Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Profesională Lespezi

LOCAȚIA: Grădinița cu P.N. Bursuc-Deal

DATA: 07.03.2022

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Paiu Roxana-Petronela

Grupa: combinată

TEMA ANUALĂ: „ Cu ce și cum expimăm ceea ce simțim?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Pentru tine, mamă dragă ! ”

TEMA ACTIVITĂȚII: „Cadoul pentru mama mea”

SUBIECTUL ACTIVITAȚII: ,,Felicitare pentru mama”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Om și Societate ( DOS)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi și deprinderi


MIJLOC DE REALIZARE: aplicație

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare


2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
3. Activare și manifestare a potențialului creativ .

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.

3.1. Manifestă creativitate în activități diverse .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili:

O1 - să denumească materialele necesare realizării lucrării;

O2 - să utilizeze corect instrumentele de lucru


O3 - să folosească tehnica lipitului (prin întindere pe suprafața de lucru);

O4 - să îmbine în mod original elementele pe felicitare (inimioare, flori, fluturi, fotografie)

O5: să păstreze ordine pe masa de lucru;

O6: să analizeze lucrările personale cât și pe cele ale colegilor.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.


2. Mijloace didactice: lipici, coli cartonate, inimioare, fluturi, flori, fotografii
3. Forme de organizare: frontal, individual.

DURATA: 10-15 minute


Bibliografie:
Curriculum pentru educație timpurie, MEN, 2019;
Petricica M, Petre M, Metodica predării activităților manuale pentru preșcolari, E.D.P. București, 1978.
Petricică, M., Petre, M., (1966), Metodica predării activităţilor manual în grădiniţa de copii, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti.
Seghedin, E., (2010), Activităţi practice în grădiniţe, Editura Performantică, Iaşi.
DEMERS DIDACTIC

Nr. ETAPELE Ob. CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


Crt. ACTIVIȚĂȚII Op.
DIDACTICE
Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Crearea condițiilor necesare desfășurării activității: Conversația Frontal Observ
organizatoric -așezarea scăunelelor în formă de careu; comportamentul
-distribuirea materialului pe măsuțe. Copiii vor fi așezați non-verbal
pe pernuțe.

2. Captarea atenției Vom intra împreună în atelierul de creaţie unde Păpușa Expunerea laptop Frontal
Alexandra ne-a pregătit noi surprize.
Aici vom viziona si audia cantecul “Mama”
3. Anunțarea temei Se prezintă tema activității ,,Felicitare pentru mama”.Sunt Conversația Felicitarea Evaluez
și a obiectivelor anunțați că vor putea realiza acest lucru, colorând și lipind model Frontal capacitatea de a
elementele primite. Se precizează obiectivele urmărite avea răbdare
într-un limbaj accesibil și regulile specifice activităților
practice:- nu se foloseşte mult lipici; Explicația

- lucrăm cu atenție;
- păstrăm ordinea și disciplina;
4. Dirijarea Se prezintă produsul-model, realizat în prealabil, Conversația Evaluez însușirea
învățării enumerându-se materialele folosite, materiale pe care unor tehnici de
preșcolarii le descoperă pe măsuțele lor. Observarea lucru și a
a) Prezentarea și Se analizează împreună cu copiii lucrarea și se prezentă Frontal creativității
intuirea
succesiunea etapelor de lucru.
lucrării model
Li se pun elevilor câteva întrebări privind materialele ce Planșa
O1 vor fi folosite.Se demonstrează copiilor etapele de efectuat model
în vederea realizării lucrării.
Explicația Individual
Se explică sarcinile de lucru pe înțelesul copiilor.
Se precizează faptul că după terminarea lucrării, fiecare
b)Demonstrarea copil va veni pe rând și va expune lucrarea la panou ca să
și explicarea poată fi admirată. Demonstra-
etapelor de lucru
Înainte de începerea lucrului se fac câteva exerciții de ția
încălzire a mușchilor mici ai mâinii: Exercițiul Inimioare
O2 Etapa 1- se desenează pe fiecare inimioară modelul dorit
(buline, linii drepte, înclinate- copiii de grupă mică vor
primi ajutor din partea educatoarei la realizarea modelului Fluturi
pe inimioare). Explicația

Etapa a 2-a - se pliază fiecare fluturaș (grupa mijlocie și


grupa mare)
Fotografii
Etapa a 3-a - se lipesc fluturașii și fotografia pe suprafața
de lucru. Flori
Exercițiul
Etapa a 4-a – în interiorul lucrării se lipesc inimioarele
O3 Carioci
și un mesaj pentru mama
Lipici
Etapa a 5-a - se plasează elementele în mod original pe
O4 suprafața dată.

Capacitatea de a
Copiii sunt întrebați despre materialele pe care le-au
denumi
primit, le vor denumi.
Conversația materialele de pe
c)Intuirea
Se vor efectua exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai masa de lucru
materialului
mâinii, imitând diferite acţiuni:
didactic
O1
Cad picăturile de ploaie,

Cad, cad, cad…..

Haideți să prindem picăturile in palme !


Exercițiul
Pentru că am prins picăturile, ne-am udat

Haideți să le uscăm……scuturăm mânuțele

Pentru că nu ne-am uscat complet

Capacitatea de a
Haideți să ne ștergem fiecare degețel. desena, modelul
dorit pe inimioară
Se dă startul la lucru.
O5
d)Realizarea Pe parcursul timpului de lucru copiii vor fi supravegheați,
temei de către vor primi încurajări, indicații și ajutor, acolo unde este
copii cazul.
Deprinderea de a
aplica lipiciul pe
Înainte cu câteva minute de expirarea timpului de lucru, suprafața data
copiii sunt atenționați să se apropie de final.

5. Evaluarea O6 Lucrările vor fi evaluate după următoarele criterii: Conversația Turul Frontal Evaluez
activității finalizarea lucrării, utilizarea culorilor potrivite, aspectul Galeriei Individual capacitatea de a
îngrijit al lucrării. aprecia si de a se
autoaprecia.

Toți copiii se vor aplauda între ei, iar apoi vor


6. Încheierea face curățenie la locul de muncă.
activității
Procesul tehnologic

Educatoare: Paiu Roxana Petronela


Tipul activității: activitate practic-aplicativă
Subiectul: ,,Felicitare pentru mama”
Materiale utilizate: felicitare model, carton colorat, inimioare din hârtie colorată,flori, fotografii, fluturi.
Ustensile utilizate: carioci, lipici;
Tehnica: colorare, lipire
Etape de lucru:
1) se deseneaază modelul dorit pe fiecare inimioară;
2) se pliază fluturașii;
3) se lipesc fluturașii și fotografia pe suprafața de lucru
4) se lipesc inimioarele și mesajul pentru mama;
5) se personalizează lucrarea de către copii.

S-ar putea să vă placă și