Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: URSU RALUCA

DATA: 26.09.2022

GRUPA: Mare

TEMA ANUALĂ: Cine sunt, suntem?

TEMA PROIECTULUI: Eu și ceilalți

TEMA SĂPTĂMÂNII: Timpul trece

DOMENIUL DE ACTIVITATE (EXPERIENȚIAL): DEC

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități artistico-plastice

TEMA/TITLUL ACTIVITĂȚII: Ceasuri de mână

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Formarea deprinderilor copiilor de observație necesară perceperii formelor, culorilor și dispunerii în spațiu a acestora
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să precizeze câte tipuri de ceasuri există

O2- să precizeze trebuința unui ceas de mână

O3- să decupeze după forma ceasului de mână cu ajutorul unui foarfece

O4- să coloreze, după bunul plac, ceasul

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: explicația, conversația

 MIJLOACE DIDACTICE: foarfece, șablon ceas de mână, creioane colorate, ceas de mână, capsator, capse.

 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

DURATA ACTIVITĂȚII: 20-25 de minute


SCENARIUL DIDACTIC
Strategia Didactică
Nr. Secvențele Ob. Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. activității Op procedee învățământ organizare
 Salutul
 Aerisirea sălii de grupă
1. Momentul  Aranjarea mobilierului
orgnizatoric  Pregătirea materialelor
didactice
 Asigurarea condițiilor optime
pentru buna desfășurare a
activității

“Dragii mei, ce credeți că este acest Conversați


obiect pe care eu îl am la încheietura a
2. Captarea mâinii? Ceas de
Așa este, este un ceas de mână, la ce Frontal
atenției mână
credeți că mă ajută pe mine?
Bineînțeles, să mă ajute să sțiu Explicația
întotdeauna ce oră este.
Ce altfel de ceasuri credeți că mai
există?”
„Astăzi ne vom confecționa și noi
propriile nostre ceasuri de mână”

Primul pas constă în înmânarea


copiilor a materialelor necesare:
foarfeca și forma de ceas care trebuie Foaie cu
3. Anunțarea decupată și creioane colorate. Conversația formă de
temei și a ceas Capacitatea
obiectivelor Frontal copiilor de a
Al doilea pas constă în explicarea
pașilor de lucru: Foarfece reține pașii dar
Explicația și ordinea
“1. Prima dată v a trebui să decupați Individual acestora
cu forfeca după modelul ceasului. Capsator

2. A doua sarcină constă în colorarea Capse


ceasului în culorile preferate de către
voi.

3. La ultimul pas vă voi ajuta eu, după


ce ați terminat de stilizat ceasul veți
ridica mâna și eu voi veni și cu
ajutorul capsatorului vă vou fixa la
încheietura mâinii ceasul.”

Foaie cu
formă de
4. Dirijarea După explicarea tuturor pașilor și Conversația ceas
activității asigurarea înțelegerii informațiilor
transmise le voi ura spor la lucru și Foarfece Individual
voi fi prin preajmă în caz că vor avea Explicația
nevoie de ajuror sau explicații. Capsator

Capse

După ce toate ceasurile au fost fixate Frontal Toți copiii vor


5. Evaluarea pe mâinile proprietarilor îi voi chema Conversația Ceasurile fi aplaudați
activității pe rând pe fiecare în față să își confecționate individual după
prezinte lucrarea și culorile pe care le- prezentarea
a folosit pentru aceasta. fiecărei lucrări.

Se vor face atât aprecieri generale, cât Frontal


6. Încheierea și individuale, asupra modului în care Conversația
activității copiii au participat la activitate. Individual

S-ar putea să vă placă și