Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 7.04.2020
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială „Nicu Albu”, Piatra Neamţ

CLASA: a III-a B step-by-step


PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar Amarghioale Elena-Cristina
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Învăţăm de la animale”
SUBIECTUL: „Albinuța”
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL LECȚIEI:

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate
2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă
etc.)
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a)Cognitive
Oc 1 să asculte informațiile transmite de cadrul didactic;
Oc 2 să denumească materialele şi instrumentele folosite pentru realizarea lucrării;
Oc 3 să respecte ordinea etapelor de lucru de pliere, trasare după contur, tăiere, asamblare,prin lipire;
Oc 4 să realizeze albinuța, respectând etapele de lucru, lucrând îngrijit.

b)Afective
Oa 1 -să manifeste interes pe parcursul lecţiei;
Oa 2 să participe activ la activitățile propuse;

c)Psiho-motorii:
O pm1 să manipuleze cu uşurinţă materialul didactic pus la dispoziţie;
Opm2 să păstreze o postură/ atitudine corectă în timpul activității

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observația, analiza, munca independentă;
Mijloace de învățământ: șabloane-carton, carioci, creioane colorate, lucrare-model, lipici,foarfece.
Forme de organizare: frontal, individual.

RESURSE
Temporale: 50 minute
Umane: 25 elevi
Bibliografice:
 Programa școlară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE CLASELE a III-a
– a IV-a, București, 2014
 www.didactic.ro, accesat în data de 7.03.2022
Etapele lecției Ob. Desfășurarea activității Strategia didactică
Op.

Timp
Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Momentul 1m Stabilesc ordinea şi disciplina , Se vor pregăti pentru -conversația -frontal
Organizatoric creez condiţiil optime începerii orei lecția propusă.
prin pregătirea materialului didactic
necesar şi aranjarea mobilierului.
2.Captarea Oc1 5m Port o discuţie sumară despre -Vor manifesta interes -conversația lucrare -frontal
atenției Oa1 insecte pornind de la mesajul zilei. față de ceea ce li se model -individual
Oa2 Le voi prezenta modelul lucrării, pe prezintă.
care el o vor realiza în cadrul lecției -Vor oferi răspunsuri la
de AVAP. întrebările cadrului
didactic.
3.Anunțarea Oc1 1m Anunț tema lecţiei şi obiectivele -Vor fi atenți la -conversația -frontal
temei și a Oa1 propuse. Obiectivele lecţiei vor fi informațiile primite.
obiectivelor prezentate elevilor într-o manieră
accesibilă printr-o trecere în revista
a mijloacelor de realizare selectate
pentru tema lecţiei.
4.Dirijarea Oc1 30m - Prezint materialele de lucru -Vor fi atenți la -conversația -șabloane- -frontal
învățării Oc2 folosite cu ajutorul elevilor. explicațiile primite. -explicația carton, -individual
Oa1 - Prezint lucrarea model şi adresez -Vor denumi - -foarfece
Oa2 întrebări pentru ca elevii să o materialelor de lucru. demonstrația -lipici
Opm1 studieze cu atenţie. (utilitatea -Vor urmări fiecare -observația
Opm2 lucrării) etapă prezentată. -analiza
- Explic etapele de lucru. indicând, -Își vor pregăti -munca
pe model, pe fiecare în parte. materialele necesare independentă
- Le voi aminti, la nevoie, etapele pentru realizarea
de lucru. lucrării.
- Prezint normele de protecţie a
muncii în folosirea foarfecelui.
- Le explic și le demonstrez
procedura de încălzirea muşchilor
mici ai mâinii. -Vor trece la realizarea
-Voi monitoriza modul de lucru, propriuzisă a lucrării
abilitățile deținute și produsele denumită ,,Albinuța”.
obținute de elevi.
5.Obținerea Oc4 10m Le voi oferi indicații și sugestii -Vor -conversația -creioane -frontal
performanței Opm1 pentru a decora lucrarea realizată de decora ,,Albinuța”, -explicația colorate -individual
Opm2 către aceștia. conform propriilor -carioci
viziuni.
6.Evaluare Oc1 3m Voi aprecia modul de lucru al -Își vor prezenta -conversația -frontal
Oa1 copiiilor, conduita în timpul lucrările și vor preciza -explicația -individual
Oa2 activității și lucrările acestora. modul de realizare a -observația
Opm2 lucrării.

S-ar putea să vă placă și