Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

CLASA: I
PROPUNĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ : Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA : Matematică
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Minte sănătoasă în corp sănătos”
SUBIECTUL: Adunarea și scăderea numerelor în concentrul 0-31 fără trecere peste ordin
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: Sistematizarea și consolidarea cunoştinţelor
SCOPUL: Recapitularea și sistematizarea operațiilor de adunare și scădere în concentrul 0 – 31, fără trecere peste ordin.
DISCIPLINE INTEGRATE:
Arte vizuale şi abilităţi practice
COMPETENȚE GENERALE
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător
3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat
4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date
6. Utilizarea unor etaloane convenţionale pentru măsurări şi estimări

COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică și explorarea mediului:
1.1 Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, , =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea
de probleme
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte,
imagini sau reprezentări schematice

Arte vizuale și abilități practice:


2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
MEM:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 - să stabilească valoarea de adevăr a unor operații matematice;
O2 - să efectueze corect operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0 – 31;
O3 - să opereze cu terminologia matematică, specifică operaţiilor de adunare şi scădere;
O4 - să rezolve corect probleme ce presupun efectuarea unor operaţii de adunare şi scadere în concentrul 0 - 31;
AVAP:
O1 – decuparea decorațiunilor primite, respectând conturul;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicația, problematizarea, exercițiul, jocul.
Mijloace de învăţământ: caiete mici, auxiliare, jamboard, laptop.
Forme de organizare: frontal, individual.
RESURSE UMANE:
RESURSE TEMPORALE: 35 min sincron

BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a
II-a;
 Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Matematică și explorarea mediului, Manual pentru clasa 1, E.D.P.;
 Camelia Romanescu, Jocul didactic în învățământul primar, Editura ROVIMED, 2017;
 Florentina Vișoiu, Metode activ-participative folosite in predarea matematicii la ciclul primar, Editura ROVIMED, 2013
 https://www.didactic.ro/
 https://www.twinkl.ro/
Desfășurarea activității
ETAPELE Ob. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECŢIEI op. LECŢIEI Metode şi Resurse Forma de
procedee materiale organizare
1.Moment Pregătirea materialului necesar desfășurării lecției.
organizatoric Trimiterea link-ului de acces pe platforma : Google Meet, Conversația Frontal
către elevi.
3 min
Accesul acestora și intrarea în on-line la lecție.

2.Reactualizarea Se verifică tema din punct de vedere cantitativ și Observarea


cunoștințelor calitativ. Conversaţia Frontal sistematică a
ancoră O3 Se fac aprecierile şi observaţiile necesare. comportament
5 min Se face reactulizarea termenilor matematici. ului elevilor
(termen, sumă, diferență, descăzut, scăzător.)
Evaluare orală
O2 Exerciții de calcul mintal Problematizar
Mă gandesc la un număr îi adaug 4 și obțin 9. ea
La ce număr m-am gândit?
Dacă am 10 bomboane de pom, iar 3 le mănânc,
câte bomboane îmi mai rămân? Individual
M-am gândit la un număr mai mic decât 20….
Măreşte cu 5 numărul 7...
Micşorează cu 3 numărul 13...
Află suma numerelor 3 şi 14.
Se captează atenția și se trezește interesul Conversaţia
3.Captarea elevilor printr-un joc de ”antrenare a minții”
atenţiei numit „Eu sunt numărul...Ce poți spune despre Joc didactic Aprecieri
5 min mine?” “Eu sunt Frontal verbale
Fiecare elev este un număr. numărul...Ce
 Eu sunt numărul 30. Ce poţi spune despre poţi spune
mine? (Răspunsurile pot fi următoarele: Eşti un despre mine?”
număr format doar din zeci; Eşti un număr par;
Vecinii tăi sunt 29 şi 31; Eşti mai mic decât...,
dar mai mare decât...)
(Anexa 1 )
4.Anunţarea Elevii vor fi anunțați că în această oră ne vom
temei şi a aduce aminte de ceea ce am învâțat în ultimele
obiectivelor zile. Conversaţia Frontal
2 min Se vor enunţa obiectivele operaţionale folosind
un limbaj accesibil elevilor și se vor scrie pe tablă
și în caiete data și titlul ,,Recapitulare”
5.Dirijarea Pe tabla online „Jamboard” scriu câteva exerciții
învăţării și rezultatele acestora amestecate. Tabla

Asociază fiecărui exerciţiu rezultatul


25 min Conversația Activitate
corespunzător:
O1 21+3 17 Pe echipe Observarea
19-2 24 sistematică
23+3 26 Explicaţia Caiete
20+5 15
18-3 11
O2 16-5 20 Exercițiul Auxiliar
O3 Individual
O4 Evaluare orală
Elevii vor scrie aceste exerciții, cu rezultatele
scrise corect, in caietele mici.

7. Obţinerea O2 Ne vom juca pe aplicația Wordwall unde fiecare


performanţei/ copil învârte de roată și primește un calcul. Conversaţia Wordwall Observarea
asigurarea Acesta trebuie să citescă operația, să o numească sistematică
feed-back-ului și să rezolve exercițiul.

8 min
8.Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Apecieri
activităţii participării elevilor la lecţie, precum şi asupra Frontal finale
2 min comportamentului lor pe parcursul orei. Conversaţia Individual
Se acordă calificative acelor elevi care s-au
evidenţiat prin răspunsuri.
Se explică şi se notează tema pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și