Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 27. 03.2019


Grupa: Nivelul II „Ursuleții”
Educatoare: ....
PROFESOR PRACTICĂ PEDAGOGICĂ: ....
Profesor metodist: ....
ELEV PRACTICANT: Cordun Sorina Valentina
Tema anuală de studiu: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Temă de proiect: Zâmbet de primăvară
Tema săptămânii: ”Fluturii și albinele cutreieră pământul”
Domeniul experiențial: DOS (Domeniul om și societate)
Forma de realizare: povestire + lipire
Mijloc de realizare: Activitate integrată
Tema activității:,,În grădina prieteniei”
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi
Scopul activității:
 Dezvoltarea abilităților social-emoționale; Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de
dezvoltare motrică

Obiective operaționale:
La sfârşitul activităţii, preşcolarii vor fi capabili:
 O.1 - să reproducă fragmente din poveste, folosindu-se de imagini cu ajutorul întrebărilor puse de
educatoare;
 O.2 - să desprindă mesajul poveștii date;
 O. 3 - să utilizeze adecvat instrumentele și materialele de lucru;
 O.4 - să folosească corect tehnicile de lucru însușite anterior: lipire, asamblare, decorare, pentru
realizarea unui fluturaș;
 O. 5 - să analizeze lucrările personale și pe cele ale colegilor.

Strategii didactice: algoritmice

Metode si procedee: povestirea, conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei;
Material didactic: textul poveștii, planșe poveste, machetă grădina, copaci, flori, fluturi, lipici, hartie glasse de diferite
forme (reprezentand părțile componente ale fluturașului), scobitori, lavete, măști fluture, CD- cântece de primăvară;

Forma de organizare: frontal, individual

Durata: 20 minute

Bibliografie:
-Metodica activităților instructive-educative în învățământul preprimar, ed. Didactică Nova, Craiova, 2005
- Răileanu, Daniela, Vieru, Dorina, Alexa, Iuliana, Proiectarea pas cu pas-Îndrumător pentru cadrele didactice din
învățământul preșcolar,Ed. Diamant
Desfășurarea activității:
Evenimentele Obiective Conținutul Metode și Mijloace
didactice instructiv-educativ procedee didactice
Moment -Crearea condițiilor optime stabilirii climatului
organizatoric afectiv-educativ al activității.
-Pregătirea materialului didactic necesar
desfășurării activității instructiv-educative.
-Copiii vor fi așezați pe covor în semicerc.

Captarea Se va realiza printr-o surpriză: apariția unui fluturaș Conversația Fluturaș roșu
atenției roșu(Anexa 1)
,,Copii, când veneam azi dimineață spre grădiniță
știți ce mi s–a întâmplat? S-a așezat pe umărul meu
un fluturaș foarte drăgălaș, dar care era tare supărat.
Nu știu ce a pățit, dar eu m-am gândit să-l iau cu
mine la grădiniță să ne povestească tuturor ce i s-a
întâmplat și de ce este așa de supărat?Vreți sa auziți
povestea lui?
Anunțarea Se anunță titlul poveștii ce urmează a fi spusă. Explicația
temei ,,Copii, povestea pe care vrea să ne-o spună
fluturașul se numește ,,Povestea celor trei Imagini din poveste
fluturași”. (Anexa 2)
Li se atrage atenția copiilor că trebuie să fie atenți
pentru a vedea ce a pățit fluturașul și daca ei îl pot
ajuta cu ceva.
Dirijarea Se prezintă conținutul poveștii clar, coerent și Conversația Imagini din poveste
învățării expresiv, cu un ton și o mimică adecvată. Sunt
prezentate și imaginile specifice fiecărui moment Observația
din poveste. (Anexa 3)
Se poartă apoi, o scurtă conversație:
- Despre cine este vorba în povestea noastră? Conversația
O.1 - Ce fac fluturașii?
- Unde au vrut să se adăpostească fluturașii de
ploaie?
- De ce nu i-au primit florile pe fluturași?
- Cine i-a ajutat pe fluturași?
- Ce părere aveți despre comportamentul celor
trei fluturași?
O.2 - Ce am învățat noi din această poveste?

Se extrage concluzia că prietenii trebuie să se ajute


și să rămână împreună la bine și la rău.
,,Copii, am aflat de ce era supărat bietul fluturaș… Explicația
Ce ar fi daca noi l-am înveseli și pe el și pe frățiorii
lui?
Pentru că afară este cald și este o vreme potrivită
pentru joacă m-am gândit să le aducem mai mulți
prieteni fluturași cu care să se joace și să zboare
printre florile din grădină.
Sunteți de acord?”

Tranziție: ,,Atunci, să zburăm și noi ca Joc de mișcare


fluturașii”/Cine zboară mai sus?”(copiii se
îndreaptă ,,în zbor” către măsuțele pregătite
dinainte pentru activitatea practică)
- Intuirea materialului
Se cere copiilor să identifice și să denumească Observația
materialele de pe măsuțe (Anexa 4) Conversația Hârtie glasse, lipici
Demonstrarea modului de lucru. șervețele umede,
Vor lipi buline pe aripile fluturașilor apoi vor lipi bucățele de lavete,
aripile pe corpul fluturașului,ochișorii și Demonstrația scobitori
antenuțele, iar la sfârșit fiecare fluturaș va fi așezat
într-o scobitoare și introdus în grădina cu flori.

Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai


mâinii.
Înainte de a trece la executarea lucrării, voi cere
copiilor să exerseze câteva exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii: La pian acum cântăm/
Liniște! Să ascultăm!;
Ploaia cade neîncetat/ Degetele le-am mișcat;
Mâna floare se închide/ Mâna floare se Exercițiul
deschide/Fă-ți degetele pocnitori si pocnește de trei
ori: 1,2,3;
Efectuarea lucrărilor de către copii.
Se dă semnalul de începere a lucrului.(Spor la
lucru!) CD- cântece de
Se lucrează pe fond muzical (cântece de primăvară) primăvară
Copiii lucrează individual, conform modelului
O.3 educatoarei, respectând indicațiile primite, utilizând
O.4 o tehnică de lucru corespunzătoare; vor fi ajutați
copiii care solicită ajutor sau adresează întrebări;
Vor fi atenționați să păstreze ordinea și disciplina si Exercițiul
să lucreze în liniște pentru a nu-și deranja colegii.

Voi supraveghea modul în care copiii își realizează


lucrările, iar dacă va fi nevoie voi interveni cu
explicații individuale. Voi încuraja pe cei mai puțin Explicația
abili și voi urmări ca toți copiii să-și ducă munca la
bun sfârșit.
Voi urmări corectitudinea, acuratețea lucrărilor,
cooperarea.
Asigurarea O.5 Feed-back-ul se realizează prin lucrările realizate Aprecierea Macheta gradina
feed- back- de copii, verbalizarea acestora (copiii își exprimă
ului opiniile personale față de lucrare). Conversația
Se analizează acuratețea si corectitudinea cu care s-
a lucrat și se așază fluturașii în gradină.

Evaluarea Se evidențiază efortul colectiv pentru realizarea Aprecierea Macheta gradina


activității machetei.
,,Copii, pentru ca ați fost cuminți, atenți la
explicațiile mele și ați lucrat foarte
frumos,fluturașii sunt superbi iar gradina arata
minunat!”

Încheierea În încheierea activității copiii vor interpreta Recompense


activității cântecelul ,,Fluturașul” (sau un cântecel de
primăvară) și se oferă recompense din partea
fluturașului roșu (măscuțe tip fluture).
Anexa 1 Fluturaș roșu
Anexa 2 Povestea celor trei fluturași Anexa 3 – imagini din poveste
Era o dimineata frumoasa de primavara. Cerul era senin ,iar natura renaste incet, incet la viata. Gradina arata
fantastic sub razele soarelui ,iar florile raspandesc un miros parfumat.
Trei fluturi poznasi apar ca de nicaieri. Sunt minunati: unul e alb, altul e galben iar cel de-al treilea are aripi rosii.
Se joaca, dansand fantastic in lumina soarelui, zboara si se cufunda in cupele florilor. Nu obosesc deloc, atat de mult
le place jocul acesta.
  Pic, pic ... incepe ploaie venita pe neasteptate. Cei trei fluturi si-ar fi dorit sa zboare pana acasa dar din pacate
acesta era mult prea departe iar picaturile de ploaie erau din ce in ce mai dese.
Fluturele alb vine cu ideea de a ruga florile sa ii adaposteasca cat timp va ploua.
Zburara repede la prima floare. Era o frumoasa lalea galbena, cu cupa mare cat sa incapa in ea toti cei trei fluturi.
-         Draga lalea, esti buna sa ne deschizi cupa ta, sa ne ascundem in ea, ca altfel ne omoara ploaia?
Laleaua se uita la flutura si apoi le raspunse:
-         Ii pot primi in cupa mea pe fluturele galben si pe cel rosu, dar pe cel alb nu ii voi primi pentru ca nu
seamana cu mine.
-         Iti multumim de asa primire, dar daca nu il primesti si pe fratele nostru alb, nu intram nici noi in cupa ta,
au raspuns in cor fluturele galben si rosu.
-         Ramai sanatoasa.
Grabiti au alergat la alta floare. Era un crin alb, mare si tare frumos.
-         Draga crinule, deschide-ne floarea ta, ca sa ne adapostim in ea de ploaie!
-         Pe cel alb il primesc cu mare bucurie, ca este alb ca mine, dar pe ceilalti nu va primesc, a raspuns crinul.
-         Daca nu ii primesti si pe fratii mei, atunci nici eu nu vin la tine. Mai bine sa fim udati de ploaie toti trei decat
sa ne parasim unul pe altul, a zis fluturasul cel alb.
Astfel fluturasii au zburat mai departe.
Soarele, care era ascuns dupa perdeaua norilor, ii vedea pe cei trei fluturasi si se bucura sa vada cat de uniti erau
acestia. Se vedea ca erau legati intre ei de sentimente puternice de iubire. De aceea, el iesi dintre nori si alunga
ploaia.
In scurta vreme aripile fluturilor s-au uscat, iar trupul lor cel firav s-a incalzit. Au zburat acasa, impreuna,
fericiti! Soarele ii salvase de la pieire pentru bunatatea lor!
Anexa 4materiale de lucru si fluturașul model

Anexa 5 - Macheta grădinuță cu floriAnexa 6 - Masca fluture - recompensa

S-ar putea să vă placă și