Sunteți pe pagina 1din 35

PROIECT DIDACTIC

“CĂLĂTORIE

ÎN ŢINUTUL DE GHEAŢĂ”
PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATA

GRĂDINIŢA DEGETICA ROYAL PALACE

GRUPA : MARE

PROPUNATOR:PROF.CONTES OANA ANISIA

TEMA ANUALĂ : CUM ESTE ,A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT?

TEMA DE PROIECT:ANIMALE DE LA POLI

TEMA ZILEI: “ CALATORIE IN TINUTUL DE GHEATA”

FORMA DE REALIZARE:

ACTIVITATE INTEGRATA: ADP+ALA+ADE(DLC+DEC)+ALA2

FORMA DE ORGANIZARE:FRONTAL,INDIVIDUAL,PE GRUPURI MICI

TIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDARE SI SISTEMATIZARE DE


CUNOSTINTE

LOCUL DE DESFASURARE :SALA DE GRUPA

DURATA:1 ZI
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP):

INTALINIREA DE DIMINEATA:

”De vorba cu pinguinul Billy”


-salutul,prezenta,calendarul naturii,impartasirea cu ceilalti,noutatea zilei;

RUTINE:”Singurel ma ingrijesc,ca un pinguin stralucesc”-exersarea deprinderii


igienice

TRANZITII:;Luati seama bine”-joc de miscare


Ridicam manutele
Pinguinul Billy-cantec
Bat din palme-joc muzical
Cercul mare si frumos-joc cu text si cant

OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa utilizeze formule de salut adecvate diferitelor imprejurari;
-sa sesizeze prezenta sau absenta unui coleg
-sa comunice pe baza unei idei elaborate

RESURSE MATERIALE:calendarul naturii,imagini cu animale de la


poli,macheta Tinutului de gheata din polistiren extrudat,pinguin de plus
ACTIVITATI LIBER ALESE(ALA1)

ARTA:”Coloram eschimosi -colorare imagini

JOC DE MASA:Imagini cu animale de la poli - puzzle

STIINTA:”Ajuta eschimosul sa ajunga la iglu”-labirint

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE(ADE)

DLC+DOS(Activitate integrata)

“ANIMALE DE LA POLI”

-Joc didactic
-Activitate practica

ACTIVITATI LIBER ALESE(ALA2)

TEMA ACTIVITATII:”Dansul pinguinului”


SCOPUL ACTIVITATII:

Valorificarea cunostintelor despre animalele de la poli,consolidarea


deprinderilor de a raspunde la ghicitori,de a desparti in silabe,de a alcatui
propozitii cu cuvantul dat,exersarea deprinderilor tehnice de lucru necesare
activitatilor practice,cultivarea gustului pentru frumos,stimularea expresivitatii si
creativitatii prin activitatile practice,exersarea capacitatii de a sensibiliza.

OBIECTIVE OPERATIONALE

ALA1

ARTA: -eschimosi,pinguini -colorare imagini

-sa denumeasca materialele necesare realizarii lucrarii


-sa coloreze in contur
-sa foloseasca culori specifice

JOC DE MASA: -Imagini cu animale de la poli-puzzle

-sa denumeasca materialele de lucru


-sa imbine corespunzator piesele de puzzle pentru a realiza imaginea
reprezentata

STIINTA: -“Ajuta eschimosul sa ajunga la iglu”-labirint

-sa denumeasca materialele de lucru


-sa gaseasca drumul corect pana la iglu
-sa coloreze traseul corect
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE:

DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE+ DOMENIUL OM SI


SOCIETATE

OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE:

-sa recunoasca cat mai multe animale polare

-sa precizeze mediul de viata al acestora

-sa precizeze hrana de baza a acestora

-sa raspunda correct la ghicitori

-sa desparta cuvintele in silabe sis a specific numarul acestora

-sa foloseasca corect acordul subiectului cu predicatul

-sa identifice materialul pregatit pentru activitate

-sa alcatuiasca propozitii simple cu cuvantul dat

-sa imbine armonios diferite forme pentru realizarea estetica a elementelor


componente ce vor compune pinguinul

-sa utilizeze corect instrumentele de lucru puse la dispozitie

PSIHOMOTRICE:

-sa coreleze numarul de silabe cu bataia ritmica din palme

-sa utilizeze corect unelte simple de lucru pentru realizarea activitatii practice

-sa reprezinte prin miscarea mainilor exercitiile de incalzire a muschilor mici

AFECTIVE:

-construirea stimei de sine prin experiente affective positive in grup


SARCINA DIDACTICA A JOCULUI

“ANIMALELE DE LA POLI”-metoda diamantul

-sa raspunda corect la intrebari si ghicitori

-sa gaseasca imaginea corespunzatoare raspunsului corect

-sa afiseze imaginea la panou,formand astfel” Diamantul animalelor de la poli”

-sa formuleze propozitii simple cu cuvantul dat

-sa desparta in silabe cuvintele date

-sa raspunda in propozitii la intrebarile aflate in spatele animalelor aflate pe


macheta

-sa recite o poezie despre animalele de la poli invatata

-sa intoneze cantecul Pinguinul Billy

ALA II - “DANSUL PINGUINULUI”

- sa respecte reguluile stabilite de comun acord in cadrul grupului


- sa participe cu placere si interes la dans alaturi de ceilalti colegi
- sa manifeste inters fata de dans
STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE:

-expunerea,observatia,conversatia,explicatia,problematizarea,munca
independenta , Diamantul,turul galeriei

MIJLOACE DE INVATAMANT:

ADP- calendarul naturii,jetoane corespunzatoare,catalogul


grupei,ecusoane,panou emotii,

ALA I –fise cu eschimosi,pinguini,fise labirint,puzzle cu animale de la poli,fise


model creioane colorate,panou pentru expunerea lucrarilor,cosulete

ADE(DLC+DOS)- panou cu diamantul,macheta din polistiren,jetoane cu


imagini,ghicitori, panou cu fisa model, elementele component ale unui pinguin
decupaje,lipici,spatula

ALA II – CD cu muzica “Dansul pinguinului”

ELEMENTE DE JOC:

-surpriza,miscarea,manuirea materialelor,aplauze,recompense

FORMA DE ORGANIZARE:

-frontal,individual,pe grupuri mici

METODE DE EVALUARE:

-observarea sistematica a comportamentelor copiilor,prin aprecieri


verbale,aprecieri ale raspunsurilor si ale lucrarilor copiilor,probe
practice,stimulente

RESURSE TEMPORARE: o zi
BIBLIOGRAFIE:

 M.E.C.T ,, Curriculum pentru invatamantul prescolar 3- 6/7 ani” ,


septembrie 2008, Bucuresti;

 M.Lespezeanu- ,, Traditional si modern in invatamantul prescolar” – O


metodica a activitatilor instructiv- educative, Ed. S. C. Omfal Esential
S.R.L , Bucuresti , 2007;

 V.Preda, M.Pletea, F.Grama, A.Cocos, D.Oprea, M.Calin, - ,,Ghid pentru


proiectele tematice”, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti 2005;
SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea zilei debuteaza cu Întâlnirea de dimineaţă


Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi
membrii grupei :

„Dimineaţa a sosit
Cu totii ne-am intalnit
In semicerc ne asezam
Si cu toti ne salutam”

Prezenta:
„Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am intalnit,
Cine oare n-a venit?”
–un copil va fi desemnat pentru a spune absentii din ziua respectiva si ii vom
consemna in catalogul grupei

Calendarul naturii:

Copiii denumesc ziua săptămânii, data, luna anul si anotimpul in care


suntem,dar si cateva caracteristici ale vremii. . Adresez copiilor cateva intrebari
despre vremea de afara si ziua in care suntem : ,,In ce anotimp suntem?”, ,,Ce zi
este astazi?”, ,,Cum este vremea?” , ,,Cum ne imbracam in aceasta perioada a
anului?”. Vom purta o mica discutie referitoare la tema saptamanii.
IMPARTASIREA CU CEILALTI-ACTIVITATEA DE GRUP:

-se va desfăşura printr-un joc intitulat „Sunt trist,fericit pentru ca......!”.


Copiii isi vor exprima liber felul in care se simt si vor argumenta,apoi vor
merge la panoul specific si isi vor aseza norisorul cu poza in dreptul starii de
spirit pe care o au.

