Sunteți pe pagina 1din 28

Proiect de activitate

INSPECȚIE SPECIALĂ PENTRU OBȚINEREA


GRADULUI DIDACTIC II

Educatoare: OPRUTA FRANCISCA

1
Proiect de activitate

DATA: 23.02.2022
NIVEL: II (grupa mare)
TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
TEMA ZILEI: „Animale de la poli”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare și verificare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ADP: - Întâlnirea de dimineaţă: „Să călătorim în lumea animalelor polare”

ALA1: -Știință – „Găsește casa fiecărui animăluț ”


-Joc de masă: „Animalul polar preferat”-puzzle
-Artă: „Alex, ursul polar”- lipire
ADE:
Activitate integrată DȘ2+DLC+DOS-„Călătorie spre ţinutul de gheaţă“
DEC-activitate artistico-plastică –„Pinguinul” –pictură

ALA II - “Dansul pinguinului”

SCOPUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


 Valorificarea cunoștințelor despre animalele de la poli prin recunoașterea antonimelor
 Dezvoltarea capacităților de cunoaștere și de familiarizare cu forme de gândire
matematică și logică și formarea și consolidarea priceperilor și deprinderilor specifice
nivelului de dezvoltare artistică.
 Exersarea deprinderilor tehnice de lucru necesare activitatilor practice,cultivarea
gustului pentru frumos,stimularea expresivitatii si creativitatii prin activitatile
practice,exersarea capacitatii de a sensibiliza.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

2
DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII:
 Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare
receptivă);
 Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor (comunicare expresivă).

DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI A CUNOAȘTERII LUMII:


 Relații, operații si deducții logice în mediul apropiat;
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat;
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.

DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ:
 Recunoaște și exprimă emoții simple.

DEZVOLTAREA FIZICĂ, SĂNĂTATE ȘI IGIENĂ PERSONALĂ:


 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării.

CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE:

 Activare și manifestare a potențialului creativ;


 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).

COMPORTAMENTE AȘTEPTATE:
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui (comunicare receptivă);
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor;
 Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind
instrumente și metode specifice;
 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și de numerație;
 Efectuează operații de scriere, grupare a obiectelor;
 Recunoaște și numește emoții de bază;
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Manifestă creativitate în activități diverse;

3
 Finalizează sarcini elementare.

SCENARIUL DIDACTIC
 Gimnastica de înviorare – va debuta prin intermediul cântecului „Bună dimineaţa”.

Gimnastica va fi desfășurată sub formă de exerciții motrice ușoare, specifice nivelului de


vârstă, realizate în mod gradual, pe segmente ale corpului;

 Întâlnirea de dimineață:
Salutul: „Bună dimineața, dragi copii!”, „Good morning children!”
Salutul începe de la mine, prin intermediul cântecului „Hello.......hello how are you?” și va
continua prin salutarea fiecărui copil în parte, atât din partea mea cât și a restului copiilor din
grupă.

 Calendarul naturii
Voi întreba copiii în ce zi a săptămânii suntem şi voi preciza data. Copiii vor preciza
anotimpul în care ne aflăm, cum este vremea şi obiectele de îmbrăcăminte pe care le-ar
îmbrăca dacă am merge afară .
Printr-o scurtă discuție ne vom reaminti tema săptămânii în curs-Animale de poli
 Noutatea zilei
Pinguinul Zina, ne-a trimis o scrisoare prin care ne roagă să o ajutăm să ajungă acasă tocmai
la Polul Nord.
 Tranziţie
Tranziția o voi face printr-un joc de mișcare și anume:
„Bat din palme clap!clap!clap!
Din picioare trap!trap!trap!
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la masă noi pornim!”

4
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE 1
Prin extragerea unor bilețele, numerotate: 1, 2 și 3, copiii se vor așeza la centrul la care
urmează să lucreze –Știință, Joc de masă şi Artă. Le voi reaminti că vor lucra, pe rând, la
fiecare centru. Le voi explica sarcinile pe care le au de rezolvat şi îi voi ajuta acolo unde este
necesar. Copiii vor lucra la:
Centrul Știință: „Găsește casa fiecărui animăluț”
Centrul Joc de masă: „Animalul polar preferat”-puzzle
Centrul Artă: „Alex, ursul polar”- lipire
La finalul activității se realizează o expoziție a tuturor produselor din cadrul activităților
liber alese.
Tranziţie: Cântec și joc: “Noi cu toţii am lucrat/ Şi lucrul am terminat/ Bucuroşi ne
învârtim/ Pentru că ştim să muncim.”

