Sunteți pe pagina 1din 7

Grădinița cu Program Prelungit „Constantin Brâncuși”

PROIECT DE ACTIVITATE
„Ferma de căței”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”

NIVELUL I - GRUPA MICĂ „Albinuțele”

Prof. înv. preșc. Cisar Niculina-Mihaela

Inspecție specială
Gradul didactic II

1
PROIECT DE ACTIVITATE

Data : 10.04.2024
Grupa:mică „A”
Educatoare: Cisar Niculina-Mihaela
Tema anuala: „Când, cum și de ce se întâmplă? ”
Tema proiectului : „Animalele, prietenii omului !”
Tema săptămânii : „Pe lângă casă”
Tema activității : „Ferma de căței”
Tipul de activitate: Consolidare de proceperi și deprindei
Domeniul de activitate : Domeniul Om și Societate (DOS)
Categoria de activitate: Activitate practică

Forma de realizare : Aplicație - lipire


Scopul activității:
 Consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică și cultivarea
respectului faţă de muncă şi faţă de rezultatele acesteia.
 Consolidarea deprinderilor practice – îndoirea, lipirea şi utilizarea vocabularului specific.
 Consolidarea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre tehnici
de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple.
Dimeniuni ale dezvoltării:
 Cunoașterea și respectarea normelor de comportare în societate; educarea abilității de a
intra în relație cu ceilalți;
 Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
Comportamente:
 Să-și adapteze comportamentul propriu la cerințele grupului în care trăiește;
 Să se comporte adecvat în diferite contexte sociale;
 Să efectueze operații simple de lucru cu materiale din natură și sintetice;
 Să cunoască și să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activități practice.
Obiective operaționale:
A. Cognitive
 Să denumească și să recunoască materialele și intrumentele de lucru puse la
dispoziție;

2
 Să aplice, prin lipire, elementele decorative conform cerințelor educatoarei;
 Să verbalizeaze acţiunile specifice întreprinse, folosind un limbaj adecvat;

B. Afective
 Să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate, dovedind, treptat, că a
dobândit încredere în forţele proprii;
 Să participe cu plăcere și interes la activitate;
 Să se bucure de reușita activității;
 Să analizeze lucrările personale și ale colegilor din grupă în spirit critic și
autocritic în funcție de criteriile stabilite de propunătoare: respectarea tehnicilor de
lucru, îndemânarea și creativitatea, finalizarea lucrării.
C. Psihomotorii
 Să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinii;
 Să manipuleze corespunzător materialul didactic;
 Să adopte o poziție corectă a corpului pe tot parcursul activității.
Strategii didactice:
a) Metode si procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, munca
independentă, turul galeriei
b) Materiale si mijloace: planșă model, coșulete cu elemente decupate, siluetele cățeilor,
lipici, șervețele umede, fâșii de hârtie și bucăți de lână.
Forma de organizare : frontal, individual.
Durata : 15-20 minute
Bibliografie :
 Curriculum pentru educație timpurie, 2019
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea curriculum-ului pentru educație timpurie, 2019
 Scrisoare metodică pentru anul școlar 2023-2024

3
DEMERS DIDACTIC

EVENIMENTU CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


L DIDACTIC DIDACTICE

1.Moment Asigurarea condițiilor optime pentru desfășurarea


organizatoric activității propriu-zise :
-aerisirea sălii de grupă ;
-așezarea măsuțelor și a scăunelelor ;
-așezarea materialului didactic pe măsuțe.

2.Captarea atenției Se realizează printr-o scurtă discuție și prin Conversașia Observarea


