Sunteți pe pagina 1din 5

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE

COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC „CONSTANTIN BRĂTESCU”


- ȘCOALĂ EUROPEANĂ -
CONSTANŢA – Str. Rascoala din 1907; Nr. 42
Telefon: 0341405804,0341405805; Telefax: 0241/615994
E-mail: bratescu@gmb.ro web: www.colegium.ro

PROIECT DIDACTIC DE
ACTIVITATE

Profesor învăţământ preşcolar: Osman Nurie

Profesor metodist: Dinca Venera

Profesor coordonator: Georgesu Carmen Gabriela

Propunător: Goga Aida

Clasa: XI C
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de aplicatie: Cresa nr. 1 „Delfinasul’’ Constanta


Data: 7.12.2023
Propunător: Goga Aida
Grupa: Perlutele Marii

Tema anuală de studiu: „Cum este,a fost și va fi aici pe pământ?”


Tema săptămânală: „Viețuitoarele apelor”
Tema activității: Acvariul cu viețuitoare marine
Tipul activității: Formarea de priceperi si deprinderi
Durata: 10-15 minute

Scopul activității: Formarea deprinderii de a reda prin tehnica lipirii viețuitoarelor


marine în acvariu

Obiective operaționale:
O1. Sa foloseasca corect materialele specifice
O2. Sa respecte etapele de lucru
O3. Sa cunoasca informatii legate de tema lectiei

Strategii didactice:
 Metode didactice: conversatia, explicatia, instructajul, exercitiul,
demonstratia
 Mijloace didactice: planșe,lipici
 Forme de organizare: frontal, individual, in grup

Resurse:

 Resurse umane: practicantele, educatoarea, elevii


 Resurse spațiale: sala de clasa

Bibliografie:

Curriculum pentru educatia timpurie 2019


Strategii didactice
Nr. Durat Obiectiv
Momentele activităţii Desfăşurarea activităţii Metode Mijloace Evaluare
crt. a e
didactice didactice
1. Moment 1 min Pregatesc spatiul necesar desfasurarii Conversatia
organizatoric activitatii in conditii optime.
Asez copiii la masute.
Pregatesc materialul didactic necesar.
Salutul:
„Buna dimineata! Ma numesc Aida, iar
astazi vom pune animăluțele marine intr
un acvariu.”
2. Captarea atenţiei 1 min Le voi pune intrebari specifice temei Conversatia Observarea sistematică
„Ce viețuitoare trăiesc in apa?”, ,,Ce a comportamentului
știm despre peștișori?”, ,,Ce culori pot copiilor
avea aceștia ?”
3. Anunţarea temei şi a 1 min O1 Le prezint ce vom lucra astazi si le voi Conversatia
obiectivelor explica ce materiale vom folosi si ce
urmeaza sa realizam(Aduc cate o planșă
cu un acvariu pentru fiecare iar aceștia
vor lipi peștișori, steluțe de mare,
caracatițe pe planșa respectivă)
4. Formarea de 5-7 1. Le prezint plansa model Conversatia, Planșe,lipici Observarea sistematică
priceperi si min realizata de mine demonstratia, a comportamentului
deprinderi 2. Le prezint instrumentele de explicatia, copiilor
O2 lucru instructajul
3. Le arat ca model tehnica lipirii
O3 4. Incalzim mainile prin jocul
„Boboc, floare”
5. Elevii incep sa execute lucrarea
folosind fisa mea drept model
5. Obținerea 2 min Dupa terminarea fiselor voi ruga elevii Stimulente Recompensare,Aprecieri
performanței / sa aleaga fisa favorita si ii voi intreba verbale
asigurarea feed- daca le-a placut activitatea, fiecare va
back-ului primi cate un abtibild.

6. Încheierea activității 1 min II voi felicita pentru munca lor si le voi Conversatie Aprecieri finale verbale
şi aprecierile finale multumi pentru atentia acordata
spunandu-le: „Felicitari, ati lucrat foarte
frumos,va multumesc ca m-ati ascultat
si ati lucrat alaturi de mine”

Anexe

S-ar putea să vă placă și