Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect de activitate integrată

Prietenul misterios şi meseriile

Grădiniţa cu Program Normal Nr.1 Ilva -Mică


Data: 29. 05. 2018
Tema anuală: “ Ce şi cum vreau să fiu?”
Tema săptămânii: “Îmi aleg o meserie!,,
Grupa: mare
Tema activităţii integrate: “Prietenul misterios şi meseriile”
Tipul activităţii: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor
Forma de realizare: activitate integrată

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE:

1. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE) :


Domeniul ştiinţe: Activitate matematică : « Să-l ajutăm pe prietenul misterios!»- joc
didactic
Domeniul psiho-motric: Educaţie fizică : « Întrecerea pompierilor »- parcurs aplicativ
2. Activităţi didactice liber alese (ALA 2):
Joc liniștitor:,, Plimbă mingea”
Joc de mişcare:,, Cursa ospătarilor”

Tranziţii : « Mirosul meseriilor », «Înfloresc grădinile»

Obiective generale :
S1: Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor matematice privind constituirea de mulțimi după
formă, raportarea cifrei la cantitate și invers, precizarea vecinilor, descompunerea numerelor,
adunarea şi scăderea cu o unitate ;
S2: Stimularea şi dezvoltarea proceselor psihice cognitive şi afective: memoria, atenţia,
limbajul, gândirea, voinţa şi motivaţia;
S3: Dezvoltarea deprinderilor motrice de bază, aplicativ-utilitare şi sportive elementare, a
spiritului de echipă şi a colaborării;

Obiective operaționale:
Pe parcursul şi până la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:
O1:să numere corect, în ordine crescătoare şi invers în limitele 1-10;
O2: să formeze mulţimi de obiecte de acelaşi fel;
O3: să realizeze corespondenţa între număr- cantitate şi invers pe baza cunoştinţelor acumulate
anterior;
O4: să precizeze vecinii cifrelor indicate de educatoare;
O5: să descompună mulţimi de elemente, în două submulţimi, utilizând mai multe variante;
O6: să efectueze exerciţii de adunare şi scădere cu o unitate;
O7: să execute corect variantele de mers şi alergare, şi exerciţiile pentru încălzirea selectivă a
organismului;
O8: să exerseze deprinderile motrice însuşite anterior, prin parcurgerea traseului aplicativ ;
O9: să respecte regulile jocurilor propuse de către educatoare;
SARCINA DIDACTICĂ :
Copiii vor rezolva sarcinile fiecarei probe, spuse de educatoare.

REGULILE JOCULUI- Copiii trebuie să rezolve pe rând sarcinile din plic, ale fiecărei variante
a jocului, pentru a putea primi o piesă de puzzle. La sfârşitul jocului când vor avea toate piesele
vor afla cine este prietenul misterios care le-a trimis surprizele.
ELEMENTE DE JOC : mişcarea, mânuirea materialului, aplauze, surpriza.

Strategii didactice:
Metode şi procedee de învăţământ:
m1- conversaţia
m2- explicaţia
m4- demonstraţia
m5-jocul didactic
m6- exerciţiul

Mijloace de învăţământ :
M1- cuburi din lemn
M2- seringi
M3- pieptene
M4- bonete
M5- jetoane cu cifre
M6- căşti de pompieri
M7- jaloane
M8- băncuţe de gimnastică
M9- saltele
M10- casuţe
M11- pulverizator cu apă
M12-minge
M13- pahare cu apă
Forme de organizare  a activităţii:
- frontal
- individual
- pe grupe
Sistem de evaluare :
Forme de evaluare :
- curentă
Metode de evaluare :
- chestionare orală
- observare curentă
Instrumente de evaluare :
- aprecieri verbale (globale şi individuale)