NOUTATEA ZILEI:

va fi pinguinul Billy, care a venit cu frigul tocmai de la polul sud,


aducandu-ne o surpriza. Acesta are un colet cu multe surprize dar si sarcini
pentru copii .
Pentru a-l ajuta sa ajunga pe macheta din polistiren extrudat langa prietenii
lui,trebuie sa realizam sarcinile de lucru.
Trecerea la activitatea de invatare o voi realiza printr-o tranzitie „Luati
seama bine”

ALA I:
Copiii vor merge la centrele de interes la care sa lucreze in functie de ecusoanele
pe care le au in piept si le voi preciza ca se pot roti pana cand vor trece toti
copiii pe la toate centrele deschise.Le voi explica sarcinile pe care le au de
rezolvat,vor primi sprijin acolo unde va fi cazul.Prin metoda Turul Galeriei,se va
realiza evaluarea activitatilor la centre.
Dupa finalizare,lucrarile copiilor vor fi expuse la panou.
La centrul ARTA-copiii vor colora imagini cu eschimosi
La centrul JOC DE MASA-copiii vor reintregi imagini cu animale de la poli-
puzzle
La centrul STIINTA-copiii vor trebui sa gaseasca cel mai scurt drum ca
eschimosul sa ajunga la iglu-labirint
TRANZITIE:
„Bat din palme clap,clap,clap,
Din picioare trap,trap,trap,
Ne invartim, ne rasucim,
Si la baie noi pornim”

Copiii se vor intoarce in sala de clasa prin tranzitia:


„Unu,doi,unu doi
Toti copiii vin cu noi
Sa vedem ce ne-a adus
Pinguinul pe ascuns”
Dupa intoarcerea in sala de grupa,copiilor li se va reaminti de surprizele
pinguinulul Billy.
Copiii vor fi asezati in semicerc si din colet voi scoate materialele de lucru
pentru desfasurarea jocului didactic” Animalele de la poli”

REGULILE JOCULUI DIDACTIC:

-un copil va fi desemnat pentru a extrage din bol un biletel pe care se va afla o
intrebare sau o ghicitoare;
-copilul raspunde corect la intrebare ,alege imaginea reprezentand raspunsul
corect si o aseaza la panou formand Diamantul animalelor de la poli;
-copilul alege jetonul,denumeste imaginea,desparet cuvantul in silabe ,precizand
numarul acestora,formuleaza o propozitie simpla cu respectivul cuvant
Dupa finalizarea jocului didactic ,voi face aprecieri si toti copiii vor intona
cantecul Pinguinul Billy
Copiii vor intra in sala de clasa pe tranzitia Ridicam manutele si se vor aseza la
masute.
„Ridicam manutele
Si batem palmutele
Ale noastre degetele
Sunt ca niste pasarele
Zboara sus,zboara jos
Zboara sus ,zboara jos
Si –am facut un cuib frumos”

Li se va reaminti de surprizele pinguinului BILLY si vor descoperii pe


masute materialele necesare realizarii unui colaj cu pinguin.In cadrul activitatii
practice,copiii vor lipi decupaje ,formand astfel un pinguin.Pentru a realiza o
lucrare eficienta,se vor executa exercitii de incalzire a muschilor mici a
mainilor.
„Palma mea e ca o floare
Un boboc ea s-a facut
Degetele-s mici petale
Ce usor s-au desfacut
La pian apoi cantam
Tare,tare scuturam
Si de lucru ne-apucam”

Copiii vor intui materialul pus la dispozitie,le voi da indicatii la modul de


realizare a unei lucrari eficiente si originale,urmand a –si evalua propria lucrare
dar si pe ce-a a colegilor .Toate lucrarile vor fi expuse la panou.
TRANZITIE: „Cercul mare si frumos”-joc cu text si cant

„Cercul mare si frumos


Mana sus si-apoi in jos
Si ce-alalta tot asa
Si amandoua uite-asa
Batem talpile pe loc
Sa se-auda trop trop trop
Batem palmele la fel
Facem cercul mititel”
JOCURI SI ACTIVITATI ALESE (ALAII)

Intorsi in sala de grupa ,voi aprecia modul de lucru si comportamentul


copiilor si ii voi invita sa dansam impreuna „Dansul pinguinului”

Cum se danseaza:
Copiii vor sta unul in spatele celuilalt, manutele in soldurile celui din fata si
vom urma instructiunile din cantec.

Numarul copiilor:dansul se executa cu toti copiii grupei

Obiective :copiii isi dezvolta spiritul de atentie,memoria,urechea muzicala si se


distreaza.

Spatiul de joaca:in sala de grupa

Pregatirea dansului: le prezint regulile ,pun cd-ul si executam miscarile de


dans asa cum sunt relatate in cantecul „Pinguinul”-varianta pentru copii
La sfarsitul zilei,voi realiza o expozitie cu toate lucrarile copiilor si trec in
revista toate activitatile desfasurate in aceasta zi
Voi face aprecieri generale si individuale cu privire la activitatea si
comportamentul copiilor,iar ca recompensa fiecare va primi cate un pinguin
realizat din carton pe lingura de plastic

D
DIAMANTUL ANIMALELOR DE LA POLI

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul Conţinut ştiinţific Strategii didactice


didactic
Metode şi Materiale Forma de organiz
procedee didactice

1. Moment Asigurarea condiţiilor


organizatoric pentru desfăşurarea
optimă a activităţii ,
aerisirea sălii şi Frontala
aranjarea scaunelelor
in semicerc.