descoperirea materialelor de pe măsuțe: Frontal capacității de
„-Prietenul nostrum, Azorel, este foarte supărat. concentrare
Frățiorii săi s-au rătăcit de la fermă. Ce ziceți, doriți
să îi confecționăm? ”
3.Anunțarea temei „-Astăzi vom confecționa un cățel, prin lipire de Expunerea
și a obiectivelor decupaje de hârtie și bucăți de lână. Fiecare cățel va Frontal Observarea
primi numele vostru pe zgardă. comportamentului
-Va trebui să fiți foarte atenți la explicațiile mele și nonverbal al
la ordinea operațiilor de lucru pentru a putea duce la copiilor
bun sfârșit lucrarea. Am să vă rog să păstrați
lucrările curate.”
4.Dirijarea INTUIREA MATERIALULUI Conversatia
învățării Se intuiesc materialele de pe măsuţă, se anunţă încă Observarea
o dată tema şi obiectivele. Explicatia comportamentului
„Copiii, haideți să vedem, ce materiale avem pe copiilor
măsuțe?” (siluetele cățeilor, fire de lână, bucăți de Explicația
hârtie, lipici, șervețele umede). Proba practică
„-Priviți cu atenție cățeii colegilor și spuneți-mi dacă Demonstratia
sunt identici?” (Nu. Cățeii vor fi în poziții diferite: Formativă
șezut, întins sau în două picioare). Exercițiul

PREZENTAREA ȘI ANALIZAREA MODELULUI Munca


Voi prezenta copiilor modelul și îl vom analiza: independentă
„Ce e reprezentat pe acest model? ” (un cățel)
„Ce observați pe cățel?” ( fire de lână/ață colorate,
zgarda roșie de la gât)
„Ce culori au firele de lână/ ață?” (maro, negre, gri)
„Dar zgarda?” (roșie)

4
DEMONSTRAREA TEHNICII DE LUCRU
Voi explica și demonstra etapele de lucru cu ajutorul
planșei model:
1. Aplicarea lipiciului pe o parte a zgardei;
2. Lipirea acesteia în dreptul gâtului; Observarea
3. Aplicarea lipiciului pe fața cățelului; modului de
4. Lipirea firelor de lână prin presarea ușoară cu Exercițiul executarea a
degetele; tehnicilor de
5. Aplicarea lipiciului pe întreaga suprafață a lucru: lipire
cățelului;
6. Se repeat acțiunea până când se acoperă Frontală și
uniform toată suprafața cățelului. Puteți individuală
allege culori diferite de lână și le puteți
combina cum doriți.
Pentru a mă asigura că preșcolarii au reținut etapele
de lucru, voi ruga 1-2 copii pentru a le reaminti. Planță model
Coșulete cu
EXERCTII DE ÎNCĂLZIRE A MÂINILOR elemente decupate :
“ Vântul bate neîncetat siluetele cățeilor,
Vârful degetelor bat lipici, șervețele
Iar apoi le răsfirăm umede, fâșii de
Și la pian noi cântam hârtie și bucăți de
Lebedele-n jur privesc lână
Mâinile mi le rotesc
Morișca o învârtesc
Și la lucru eu pornesc’’
Se executa lucrarea de catre copii.

EXECUTAREA TEMEI DE CĂTRE COPII


Voi reaminti copiilor cum trebuie să lucreze: îngrijit,
curat și cu foarte multă atenție. Le voi da semnalul
de începere a lucrării și le voi ura ”Spor la lucru!”
Pe parcursul activității le voi asigura copiilor o
atmosferă plăcută, oferindu-le un fond muzical.
Voi supraveghea modul în care copiii execută
sarcinile de lucru, iar dacă este nevoie, voi interveni
cu explicații individuale sau colective.
Îi voi încuraja pe cei mai puțin abili și voi urmări ca
toți copiii să-și ducă la bun sfârșit munca. Voi
încuraja creativitatea copiilor în combinarea
culorilor. Când majoritatea copiilor au terminat, voi
da preavizul, apoi semnalul de încetare a lucrului.

5.Asigurarea După ce copiii vor termina lucrările, le vor așeza pe Conversația Analiza
retenției și machete, în curtea fermei, de unde vor fi observate și Turul galeriei produselor
transferului analizate cu mai multă ușurință. Macheta cu Conversația de
5
Nominalizez câțiva copii să aleagă o lucrare care le lucrările copiilo verificare
place cel mai mult și să motiveze alegerea făcută Frontalr
comparând-o cu celelalte, pe baza următoarelor
criterii: respectarea tehnicilor de lucru, îndemânare
și finalizarea lucrărilor.
6.Incheierea Se fac aprecieri verbale individuale şi colective Conversația
activitatii asupra modului de lucru, dar și asupra participării la Frontală și Aprecieri verbale
activitate. individuală
Se oferă recompense. recompense

Anexa 1 – Fișe suport

6
7

S-ar putea să vă placă și