Bibliografie :
- ,,Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar ’’, Nivel I (3-5 ani), 2010,
- Editura DPH, Bucureşti.
- ,,Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în învăţămâmtul preşcolar, 3-7 ani ’’,
2008, Editura ASTRA, Deva.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Copiii vor intra în sala de grupă şi se vor aşeza pe scăunelele aranjate în formă de
semicerc. În grupă copiii găsesc patru măsuţe amenajate cu obiecte necesare pentru patru
meserii- constructor, medic, coafeză şi bucătar. Se discută puţin despre meseria şi uneltele
specifice de pe fiecare măsuţă.
Educatoarea le prezintă copiilor un colet care a sosit pe adresa grădiniţei, împreună cu o
scrisoare în care scrie: “Salut copii, sunt un bun prieten al vostru şi m-am gândit să vă fac o
surpriză: am vorbit cu un coleg al vostru şi mi-a spus că săptămâna aceasta învăţaţi despre
meserii, aşa că v-am trimis câteva jucării, şi nişte plicuri cu sarcini. Aş dori să mă ajutaţi să învăţ
câteva lucruri despre meserii, pentru a mă putea descurca la noua grădiniţă. La fiecare sarcină
rezolvată veţi primi o piesă dintr-un puzzle, iar la sfârşitul jocului dacă aveţi puzzlelul complet
aflaţi cine sunt.
Ce spuneţi? Intraţi în joc?,,
Voi anunţa în termeni accesibili tema activităţii: “Să-l ajutăm pe prietenul misterios!”,
adică vom citi şi rezolva sarcinile din colet.
Vom juca un joc de probă: iau un plic din cutie şi citesc prima sarcină: numără crescător şi
descrescător în limitele 1-10.
Jocul continuă şi voi deschide prima cutie din colet unde voi găsi mai multe obiecte- cuburi,
pieptene, seringi şi bonete de bucătari. Următoarea sarcină: formează mulţimi de obiecte de
acelaşi fel şi aşază-le la măsuţa potrivită. Patru copiii vor forma, pe rând, fiecare câte o mulţime
de obiecte de acelaşi fel şi le va duce la meseria căreia aparţin.
Într-un plic din colet copiii găsesc mai multe jetoane cu cifre . Sarcina: numără obiectele fiecărei
mulţimi pe care ai format-o şi ataşează cifra potrivită.( patru copii)
Urmatoarea sarcină: găseşte vecinii fiecărei cifre de la măsuţe.(patru copii)
Altă sarcină este: alege doi prieteni şi împarte-le cuburile.
La fiecare variantă rezolvată, copiii primesc o piesă din puzzle şi aplauze din partea colegilor.
In colet găsesc o altă cutie cu caschete de pompieri şi un bilet.,, M-am gândit că aţi obosit şi aţi
vrea să ieşiţi să vă învioraţi, de aceea dacă vreţi, în continuare nu veţi mai discuta despre o
meserie ci veţi fi chiar voi pompieri. Ieşim în curte şi ne vom juca ,, Cursa pompierilor,,.
Pentru a nu face febră musculară, trebuie să faceţi câteva exerciţii ca să vă încălziţi, aşa cum
facem la activităţile de educaţie fizică, pe urmă veţi fi pompieri şi vă veţi întrece, grupaţi pe două
echipe, apoi mai avem de rezolvat câteva sarcini pentru a afla cine e prietenul misterios.
Copiii voi ieşi în curte, cântând cântecul ,, Mirosul meseriilor,,.
