Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de învățământ: Gradinița Nr.

97

Grupa: Mică Curioșilor

Data: 10.5.2023

Cadru Didactic: Prof.înv. preșcolar Ivașc Rebeca-Andreea

Proiect de activitate
NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: 3-4 ani, nivel I, Grupa mică “Curioșii”;

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „ Cine planifica/organizeaza o activitate?”;

TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII: ,, Cine face/ ce face?”;

SUBTEMA PROIECTULUI: „ Mester fără pereche”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Estetic și creativ;

DISCIPLINA: Educație artistico-plastică

TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Uneltele mesterilor”;

MIJLOC DE REALIZARE: modelaj

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare priceperi și deprinderi;

SCOPUL ACTIVITĂŢII: formarea deprinderii tehnice de modelaj prin implicarea analizatorilor vizual şi tactil-kinestezic, educarea
gustului estetic faţă de frumosul din natură, artă.

OBIECTIVE:
– să denumească materialele, instrumentele de lucru specific activității

-să execute exerciții de încălzire a mâinilor pe baza cunoștințelor însușite anterior;

-să modeleze uneltele meseriașilor, respectând indicațiile educatoarei

– să exprime ceea ce simte privind propria lucrare sau lucrările celorlalți;

COMPORTAMENTE VIZATE: Manifestă creativitate în activități diverse.

DURATA: 15'

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, observaţia, explicaţia, demonstraţia, expunerea, dactilopictura, modelajul.

Resurse materiale: individuale: plastilină,planșete,imagini greblă,polonic,Ciocan,șervețele.

Forme de organizare: frontal, individual.

Nr. Etapele activității Conținutul științific Strategii didactice


crt. Metode și procedee Mijloace de Evaluare
învățământ

1. Moment Pregătirea materialelor necesare Observația Observarea


organizatoric pentru activitate. Mesele se vor comportamentului
aseza în formă de careu, pe fiecare copiilor.
masă vor fi așezate materialele
necesare, individuale
(plastilină,planșete șervețel). Copiii
vor lucra așezați.

2. Captarea și Se va realiza pe un fond muzical, -deprinderea de a


orientarea atenţiei ascultând piesa “Cântecul asculta un cântec
meseriilor”.

3. Anunţarea temei Cu ajutorul Zânei Primăvara se va Explicaţia Imagini Deprinderea de a


şi a obiectivelor anunța tema. Îi vom arăta spiritul asculta explicațiile
urmărite nostru creativ, iar la final, ne vom educatoarei
înmâna lucrările pentru deschiderea
unei expoziții de artă: “Uneltele
meseriașilor”.

4. Desfășurarea Se va face intuirea materialelor de Conversaţia plastilină,planșete Deprinderea de a


activității către copii. identifica materialele
Explicaţia șervețele folosite la activitate
Se vor explica etapele de lucru:
Exerciţiul
Li se prezintă modelul.

-Se va realiza mai întâi grebla


folosită de grădinar; Se va realiza
modelajul prin mișcări translatorii a
plamelor față de planșetă,obținând
astfel bastonașe de diferite lungimi. Deprinderea de a
utiliza plastilina
-Se va realiza apoi polonicul folosit pentru a realiza
de bucătar. Se vor executa mișcări bastonașe și cercuri
circulare ale palmei față de planșetă
pentru a se realiza partea circulară, Explicaţia Deprinderea de a
care apoi se va aplatiza. Pentru a se realiza,prin modelaj,
realiza mânerul, se va realiza o elementele conform
miscare translatorie a palmelor față temei
de planșetă.

- Se va realiza apoi ciocanul folosit


de către tâmplar prin realizarea unor
mișcări translatorii față de planșetă.

-Se va lua în considerare următorul


criteriu:

-creativitate/originalitate;

Deprinderea de a
Exerciţiul
Se vor efectua exerciţii pentru executa exercițiile de
încălzirea muşchilor mâinilor: încălzire a mâinilor

,,Bate palmele usor,

Bate palmele de zor!

Unu, doi, trei, trei!

Unu, doi, trei!”

,,Mișcăm degețelele/Și batem


pălmuțele/Răsucim încheietura/Și .
dăm mingea dura/dura!”

În timpul executării temei se va


trece pe la fiecare şi se vor da
îndrumările necesare.

Copiii realizează sarcinile, fiind


încurajaţi și se vor oferi explicații și
ajutor acolo unde este cazul.

5. Obținerea Copiii vor aseza lucrarile într-un Explicația


performanței spatiu amenajat pentru a putea fi
vizualizate și de ceilalți copii. Conversația

6. Evaluarea Copiii vor fi îndrumaţi să își Conversația -Capacitatea de a


exprime părerea față de temă, modul exprima ceea ce simt
în care au lucrat. Explicația

Se vor adresa următoarele întrebări:

“Ce v-a plăcut cel mai mult să


modelați?

Ce ați modelat cu cea mai mare


ușurință și plăcere?

7. Încheierea Se fac aprecieri generale şi Conversaţia Comportamentul și


activității individuale asupra modului de implicarea copiilor la
desfăşurare a activităţii şi implicării activități.
copiilor în activitate.

S-ar putea să vă placă și