Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 15.11.2023
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradiniţa cu P.P. ,,Castelul Fermecat”, Craiova
GRUPA: Mijlocie B „Buburuzele”
EDUCATOARE: Doroiman Irina Daniela
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Povești de toamnă”
SUBTEMA: „Balada unui greier mic”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Balada unui greier mic” (memorizare fragment)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențiale
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Limbă și Comunicare– Educarea
limbajului
TIPUL DE ACTIVITATE: Însușire de cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: memorizare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: exersarea funcțiilor memoriei și educarea calităților ei,
prin memorarea unei poezii și dezvoltarea imaginației creatoare, a sensibilității și a
gustului estetic.
Informativ:
 Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a
semificațiilor structurilor verbale orale;
 Activizarea și îmbogățirea vocabularului cu cuvinte si expresii noi;
Formativ:
 Formarea de cunoştinţe;
 Dezvoltarea gândirii logice a copilului;
Educativ:
 Sensibilizarea copiilor la expresivitatea limbajului prin însuşirea unor cuvinte
şi expresii cu valoare emotivă.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
 să asculte cu atenție textul poeziei;
 să demonstreze că au înţeles explicațiile oferite despre poezie;
 să-și îmbogățească vocabularul cu unele cuvinte și expresii din textul poeziei:
„baladă” , „toamnă gri” , „grăunță”, „umple lumea toată”, „glas sfârșit”;
 să recite corect, logic, expresiv fragmentul propus, respectând intonația,
accentul, pauza, ritmul;
 să răspundă corect, din punct de vedere gramatical, la întrebările adresate;
 să răspundă corect la anumite cerințe ale educatoarei, folosind un limbaj
corect din punct de vedere gramatical;
Psiho-motorii
 să adopte o poziție corespunzătoare pe scaun pe tot parcursul activității;
 să se orienteze în spaţiul educaţional;

Afectiv-atitudinale:
 să dea dovadă de implicare în activitatea propusă;
 să-şi păstreze atenţia pe întregul parcurs al activităţii;

STRATEGIILE DIDACTICE:
 Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicația, exercițiul ;
 Mijloace de învăţământ: planșe cu imagini din poezia „Balada unui greier
mic“;
 Forma de organizare: frontal, pe grupuri;
 Forma de evaluare: continuă prin aprecierea răspunsurilor, observarea
comportamentului preșolarilor.
DURATA: 20-25 minute
BIBLIOGRAFIE:
1. *** Curriculum pentru educaţie timpurie, M.E.N, 2019
2. Revista învăţământului preşcolar şi primar 3 – 4 /2013, Editura
Arlequin,Bucureşti;
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMEN METODE MATERIA
TUL CONŢINUT ŞTIINŢIFIC FORME DE EVALUARE
ȘI LE
DIDACTIC ORGANIZA
PROCED DIDACTI
RE
EE CE
Asigurarea condiţiilor optime pentru
1.Momentul desfaşurarea activităţilor, pregătirea sălii de
organizatoric grupă şi a materialului didactic necesar
desfăşurării activităţii.
Pentru captarea atenției se ascultă cântecul
„ Furnicuța hărnicuța“-Cântece pentru copii ,
2.Captarea expune-
iar apoi educatoarea ii anunță pe copii ca au audio frontal
atenţiei rea
altă sarcină de rezolvat pentru a găsi
Greierașul.
3.Reactualiz Această etapă se va realiza printr-o scurtă
conversați
area descrierea a anotimpului toamna de către frontal
a
cunoștințelor copii și educatoare.
4.Enunţarea Se va anunţa tema activităţii astfel: Despre ce expune- frontal observarea
temei şi a e vorba în acest cântec? (despre greieraș și rea comportamentului
obiectivelor furnicuța) copiilor
Astăzi vom învăța o poezie despre Greieraș și
Furnicuță.
Poezia se numește „Balada unui greier mic”
de George Topârceanu,
5.Dirijarea Observarea capacității
învățării Se va desfășura activitatea de educare a de concentrare a copiilor
limbajului, folosindu-se ca metodă demonstra pe parcursul recitării;
memorizarea. ția
Recitarea model.
Se va recita poezia model de 2-3 ori.
Familiarizarea cu conținutul poeziei Se verifică și se însușește
Educatoarea explică conținutul poeziei, vocabularul copiilor;
folosindu-se de planșele cu imagini din poezie.
În timpul expunerii conținutului poeziei sunt explicația
explicate expresiile și cuvintele noi din text:
„baladă”, „toamnă gri”,
„grăunță”, „umple lumea toată”, „ glas
sfârșit”;
Educatoarea recită încă o dată poezia, după demonstra Se verifică și se însușește
care reia fragmentul pe care dorește să-l ția planșe cu frontal vocabularul copiilor
memoreze copiii. imagini din Se verifică felul în care
Copiii vor recita prima parte a fragmentului, poezie copiii memorează
indicând pe planșe secvențele din poezie. exercițiul versurile poeziei,
Se continuă memorarea următoarei secvențe respectarea intonației,
logice, de fiecare dată reluându-se și secvențal accentul, pauzele;
memorată anterior.Vor fi antrenați toți copiii,
fiind ajutați și stimulați de educatoare.
Copiii vor recita fragmentul poeziei de mai
multe ori.
La final se organizează un concurs pentru a
conversați
6.Obținerea vedea cât de bine au memorat copiii poezia, frontal aprecieri verbale
a
performanței educatoarea împarte copiii în două grupe individuale şi colective
exercițiul
pentru recitarea poeziei în cor.
7.Asigurarea Să vedem cine ştie să ne povestesca ce s-a conversați aprecieri verbale
frontaș
feedbackului întâmplat cu greierașul? a
De-a lungul întregii activități se va urmării:
• capacitatea de memorare;
8.Evaluarea
• comportamentul copiilor; frontal
activității
• participarea activă și afectivă la
activitate;
Se vor face aprecieri verbale colective şi aprecieri verbale,
9.Încheierea conversa-
individuale și se vor oferi recompense. frontal recompense
activităţii ţia
Anexă

Balada unui greier mic (fragment) de George Topârceanu

- Cri-cri-cri,

Toamnă gri,

Nu credeam c-o să mai vii

Înainte de Crăciun,

Că puteam şi eu s-adun

O grăunţă cât de mică,

Ca să nu cer împrumut

La vecina mea furnică,

Fi'ndcă nu-mi dă niciodată,

Şi-apoi umple lumea toată

Că m-am dus şi i-am cerut...

Dar de-acuş,

Zise el cu glas sfârşit

Ridicând un picioruş,

Dar de-acuş s-a isprăvit...

Cri-cri-cri,

Toamnă gri,

Tare-s mic şi necăjit!

S-ar putea să vă placă și