Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa: I F

Data: 20.01.2017

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala nr. 11, Buzau

Profesorul pentru invatamantul primar: Grozavu Veronica

Profesorul coordonator: Pislaru Mona-Lisa

Propunatorul: Cazan Andreea Valentina

Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare: „Numaram, masuram si observam pana la 100”

Subiectul activitatii: Numerele naturale de la 0 la 100

Tipul activitatii: Recapitulare si sistematizare

Scopul activitatii: Consolidarea capacitatilor de citire, scriere, ordonare si comparare a numerelor naturale din concentrul 0-100.
Obiectivele operationale:

O1) sa recunoasca numerele naturale din concentrul 0-100, citindu-le si scriindu-le in exercitiile propuse;

O2) sa ordoneze crescator si descrescator, dupa anumite criterii, numerele naturale din concentrul 0-100;

O3) sa identifice vecinii numerelor date;

O4) sa compare cel putin 10 numere naturale din concentrul 0-100, respectand regulile invatate;

O5) sa completeze sirurile de numere date, descoperind regula.

Metodele si procedeele: conversatia, explicatia, execritiul

Resursele materiale: flip-chart, tabla magnetica, magneti, plicuri-surpriza, plansa-suport cu imagine, fise individuale de lucru, markere

Formele de organizare: frontala, individuala

Locul de desfasurare: sala de clasa

Resursele umane: 36 elevi, profesorul pentru invatamantul primar, profesorul coordonator, propunatorul

Resursele temporale: 45 minute

Bibliografia:

„Curriculum National. Programe scolare pentru clasele I si a II-a”. Bucuresti, 2004;

„Metodica predarii matematicii in ciclul primar”. Savulescu, Dumitru. Ed. „Gheorghe Alexandru”: Craiova, 2006;

„Metodica predarii matematicii la clasele I-IV”. Neacsu, Ioan. Ed. Didactica si Pedagogica: 1988, Bucuresti.
Demersul didactic
Nr. Obiectivele Metodele Formele
Etapele activitatii Durata Desfasurarea activitatii didactice
crt. operationale didactice de evaluare
1. Moment organizatoric 1-2 minute Se asigura conditiile optime pentru desfa- Conversatia
surarea activitatii. Se pregatesc materialele
necesare desfasurarii acesteia.
2. Verificarea temei 1-2 minute Se verifica tema din punct de vedere canti- Conversatia
tativ, explicand exercitiile nerezolvate sau Explicatia
aspectele nelamurite. In paralel, se imparte
elevilor o fisa individuala de lucru.
3. Reactualizarea 3-4 minute Se pun intrebari pentru verificarea cunostin- O1 Conversatia Observarea
cunostintelor telor dobandite anterior: „Care este diferenta O2 Explicatia comporta-
dintre „numar” si „cifra”?” „Care sunt nume- O3 Exercitiul mentului
rele naturale ordonate crescator din intervalul elevilor
0-20?”, „Care sunt numerele naturale ordo-
nate descrescator din intervalul...?”, „Dar din
2 in 2, in acelasi interval?”, „Care este cel
mai mic numar format din una/doua/trei ci-
fre?”, „Care este cel mai mare numar format
din una/doua/trei cifre?”
4. Captarea atentiei 3-4 minute Se realizeaza prin introducerea unui plic- Conversatia Observarea
surpriza cu o scrisoare din partea „Zanei comporta-
Iarna” si cateva plicuri cu sarcinile de lucru. mentului
elevilor
5. Anuntarea temei 1-2 minute Se aduce la cunostinta elevilor ca urmeaza O1 Conversatia Observarea
recapitularea ordonarii si compararii nume- frontala comporta-
relor de la 0 la 100. mentului
elevilor
6. Dirijarea invatarii 15-20 Se solicita elevilor efectuarea exercitiilor O1 Conversatia Observarea
minute orale de comparare si ordonare a numerelor. O2 Explicatia comporta-
Se propun exercitii orale simple, individual O3 Exercitiul mentului
sau stafeta, apoi se mareste treptat comple- O4 verbal si
xitatea exercitiilor. O5 non-verbal
Aprecierea
verbala
7. Asigurarea 7-8 minute Se impart elevilor fise individuale de lucru, O2 Explicatia Analiza
feed-back-ului care vor contine exercitii de ordonare si com- O3 Exercitiul raspunsurilor
parare a numerelor naturale. O4 Observarea
O5 comporta-
mentului
elevilor
8. Incheierea activitatii 3 minute Se fac aprecieri generale si individuale refe- Conversatia Aprecierea
ritoare la comportamentul elevilor pe par- frontala Verbala
cursul intregii activitati. Observarea
comporta-
mentului
empatic

S-ar putea să vă placă și