Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.02.2022

PROPUNĂTOR: Prof. Inv. Preșcolar Formagiu Ioana Mihaela

GRUPA: Mare - Grupa Buburuzelor istețe

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități liber alese- ALA 1

TEMA ANUALĂ: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simţim?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Ghiocei și mărțișoare”

TEMA ACTIVITĂȚII: ALA ,,Îndrăznește și visează”

TIPUL DE ACTIVITATE: predare-învățare

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea intercomunicării libere și civilizate între partenerii de joc pe parcursul desfășurării acestuia.
a) Științe: ,,Micii cercetători”- plantare diferite semințe de plante;
b) Artă: „Ghioceii”- pictură
c) Construcții: „Castelul zânei Primăvară”- asamblare piese Lego
d) Bibliotecă: ,,Rochiţa Zânei Primăvara” - grafisme

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să denumească materialele aflate pe măsuțe;
O2: să planteze semințele de flori;
O3: să realizeze compoziţii originale prin aplicarea tehnicilor de lucru învăţate;
O4: să asambleze piesele Lego;
O5: să utilizeze corect instumentele de scris;

STRATEGII DIDACTICE

 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, observația


 Mijloace didactice:, lego, acuarele, machete de ghiocei, trusă specială de plantat, semințe.
 Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe

DURATA:30-35 minute

BIBLIOGRAFIE:

 Antonovici Ștefania , Neațu Paula „Jocuri și activități alese”, Ed. Aramis, București, 2008.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice Evaluare


Nr. Etapele lecției Ob. Conținut instructiv- educativ Metode și Mijloace Forme de
Crt. procedee didactice organizar
e
1. Crearea condițiilor necesare desfășurării
activității: Conversația
Moment organizatoric
- aerisirea sălii de grupă;
- așezarea mobilierului;
-distribuirea materialului didactic

Se va purta o discuție despre florile de Calendar Capacitatea


2. Captarea atenției primăvară, discuție însoțită de imagini Conversația Imagini cu Frontal preșcolarilor de
reprezentative. flori de identificare a
primăvarp diferitelor plante
de primăvară

Se va anunța tema activității,,Îndrăznește


3. Anunțarea temei și a și visează” și vor fi enumerate obiectivele Explicaţia
obiectivelor urmărite pe parcursul acestei activități Frontal
Conversaţia
Vor fi prezentate atelierele de lucru și Capacitatea
4. Prezentarea noului sarcinile aferente acestora: Explicația, preșcolarilor de
conținut și dirijarea O1 Se va realiza intuirea și denumirea precizare a
învățării materialelor din fiecare centru. Observația materialelor de
lucru.
Științe „ Micii cercetători”- Planșe Capacitatea
O2 Copiii vor recunoaște florile de primăvare Explicaţia plante de Frontal preșcolarilor de a
prezentate prin planșe și vor planta semințe primăvară denumi plantele
de flori cu ajutorul materialelor puse la Trusă de afișate și de a
dispoziție. plantat planta semințele;

O3 Artă: „Ghioceii”- pictură.


Copiii vor: denumi materialele de lucru Conversaţia Capacitatea
puse la dispozitie; vor realiza compoziţii Pe grupe preșcolarilor de a
originale prin aplicarea tehnicilor de lucru Individual asambla piesele
învăţate și vor finaliza tema plastica de puzzle
propusa.

Construcții „Castelul zânei Primăvară”


O4 Copiii vor construi cu ajutorul pieselor Observaţia Lego Capacitatea
Lego „Castelul zânei Primăvară”, Pe grupe preșcolarilor de a
respectând următoarele obiective: Individual construi castelul
- să construiască din lego castelul zânei
Primavară; Conversaţia
-să realizeze sarcina de lucru respectând
tema dată;
-să participe activ, venind cu idei şi
propuneri pentru realizarea sarcinii.

Bibliotecă ,,Rochiţa Zânei Primăvara” Explicația Fisă de Individual Capacitatea


Copiii vor decora rochiţa Primăverii cu lucru preșcolarilor de a
elemente grafice învăţate (linii oblice/ realiza semnele
scurte,puncte) și vor utiliza corect grafice
instumentele de scris;

Copiii sunt invitați să-și aleagă centrul de


interes. Se va avea în vedere ca fiecare
preșcolar să parcurgă fiecare centru,
educatoarea îndrumându- i și facilitându-le
înțelegerea în vederea rezolvării sarcinilor
de lucru.

Evaluarea se va realiza frontal, prin


5. Asigurarea feed-back- intermediul metodei Turul galeriei, Turul Capacitatea
ului indiferent de centrul de activitate la care și- galeriei Lucrările Frontal preșcolarilor de
au desfășurat activitatea. copiilor analiză și
Conversația argumentare

6. Încheierea activității Se vor face aprecieri generale, colective și


individuale Conversația Individual
Se vor oferi recompense.

S-ar putea să vă placă și