Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Data:
coala :
nvtor:
Clasa:a III-a
Aria curricular:Matematic i Stiine ale naturii
Disciplina:Matematic
Unitatea de nvare: Figuri i corpurilor geometrice
Subiectul: Figuri i corpurilor geometrice
Tipul leciei:Predare-nvare
Scopul:
1.Identificarea i descrierea empiric a figurilor i a corpurilor geometrice.
2.Completarea unor succesiuni de forme geometrice asociate dup reguli simple, indicate sau identificate prin observare.
Obiective operaionale
La sfritul orei elevii vor fi capabili:
O1 -s deseneze figuri i corpuri geometrice
O2- s descrie figurile i copurile geometrice;
O2 -s asocieze corpul geometric cu obiectul i figura geometric de aceeai form;
O3 -s identifice figurile geometrice pe planele prezentate;
O4 - s rezolve individual sarcinile din fia de munc primit;
O5 -s rezolve probleme;
O6- s asambleze un cub din cartoan;
O7-s participe cu plcere la activitile organizate;

Strategia didactic:
1.Metode i procedee:exerciiul,observaia ,explicaia,problematizarea,munca independent,jocul didactic,conversaia, jocul didactic,
problematizarea ,munc n echip, povestirea.
2.Mijloace de realizare:plane , fie de lucru, fia de evaluare, figurine cu corpurile geometrice, , foarfece, lipici,foi
3.Forme de organizare a activitii: frontal, individual, n perechi, pe grupe.
Durata:45 minute
Material bibliografic:
- Programa colar pentru clasele a III-a i a IVa, M.E.C., Bucureti, 2004;
-Stefan Pacearca, Mariana Mogos Matematic- manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis, Bucureti, 2005;
- Mate 2000 +10/11, clasa a III-a, autoare Mariana Mogos, Editura Paralela 45;

Demersul didactic
Etapele
leciei

Ob.
Op.

1.Momentul
organizatoric

2. Reactualizarea
cunotinelor

3.Captarea
ateniei

Coninutul informaional
i demersul didactic

Se creeaz atmosfera necesar desfurrii


eficiente a leciei,se pregtete materialul didactic
necesar.

mparte elevilor fie de lucru i solicit completarea


cu diverse elemente, a figurii geometrice desenate Ce poi desena pornind de la un ptrat? .
(Anexa1)
Verfic tema cantitativ, timp n care elevii lucreaz
independent pe fia de lucru, apoi calitativ prin
sondaj.
Verific activitatea independent:
Afieaz desenele obinute de fiecare elev i
apreciaz ingeniozitatea desenelor.

Captarea ateniei elevilor o voi realiza prin


prezentarea unei imagini cu Cenureasa.

Strategia didactic
Resurse
ProceduMateria-le
rale

Conversai
a

exerciiul

Fie de munc
independent
Creioane colorate

Evaluare
Forme
de
organi
zare
Frontal

Individ
u-al

Caietele elevilor
Conversai
a
Fiele de munc
indepen-dent

Plans

frontal

Frontal

Aprecierea
verbal

Aprecierea
verbal

(Anexa2)
Mama vitreg a rpit-o i a nchis-o nainte de a
ajunge la nunta cu prinul
.Lumea de la palat i
prinul au aflat c mama
vitreg a nchis cheia de
la camera unde o ine pe
Cenureasa ntr-o cutie
i poate fi salvat doar
dac reuesc s descifreze codul secret
care deschide cutia.
- Ca s descifreze codul secret al cutiei,
prinul are de trecut mai multe probe i
are nevoie de ajutorul vostru!
- S vedem care sunt capcanele prin care
trebuie s trecem pentru a o salva pe
Cenureasa!
- O nfruntm pe mama vitreg dac
recunoatei figurile geometrice de pe
aceast plan.-ANEXA 3

4.Anunarea
temei i a
obiectivelor

5. Dirijarea

Anun subiectul leciei i obiectivele nvrii.