Aici se vor alinia pentru activitatea de educaţie fizică care începe cu salutul, raportul, după care
urmează variantele de mers- pe vârfuri, pe călcâie, mersul piticilor, pasul uriaşilor, variante de
alergare- alergare cu genunchii sus, alergare cu pendularea gambei înapoi, toate acestea
combinate cu exerciţii de respiraţie.
În continuare copiii formează coloană câte doi, apoi câte patru, pe urmă, în formaţie de
gimnastica urmează prelucrarea selectivă a organismului şi pregătirea acestuia pentru efort.
-exerciţii pentru gât- Ceasul, Clopotul
-exerciţii pentru braţe- Braţe scurte- braţe lungi
-exerciţii pentru trunchi- Coşuleţul
-exerciţii pentru picioare- Sari minge, minge, sus
Copiii vor fi împărţiţi în două echipe Pompierii faimoşi şi Pompierii războinici, primesc
caschetele şi li se va demonstra modul în care vor trebui să parcurgă traseul aplicativ.
Vor porni în acelaşi timp de la linia de start, câte doi, unul de la fiecare echipă, şi vor avea de
sărit din cerc în cerc pe ambele picioare, pe urmă de mers în echilibru pe o suprafaţă înaltă, apoi
târâre pe genunchi şi antebraţe, mers printre obstacole, săritură în lungime de pe loc, ajung la
incendiu, îl sting , se întorc prin exterior, şi când ating palma următorului coleg din echipă,
acesta porneşte urmând acelaşi traseu.
Câştigă echipa care termină prima traseul.
Atât pe parcursul jocului cât şi al exerciţiilor de încălzire voi corecta poziţia şi modul de execuţie
al copiilor, insistând pe parcurgerea corectă a traseului.
Ne aşezăm pe scăunele şi ne vom juca jocul liniştitor : Plimbă mingea. Copiii aşezaţi în
cerc pe scaunele îşi vor alege fiecare o meserie diferită de a colegilor. Mingea va fi dată cu
ambele mâini la un copil rostindu-se cuvintele: Mingea merge la zidar, poliţist… Copilul care
scapă mingea primeşte o pedeapsă haioasă.
Educatoarea îi anunţă pe copii că mai au de obţinut o piesă puzzle şi din colet scoate un
plic cu o sarcină: Adu-mi atâtea obstacole câte arată cifra.
Nu găsesc în plic puzzlelul ci alt plic cu alte două cerinţe:
Adu-mi obstacole astfel încât să fie cu unul mai mult –cu unul mai puţin decât cifra..
Copiii primesc ultima piesă din puzzlelul cu fotografia prietenului şi fostului nostru coleg
Răzvan care este plecat din ţară cu părinţii.
El ne-a mai trimis pahare şi şorţuleţe cu care ne vom juca jocul: Cursa ospătarilor.
Tot grupaţi în două echipe, pleacă câte doi copii ţinând fiecare un pahar plin cu apă, pe care
trebuie să o ducă până la o măsuţă fără să o verse. Dacă o varsă, iese din joc. Câştigă echipa care
termină prima şi are cei mai mulţi copii rămaşi.
În încheierea activităţii se vor face aprecieri privind activitatea copiilor, implicarea şi
modul de realizare al sarcinilor.
Evenimentele Obi Conţinutul ştiinţific Strategii didactice
Didactice ecti
Evaluare
Timp ve Metode şi Resurse Forme de
procedee materiale organizare

