Sunteți pe pagina 1din 15

Portofoliu practică

pedagogică
Învățământ preșcolar

Student: Aron Ștefan-Robert


Facultatea de Psihologie și Științele Educației
Anul III, Grupa I
1. FIŞĂ DE OBSERVAŢIE A LECŢIEI 1.
2. FIŞĂ DE OBSERVAŢIE A LECŢIEI 2
3. PROIECT DIDACTIC
FIȘĂ DE OBSERVAȚIE A LECȚIEI 1

DATA: 8.03.2023
GRĂDINIȚA: Grădinița cu P.P. nr. 2 Focșani
GRUPA: mică
CATEGORII DE ACTIVITATE: Educarea limbajului/Activitate practică
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: “E ziua ta, mămico!”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare de noi cunoștințe/Formare de priceperi și deprinderi

Nr.crt MOMENTE SCENARIUL DIDACTIC OBSERVAȚII ÎN


LE TIMPUL LECTIEI
LECȚIEI
1. Moment Se asigură condițiile necesare desfășurării Copiii se pregătesc
organizatoric activității, îmi pregătesc materialul didactic pentru oră.
necesar și așez mobilierul în semicerc pentru
desfășurarea activității instructiv-educative.
3 Captarea Se va realiza cu prin intermediul unei ghicitori Copiii sunt atenți
atenției
despre mama:
Cine vă iubește,
Cine vă-ngrijeste,
Zi de zi muncește,
Pentru a vă crește? (Mama)
4. Anunțarea Se anunță titlul poeziei și obiectivele pe Copiii sunt atenți
temei și a
înţelesul copiilor. Se fac următoarele precizări:
obiectivelor
Luna martie ne-a adus în dar mărțișorul dar și
o zi specială, Ziua mamei. Ziua Mamei este
sărbătorită în întreaga lume pe data de 8
martie. Este ziua în care copiii își arată
dragostea față de mame. Mamele sunt
sărbătorite oferindu-li-se flori și cadouri.
Copii, astăzi vom învăța o poezie foarte
frumoasă, prin care să bucurăm și noi sufletul
mamei. Poezia se numeşte Pentru mama.
Voi trebuie să ascultați cu atenție, să rețineți
titlul și versurile și să recitați corect și
expresiv poezia.
5. Desfășurarea Familiarizarea copiilor cu textul literar Copiii ascultă
activității Le prezintă copiilor o imagine cu mama și
copilul și le adresez întrebări pe baza acestei
imagini:
-Pe cine vedeți voi în această imagine? (Mama
și copilul ei)
-Ce fac mama și copilul? (Se îmbrățișează)
-De ce credeți că se îmbrățișează? (Pentru că
se iubesc)
Recitarea model
Se recită poezia cât mai expresiv, respectând
intonația potrivită, pauzele logice, accentuând
rima și ritmul adecvate conținutului poeziei.
Se explică conținutul poeziei și
cuvintele/expresiile pe care ei nu le cunosc.
ca pe apă=foarte bine (în contextul dat)
Învatarea poeziei de catre copii
După ce preșcolarii au ascultat poezia, se
trece la învățarea ei.
Preșcolarii ascultă cu atenție recitatarea
model a primei strofe, apoi 2 copii o recită.

Preșcolarii ascultă cu atenție recitarea model a


strofei a doua, apoi alți 2 copii o recită.
Se repetă în cor prima și a doua strofă.
Se fixează titlul poeziei și se fac aprecieri
generale legat de modul de desfășurare a
activității. Copiii primesc stimulente sub
formă de inimioară.