Activităţi pe domenii experienţiale:


 “Călătorie spre ținutul de gheață”- activitate integrată DȘ2+DLC+DOS
Vom începe să purtăm o discuție despre decorul realizat, ce cred ei că simbolizează,
Unde ne duce cu gândul?
Ne vom reaminti povestea “Opusele polare” (Polar Opposits) de Erik Brooks. Prin itermediul
unor cartonașe extrase, copiii își vor reîmprospăta cunoștințele referitoare la diferențele/
lucrurile opuse care separă dar si unesc personajele din povestea cunoscută. Alex este mare-
Zina este mică, Alex are culoarea albă cu puțin negru-Zina are culoarea neagră cu puțin alb,
corpul lui Alex, fiind urs, este acoperit cu blană deasă-corpul Zinei, fiind pasăre, este acoperit
cu pene, Alex locuiește la polul Nord- Zina la Polul Sud, Alex este rapid-Zina înceată, lui
Alex îi plac lucrurile noi- Zinei lucrurile vechi... cu toate acestea, cele două personaje, leagă o
prietenie și hotărăsc să se întâlnească la mijlocul drumului dintre cei doi poli. Pentru că Alex
este rapid, a prins avionul de întoarcere spre casa sa, Polul Nod în timp ce Zina, fiind înceată,
a pierdut vaporul de întoarcere spre Polul Sud. Zina e speriată și tristă dar, speră ca datorită
ajutorului nostru să găsească drumul de întoarcere.
Haideți să o ajutăm să găsească drumul înapoi spre casă și totodată, să îi facem cunoștință cu
prieteni noi. Acești prieteni ne vor oferi indicii sub formă de sarcini, care odată rezolvate ne
vor indica drumul corect spre Antarctica, casa Zinei.
Așadar, îi voi introduce pe preșcolari în lumea jocului, în cadrul căruia vor trebui să
rezolve diferite sarcini de lucru: vor recunoaște cifrele în limitele 1-8, vor număra în șir
crescător si descrescător în concentrul 1-8, vor realiza scara numerică în limitele 1-8, vor
delimita aspectul ordinal al cifrelor și vor identifica lipsa unui element (cifră, jeton) de pe
panou. Voi corecta copiii dacă va fi cazul, insistând pe formularea răspunsurilor în termeni
matematici, dar corecți din punct de vedere gramatical. De asemenea, răspunsurile corecte vor
fi apreciate prin aplauze, laude verbale, iar răspunsurile greșite vor fi corectate de un alt copil.

5
La finalul activității voi face aprecieri individuale, dar și de grup și le voi oferi
recompense sub formă de insignă, deoarece am ajutat-o pe Zina să rezolve sarcinile și să se
întoarcă acasă.
 Tranziţie
Cântec şi joc:” There was a penguin in the South, and PABLO was his name, o , P-A-B-L-
O…. and PABLO was his name, o.”

 DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (educație artistico-


plastică)
„Pinguinul Zina” – pictură
Pentru că am ajutat-o pe Zina să ajungă înapoi acasă și a observat cât de iscusiți
suntem, m-am gândit să pictăm și noi un pinguin al nostru, ca amintire pentru aventura de azi.
Îi voi ruga pe copii să analizeze și să denumească materialele de pe măsuțe. Le voi demonstra
și explica modul de lucru. Voi face apoi câteva exerciții pentru încălzirea musculaturii
mâinilor. La finalul activității vom analiza lucrările confecționate și voi face aprecieri asupra
modului în care au lucrat. Îi voi îndruma să vadă toate lucrările. Îşi vor exprima opiniile
despre pinguinii colegilor, precizându-le pe cei care le plac cel mai mult.
Tranziţie: Exerciţii de mişcare: „Bat din palme – clap-clap-clap”

Activități liber alese 2:


Joc de mișcare: „Dansul pinguinului”
Întorși în sala de grupa ,voi aprecia modul de lucru și comportamentul copiilor și ii voi
invita să dansăm împreună „Dansul pinguinului”

Cum se dansează:
Copiii vor sta unul in spatele celuilalt, mânuțele in soldurile celui din fata si vom urma
instrucțiunile din cântec.