Moment Pregătirea sălii de grupă:


organizatoric materiale, mobilier, ambient,
asigurându-se astfel condiţiile Frontală
optime de desfăşurare a
activităţii propuse.
Formarea Se va realiza cu ajutorul
motivaţiei unui colet care a sosit pe
specifice adresa grădiniţei, împreună cu
Frontală
o scrisoare în care scrie: “Salut
copii, sunt un bun prieten al Observ
vostru şi m-am gândit să vă fac area
o surpriză: am vorbit cu un Explicaţia curentă
coleg al vostru şi mi-a spus că
săptămâna aceasta învăţaţi
despre meserii aşa că v-am Conversa-
ţia
trimis câteva jucării, şi nişte
plicuri cu sarcini. La fiecare
sarcină rezolvată veţi primi o
piesă dintr-un puzzle, iar la
sfârşitul jocului dacă aveţi
puzzlelul complet aflaţi cine
sunt.
Ce spuneţi? Intraţi în joc?,

Anunţarea Voi anunţa în termeni


temei şi accesibili tema activităţii: Să-l chestio
enunţarea ajutăm pe prietenul Frontală
obiectivelor nare
misterios!
Conversa-
2-3-copii repetă tema. orală
ţia
Reactualizarea
cunoştinţelor Vom discuta despre meseriile
prezentate pe măsuţe şi uneltele
folosite.
Dirijarea Explicarea jocului
învăţării
Copiii vin pe rând, extrag o
prin abordarea
integrată a sarcină din colet, rezolvă Explicaţia
conţinuturilor cerinţa şi primesc o piesă de
puzzle.
Jocul de probă:
Ne vom juca un joc de probă: Explicaţia
un copil vine extrage un plic iar Individuală
O1
educatoarea citeşte sarcina-
numără crescător şi
descrescător în limitele 1-10.
Derularea jocului :
Varianta I observa
-sortarea obiectelor după formă
Educatoarea deschide o cutie Individuală re
din colet şi citeşte sarcina: curentă
O2 Conversa-
Formează mulţimi de obiecte ţia
de acelaşi fel şi aşază-le la
măsuţa potrivită. M1- cuburi
Patru copii vin pe rând, aleg o din lemn
mulţime de obiecte de acelaşi
fel şi le duc la măsuţa potrivită, M2- seringi
după care primesc o piesă M3- piepten
O3 puzzle. M4- bonete
Varianta II
Numărarea obiectelor şi
ataşarea cifrei corespunzătoare
fiecărei mulţimi.
Într-un plic copiii gasesc
M5- jetoane
jetoane cu cifre şi următoarea Curentă
cerinţă: cu cifre
Numără obiectele fiecărei Explicaţia
mulţimi şi ataşează cifra Frontală
corespunzătoare numărului de
obiecte.
Patru copii numără pe rând
O4
elementele celor patru mulţimi
formate anterior si ataşează Explicaţia
cifra corespunzătoare.
Varianta III
Găseşte vecinii fiecărei cifre de
pe măsuţe. chestio
O5 Patru copii pun pe măsuţe Jocul nare
jetoane cu vecinii cifrelor alese didactic
anterior. orală
Varianta IV
Descompunere Individuală
Sarcina : Alege doi colegi şi
împarte-le cuburile, folosind
toate variantele posibile.
In colet găsesc o altă cutie cu M6- căşti de
caschete de pompieri şi un pompieri
bilet.,, ,,M-am gândit că aţi
obosit şi aţi vrea să ieşiţi să vă Individuală
învioraţi, de aceea dacă vreţi, în
continuare nu veţi mai discuta
despre o meserie ci veţi fi chiar
voi pompieri. Ieşim în curte şi observa
ne vom juca ,, Cursa re
pompierilor,,. curentă
Pentru a nu face febră
musculară, trebuie să faceţi
câteva exerciţii ca să vă
încălziţi, aşa cum faceţi la
activităţile de educaţie fizică,
pe urmă veţi fi pompieri şi vă
veţi întrece grupaţi pe două
echipe, apoi mai avem de
rezolvat câteva sarcini pentru a
afla cine e prietenul misterios.
Copiii vor ieşi în curte,
cântând cântecul ,, Mirosul
meseriilor,,.
Verigile lecţiei Ob. Conţinut Formaţii dozar Indicaţii metodice
op. e Comenzi Evaluar
e
-Alinierea 00000000 1-2 -Drepţi!
-Salutul O min. -Vă aliniaţi!
-Raportul -Drepţi!
Întoarcerea spre dreapta -Bună ziua!
-Pe loc repaus!
-La dreap-ta!
Colectivul de
copii se întoarce
la dreapta,
păstrând distanţa.
Ţinuta este
dreaptă, privirea
înainte, braţele se
mişcă liber pe
lângă corp.
Pregătirea VARIANTE DE MERS Observar
organismului 10m ea
1.Mers normal (la pas) – 0000 sistemati
pentru efort braţele se mişcă liber pe 1 0 că
Cu stângul
lângă corp, privirea 0 O 0
înainte, pornim!
înainte. 1 0 Nu se târăsc
2. Mers pe vârfuri – 0000 picioarele!
braţele ridicate deasupra Verificar
ea prin
capului, privirea înainte. 5m probe
-mers normal, exerciţii de Inspirăm – practice
respiraţie. expirăm
Mirosim floarea-
3. Mers pe călcâie-
suflăm păpădia
mâinile la spate
-mers normal, exerciţii de 5m
respiraţie
4. Pasul piticului- mers Aprecie
ghemuit cu mâinile pe ri
genunchi 5m verbale
-mers normal, exerciţii de
respiraţie
VARIANTE DE
ALERGARE
1.Alergare uşoară-
desprinderea tălpii de sol,
coatele uşor îndoite Exempl
ul
-mers normal, exerciţii de
respiraţie 10m
O7 2.Alergare cu piciorele
lovind şezutul
-mers normal, exerciţii de
respiraţie
3.Alergare cu genunchii 5m
la piept
-mers normal, exerciţii de
respiraţie

-formarea coloanei de 5m
gimnastică câte doi
- formarea coloanei de
gimnastică câte patru
- se ia distanţă (braţele
întinse orizontal)
În coloană câte
- se ia distanţă în adâncime doi!
( mâinile pe umărul celui În coloană câte
din faţă) patru!
Luaţi distanţă!
Întindeţi braţele!

