Sunteți pe pagina 1din 11

UNIVERSITATEA CREȘTINĂ „DIMITRIE CANTEMIR”

FACULTATEA DE ȘTIINȚE ALE EDUCAȚIEI


Programul de studii postuniversitar – Conversie profesională
ISTORIE ȘI DIDACTICA ISTORIEI

PROIECT DIDACTIC
DACII ȘI ROMANII

STUDENTĂ:Dănciulescu ( Dumitru) Corina Dana


Anul II, Sem. III, 2021-2022
PROFESOR: Lect. Univ. Dr. Brîncoveanu Camelia

București
2021

0
DACII ȘI ROMANII
( Proiect didactic )

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Borănești


Clasa: a IV a
Aria curriculară:Epoci istorice
Disciplina: Istorie
Unitatea de învățare: Antichitatea și Evul Mediu
Subiectul : “Dacii și romanii”
Tipul lecției: Dobândire de cunoștințe
Scopul lectiei: -dobândirea de noi cunoștințe referitoare la popoarele din trecut,dacii și romanii;
-utilizarea corectă și eficientă a informațiilor oferite de manual;
-dezvoltarea capacităților de a utiliza sursele și informațiile puse la dispoziție;
-dezvoltarea proceselor psihice specifice:memoria,limbajul, gândirea,atenția.
Competențe specifice: Pe parcursul lecției elevii vor fi capabili:
- Să utilizeze informații din surse istorice pentru prezentarea unor
evenimente;
- Să formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente / fapte /
personalități;
- Să folosească termeni istorici în diverse situații;
- Să își exprime spontan ideile ce le vin în minte;

Obiective operaționale:

a)cognitive:

O1- să localizeze pe harta Europei unde au locuit dacii și romanii;

O2- să precizeze cine au fost geto-dacii și romanii prin manifestare liberă,spontană;

O3 -să compare modul de viață al dacilor cu cel al romanilor;

O4-să explice termenii istorici nou întalniți în text:port,ițari,sumane,marame,a făuri, cetate, stat,
barbari,peninsulă;

c)motrice:

O5-să scrie corect și lizibil,respectând așezarea în pagina caietului și la tablă;

O6-să adopte o poziție corectă la scris;

1
b)afective:

O7-să participe activ și cu interes la activitate prin creativitate în grup;

O8-să păstreze liniștea și disciplina pe parcursul lecției.

Strategii didactice:
● metode și procedee didactice: expunerea,conversația, explicația, exercițiul,observația,
brainstorming, învăţarea prin descoperire;
● mijloace didactice de învățământ: "Istorie" manual pentru clasa a IV-a,Editura ART-
KLETT,harta Europei,portretele lui Decebal și Traian,imagini din Dacia și Roma,copie
dupa "Columna lui Traian",imagini cu diferite vase din lut și unelte dacice,Lupoaica-
simbolul Romei,fișe de muncă independentă;
● forme de organizare: individuală, frontală

Forma de evaluare: inițială, continuă, finală

Resurse:
● Umane: 15 copii , 9 fete și 6 băieți
● Temporale: 40 – 45 minute
● Materiale: planșe didactice,panouri cu secvențe,laptop,fișe de lucru;

Bibliografie (ordine alfabetică după nume):


1. Manual Istorie , clasa a IV-a , Editura ArtKlett , Cleopatra Mihăilescu Tudora Pițilă;
2. Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, „Istorie”, suport didactic, clasa a IV-a, Editura
Aramis, 2006.

2
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Secvența Ob Conținut și sarcini de activitate Strategia didactică Evaluarea
crt. didactică .
(Dozare) op. Activitatea cadrului didactic Activitatea copiilor Metode și Mijloace didactice Forme
procedee de învățământ de
didactice organi-
zare
1. Momentul Asigur liniștea și ordinea Se pregătesc pentru Conversația Frontală Evaluare
necesare unei bune desfășurări lecție astfel încât își ocupă inițială:observ
organizatoric a lecției.Solicit elevilor să locurile în bănci și ascultă comportamen-
pregătească cele necesare cerințele. tul copiilor.
lecției.

2. Reactualizareac Voi discuta cu elevii în Elevii se concentrează Conversația, Frontală Evaluare


unoștințelor.No legătură cu tema pe care au și răspund la întrebări Exercițiul. continuă:anali-
țiuni predate avut-o de realizat și anume să (dezvoltarea memoriei și zez răspunsu-
anterior citească și să comenteze câteva gândirii). rile copiilor.
texte:"Fiind băiet" de M.
Eminescu ,"Domnul Vucea"de
B. S. Delavrancea, "Domnul
Trandafir" de M.
Sadoveanu.De asemenea, îi voi
întreba pe copii dacă există
anumite diferențe între
copilăria părinților lor și
copilăria prezenta a lor.