La sfârșitul zilei, voi realiza o expoziție cu toate lucrările copiilor și trec în revista toate
activitățile desfășurate în această zi
Voi face aprecieri generale și individuale cu privire la activitatea și comportamentul
copiilor, iar ca recompensă fiecare va primi câte un medalion.

6
Proiect de activitate ADP

Nivel de vârstă/ Grupa: Nivel II, Grupa Mare - Veverițele


Tema anuală de studiu: „Cum este, a fost și va fi pe Pământ?”
Tema activității: „Animale de la poli”
Scopul activității:
Dezvoltarea capacității copiilor de a se autocunoaște și de a-și exprima într-o manieră
pozitivă interesele, trăirile personale și abilitățile de comunicare și relaționare;
Dezvoltarea abilităților de comunicare și relaționare.
Obiective operaționale:
1. Sǎ utilizeze toate formulele de salut adecvate momentului zilei;
2. Sǎ identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp);
3. Să își “înregistreze” prezența la grădiniță prin identificarea cartonașului pe care îi este
scris numele și să-l așeze la panoul de prezență;
4.Să exprime impresii şi idei referitoare la tema propusă.

Mijloace de realizare: - exercițiu de socializare: “Cum ne salutăm?”


Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exercițiul.
Mijloace şi materiale didactice: calendarul naturii, decor sugestiv.
Forma de organizare: frontal.
7
Bibliografie:
- Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
- Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
- Scrisoarea metodică pentru anul școlar 2019-2020;
- Breben S, Goncea E, Metode interactive de grup- ghid metodic, Ed. Arves, 2002.

Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluare


activității Metode și Mijloace de
procedee învățământ

1.Captarea Motivarea activităților se va Conversația Decor Observarea


atenției realiza printr-o conversație cu , explicația comportamentului
preșcolarii despre ţinutul de copiilor
gheaţă.

2.Desfășurare Activitatea începe cu Explicația, Panoul Observarea


a activității Întâlnirea de dimineață. Copiii conversația „Întâlnirea de sistematică a
sunt asezați astfel încât să am dimineață” comportamentului
contact vizual cu toți membrii copiilor
grupei.
Salutul pornește de la mine
prin intermediul unui cântecel: Utilizarea
„Hello Eveline, hello how are salutului
you, how do you do?” corespunzător în
Se continuă apoi cu salutul raport cu
propriu-zis al copiilor. momentul zilei
Prezența- vom stabili
numărul de copii prezenți și Cunoașterea
absenți. colegilor din
grupă
Calendarul naturii este
momentul în care voi purta un
dialog cu copiii pentru a stabili
în ce zi a săptămânii ne aflăm, Exercițiul,
în ce lună și anotimp suntem explicația Capacitatea de a
dar și cum este vremea și în conștientiza
funcție de asta cum ne vom schimbările și
îmbrăca dacă dorim să fenomenele
mergem să ne plimbăm afară. meteorologice și
adaptarea omului
Împărtășirea cu ceilalți
la acestea
Schimbul de impresii,
aducerea în prim plan a
experiențelor proprii, păreri
despre o întâmplare, un
eveniment pe care l-au trăit. Dezvoltarea
capacităților de

8
Vom discuta și despre relaționare
decorul pe care l-am pregătit,
ce simbolizează, voi crea
condiții prielnice pentru o Exercițiul, Decorul
bună desfășurare a activității explicația grupei
ce urmează. Conversația

Încheierea activității o voi


3.Încheierea face prin aprecieri asupra Conversația Observarea
activității comportamentului copiilor, a , comportamentului
modului în care au participat la Apreciere copiilor
activitate. verbală

Proiect de activitate ALA 1


Nivel de vârstă/ Grupa: Nivel II, Grupa mare - Veveritele
Tema anuală de studiu: “Cum este, a fost si va fi pe Pământ?”
Scopul activității: Educarea capacității copiilor de a opta, în funcție de interesul personal,
pentru o anumită activitate precum și îmbogățirea vocabularului activ.

