Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 03.03.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
GRUPA: Mijlocie
EDUCATOARE:
TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întamplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Începutul primăverii
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Estetic și creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
TITLUL ACTIVITĂȚII: ”Punguțe personalizate pentru mame”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderilor practice prin aplicarea lor în contexte variate
MIJLOC DE REALIZARE: Decupare, sortare, lipire
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să identifice corect anotimpul în care ne aflăm
O2- să identifice fenomenele/ activitățile ce au loc în anotimpul precizat
O3- să identifice și să numească evenimente ce au loc la începutul primăverii
O4 – să decupeze îngrijit după contur vaza
O5- să lipească vaza pe punguță
O6- să lipescă frunzele și florile după model
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode și procedee didactice: conversația, explicația, expunerea, demonstrația, observația, exercițiul.
2. Materiale didactice: Zâna Primăvară, copaci cu flori, scrisoare de la zână, pungă biodegradabilă, vază hartie, suport de lipit, frunze și
flori.
3. Resurse:
 Temporale: 20-25 de minute.
 Spațiale: sala de grupă
 Bibliografie:
***.(2008). Curriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani. București: MECT
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. OB. STRATEGII DIDACTICE


Crt. ETAPELE OP CONȚINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV EVALUARE
Metode și Materiale Forme de
ACTIVITĂȚII
procedee didactice organizare
didactice

1. Moment Se asigură condițiile optime pentru buna


organizatoric desfășurare a activității: așezarea mobilierului,
pregătirea materialului didactic.
2. Reactualizarea Se va realiza prin intermediul următoarelor Conversația Floarea Frontal Capacitatea
cunoștințelor întrebări: primăverii copiilor de a
În ce anotimp suntem? răspunde la
Ce activități se desfășoară în acest anotimp? întrebări
3. Captarea Se va face prin intermediul unei scrisori de la Conversația Zâna Frontal Capacitatea
atenției Zâna Primăverii și prietenii ei copacii. Primăvară copiilor de a
Copacii asculta cu
atenție și
”Bună ziua, dragi ștrumfișori!
interes
scrisoarea de la
Bine v-am găsit! Am auzit mai devreme că voi
Zână
știți bine în ce anotimp suntem. Văzând că
sunteti atât de isteți, m-am gândit să va fac o
vizită împreună cu prietenii mei copacii
înfloriți și dacă veți dovedi că sunteți niște
strumfi ascultători și atenți cred că vom rămâne
mai mult timp la voi.

Acum să trecem la treburi mai serioase pentru


copii mari, așa cum sunteți voi. Mi-a șoptit
teacher că luni vor veni mămicile la grădiniță
să vadă momentele pe care le-ați pregătit
pentru ele. M-am gandit ca împreună să le
facem o surpiză și anume o punguță
personalizată în care să pună mărțișoarele
pregătite de voi.”
4. Anunțarea Se anunță titlul activității ce urmează a fi Explicația Vaze Frontal
temei si a desfășurată și anume: ,,Punguțe pentru mame” Pungi
obiectivelor ”Cu ajutorul materialelor pregătite pe masă și Frunze
anume vazele pe care le veti decupa, punguța, Flori
florile și frunzele vom realiza astăzi împreună Suport de pus
punguțe personalizate pentru mame. în vază
Vom fi foarte atenți la lucrarea model pentru a Lipici
realiza o lucrare ingrijită.” (Anexa 1) Foarfec

5. Dirijarea O1 Voi adresa o întrebare comună: ”În ce anotimp


activității ne aflăm?”. Frontal Capacitatea
Vaze copiilor de a
O2 Voi adresa o alta intrebare comună: ”Ce Pungi lucra după
fenomene/activități au loc primăvara?”. Frunze model
Flori
O3 Voi afla ce evenimente au loc la începutul Suport de pus
primăverii în vază
O4 Explicația
Lipici
Copii vor fi dispusi la 3 mese, 4-5 copii. Foarfec
Expunerea
Aceștia vor primi fiecare cate un foarfec și o
contur de vază pe care vor trebui să-l decupeze
îngrijit după model. Individual
Observația Capacitatea
Înaintea fiecărei etape voi numi un copil care
copiilor de a
va enumera materialele de lucru necesare
O5 lipi corect
desfăsurării activitatii.
O6 părțile
Înainte de începerea propriu-zisă a lucrului
componente
vom realiza exerciții de încălzire a mușchilor ale lucrării,
mâinii, precum: închidem și deschidem Demonstrația după tehnicile
pumnii, rotim pumnii, picăturile de ploaie, învățate.
scuturăm mâinile.
Pe panoul din fața clasei voi expune lucrarea
model, apoi explic și demonstrez fiecare etapă
de lucru conform procesului tehnologic.
Lucrarea model va rămâne în fața copiilor până
la finalizarea activității.
După ce mă asigur că au înțeles ce au de făcut,
încep executarea propriu-zisă a lucrării:
1. Fiecare copil va avea pe masă vaza decupată
și lipită pe pungă.
2.În următoarea etapă, vor lipi mai întai pe
suportul de pus în vază frunzele pe margini, Exercițiul

mai apoi florile.


3. În cele din urmă fiecare copil va ridica
punga pentru a fi văzută de către Zână.
6. Obținerea Voi adresa câteva întrebări în legătură cu Conversația Frontal Capacitatea
performanței lucrările realizate. Voi expune lucrările la copiilor de a
panou, iar copiii vor fi invitați să spună sau să Individual evalua și
arate care lucrare le plece cel mai mult. aprecia
lucrarea
7. Asigurarea Voi adresa următoarele întrebări copiilor: Conversația Frontal Capacitatea
retenției și a O1 „-Ce am realizat noi astăzi? copiilor de a
transferului -Ce materiale am folosit pentru a realiza răspunde
lucrarea?” corect la
întrebări
8. Încheierea Se fac aprecieri verbale, individuale și Conversația
activității colective. La sfârșitul activității, copiii vor fi
aplaudați pentru ceea ce au reușit să realizeze.

Anexa 1.

S-ar putea să vă placă și