2.Captarea Atenţia va fi orientată


atenţiei spre materialele
Explicatia Macheta
prezentate sub formă
de surpriză care are Conversaţia Frontală
rolul de a motiva copiii
Observatia surpriza
în realizarea
obiectivelor propuse
de educatoare, creând
cadrul afectiv, propice
pentru activarea
atenţiei. Voi prezenta
centrele de interes si a
materialelor didactice
conversatia
specifice fiecarui
centru. Copiii recunosc Fisele de
si denumesc lucru
Pe grupuri
materialele de pe
masute –INTUIREA
MATERIALULUI

3.Anunţarea Tema şi obiectivele


temei şi a activităţii sunt
Conversaţia Plicurile
obiectivelor prezentate copiilor sub
cu surprize
forma unor formulări
de către pinguinul
Frontală
BILLY.
Intrebari si
Explicaţia
Copiii sunt ghicitori
familiarizati cu temele
si actiunile ce urmeaza
a fi desfasurate

Copii au în piept
ecusoanele cu animale
de la
poli ,respectiv ,urs,foc Imagini Frontala
a,pinguin . Se va purta
Conversatia ecusoane
o scurtă discuţie
4.Prezentarea referitoare la ce face Explicatia
conţinutului şi fiecare dintre aceştia si
la sarcinile pe care le Jetoane
dirijarea
învăţării are de realizat fiecare
grupă.

ALA 1:
Pe grupur
Copiii sunt invitati la
centrele de interes in Conversaţia
functie de ecusoanele
primite in piept.

ARTA
-copiii vor colora Fise de pe grupur
imagini cu eschimosi lucru
si cu pinguini Creioane
pe grupur
JOC DE MASA colorate
-copiii vor reintregi Exercitiu
Puzzle
imagini cu animale de Metoda
Imagini cu
Diamantului
la poli-puzzle animale de individua
STIINTA-copiii vor la poli

trebui sa gaseasca cel


mai scurt drum ca Fise
eschimosul sa ajunga labirint
Explicatia
la iglu
DLC:
Pe tranzitia :
„Unu,doi,unu doi
5.Obţinerea Frontala
performanţei si Toti copiii vin cu noi Conversatia
asigurarea Sa vedem ce ne-a adus
feed-back-ului
Pinguinul pe ascuns”
Copiii se vor aseza in Macheta
semicerc si vor din frontal
Jocul polistiren
participa la jocul
didactic „Diamantul diamantul
animalelor de la poli”
Copiii vor trebui sa
Explicatia
raspunda la ghicitori Individua
si intrebari,vor desparti
in silabe
cuvinte ,precizand
numarul acestora,vor
face propozitii simple
Bolul cu Frontal
cu cuvantul dat.Iar in
intrebari si
urma
ghicitori
raspunsurilor,vom
Demonstratia individua
aseza imaginea
corespunzatoare la
panou formand astfel
Diamantul animalelor
de la poli.

Sunt pasăre, am aripi

Dar eu nu pot zbura.

În apa îngheţată Problematizare


Ştiu bine înnota. a

Am un frac negru,

Am şi galben puţin, Frontal


Şi mă cheamă...(
pinguin )

Cu ursul brun mă
înrudesc, individual
Explicaţia
Cu foci şi peşti eu mă Ghicitori
hrănesc.

Albă este blana mea

Tare mândru sunt de


ea!

Stau toată ziua pe


gheţar intrebari
Şi mă numesc... (
ursul polar )
Individua
Nu e peste nici vapor Exerciţiul Frontală

Uriasul marilor.Balena
ghicitori
Nu e cerb dar ti se pare

Cand il vezi in
departare

Renul
ghicitori Individua
 Sunt « cumetre » cu
gramada, frontal

Insa albe ca zapada.


Exerciţiul
Vulpi
polare

Mata cu aripi de peste, intrebari

Si cu coltii cat un cleste.

Morsa

Alb, greoi cu parul fin

Seamana cu Mos Martin.