1. Știință – TEMA: „Găsește casa fiecărui animăluț”


- Mijloc de realizare: observare și unire prin corespondență

Obiective operaționale:
Să recunoască toate animalele din fișa de lucru;
Să identifice minim o caracteristică specifică vieţuitoarelor de la poli;
Să identifice mediul de viață corespunzător pentru fiecare animal din fișa de lucru.

9
Strategii didactice:
Metode și procedee- conversația, explicația, demonstrația.
Material didactic – fișă de lucru, creioane.

2. Joc de masă – TEMA: „Animalul polar preferat”


- Mijloc de realizare: puzzle.

Obiective operaționale:
Să îmbine corespunzător piesele de puzzle aflate la dispoziție;
Să recunoască și să denumească animalul polar din imaginea obținută.

Strategii didactice:
Metode și procedee- conversația, explicația, demonstrația
Material didactic- puzzle.

3. Artă– TEMA: „Alex, ursul polar”


-Mijloc de realizare: lipire

Obiective operaționale:
Să denumească materialele aflate la dispoziție pe masa de lucru;
Să realizeze ursulețul, prin lipirea cartoanelor pe pahar;
Să păstreze o poziție corectă în timpul lucrului.

Strategii didactice:
Metode și procedee – conversația, explicația, demonstrația, observația.
Material didactic – pahar de carton, lipici, capul și membrele ursului.

Bibliografie:
- Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
- Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
- Scrisoarea metodică pentru anul școlar 2019-2020.

Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluare


activității Metode și Mijloace de
procedee învățământ
1.Captarea Prezint copiilor cele Conversația Observarea
atenției necesare desfășurării Explicația comportamentului
activităților pe centre. copiilor

2.Desfășurarea Copiii vor extrage Conversația


activității câte un bilețel, Explicația
numerotat 1-3. Fiecare
număr corespunde unui

10
centru. Este cunoscut
faptul că fiecare copil va
trece prin fiecare centru
în cadrul căruia se
desfășoară o activitate.
În cadrul centrului Observarea
Știință, copiii vor Conversația, Fișă de lucru comportamentului
observa şi analiza fișa explicația, copiilor
Creioane Realizarea
pe care o au la demonstrația
dispoziție(ANEXA1). sarcinilor de lucru
Pe fișă sunt mai multe
animale, care aparțin
Polilor, junglei sau
pădurii. Copiii au
sarcina de a recunoaște
toate animalele și de a
identifica mediul de
viață al fiecărui animal,
realizând acest lucru
prin corespondență.
Conversația, Puzzle
În cadrul centrului
explicația,
Joc de masă, copiii au
demonstrația
ca sarcină asamblarea
pieselor de puzzle puse
la dispoziție, iar apoi
recunoașterea și
denumirea animalului
polar din imaginea
obținută. (ANEXA 2)
În cadrul centrului
Artă, copiii îl vor Conversația, Lipici, pahar
realiza pe Alex- ursul explicația, din carton,
polar, asamblând, cu demonstrația cap și
ajutorul lipirii, membre din
materialele puse la carton
dispoziție.

Încheierea activității Conversația Aprecieri verbale


3.Încheierea o voi face prin aprecieri pe toată perioada
activității asupra compor- activităților
tamentului copiilor, a asupra atitudinilor
modului în care au față de sarcina de
participat la activitate. lucru și asupra
La final, se va realiza efectuării propriu-
o expoziție cu toate zise a sarcinii de
produsele activităților. lucru.

