Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

Unitatea de învăţămînt: Gradinita Nr. 248


Data: 31.05.2023
Grupa: Mare
Prof. Înv. Preşcolar: Ungureanu Păuna
Domeniul experențial: Domeniul Om și Societate
Categoria de activitate: Activitate practică
Tema activităţii: „Chipul meu”
Mijloc de realizare: Lipire
Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi
Forma de organizare: Frontal, individual
Durata: 30’
Scopul activitatii: Formarea deprinderii de a integra, prin lipire, elemente într-o compoziție unitară.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE - Pe parcursul și la sfârșitul activității toți copiii vor fi capabili:

O1: Să denumească materialele puse la dispozitie pentru activitate de către educatoare.


Obiectivul este realizat dacă toți copiii denumesc cel puțin două materiale puse la dispozițe de către educatoare .

O2: Să lipească elementele primite, pe baza deprinderilor formate anterior.

Obiectivul este realizat dacă toți copiii lipesc cel puțin patru elementele necesare realizării temei pe baza deprinderilor formate
anterior.

O3: Să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor urmând indicațiile educatoarei.

Obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii execută corect exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor urmând indicațiile
date de educatoare.

O4: Să evalueze lucrările pe baza criteriilor stabilite la începutul activității.

Obiectivul este realizat dacă toți copiii folosesc în evaluarea lucrărilor, cel puțin un criteriu.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee didactice: Exerciţiul, explicaţia, conversaţia, observaţia, demonstraţia.


.
Materiale didactice: Oglinda Fermecată, coșuri cu materialele decupate (cap, sprâncene, ochi, nas, gura, urechi, păr din fir textil),
fișă, lipici, șervețele umede, recompense.

Bibliografie:

* Revista invatamantului prescolar nr. 3-4/2010, Editura ARLEQUIN, Bucuresti.


** Curriculum pentru educație timpurie 2019
*** Suport pentru explicitare si intelegere a Curriculumului pentru educatie timpurie, 2019
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Continutul activitatii Elemente de strategie Forma de Evaluare


activitatii didactica org.
Activitatea educatoarei Activitatea Metode si Material
preşcolarilor procedee didactic
1. Moment .
organizatoric Asigurarea condițiilor optime pentru Se așează la Conversația
desfășurarea activității propriu-zise: măsușe.
-aerisirea sălii de grupe;
-așezarea măsuțelor și a scăunelelor;
-așezarea materialului didactic pe măsușe.

Se prezintă copiilor, sub forma unei surprize, Sunt atenți și


2. Captarea Oglinda Fermecată. Aceasta a aparținut mamei răspund la Conversaţia Oglinda
Frontal
atenţiei vitrege a Albei ca Zăpada și are puteri magice. întrebări Fermecată
Educatoarea încurajează copiii să privească
oglinda purtând apoi discuții pe baza celor
văzute.
3. Anunţarea „Dragi copii, Observarea
temei şi a Astăzi vom realiza chipul unui băiat/fetiță prin Ascultă cu atenţie Conversaţia Frontal comporta-
obiectivelor asamblarea părților componente exact așa cum mentului
am privit în Oglinda Fermecată’’ Explicația nonverbal

Prezentarea și analizarea modelului


educatoarei Privesc planșa Expunerea
Se prezintă fișele model: chipul unui băiat și model. Explicația Planșa Aprecieri
chipul unei fetițe. Observația model verbale

Intuirea materialului:
Denumesc Conversația Cosulețe cu:
Frontal
,,-Ce aveți voi pe măsute?”(hartie cartonată de materialul primit păr, nas, Aprecierea
culoare portocalie, 2 urechiușe, 2 ochișori, nas, ochii, verbală
guriță, păr, lipici, șervețel umed) urechiușe,
chip șablon,
Frontal
Sunt atenți la lipici,
Explicarea și demonstrarea modului de explicații serveîel
lucru: Explicația umed
Se explică modul și etapele de lucru. Demonstrația
Se va face unele recomandări privind modul de
lucru al copiilor: să lucreze frumos și îngrijit,
să folosească puțin lipici fiind supravegheați și Explicația
dirijați de educatoare cu informații
4.Prezentarea suplimentare atunci când este cazul.
conținutului Frontal
Copilul solicitat Conversația
și
va repeta etapele
dirijarea Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai de lucru.
învățării mâinii:

Aprecieri
-închidem și deschidem pumnii; asupra
-mișcăm degețelele (plouă), Execută Demonstrația executarii
-morișca; exercițiile de Exercițiul miscarilor
- ne spălăm pe mâini; încălzire a
mușchilor mici ai
Frontal
mâinii.

5. Obținerea Executarea propriu-zisă a lucrării: Lucrează Carton Individual Observarea


Se lucrează independent. individual la Exercițiul colorat,
comporta-
În timp ce copiii lucrează, se oferă indicații realizarea lucrării. lipici ,
mentului
suplimentare și sprijin unde este nevoie. De Șervețele
nonverbal și
asemenea, se va urmări poziția copiilor.
a modului de
Când timpul propus pentru realizarea lucrării
performanței lucru
se va apropia de sfârșit, copiii vor fi anunțați că
se apropie momentul să finalizeze lucrările. Convesația
Aprecieri
verbale

6.Evaluarea Lucrările se evaluează oral antrenându-se și


activității copiii în evaluarea produsului personal dar și a Sunt atenți Explicația Recompense Frontal Aprecieri
celorlalți colegi Conversația verbale
Individual
Lucrările executate de către copii, vor fi Recompense
recompensate.

7.Încheierea În încheiere se vor face aprecieri generale Sunt atenți Explicația


Aprecieri
activităţii asupra modului de comportare şi participare al Conversația Frontal
verbale
copiilor pe parcursul întregii activităţi.

S-ar putea să vă placă și