Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Propunător:
Grupa: Mijlocie
Tema anuală: „Cum este, a fost și va fi pe Pământ?”
Tema proiectului tematic: „În lumea viețuitoarelor”
Tema săptămânii: „Păsări de curte”
Domeniul experiențial: Domeniul Estetic și Creativ
Categoria de activitate: Activitate plastică
Tema activității: „Puii mamei pui, pui, pui”
Mijloc de realizare: pictură
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi
Scopul: Consolidarea deprinderilor tehnice însușite anterior; dezvoltarea simțului estetic și al
imaginației creatoare.

Obiective operaționale:
O1: să denumească materialele puse la dispoziție;
O2: să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor fini ai mâinilor;
O3: să utilizeze corect instrumentele de lucru și materialele puse la dispoziție pentru realizarea
temei date;
O4: să picteze corect, respectând conturul, executând o lucrare estetică;
O5: să păstreze ordine pe masa de lucru.

Strategia didactică:
a). Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observarea, turul
galeriei.
b). Mijloace de învățământ: lucrare model, imaginile puilor, acuarele, palete, pensule, șervețele.
c). Forma de organizare: frontală, individuală, pe grupe;
d). Resurse: - umane: preșcolarii, educatoarea;
- temporale: 20-25 minute.
e). BIBLIOGRAFIE:
1. Filofteia, Grama, Pletea, Mioara, Spânu, Cristina, Ghid pentru proiecte tematice – Activități
integrate pentru preșcolari (3-5 ani), Editura Didactica PublishingHouse, 2008;
2. Toma, Georgeta, Petre, Daniela, Ristoiu, Maruța, Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru învățământul preșcolar, Editura Delta Cart Educațional, Pitești, 2009;
3. Vladimir, Popa, Activități de educație plastică, Editura V & I Integral, București, 1998;
DEMERS DIDACTIC

Nr. Etapele/ Secvenţele Conţinutul instructiv- educativ al Strategia didactică Evaluare


Crt. activităţii procesului didactic Metode şi Materiale Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Se vor asigura condițiile necesare unei bune Evaluez
organizatoric desfășurări a activității: conversația frontal deprinderea
▪ Aerisirea sălii de grupă; preșcolarilor
▪ Aranjarea mobilierului; de a se
▪ Pregătirea materialului didactic; organiza în
▪ Organizarea colectivului de copii. liniște și de a
asculta.
2. Captarea atenției Captarea atenţiei va fi realizată prin relatarea Observarea
unei scurte povești despre niște puișori care au conversația Frontală comporta-
nevoie de ajutorul copiilor pentru a-i ajuta să își mentului
recapete culoarea pe care au pierdut-o atunci când preșcolarilor
s-au bălăcit în râu.
3. Anunțarea temei și Voi spune preșcolarilor că prin utilizarea Evaluez
a obiectivelor materialelor pe care le au pe masă, vor ajuta Conversația Frontală deprinderea
puișorii să își recapete culoarea pierdută. Copiii preșcolarilor
vor picta puișorii utilizând culorile potrivite, de a-și
păstrând acuratețea foii.
concentra
atenția
4. Dirijarea învățării a) Intuirea materialelor conversația imaginile Frontală Capacitatea
Se intuiesc materialele: acuarele, pensule, palete, puilor, Individuală copiilor de a
imagini ale puilor. acuarele, enumera
palete, materialele
b) Explicarea si demonstrarea temei pensule, primite.
Le voi explica copiilor tehnica de lucru pe care o șervețele
vor folosi pentru a realiza tema propusă.
Vom începe cu pictarea ciocului și a picioarelor,
utilizând culoarea potrivită, apoi vor picta corpul Capacitatea
puiului. Vom respecta conturul și vom picta cu Explicația copiilor de a
atenție. Lucrarea reține
Se demonstrează pașii de lucru, în ordinea în care Demonstrația model etapele de
au fost menționați. lucru.
Lucrarea model va rămâne în câmpul vizual al
copiilor până la terminarea activității.

c) Exercitii pentru încălzirea muschilor mainii


Pentru a trece la executarea lucrărilor se va face exercițiul Capacitatea
mai întâi încălzirea mușchilor mâinii. copiilor de a
executa
1- Cu coatele sprijinite de masă, închidem și corect
deschidem pumnii; exercițiile
2- Cu coatele sprijinite de masă, depărtăm și de încălzire
apropiem degetele; a mușchilor
3- Ploaia- atingerea mesei cu vârful degetelor mâinii.
imitând căderea stropilor de ploaie;
4- Tunetul- lovirea mesei cu pumnii, imitând
sunetul tunetului.
Capacitatea
În timp ce preșcolarii lucrează, îi voi copiilor de a
îndruma și urmări îndeaproape. Voi da explicațiile Exercițiul picta
necesare, voi monitoriza activitatea și voi interveni imaginea
dacă e cazul. De asemenea, voi avea grijă ca în conform
timpul lucrului copiii să aibă o poziție indicațiilor.
corespunzătoare.
5. Obținerea După finalizarea lucrărilor se va realiza turul Capacitatea
performanței galeriei. conversația, Frontal copiilor de a
Voi solicita preșcolarilor să evalueze lucrările observarea, aprecia
colegilor ținân cont de următoarele criterii: turul galeriei. Individual lucrările
• Acuratețe; realizate.
• Corectitudine; Pe grupe
• Grad de finalizare.
Se reamintește titlul activității și se enunță
sarcina didactică pe care au avut-o.
6. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale asupra conversația, Frontală
activității modului de lucru și de comportare ale copiilor pe Individuală
tot parcursul activității.
Se oferă recompense.
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și