11
Proiect de activitate ADE

Nivel de vârstă/ Grupa: Nivel II, Grupa mare- Veveritele


Tema anuală de studiu: “Cum este, a fost și va fi pe Pământ?”
Domeniul experiențial: DȘ2+DLC+DOS
Tema activității: „Ajut-o pe micuța Zina să găsească drumul spre casă”
Disciplina: Activitate integrată- reîmprospătarea cunoștințelor, povestea “Opusele polare”+
joc matematic+ socio emoțional
Mijloc de realizare: joc didactic
Scopul activității: Dezvoltarea capacităților de cunoaștere și de familiarizare cu forme de
gândire matematică și logică.
Obiective operaționale:
- Să recunoască personajele din povestea cunoscută
- Să numească cât mai multe difernțe/ antonime, caracteristice ale celor două personaje
- Să utilizeze corect instrumentele de lucru puse la dispoziție
- Să numere conștient în șir crescător si descrescător în limitele 1-8

12
- Să stabilească ordinea cifrelor în șirul numeric 1-8
- Să raporteze numărul la cantitate și cantitatea la număr
- Să identifice corect locul cifrei în șirul 1-8, utilizând numeralul ordinal
- Construirea stimei de sine prin experiențe afective pozitive in grup

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea,
problematizarea, exerciţiul, jocul.
Mijloace didactice: Tabla Smart, Ppt, panouri decorative, jetoane, scrisoare, siluete, fișă
de lucru.
Forma de organizare: frontal, individual.

Bibliografie:
• Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
• Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
• Scrisoarea metodică pentru anul școlar 2019-2020;
• Educația este un orizont, nu o destinație- Scrisoarea metodică MEN nr. 42328 din
07,10,2008
• Activități matematice în grădiniță- ghid practic- Magdalena Dumitrana, Editura
Compania, București, 2002.

Etapele Conținut Strategii didactice Evaluare


activității Științific Metode și Mijloace de
procedee învățământ

1.Captarea Se face apel Surpriza, Scrisorica de Observarea


atenției la curiozitatea conversația la Pinguinul comportamentului
copiilor și la Zina copiilor
concentrarea
activității psihice
cognitive prin
elementul
surpriză-
scrisorica primită
de la pinguinul
Zina, care ne cere
ajutorul.
(ANEXA 3)

2.Anunțarea Le voi anunța Conversația Observarea


temei și a copiilor tema comportamentului
obiectivelor activității noastre: copiilor
urmărite Copii, astăzi
avem o misiune
foarte importantă

13
de îndeplinit!
Vom juca un joc
care se numește
„Ajut-o pe micuța
Zina să găsească
drumul spre
casă”. Sunteți de
acord să o
ajutăm să se
întoarcă în
Antarctica?

3.Reîmprospăta- Prin intermediul Conversația Observarea


rea unor întrebări, ne comportamentului
cunoștințelor vom reaminti copiilor
cine este Zina și
unde locuiește.
Copiii vor
Pălărie,
extrage dintr-o
jetoane cu
pălărie câte o
imagini
imagine sugestivă
din poveste și vor
trebui să găsească
imaginea care
reprezintă opusul. Precum
Ce am învățat din prietenii noștri
acestă poveste? din poveste,
putem lega
prietenii chiar
dacă suntem
foarte diferiți!
3.Dirijarea Voi prezenta
învățării regulile jocului
Zina este în
căutarea
drumului spre
casă și nu se
poate descurca de
una singură.
Animalele pe
care le-a întâlnit Imagini Observarea
în drumul său i- reprezentative sistematică a
au oferit câteva comportamentului
indicii ce constau Bilețele cu copiilor
in sarcini indicii
matematice, însă
Zina nu știe să le Machete cu
rezolve. Așa că animalele
Conversația
fiecare animăluț
Explicația Tabla Smart
întâlnit ne va

14
prezenta sarcina Orala
de lucru (PPT),
noi o vom
rezolva și astfel
vom fi mai
aproape să o
aducem pe Zina
acasă. Răspunsul
corect va fi
aplaudat, iar cel Verbalizarea
incorect va fi acțiunilor prin
corectat de un alt utilizarea unui
copil. limbaj adecvat
Executarea
jocului de probă

Voi citi sarcina


de lucru de la
Pinguini
primul animal:
laminați
Ordonează în șir
crescător
pinguinii.
Dacă vom rezova
corect sarcina,
Zina va câștiga
un mijloc de
transport cu care
se va deplasa spre Verbalizarea
urmatorul acțiunilor prin
animăluț. utilizarea unui
limbaj adecvat
Executarea
jocului propriu-
zis
După ce le-am
explicat copiilor
regulile jocului,
se vor executa
variantele de joc: Pinguini și
peștișori
Varianta 1: laminați
Asociază fiecărui
pinguin tot atâția
pești cât indică
numărul de pe
burtică. Cartonașe

