei și Fișă
Manual p. 24, ex. 4. rezolvă exercițiile Explicația
O2 Culegere
Fișă digitală conform cerințelor. Problematiza
manual
rea
O5 calculator
tabletă
grafică
5 Obţinerea O4 1. Scrie: Elevii vor lucra Explicația Calculatorul Individual Observare
performanţei  în stânga: 2 numere mai mari individual fișa de sistematică
Exerciţiul Tableta
decât 510 lucru
5’ grafică
 în dreapta: 2 numere mai mici Munca
decât 510 independentă Fișă de
lucru.
 sus: predecesorul lui 510
 jos: cel mai mic număr care se
poate forma cu cifrele 5, 1, 0
2. Încercuiește cu roșu numerele
pare, cu galben numerele impare.
3. Colorează.

4
6 Evaluarea și tema Se evaluează participarea elevilor Ascultă aprecierile. Explicaţia Tableta Frontal Aprecieri
pentru acasă la lecţie și modul în care au Conversaţia grafică verbale
O6 Notează tema Individual
rezolvat sarcinile.
2’ pentru acasă. calculator
Temă culegere. pag.36, ex. 30, 31

5
Nume:…………………….. Data: …………………………

FIȘĂ DE LUCRU

1. Scrie:

 în stânga: 2 numere mai mari decât 510;


 în dreapta: 2 numere mai mici decât 510;
 sus: predecesorul lui 510 ;
 jos: cel mai mic număr care se poate forma cu cifrele 5, 1, 0.

2. Încercuiește cu roșu numerele pare, cu galben numerele impare.

3. Colorează.

S-ar putea să vă placă și