Influenţarea 1.Clopotul 0000


selectivă a Pi: stand, picioarele uşor 0000 2X4 Educatoarea va
aparatului depărtate, braţele pe lângă 0000 sta în faţa copiilor Observ
locomotor executând în area
corp 0000
oglindă exerciţiile sistema
T1-2: aplecarea şi ridicarea 0000 tică
capului alternativ 0000 -Se va demonstra
2.Braţe scurte- braţe 2X4 fiecare exerciţiu
lungi O şi la comanda
Pi: stand, picioarele uşor educatoarei
depărtate, braţele pe execută toţi Verific
copiii. area
umeri;
2X4 prin
T1-2: întinderea braţelor şi “-Odată cu mine, probe
revenirea la poziţia iniţială începeţi!,, practice
3. Coşuleţul
Pi: stand, picioarele uşor “-Atenţie, ne
depărtate, braţele pe oprim!,,
umeri; 4X4
-după două
T1-2: îndoirea trunchiului
exerciţii ne
alternativ spre dreapta, relaxăm mâinile
spre grădiniţă şi spre şi picioarele Aprecie
stânga. ri
4. Sari minge, minge jos! verbale
Pi: stand, picioarele
apropiate, mâinile pe şold;
T1-4: trei sărituri pe
vârfuri, cu aterizare în
ghemuit, mâinile pe sol.
Se va face împărţirea
copiilor în două echipe în Exempl
următorul mod: ul
-primele două şiruri de
copii care au format
coloana de gimnastică, vor
forma prima echipă;
- al treilea şi al patrulea şir
de copii, vor forma cea de-
a doua echipă.
Fiecare echipă îşi va alege
un nume, de comun
accord.
Repetarea şi Astăzi vom fi pompieri şi -grupa este Observ
consolidarea vom parcurge un traseu împărţită în două area
deprinderilor pentru a stinge un 0 0 echipe sistema
învăţate tică
incendiu, într-o cursă a 0 0
anterior -parcursul
pompierilor. 1 0 aplicativ se
-Educatoarea 0 0 desfăşoară sub
demonstrează modul de formă de întrecere
parcurgere a traseului: Verific
-La semnal, porneşte de la -se pune accent pe area
linia de start, sare din cerc corectitudinea prin
execuţiei probe
în cerc pe ambele picioare,
practice
merge în echilibru pe pod -se porneşte la
(băncuţă), se târăşte pe semnalul
antebraţe şi genunchi pe O educatoarei:
saltea, aleargă ocolind “Porniţi!,,
obstacolele, sare peste râu
(în lungime de pe loc) -se va urmări
siguranţa şi
ajunge la incendiu, il
sprijinul copiilor Aprecie
stinge, şi se întoarce prin în timpul ri
alergare uşoară, prin activităţii verbale
lateral, atinge cu mâna
primul copil din şir care va
pleca, apoi se aşază la
coada şirului.
-După demonstrarea
traseului de educatoare,
pentru a întări modul de Exempl
parcurgere al traseului, un ul
copil din fiecare echipă, va
urma demonstrativ traseul.
-Echipa care nu respectă
traseul, va pierde. Aplauz
e
-Câştigă echipa care a
parcurs corect toate etapele
traseului.
-Se execută parcursul
aplicativ de două ori.
Revenirea Se execută de două ori
organismului jocul liniştitor „Plimbă Se evidenţiază
după efort mingea”. Copiii aşezaţi în copiii care au
executat corect
cerc pe scaunele îşi vor
toate exerciţiile
alege fiecare o meserie
diferită de a colegilor.
Mingea va fi dată cu
ambele mâini la un copil
rostindu-se cuvintele:
Mingea merge la zidar,
poliţist…
Copilul care nu prinde
mingea primeşte o
pedeapsă haioasă.
Evenimentele Obi Conţinutul ştiinţific Strategii didactice
Didactice ecti
Timp ve Metode şi Resurse Forme de Evaluar
procedee materiale organizare e

Obţinerea Educatoarea îi anunţă pe Continuă


performanţei copii că mai au de obţinut o
piesă puzzle şi din colet scoate Frontală
un plic cu o sarcină:
Varianta V
Adu-mi atâtea ostacole câte Observare
curentă
arată cifra.
Nu găsesc în plic puzzlelul ci Jaloane
alt plic cu alte două cerinţe:
Conversaţia Cifre
Complicarea jocului
Adu-mi obstacole astfel încât
Pahare Frontală
să fie cu unul mai mult –cu Explicaţia
unul mai puţin decât cifra..
După rezolvarea sarcinii, Exerciţiul Şorţuleţe
copiii primesc ultima piesă
puzzle şi află numele
prietenului misterios.
El ne-a mai trimis pahare şi
şorţuleţe cu care ne vom juca
jocul: Cursa ospătarilor.
Tot grupaţi în două echipe,
pleacă câte doi copii ţinând
fiecare un pahar plin cu apă, pe
Evaluarea care trebuie să o ducă până la o
performanţei
măsuţă fără să o verse. Dacă o
Încheierea varsă, iese din joc. Câştigă
activităţii echipa care termină prima şi
are cei mai mulţi copii rămaşi.
În încheierea activităţii se vor
face aprecieri privind
activitatea copiilor, implicarea
şi modul de realizare al
sarcinilor.

S-ar putea să vă placă și