Varianta 2:
Ordonează în
ordine
15
crescătoare, apoi
in ordine
descrescătoare
numerele de la 1
la 8. Pinguini
laminați
Varianta 3:
Identificarea
aspectului
ordinal:
Al câtelea
pinguin a plecat
din grup? Machete urși
polari
Varianta 4:
Câți peștișori are
Ursul Fram? Câți
peștișori are
Ursul Roby? Cine
are mai mulți
peștișori? Cum
putem să facem
ca ambii urși să
aibă același
număr de pești?

4.Obținerea După cum Conversația Formularea rapidă


performanței probabil am a răspunsului
înțeles deja,
animalele de la
Poli se hrănesc cu
pești.
În continuare Explicația
vom hrăni urșii Capacitatea de
înfometați cu concentrare a
peștișori. atenției
1. Așa că ne
îndreptăm
atenția spre
cei doi urși, Exercițiul
machete Machete și
Fram și peștișori
Roby, care laminați
așteaptă să Problematizarea
fie hrăniți.
Să aflăm
câți pești
mănâncă
cei doi
pinguini

16
împreună!
2. 8 urși polari
pe un
iceberg se Exercițiu
jucau (1-2-3
bătăi din Mchetă
palme) a/au iceberg,
alunecat. Urși polari
Copiii laminați
trebuie să Problematizare
numere
bătăile din
palme și să
afle câți au
alunecat și
câți au mai
rămas.

5.Evaluarea Voi face aprecieri Conversația Aprecieri verbale


verbale
individuale și
generale asupra
desfășurării
activității.
6.Încheierea Pinguinul Zina conversația Recompense Aprecieri verbale
activității este foarte fericit
pentru că am
ajutat-o să
rezolve indiciile
și să ajungă acasă
și îi va răsplăti cu
insigne (ANEXA
4)

Proiect de activitate ADE


17
Nivel de vârstă/ Grupa: Nivel II, Grupa mare - Veverițele
Tema anuală de studiu: „Cum este, a fost si va fi pe Pământ?”
Domeniul experiențial: Domeniul Estetic si Creativ
Mijloc de realizare: pictură
Tema activității: „Pinguinul Zina”
Scopul activității: Formarea și consolidarea priceperilor și deprinderilor specifice nivelului
de dezvoltare artistică.
Obiective operaționale:
- Să denumească materialele puse la dispoziţie pe măsuţe, analizându-le;
- Să identifice culorile corespunzătoare fiecărei cifre;
- Să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru;
- Să mențină o poziție adecvată in timpul lucrului.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei,
munca independentă
Mijloace didactice: acuarele, pensulă, apă, fișă de lucru, macheta model
Forma de organizare: frontal, individual

Bibliografie:
• Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
• Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
• Scrisoarea metodică pentru anul școlar 2019-2020.

Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluare


activității
Metode și Mijloace
procedee de
învățămân
t
1.Captarea Se face apel la Conversația, Elementul Observarea
atenției curiozitatea intelectuală explicația surpriză comportamentului
a copiilor și copiilor
concentrarea activității
psihice cognitive prin
prezentarea faptului că,
pentru a ne aminti de
ziua de azi și despre
cum l-am ajutat noi pe
Pinguinul Zina să
ajungă înapoi acasă,
aceasta ne-a lăsat niște
fișe.