Noteaz titlul pe tabl.
Precizeaz c trebuie s fie foarte ateni i activi
fiindc la sfritul leciei vor avea o surpriz. n faa
clasei se va afla un puzzle ale crui piese le va
elimina pe msur ce elevii vor rezolva sarcinile de
lucru.
Solicit completarea unui ciorchine

Conversai caiete
a

caiete

Frontal

Frontal

Observarea

nvrii

cuprinznd noiunile de geometrie


nvate.
(Anexa 4)
Dup realizarea acestei sarcini elimin o
pies de puzzle.
Prezint elevilor obiectele confecionate de
mine.
-mi putei spune ce sunt acestea?
Recunoatei vreunul din ele?
S observm cubul !
Prezint cubul, l rotesc pentru a se observa
feele lui . Stabilesc c feele lui sunt ptrate
Formulez apoi definiia corpurilor
geometrice: corpurile care au ca
suprafee figuri geometrice se
numesc corpuri geometrice
Stabilesc c, cubul are 6 fee, 8 vrfuri i
12 muchii.
Redau desenul la tabl. Solicit copiilor s
identifice n mediul apropiat obiecte care
au aceeiai form.
Prezint apoi cuboidul. Stabilesc ce figuri
geometrice reprezint feele sale, cte fee
are.Cuboidul are 6 fee, 8 vrfuri , 12 muchii.
Feele sunt n form de dreptunghi.
Redau desenul la tabl. Solicit copiilor s
identifice n mediul apropiat obiecte care
au aceeiai form.
Prezint cilindrul.

Ciorchinele

sistematic
Rspnsurile
elevilor

Observarea

- Cte fee plane are (fee pe care poate


sta) un cilindru? Ce form au ele? (de
cerc) Ce mai observai? (se rostogolete)
Dar cubul se rostogolete? (nu are forme
rotunde, are muchii i coluri)
Desenez cilindrul pe tabl. Rulez apoi o
foaie de caiet pe latimea ei si o in aa un
minut maxim apoi i dau drumul .
-Ce observai?
- Dai exemple de obiecte care au aceast
form.
Prezint copiilor conul
- Acesta este un con.Are fee plane i sub
ce form? (una n form de cerc) Se
verific apoi cu elevii dac se poate
rostogoli i se observ c se rostogolete
pe o direcie circular.
Desenez conul la tabl.
Dai exemple de obiecte care au form de
con! (un coif de clovn, o ngheat la
cornet, un turn de biseric)
Prezint copiilor piramida.Stabilesc ce figuri
geometrice reprezint feele sale laterale
(triunghiuri) i ce figur geometric
reprezint faa plan a piramidei. Are un vrf,
4 coluri, 8 muchii.
Desenez piramida la tabl. Dai exemple
de obiecte care au aceasta form.
(acoperiurile caselor)
Prezint apoi planele pe care sunt prezentate

sistematic
Aprecieri
verbale

Poster, figuri
geometrice

Fie de lucru
Cubul,
exerciiul

Pe grupe

corpurile geometrice descompuse pentru a se


putea observa cum se poate construi corpurile
geometrice i anume: cubul, cuboidul,
cilindrul, conul, piramida.
(Anexa 5)
Propune spre rezolvare sarcinile unui
cub(anexa 6). Distribuie fiele de lucru
n grup i precizeaz tehnica de lucru.
1. Asociaz Unete fiecare corp
geometric cu figura geometric i obiectul
care are aceeai form!
2. Analizeaz Observ imaginea apoi
scrie numrul de figuri geometrice din:
a) interiorul cercului
b) interiorul ptratului
c) interiorul dreptunghiului
d) interiorul celor trei figuri geometrice
e)exteriorul figurilor geometrice
3. Compar Noteaz prin ce se
aseamn i prin ce se deosebesc cubul i
cuboidul?
4. Descrie Descrie figurile i corpurile
geometrice: ptratul, cubul, triunghiul,
cercul.
5. Argumenteaz Stabilete valoarea
de adevr a propoziiilor urmtoare,
notnd cu A (adevrat) sau F (fals) n
dreptul lor:
a) Triunghiul are 3 laturi i 4 vrfuri.
b) Cubul are patru fee.

Diagrama
Venn,
exerciiul

problemati
zarea

exerciiul
problematizarea

individual

6. Evaluarea
performanei

c) Cuboidul are toate feele n form de


ptrat.
d) Dreptunghiul are laturile opuse egale.
e) Sfera are 6 vrfuri.
6. Aplic Deseneaz:
a) un cerc n interiorul unui dreptunghi
b) un triunghi n interiorul unui cerc
Monitorizeaz activitatea din grupuri.
Solicit desemnarea raportorilor n grup,
faciliteaz raportarea i corecteaz dac e
cazul.
Elimin a doua pies de puzzle.
Propun elevilor s deschid
manualele la pag.101 i rezolvarea
exerciiilor 1,2,4 (din manual)
Elimin a treia pies de puzzle.
Elevii rezolva sarcina de pe fie(Anexa 7)

-Descoper regula i continu

irul

Prinul vrea s i duc


Cenuresei un buchet de flori. El
culege cu o floare mai mult dect
suma
numerelor din interiorul
ptratului. Cte flori a cules?
10
6
2

Problematizarea

fie de lucru

individual

Aprecieri
verbale

16

7. Aprecieri
asupra leciei i
tema pentru
acas

Elimin a patra pies de puzzle.