Trecerea la următoarea activitate se va face


prin intermediul melodiei ”Un cuvânt : Mama

6. Obținerea Copiii sunt anunțați că astăzi vor face o


performanței
activitate practică de îndoire numită ”
Dulceață de inimioare pentru mama ”.
Se prezintă copiilor lucrarea model și se citesc
conținutul mesajelor.
Demonstrarea și explicarea modului de
lucru
Se demonstrează copiilor modul de lucru
realizând un nou borcan.
Se intuiesc materialele.
Copiii execută mișări pentru încălzirea
musculaturii fine pe versurile cântecelului:
“Cu mâinile noi ne jucăm, uite-aşa!
Ca păsările să zburăm, tot aşa.
Şi o căsuţă noi formăm, uite-aşa!
Uşor în degete-apăsăm, tot aşa.
Şi o morişcă să-nvârtim, uite-aşa!
Şi înapoi să o rotim, tot aşa.
Uşor la tobă batem noi, uite-aşa!
Şi ploaia cade în şuvoi, tot aşa.
Corect la masă noi să stăm, uite-aşa!
Şi spor la lucru să avem, tot aşa.”
Criteriile de realizare sunt:
- să îndoaie cu grijă hârtia fără a o rupe sau
mototoli ;
- să introducă în borcan toate inimioarele cu
mesaje ;
- să lipească eticheta pe capacul borcanului.
Atmosfera de lucru este relaxantă,
desfăşurându-se pe fond muzical.
După terminarea activității copiii își vor
prezintă lucrarea în fața colegilor și sunt
recompensați cu aplauze. Vor expune
lucrările, cu ajutorul meu, pe măsuță.
După finalizarea lucrărilor propunătoarea îi
întrebă pe copiii:

-Ce activitate practică am desfășurat astăzi?


(activitate de îndoire)
-Ce am realizat prin activitatea de îndoire ?
(mesaje pentru borcănelul de dulceață de
inimiore pentru mama)

7. Încheierea Se fac aprecieri verbale cu privire la Copiii sunt atenți


activității participarea și implicarea copiilor în activitate.
Aceștia primesc recompense dulci și
stimulente.
FIȘĂ DE OBSERVAȚIE A LECȚIEI 2

DATA: 22.03.2023
GRĂDINIȚA: Grădinița cu P.P. nr. 2 Focșani
GRUPA: mică
CATEGORII DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: zambila
TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare de noi cunoștințe/Formare de priceperi și deprinderi

Nr.crt MOMENTELE SCENARIUL DIDACTIC OBSERVAȚII ÎN


LECȚIEI TIMPUL LECTIEI
1. Moment Se creează condițiile necesare bunei Copiii se pregătesc
organizatoric desfășurări a activității: aerisirea sălii de
pentru oră.
grupă, aranjarea mobilierului în careu
deschis, pregătirea materialelor necesare.
2. Reactualizarea Reactualizarea cunoștințelor se va realiza Copiii răspund
Cunoștințelor sub forma unor întrebări:
-În ce anotimp suntem?
-Care sunt lunile de primăvară?
-Care sunt semnele venirii primăverii?
3 Captarea Captarea atenției se va realiza cu ajutorul Copiii răspund.
atenției unor flori pe care Zâna Toamna le-a adus
pentru copii. Propunătoarea îi întreabă pe
copiii:
-Ce fel de flori sunt? (Sunt flori de
toamnă).
-Ce se întâmplă toamna? (Toamna cad
frunzele).
-Și în ce fel fac ele când cad?
-Ce flori cunoșteti voi de toamnă?
(Crizantema și tufănica)