18
2.Anunțarea Astăzi vom realiza o Conversația, Observarea
temei și a activitate de pictură. explicația comportamentului
obiectivelor Vom ține cont de copiilor
culoarea pe care trebuie
să o aplicăm în funcție
de culorile care
corespund cifrelor, iar
la final vom descoperi
ce reprezintă pictura
noastră. (ANEXA 5)
Cifra 1-
Cifra 2-
Cifra 3-
Cifra 4-
3.Dirijarea Pe măsuţe sunt mai conversaţia, Acuarele, Observarea
învățării multe materiale. Îi voi explicaţia, pensulă, comportamentului
ruga pe copii să le demonstraţia, apă, copiilor
denumească. exerciţiul, șervețele, Aprecieri verbale
Le prezint apoi un munca fișă de
exemplu de produs independentă lucru
final şi le voi explica
modul de lucru şi
etapele de lucru: pentru
că am fost foarte buni
matematicieni astăzi,
Zina ne-a făcut o
surpriză. Va trebui să
identificăm ce culoare
corespunde fiecărei
cifre, apoi să pictăm cu
acea culoare peste tot
unde vom găsi cifra
asociată ei. De
exemplu, cifrei 1 îi
corespunde culoarea
albastru, deci vom
căuta în imagine foarte-
foarte bine cifra 1 si o
vom picta cu albastru.
Vom proceda la fel cu
toate celelalte cifre.

Pentru a putea trece


la treabă trebuie să ne
pregătim de lucru, să ne
încălzim mânuţele cu
câteva exerciţii:
mişcăm degetelele,
batem tare palmele,
răsucim încheietura şi

19
dăm mingea dura-dura.
Pe parcursul activitătii
voi supraveghea modul
de lucru şi voi îndruma
copiii acolo unde este
nevoie.
4.Feedback Se realizează turul Conversația, Observarea
galeriei, vom afișa turul galeriei comportamentului
produsele finale, vom copiilor
discuta asupra modului
în care copiii au realizat
lucrarea.

5.Încheierea Voi face aprecieri Conversația Aprecieri verbale


activității verbale asupra modului
de lucru al copiilor.

Proiect de activitate ALA 2

Nivel de vârstă/ Grupa: Nivel II, Grupa mare - Veveritele


Tema anuală de studiu: “Cum este, a fost și va fi pe Pământ?”
Mijloc de realizare: joc de mişcare

20
Tema activităţii: „Dansul pinguinului”-dans
Scopul activității:

-copiii își dezvoltă spiritul de atenție, memoria, urechea muzicală și se


distrează.
Obiective operaționale:
- să respecte reguluile stabilite de comun acord în cadrul grupului
- să participe cu placere si interes la dans alaturi de ceilalti colegi
- să manifeste inters față de dans

Strategii didactice:
Pregatirea dansului: le prezint regulile ,pun cd-ul si executam miscarile de dans
asa cum sunt relatate in cantecul „Pinguinul”-varianta pentru copii

Mijloace didactice: muzică,

Etapele Conținut Strategii didactice Evaluare


activității știintific Metode și Mijloace
procedee de
învățământ
1.Captarea Le aduc la Conversația, muzică Observarea
atenției cunoștință explicația comportamentului
copiilor regulile copiilor
jocului si le voi
spune faptul că
Zina este cu ochii
în patru și ne va
urmări întregul
dans.
.

2.Desfășurarea Copiii vor fi Conversația, Muzică Observarea


activității aşezaţi în explicația, comportamentului
picioare. Copiii demonstrația copiilor
dansează pe
muzică, urmând
mişcările
executate de
educatoare.

3.Încheierea O voi face prin Conversația aplauze Aprecieri verbale


activității aprecieri asupra
comportamentului
copiilor, a
modului în care

21
au participat la
activitate.

ANEXE
22
ANEXA 1

Fișă de lucru

Unește, prin corespondență, animalele cu mediul lor de viață (pol, junglă sau
pădure):

23
ANEXA 2

24
Dragi copii!

Eu sunt Zina, sper ca va mai amintiti de mine !

25
Am mare nevoie de ajutorul vostru! As vrea sa ma intorc acasa, la Polul
Sud, dar am pierdut vaporul, cred ca am fost prea inceata… sunt un pic
Trista…dar, am incredere ca, cu ajutoul vostru voi gasi drumul spre casa
. Va rog sa indepliniti sarcinile indicate de prietenii mei!
Fiecare sarcina rezolvata corect imi va asigura un mijloc de transport care
ma va duce spre casa, iar voi, veti aduna puncte care la sfarsit se vor
transforma in recompense…mmmm.
Va pup si astept ajutorul vostru!
Cu drag, Zina!

ANEXA 3

26
ANEXA 5

27
ANEXA 4

28

S-ar putea să vă placă și