Face aprecieri asupra modului cum au participat
elevii clasei la lecie i acord calificative
individuale.
Propune tema pentru acas.Ex 7,3 pag.101(manual)

Explicaia

Manual,
culegere

frontal

Aprecieri
verbale
Calificative

ANEXA 1
Ce poi desena pornind de la un ptrat?

ANEXA 2

ANEXA 3
-Recunoatei figurile geometrice de pe aceast plan:

dreptunghi

triunghi

cerc

ANEXA 4
Solicit completarea unui ciorchine cuprinznd tema corpuri geometrice.
figuri
elemente de
geometrie

rigl

linii

corpuri

patrat

ANEXA 5
-Corpurile geometrice descompuse :cubul, cuboidul, cilindrul, conul, piramida.
a)cubul

b)cuboidul

c)cilindrul

d)con

e)piramid

ANEXA 6
Asociaz
Analizeaz
Compar
Descrie
Argumenteaz
Aplic

1. Asociaz Unete fiecare corp geometric cu figura


geometric i obiectul care are aceeai form!

.................
.
cuboid
.............

cilindru
.............

sfer
............

cub
................

con
..............

2. Analizeaz Observ imaginea apoi scrie numrul de figuri geometrice din:


Observ imaginea apoi scrie numrul de figuri geometrice din:
a) interiorul cercului.6
b) interiorul ptratului4
c) interiorul dreptunghiului.7
d) interiorul celor trei figuri geometrice........12
e)exteriorul figurilor geometrice........1
Coloreaz ptratele din interiorul dreptunghiului.
3. Compar Noteaz prin ce se aseamn i prin ce se deosebesc cubul i cuboidul?
CUBUL

CUBOIUDUL
ASEMNRI

-toate feele egale

-6 fee
-unghiuri drepte
-8 vrfuri
-12 muchii
-corp geometric

-fetele sunt egale 2 cte 2

4. Descrie Descrie figurile i corpurile geometrice: ptratul, cubul, triunghiul, cercul.


ptratul
Are 4 laturi i 4
Vrfuri,laturile
Sunt egale

cubul
triunghiul
Cubul este paralelipipedul
dreptunghic cu muchiile
de lungimi egale.
Are 3 unghiuri,3
Cubul are:
vrfuri,triunghiul este de mai
-6 fete;
multe feluri
-8 varfuri;
-12 fete.

cercul

Nu are laturi
nici vrfuri

5. Argumenteaz Stabilete valoarea de adevr a propoziiilor urmtoare, notnd cu A


(adevrat) sau F (fals) n dreptul lor:
a) Triunghiul are 3 laturi i 4 vrfuri.

b) Cubul are patru fee.

c) Cuboidul are toate feele n form de ptrat.

d) Dreptunghiul are laturile opuse egale.

e) Sfera are 6 vrfuri.

6. Aplic Deseneaz:
a) un cerc n interiorul unui dreptunghi

b) un triunghi n interiorul unui cerc

ANEXA7
-Descoper regula i continu irul

........................................

.........................

- Prinul vrea s i duc Cenuresei un buchet de flori. El culege cu o floare mai


mult dect suma numerelor din interiorul ptratului. Cte flori a cules?
10
6
2

16
Suma totala din patrat=10+6+2+5+3=26 (flori)
26+1=27 (flori)
Rspuns: 27 flori

Rezolvarea exerciiilor:(manual)
ex 1:
*spune denumirea fiecqarui corp geometric:
-piramida
-con
-cub
-cuboid
-cilindru
*ce figuri se vor obtine daca le apsm pe nisipul umed?
-triunghi
-cerc
-patrat
-dreptunghi
-cerc
ex 2.
Cu ce corp geometric se aseamm:
-zahrul-cub
-globul-sfer
-cratia-cilindru
-geamantanul-cuboid
ex 4. pag 101
Cte cuburi conine fiecare constructie:
1) 4
2)4
3)8
4)10
5)8
6)9

S-ar putea să vă placă și