Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

Unitatea de învăţămînt: Data: 5.10.2016


Grupa:
Prof. Înv. Preşcolar:
Tema anuală: „Cine sunt/suntem? ”
Tema proiectului: „Vino în lumea mea! ”
Tema săptămânală: „Totul despre mine”
Domeniul de activitate: Domeniul om și societate
Categoria de activitate: Activitate practică
Tema activităţii: „Chipul meu”
Mijloc de realizare: asamblare, lipire
Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi
Forma de organizare: Frontal, individual
Durata: 20-25 minute
OBIECTIVE CADRU:
 Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
 Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre tehnici de lucru necesare prelucrării acestora
în scopul realizării unor produse simple;
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
 Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice.
 Să cunoască diferite materiale de lucru, din natură ori sintetice
 Să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
OC1 - să denumească corect materialul de lucru pus la dispoziție pe baza cunoștințelor anterioare;
OC2- să asambleze corect parțile componente ale chipului (conform modelului), păstrând acuratețea lucrării;
OC3- să utilizeze corect pasta de lipit conform indicațiilor primite
OC4- să analizeze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii: acurateţe, corectitudine, respectarea etapelor de lucru,
gradul de finalizare al lucrării;
b) psihomotrice:
OP1- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
OP2- să mânuiască în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea temei propuse;
OP3- să respecte poziţia corectă a corpului pe parcursul activității;
OP4-să își dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul propus de educatoare
c) afective:
OA1- să creeze lucrări originale prin folosirea tehnicilor de lucru arătate;
OA2: să participe activ și cu interes la activitatea propusă;

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: explicaţia, demonstraţia, expunerea, observaţia, exerciţiul, conversaţia.


MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planșă model, caiete de lucru, carton colorat, lipici, şerveţele umede,tablă magnetică .
FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale , observarea comportamentului nonverbal și a modului de lucru, recompense.
RESURSE UMANE: 18 preșcolari
BIBLIOGRAFIE:
MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009
„Metodica predării activităților manuale în grădinița de copii”- Editura Didactica și Pedagogică -București
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele lecției Activitatea Resurse Forma Evaluare


de org.
Educatoarei Preşcolarilor Procedurale Materiale

1. Moment Se pregătesc materialele necesare pentru Foi de lucru, .


organizatoric activitate. apă, lipici
Aranjarea măsuțelor în careu deschis. caiete,
șervețele

2. Captarea Se va realizeaza prin prezentarea următoarei . Conversaţia Observarea


atenţiei surprize -planșele model realizate de păpuși. Frontal comporta-
mentului
nonverbal
3.Anunţarea Copiii vor fi anunțați că vor realiza chipul unui Ascultă cu atenţie Conversaţia Frontal Observarea
temei şi a băiat/fetiță prin asamblarea părților Explicația comporta-
obiectivelor componente. mentului
nonverbal
4.Prezentarea Prezentarea plansei model:
conținutului Voi prezinta planșele model copiilor : un Privesc planșa Expunerea
și chip al unui băiat și un chip al unei fetițe. model. Explicația planșa Aprecieri
dirijarea Intuirea materialului: Observația model Frontal verbale
învățării Incurajez copiii sa enumere materialul primit
(părul,capul,ochii, nasul, gura, urechile, lipici,
caiet de lucru, șervețel umed). Denumesc Observarea
materialul primit Conversația Frontal comporta-
Explicarea și demonstrarea modului de mentului
lucru: Sunt atenți la nonverbal
Explic și demonstrez modul și etapele de explicații Explicația Frontal
lucru. Demonstrația
Voi face copiilor unele recomandări privind Foie de
Aprecierea
modul de lucru: să lucreze frumos și îngrijit, să lucru
verbală
folosească puțin lipici, să lucreze pe foaia de Explicația Caiet, lipici,
lucru, apoi să lipească pe caiet,să păstreze Copilul solicitat Șervețel
Aprecieri
caietul curat. va repeta etapele
asupra
Va fi solicitat un copil sa repete etapele de de lucru. Conversația
executarii
lucru, pentru a se verifica dacă toți copiii au
miscarilor
înțeles ceea ce au de facut. Execută
Frontal
exercițiile de Demonstrația
Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai încălzire a Exercițiul
mâinii: mușchilor mici ai
-inchidem si deschidem pumnii; mâinii.
-mișcăm degetele (ploua), apare soarele
- ne spalam pe maini;
Executarea propriu-zisă a lucrarii: Lucrează Exercițiul Foie de Observarea
Se lucrează independent. individual la lucru comporta-
În timp ce copiii lucrează, ofer indicații realizarea lucrarii. Caiet, lipici mentului
suplimentare si sprijin unde este nevoie. De Șervețele nonverbal și a
5. Obținerea asemenea voi urmări poziția copiilor pe Individua modului de
performanței scaune. l lucru
Când timpul propus pentru realizarea Convesația
lucrarii se va apropia de sfârșit, voi anunța Aprecieri
copiii că se apropie momentul să finalizeze verbale
lucrarile.
6.Evaluarea Analiza lucrarilor realizate: Frontal Aprecieri
activității Voi analiza împreună cu copiii prima Individua verbale
lucrare finalizată după criteriile Sunt atenți l Recompense
stabilite:acurateţe, respectarea etapelor şi
gradul de finalizare al lucrării; Copilul numit va
Apoi ,voi expune toate lucrarile, iar copiii alege lucrarea Explicația Recompense
vor fi antrenați în analiza lucrărilor proprii și care îi place Conversația
ale colegilor. motivând
Se numește un copil care alege o lucrare și alegerea.
motiveaza de ce îi place acea lucrare.
Lucrările executate corect , vor fi
recompensate.
7.Încheierea În încheiere se vor face aprecieri generale Sunt atenți Explicația
Aprecieri
activităţii asupra modului de comportare şi participare al Conversația Frontal
verbale
copiilor pe parcursul întregii activităţi.

S-ar putea să vă placă și