Ursul polar

O papusa gogonata

6.Asigurarea Sta pe gheata infasata.


retentie si a
Pe grupuri m
transferului Foca

Observatia

surpriza
DOS:
Pe tranzitia : Explicatia

Ridicam manutele

Si batem palmutele

Ale noastre degetele Pe grupuri m

Sunt ca niste pasarele Exercitiul decupaje


pentru
Zboara sus,zboara jos
realizarea
Zboara sus,zboara jos demonstrati pinguinului

Si-am facut un cuib


frumos

Copiii vor fi asezati la


Conversaţia
masute si vor
descoperi ultima decupaje
surpriza de la
spatule
pinguinul Billy . Vor
intui materialele de
lucru si isi vor exprima
lipici Pe grupur
opinia

-ce materiale aveti pe Conversatia


masute? Demonstratia
-ce credeti ca vom face Explicatia
cu aceste materiale?

Dupa ce le voi
demonstra cum se
realizeaza colajul,vom
face exercitii de
7Evaluarea incalzire muschilor Lucrarile Pe grupur
performantelor mici ai mainilor. copiilor
conversatia

Voi face aprecieri


asupra modului de
lucru si asupra
comportamentului la
frontal
activitate.Toate
lucrarile copiilor vor fi
stranse si expuse la
8.Incheierea Lucrarile
panou.
copiilor
activitatii Conversatia
Vom incheia prin
dansul Pinguinul-
varianta pentru copii.

Realizarea corecta a
tuturor sarcinilor de Conversatia
lucru,atat individual CD cu
cat si la centre. dansul
Pinguinul- frontal
Se va purta un dialog varianta
prin care se apeleaza la pentru
spiritul critic si Explicatia copii
autocritic al copiilor,se
vor trece in revista
activitatile desfasurate
si rezultatele muncii
lor.

Pentru ca au dus la bun Frontal


sfarsit toate sarcinile Surpriza
Conversatia
date de catre pinguinul
Billy,putem deschide
ultima surpriza si
recompense
anume cutia cu
recompense

Toti copiii vor primi


pinguini realizati din
carton.
ANEXE

Pinguinul Billy
-cantec
Îmbrăcat frumos în frac,
Cu ghetuțe moi de lac;
Chiar cu un ghețar vecin
Locuiește un pinguin.
Al său nume este Willy 
Și e văr cu Chilly Willy 
Însă dis de dimineață, 
El își bea ceaiul cu gheață. 
Legănâdu-se agale 
Mândru ca un dirijor, 
Trece pinguinul Willy 
Sufletul ghețarilor. 

Lui îi place și-nghețata


Dar c-un pește îl dai gata;
Willy –pinguin frumos,
Este foarte pofticios.
Haideți să cântăm puțin 
Despre domnul pinguin,
Pinguinul e-un simbol:
Lipa, lipa pe la pol. 
Legănâdu-se agale,
Mândru ca un dirijor,
Trece pinguinul Willy
Sufletul ghețarilor.
ANEXE

PINGUINUL

Eu sunt un pinguin haios

Şi am un frac negru, lucios.

La Polul Sud e casa mea

Acolo unde- i iarna grea.

Eu sunt un bun înnotător,

Dar sunt şi straşnic dansator.

Ziua întreagă pescuiesc

Şi pe gheţari mă odihnesc.

Urşii polari şi focile

Îmi fac amare zilele.

Tot mereu mă urmăresc

De ei trebuie să mă feresc.

Dar ia te uită- n depărtare!

Ce văd? O colonie mare!


Sunt fraţii şi părinţii mei

Să mă grăbesc s-ajung la ei!!!

ANEXE
GHICITORI:

Sunt pasăre, am aripi

Dar eu nu pot zbura.

În apa îngheţată

Ştiu bine înnota.

Am un frac negru,

Am şi galben puţin,

Şi mă cheamă...( pinguin )

Cu ursul brun mă înrudesc,

Cu foci şi peşti eu mă hrănesc.

Albă este blana mea

Tare mândru sunt de ea!

Stau toată ziua pe gheţar

Şi mă numesc... ( ursul polar )

Nu e peste nici vapor

Uriasul marilor.
Balena

Nu e cerb dar ti se pare

Cand il vezi in departare.

Renul

Sade domnul pe un banc

Numa-n cizme si in frac.

Pinguinul

Sunt « cumetre » cu gramada,

Insa albe ca zapada.

Vulpi polare

Mata cu aripi de peste,

Si cu coltii cat un cleste.

Morsa

Alb, greoi cu parul fin

Seamana cu Mos Martin.

Ursul polar

O papusa gogonata

Sta pe gheata infasata.

Foca

S-ar putea să vă placă și