Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

OMIDA MNCCIOAS

EDUCATOARE:Barbu Simona-Alexandra
NIVELUL I+II:Grupa combinat
GRDINIA cu program normal NR. 4, Zltrei
TEMA ANUAL:CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM?
TEMA SAPTAMANALA:Natura se trezete la via
TEMA ACTIVITII :OMIDA MNCCIOAS
FORMA DE REALIZARE:Activitate integrat A.D.P., A.L.A., A.D.E. (D..- D.O.S.)
TIPUL ACTIVITII: fixare iconsolidarea de cunotine i deprinderi
DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITII:
Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor, precum i
stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia;
Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare
motric;

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE :

A.D.P.: * ntlnirea de diminea: Bun dimineaa, fluturai colorai!


Salutul de diminea;
Prezena;
Calendarul naturii.
* Noutatea zilei: scrisoare de la Flutura
* Rutina : Mini curate,mini sntoase! ( deprinderea de a ne spla pe mini
nainte de mas)
* Tranziii : nfloresc grdinile, Iute, rndul s-l formm!
1
A.L.A.1 : * Bibliotec: Literele buclucae exerciii de asociere
* Art: Fluturai multicolori pictur pe ipsos

A.L.A.2 : * Joc distractiv- Hrnete omida mnccioas!

A.D.E. : D..( cunoaterea mediului) + D.O.S Omida mnccioas: lectura


educatoarei, activitate practic.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

A.D.P. : - s utilizeze formele de salut adecvate momentului zilei;


- s rspund la apelul de prezen ;
- s completeze calendarul naturii ntocmai vremii actuale;
- s comunice pe baza unei teme date.

A.L.A. :
Bibliotec: - s recunoasc i s asocieze literele de pe cartonae;
-s formeze cuvinte, folosindu-se de literele primite;
- s formeze propoziii simple i corect gramaticale;
-s lucreze n echip;
Art : - s picteze fluturii folosind culorile potrivite;
-s pstreze poziia corect la msue;
-s participe afectiv la activitate.

Joc distractiv: - s participe activ la jocul desfurat n grup;


-s recunoasc alimentele de pe cartonaele primite;
-s-i exerseze deprinderile motrice n contexte noi.

2
A.D.E. :
D..:
-s redea pe scurt coninutul povestirii pe baza imaginilor n succesiunea desfurrii
evenimentelor;
s dovedeasc nelegerea textului relatnd momentele importante;
s numeasc personajele din poveste;
s se exprime corect n propoziii din punct de vedere gramatical;

D.O.S. :
s denumeasc materialele i instrumentele de lucru puse la dispoziie;
- s aplice elemente decorative conform cerinelor educatoarei;
-s respecte indicaiile cu privire la succesiunea etapelor de realizare a lucrrilor;
-s exprime impresiile estetice referitoare la lucrarea proprie i a celorlali.

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE I PROCEDEE:
Explicaia;
Conversaia;
Demonstraia;
Exerciiul;
Brainstormin-ul;
nvaarea prin descoperire;
Lucrul n echip;
Lucrul individual;
Turul Galeriei;
Elementul surpriz.

2. MATERIAL DIDACTIC: imagini din Omida mnccioas, imagini cu insecte,


enciclopedii, imagini cu ciclul de via al fluturelui, jetoane, paste finoase.

3. FORMA DE ORGANIZARE :pe grupuri, n perechi, individual i frontal.

3
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
- Ministerul educaiei, cercetrii, tineretului i sportului- Viorica Preda Metodica
activitilor instructiv- educaive n grdinia de copii , Ed. Sitech, Craiova, 2010;
- Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga Metode interactive de grup-
ghid metodic, Ed Arves;
- *** Programa activitilor instructiv educative n grdinia de copii ;
- *** Revista nvmantului precolar, Nr. 3-4 /2010, Ed. Arlequin, 2010.

SCENARIUL DIDACTIC

4
n cadrul ntlnirii de diminea cu tema Bun dimineaa, fluturi colorai! , se va face: salutul,
prezena copiilor i se va completa calendarul naturii.Salutul se realizeaz prin intermediul unor
versuri rostite de educatoare:
Bun dimineaa, dragi copii,
n lumea insectelor ncepe o nou zi.
Gze dragi interpretm,
Cu toii s ne prezentm!
Bun dimineaa, fluturi colorai!
Copiii realizeaz lanul salutului. Prezena se va facce,de asemenea, cu ajutorul unor versuri:
Dupa ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat
Cu toii ne-am ntlnit
Cine oare n-a venit?
Copiii merg la Copacul Prezenei i identific colegii abseni.
Calendarul naturii se va realiza prin adresarea de ntrebri: n ce anotimp suntem?, Cum este
vremea afara?, Cum ne-am mbrcat?.
Se va discuta pe baza temei de la ntlnirea de dimine, fiecare copil spunnd ce insecte cunoate i
se vor reaminti principalele caracteristici ale fluturelui. Aceasta discuie ne va ajuta s ptrudem n
lumea colorat a fluturilor.
Noutatea zileiconst n citirea scrisorii de la Flutura:

Dragi copii,

Zilele trecute, n timp ce zburam din floare n floare, v-am zrit n grdina colii. Erai plini
de voioie i observai flori de primvar. Mi-a plcut foarte mult cum v-ai jucat i, de aceea,
v cer ajutorul. Vrei s m ajutai?
Eu sunt nc foarte mic i nu tiu foarte multe lucruri de fraii mei. Vreau s m ajutai s
aflu ct mai multe informaii despre cum am venit pe lume.
n ncercarea mea de a m cunoate mai bine, eu m-am ncurcat printre litere i nici nu m-
am descurcat s pictez.
Apoi, am gsit o carte foarte frumoas despre fluturi, dar nu eu nu tiu s citesc....Vrei s o
rugai pe doamna educatoare s m ajute?
Drept mulumire, v-am lsat cteva surprize dulci!
5
Cu drag,
Fluturaul colorat.

Copiii pornesc spre centre, pentru a-l ajuta pe Flutura.


Tranziia spre coluri se va realiza cu ajutorul poeziei:
Dup insectele purtate ,
Ghicim jocurile toate
La msue ne-mprim
i la lucru noi pornim!
La centrul ART, copiii vor picta fluturai i vor respecta paleta de culori.
La BIBLIOTEC, precolarii vor asocia literele de pe cartonae cu cele de pe cletii de rufe. Apoi, vor
forma cuvinte, folosindu-se de literele nvate.
Se intoneaz cntecul nfloresc grdinile, realizndu-se trecerea n semicerc.
La D ( cunoaterea mediului), copiii vor asculta povestea Omida mnccioas de Eric
Carle.Apoi, au loc discuii despre ciclul de via al fluturelui, pe baza unei machete.
Prin tranziia : Iute, rndul s-l formm/ Ctre baie ne-ndreptm,/ 1-2, 1-2,/ Mergem toi
n pas vioi, / Pe mnue ne splm,/Curai , noi, ca s mncm!
Rutin: Mini curate, mini sntoase! ( deprinderea de a se spla pe mini nainte de a
consuma alimente).
Dup gustare, copiii rmn la msue, unde vor confeciona coliere sub form de omizi ( DOS).
La finalul zilei se va desfura jocul distractiv Hrnete omida!.

DEMERS DIDACTIC

6
EVENIMENT CONINUT TINIFIC METODE I EVALUARE
DIDACTIC PROCEDEE
Crearea condiiilor necesare
bunei desfurri a
activitii:
1.Momentul -aerisirea slii de grup;
organizatoric -amenajarea spaiului de Evaluarea
desfurare a activitii ; deprinderilor de
-pregatirea materialului disciplin
demonstrativ si distributiv ;
-introducerea copiilor n
sala de grup .
Captarea ateniei este
realizat prin prezentarea
coninutului cutiei de la
Flutura ( ecusoane, cartea
2.Captarea despre omid, recompense Conversaia
ateniei dulci). Observarea
Fluturaul i roag pe copii comportamentului
s l ajute i le promite c verbal i
dac vor fi harnici i Explicaia nonverbal
cumini fiecare va primi un
ecuson i o acadea sub
form de fluture, drept
rsplat pentru ajutorul
acordat.
Se reactualizeaz
cunotinele prin ntrebri
despre insecte:
-Ce insect face miere dulce
i gustoas?
3.Reactualizarea -Ce culege albina din flori? Evaluarea

7
cunotinelor -Cine are aripile n multe Brainstorming rspunsurilor
culori ? copiilor
-Care e casa albinei?
-Unde triesc furnicile?
Se ofer feed-backul
verbal: un tciune i-un
crbune , toate cele
spuse-s bune!

Astzi n cadrul activitii Observarea


4 . Anunarea cu numele Omida comportamentului
temei i a mnccioas l vom ajuta copiilor
obiectivelor pe flutura : vom picta i Explicaia
operaionale vom asocia litere, vom
asculta povestea omizii
mnccioase, vom
confeciona coliere i ne
vom juca.
Dup ce au aflat ce sarcini
au de ndeplinit , copiii vor
lucra pe centre. Pentru
rezolvarea acestei probe ei
vor fi imprii n dou Explicaia Observarea
echipe: fluturai i omizi, pe comportamentului
baza ecusoanelor. copiilor
La centrul ART, Fluturaii,
5. Dirijarea vor picta fluturi din ipsos, Exerciiul Observarea
nvarii iar la BIBLIOTEC, omizile curent
vor asocia literele primite i Demonstraia
vor forma cuvinte noi.
Prin tranziia : nfloresc
grdinile, copiii revin n
semicerc, unde educatoarea