3. Anunțarea Le voi anunța elevilor titlul Elevii ascultă cu foarte Expunerea Harta Frontală "-Copii , lecția
lecției care va fi :"Dacii și mare atenție și vor scrie titlul Conversația Europei,portretele pe care o vom
temei, titlul romanii,strămoșii noștri" și le lecției în caiete(dezvoltarea Exercițiul lui Decebal și realiza astăzi
lecției :"Dacii și voi spune că în cadrul acestei memoriei,atenției , Traian,imagini din se numește:

0
romanii, lecții vor afla informații despre a spiritului de observație). Dacia și ,Dacii și
strămoșii daci și romani, despre strămoșii Roma,copie dupa romanii,stră-
noștri". noștri , după care voi scrie titlul "Columna lui moșii noștri."
lecției pe tablă. Traian"
( anexa 1),imagini
cu diferite vase din
lut și unelte
dacice,Lupoaica-
simbolul Romei,
4. Dirijarea După ce atenția copiilor a Elevii sunt foarte atenți la Expunerea Harta Frontală
fost captată și am reușit să le explicații,la informațiile Conversația Europei,imagini din
învățării stârnesc curiozitatea în primite.Își notează în caiete Explicația Dacia și
legătură cu noua lecție , în analiza comparativă între Roma,imagini cu
primul rând le voi arăta pe daci și romani ,de diferite vase din lut
harta unde au locuit atât dacii, asemenea își notează și și unelte
cât și romanii .În continuare le termenii necunoscuți. dacice,planșe
voi explica copiilor cine au didactice,laptop.
fost daco-getii și romanii ,
astfel voi face apel la
cunoștințele elevilor pe care le-
au asimilat la orele de limba
română.După care vom realiza
într-un mod comparativ modul
de viață al dacilor și al
romanilor, importanța religiei ,
adică vom stabili o serie de
asimilari și deosebiri între daci
și romani. Pentru ca elevii să
înțeleagă mai bine , îi voi
solicita să citească fragmentele
în care apare descris modul de
viață al dacilor și al romanilor .
Dupa aceea , le voi explica

1
elevilor termenii necunoscuți și
vom alcătui împreună enunțuri
cu acestea .Le voi prezenta
imagini cu Decebal și Traian,
cu Dacia și Roma, cu vase și
unelte dacice , steagul dacilor,
etc.

5. Consolidarea Le voi adresa elevilor Răspund corect la întrebări Conversația Fișe de lucru Individu- Aprecieri
câteva întrebări referitoare la pentru a demonstra ca și-au Exercițiul ală legate de
cunoștințelor lecția predată,prin acest mod consolidat destul de bine Observația răspunsurile
urmărind dacă elevii și-au cunoștințele,elevii vor Brainstor- date de către
consolidat cunoștințele răspunde la întrebările ming elevi.
primite: adresate.

1."Ce popor a trait pe pamantul


românesc în urmă cu peste
două mii de ani?"

2."Ce ați aflat despre daci?


Prin ce s-au remarcat ei?"

3."Cine erau romanii?"

4."Cum se numește
conducătorul Romei?"

5."Care este capitala Daciei?"

6."Care a fost limba


romanilor?"

2
După aceea fiecare elev trebuie
să rezolve sarcina: “ Cum
credeți că puteau fi diminuate
efectele sărăciei din acea
perioadă”.Aceștia vor avea de
făcut o compunere în care
debitul de idei să fie cât mai
mare,să formuleze propriile
idei folosindu-se de imaginația
liberă.

6. Încheierea Voi face aprecieri colective Elevii ascultă cu atenție. Conversația, Fișe de lucru pentru Frontală Evaluare
lecției,aprecieri și individuale asupra Explicația acasă.( anexa 2 , finală:
asupra modului desfășurării lecției, calității și anexa 3 )
în care s-a cantității cunoștințelor însușite. fac aprecieri
desfășurat generale și
lecția. Voi anunța tema pentru individuale
acasă . referitoare la
modul de
desfășurare al
lecției.

3
ANEXA 1

4
ANEXA 2

Nume și prenume: ........... Data: ....

FIȘĂ DE LUCRU

COMPLETEAZĂ ENUNȚURILE LACUNARE:

a) Geto-dacii făceau parte din marea familie a .....

b) Cel mai important zeu la daci era .......

c) Primul mare rege al Daciei a fost .......

d) Capitala Daciei a fost ........

e) Limba vorbită în Imperiul Roman a fost ......

f) La temelia statului roman era .........

5
ANEXA 3

COMPLETEAZĂ URMĂTORUL REBUS:

1. Conducător al Daciei.

2. Capitala Imperiului Roman a fost..

3. Roma este o ... ,deosebit de bogată și frumoasă.

4. Cel mai important zeu al dacilor a fost.....

5.Sub împăratul .. imperiul cunoaște cea mai mare extindere

6
1

S-ar putea să vă placă și