4. Anunțarea temei Se anunţă tema activității și obiectivele pe Copiii sunt atenți.


și a obiectivelor înțelesul copiilor:
Zâna Primăvară dorește ca astăzi, la
activitatea de cunoaștere a mediului să
aflați cât mai multe lucruri despre această
floare. Vom descoperi împreună din ce este
formată zambila, vom descrie părțile sale
componente și vom afla cum trebuie să o
îngrijim.
5. Desfășurarea Se prezintă copiilor o zambilă în ghiveci și
activității se realizează o analiză liberă a materialului Copiii răspund.
de observat.
Rădăcina
Ce are zambila în pământ?
Zambila are în pământ rădăcina.
Cu ce seamănă rădăcina zambilei?
Rădăcina zambilei seamănă cu nişte
firişoare.
Ce culoare are rădăcina?
Rădăcina are culoare albă.
La ce serveşte rădăcina?
Rădăcina fixează planta şi absoarbe apa din
pământ.
Tulpina
Cu ce se continuă rădăcina în partea de
sus?
R:În partea de sus a rădăcinii se continuă
cu bulbul.
Cu ce seamănă bulbul?
R:Bulbul seamănă cu o ceapă mică.
Ce culoare are bulbul?
R: Bulbul are culoare maronie.
Ce se află în partea de sus a bulbului?
R:În partea de sus a bulbului se află
tulpina.
Voi trece pe la fiecare copil pentru a pippi
tulpina apoi vor răspunde la întrebări.
Ce formă are tulpina?
R:Tulpina are forma dreaptă .
Cu ce seamănă?
R:Tulpina seamănă cu un bețișor gros.
Cum este ea?
R: Tulpina este tare.
Ce culoare are tulpina?
R:Tulpina are culoare verde.
Frunzele
Ce observaţi pe tulpină?
R: Pe tulpină se observă frunzele. Voi trece
pe la fiecare copil pentru a pipăi frunzele.
Cum sunt frunzele?
R:Frunzele sunt subţiri, lungi şi ascuţite la
vârf.
Ce culoare au frunzele?
R: Frunzele au culoare verde.
Ce rol au frunzele pentru plantă?
R:Frunzele pregătesc hrana plantei şi de
aceea se mai numesc şi bucătăria plantei.
Florile
Ce se află pe tulpină?
R: Pe tulpină se regăsesc florile.
Cu ce se aseamănă florile?
R:Florile sunt mici și dese sub formă de
clopoței.
Ce culoare au ele?
R: Florile au culoarea mov.
Precizez faptul că Zâna Primăvara ne-a
adus în coșuleț zambile de diferite culori:
roz, albe, mov închis și deschis. Voi trece
pe la fiecare copil pentru a pipăi florile.
Puneţi degetul pe mijlocul florii. Priviţi
degetul. Ce observaţi?
R:Pe deget a rămas un praf galben.
Acest praf se numeşte polen şi este hrana
albinelor şi a fluturilor. Tot aici se găseşte
şi nectarul din care albinele fac mierea.
Mirosiţi floarea. Ce simţiţi?
R: Zambila miroase frumos.
La final, vine un copil la flipchart și să
construiască o zambilă cu ajutorul unor
jetoane ce reprezintă părțile sale
componente.

6. Obținerea Se va purta o scurtă discuție despre   Copiii sunt


performanței activitatea anterioară.  atenți.
Ce este  zambila și unde crește ea?
Din ce este alcătuită zambila ?
Propunătoarea îi anunță pe copii că vor
face o activitate practică de lipire numită
„Zambila”. 
Se intuiește lucrarea model. Aceasta va fi
analizată de către copii,  observând cum a
fost realizată zambila.
Se demonstrează și se explica tehnica de
lucru  copiilor, realizând o nouă zambilă pe
care o voi atașa pe tabla magnetică.
Se intuiesc materialele primite.
Copiii execută mișări pentru încălzirea
musculaturii fine pe versurile cântecelului:
„Cu mâinile noi ne jucăm, uite-aşa!
Ca păsările să zburăm, tot aşa.
Şi o căsuţă noi formăm, uite-aşa!
Uşor în degete-apăsăm, tot aşa.
Şi o morişcă să-nvârtim, uite-aşa!
Şi înapoi să o rotim, tot aşa.
Uşor la tobă batem noi, uite-aşa!
Şi ploaia cade în şuvoi, tot aşa.
Corect la masă noi să stăm, uite-aşa!
Şi spor la lucru să avem, tot aşa.”

Copiii lipesc toate elementele primate pe


ramă.

În timp ce copiii lucrează, propunătoarea îi


supraveghează, îi ajută și îi îndrumă acolo
unde este nevoie. Mediul ambiental este
unul prielnic activității, desfăşurându-se pe
fond muzical.

7. Încheierea După terminarea activității copiii își Copiii ascultă.


activității prezentă zambilele confecționate în fața
colegilor și sunt recompensați cu aplauze.
Vor expune lucrările, cu ajutorul meu, pe
panoul de expoziție.
Se fac aprecieri verbale generale, cât și
individuale

S-ar putea să vă placă și