8
le citete povestea Omida
mnccioas ( Eric Carle).
Copiii vor afla cum ia
natere o omid i care este Povestirea
ciclul ei de via pn n
momentul n care se
transform ntr-un fluture Aprecieri verbale
frumos.
Pe parcursul acestei
aventuri, omida este foarte
flmnd i mnnc multe
alimente :
-luni: un mr; Aprecieri
-mari: dou pere; individuale
-miercuri: trei prune;
-joi: patru cpuni;
-vineri: cinci portocale; Aprecieri
-smbt: o felie de tort, o Lectura dup individuale
brio,un castravete murat, imagini
o ngheat, un crnat, o
tart cu ciree,o acadea, o Aprecieri verbale
bucat de brnz, o rulad
de salam.
n continuare, cartea ne
prezint ciclul de via al
omizii care va deveni un
fluture plin de culoare.

Copiii primesc ntrebri


bazate pe aventurile omizii:
-De unde a ieit omida? Aprecieri verbale
- Ce a mncat ea? Conversaia
6.Obinerea -Care sunt zilele

9
performanei sptmnii?
-Ce alte fructe mai Brainstorming
cunoatei? Aprecieri
-n ce s-a transformat individuale
omida?
Cu ajutorul machetei, copiii
observ ciclul de via al Observare
fluturelui.
Precolarii merg la msue,
7.Asigurarea unde vor confeciona
reniei i a feed- coliere sub form de omizi
back-ului ( DOS).
Intuim materialele primite Observarea
pe msue i voi demonstra comportamentelor
tehnica de lucru copiilor
verbaliznd aciunile fcute.
Execut mpreun cu copiii Explicaia
exerciii de nclzire a
muchilor fini ai minii:
Batem palmele de zor/
Batem palmele cu
spor/1,2-1,2/Facei toi la
fel ca noi!/Pe mnue ne
splam,/Curat noi ca s Demonstraia
lucrm./1,2/1,2/Facei toti
la fel ca noi!/La pian noi
s cntam,/Linite!S
ascultm!
n timp ce copiii lucreaz, Exerciiul Aprecieri verbale
urmresc activitatea
fiecruia oferind indicaii i
ajutor celor care ntmpin
greuti.

10
Dup ce au terminat de
confecionat, colierele sunt
expuse pe msue, pentru a Turul galeriei Aprecieri colective
fi observate de copii. i individuale

Hrnete omida Joc


distractiv
Printr-o tranziie copiii se
aaza n semicerc, pe covor.
Se explic regulile de joc:
copiii primeste cartonae cu Explicaia
alimentele consumate de
omid n carte. Omida
confecionat de
educatoare e flmnd i Aprecieri verbale
vrea s mnnce .
Copiii trebuie s ntroduc Demonstraia
cartonaele n gaur.
Se execut jocul de prob,
apoi jocul propriu-zis de
cteva ori, pn cnd toi Executarea jocului
copiii au participat la
hrnirea omizii.

Se fac aprecieri generale i


individuale asupra modului Conversaia
8. ncheierea de desfurare a activitii i Aprecieri verbale
activitii implicrii copiilor n frontale i
activitate. Copiii sunt Stimulente individuale
recompensai cu acadele
sub form de fluturi.

11
OMIDA MNCCIOAS

de Eric Carle

Un ouor sttea pe o frunz, n lumina lunii.


ntr-o duminic dimineaa, cnd soarele rsri, cald i zmbitor- poc!- din ouor iei o omid mic.
i era foarte foame, asa c porni degrab s caute de mncare.
Luni gsi un mr i-l mnc.Totui,i mai era foame.
Mari mnc doua pere.Totui nu se stur.
12
Miercuri mnc trei prune.Tot i mai era foame.
Joi mnc patru cpuni.Tot nu se stur.
Vineri mnc cinci portocale, dar tot i era foame.
Smbt oare ce-a mai mncat omida: o prjitur de ciocolat, o ngheat, un castravete murat,
o felie de cacaval, o bucat de salam, o acadea, o felie de plcint cu ciree, un crnat, o brioi o
felie de pepene.
n noaptea care a urmat, pe omid a durut-o burtica.
Veni o noua zi de duminic. Omida mnc o frunz verde i fragedi se simi mult mai bine.
n sfrit, nu-i mai era foame.i, dintr-o omid mititic, se facuse o omid mare i gras.
Omida i construi o csu, numit cocon, i se culcnuntru.Dup dou sptmni i mai bine de
somn, se trezi.Fcu o gaura n cocon i, cnd se strecura ncet afara
era un minunat fluture!

13

S-ar putea să vă placă și