Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC JALA 1

Grupa: Grupa mijlocie


Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema săptămânii: ,,Păsări călătoare, vin din depărtare”
Tema activităţii/subiectul: ,,Rândunica”
Tipul de activitate: consolidare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: jocuri şi activităţi liber-alese
Mijloc de realizare: activităţi pe centre de interes (JALA1)
Scopul activităţii: Socializarea copiilor prin activităţi semidirijate care fixează cunoştinţele însuşite anterior despre păsările
călătoare( rândunica) și anotimpul primăvara şi pregătesc activităţile următoare pe această temă. Exersarea capacităţii copiilor de a
comunica liber și a interacționa cu partenerii de joc.

Dimensiuni ale dezvoltării:


1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar;
2. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
3. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);

Comportamente:

1.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;


1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi;
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți;

În cadrul activităţilor liber alese, copiii vor descoperi şi vor participa la cele trei centre:
1. Artă: Căsuțe colorate pentru păsări;
Obiective operationale:
O1- să identifice materialele puse la dispoziție;
O2- să coloreze în interiorul unui contur dat, folosind culorile potrivite;
O3- să lipescă marginile roșii pentru a realiza căsuța păsărilor;
2. Științe: Hrănește puiul de rândunică;
Obiective operaționale:
O4- să dea exemplu de semințe cu care se hrănesc puii de rândunică;
O5- să introducă prin gaura din dreptul ciocului doar semințele;

3. Bibliotecă: Semne grafice: coada rândunicii;


Obiective operaționale:
O6-
O7-

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, activitatea independent;
b) Mijloace didactice: creioane colorate, carioci, lipici, șablon casă, fișă semne grafice, semințe, mapă;
c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri;
Locul desfăşurării: sala de grupă
Resurse umane: cadrul didactic, preșcolarii grupei mijlocii;
Resurse temporale: 30 de minute
Resurse bibliografice:
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2019, Bucureşti.
- Stan, Liliana. (coord.). (2014). Pedagogia preşcolarităţii şi şcolarităţii mici. Iaşi: Editura Polirom.
Etapele O Conţinut instructiv- Strategia didactică Evaluare
activităţii b educativ Metode şi Mijloace de Forma de
O procedee învăţământ organizare
p
1. Se creează condițiile optime pentru
Moment desfășurarea activității:
organizatoric  Aerisirea sălii de clasă; frontală
 Aranjarea măsuțelor și scăunelelor pe centre;
 Așezarea materialului didactic pe măsuțe;
fișe de lucru,
Copiii vor extrage dintr-un săculeț un ecuson creioane colorate, se evaluează capacitatea
2. cu ajutorul căruia se vor forma cele 3 centre; carioci, lipici, preşcolarilor de a asculta
Conversaţia
Captarea artă, științe și bibliotecă. mapă, imagini cu atenţie explicaţiile
Explicația sugestive pentru frontală cadrului didactic
atenţiei
fiecare centru;

3.
Anunţarea Se anunţă tema pentru fiecare centru şi sunt
temei şi a explicate sarcinile pe care copiii trebuie să le frontală se evaluează capacitatea
Explicaţia
îndeplinească. preşcolarilor de a asculta
obiectivelor
cu atenţie explicaţiile
cadrului didactic
4.
Desfăşurarea Se vor intui materialele de lucru de la explicaţia
activităţii fiecare centru împreună cu preșcolarii si voi
demonstra modul de lucru.

Explicarea sarinilor de lucru fișe de lucru Se evaluează capacitatea


În cadrul centrului de bibliotecă preșcolarii carioci pe grupuri preşcolarilor de a realiza
realizează semnele grafice respecând modelul semnele grafice respectând
dat pe fișa de lucru; modelul
În cadrul celui de-al doilea centru, de artă explicaţia creioane colorate Se evaluează capacitatea
preșcolarii identifică materialele puse la exercițiul carioca preşcolarilor de a colora și
dispoziție, colorează căsuța păsărilor urmând demonstrația lipici ansambla casa păsărilor
ca la final să o asambleze după model; după model.
În cadrul celui de-al treilea centru, științe, explicaţia mapă Se evaluează capacitatea
preșcolarii vor trebui să deseneze pe contur, demonstrația semințe preşcolarilor de sorta
semnele grafice de pe coada rândunicii. semintele pentru a hrăni
Activitatea independentă a copiilor rândunica
Se supraveghează discret, din umbră,
activitatea copiilor în cadrul celor trei centre de
interes, se dau indicaţii sugestii şi ajutor acolo
unde este nevoie.
Copii pot schimba centrul ales iniţial dacă au
reuşit să realizeze sarcina cerută.
Aprecierea lucrărilor se va face de către copii. se evaluează capacitatea
5. Obținerea Se vor stabili criteriile de apreciere: aspect, conversația lucrările copiilor individual preşcolarilor de a analiza
performanței corectitudine, acuratețe, exersarea relațiilor explicația lucrările personale și pe
verbale cu cei din jur. Se va oferi feed-back cu cele ale colegilor
privire la comportament şi interrelaţionarea pe
parcursul activităţii.

Se va fixa subiectul activității pentru fiecare conversaţia frontală


6.
centru de interes, apoi voi face aprecieri
Încheierea
individuale asupra modului de lucru și asupra
activităţii
participării copiilor la activități.

S-ar putea să vă placă și