Sunteți pe pagina 1din 7

Grădiniţa cu Program Normal nr.

Proiect didactic

Peştişorul auriu

Educatoare :
Vlonga Ioana

1
PROIECT DIDACTIC

Data : 13.10.2020
Ora: 10:30-10:45
Nivel: I (Grupa mică)
Tema anuală de studiu: ,,Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ”
Subtema: ,,Peştişorul auriu”
Tema activităţii: ,,Peştişorul colorat”
Forma de realizare: Pictură pe formă de peşte modelată din cocă
Categoria de activitate: Domeniul Estetic-Creativ (Educaţie plastică)
Tipul activităţii: Formarea de priceperi şi deprinderi specifice educaţiei artistico-
plastice
Scopul:
Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare plastică cu o temă dată
utilizând diferite material de lucru (acuarele, pensule, pesti modelaţi din cocă,
şerveţele )stimulând expresivitatea şi creativitatea prin pictură.

Obiective operaţionale:
 Să denumească materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie;
 Să cunoască culorile pe care trebuie să le utilizeze în realizarea lucrării;
 Să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchiilor mici ai mâinii;
 Să aplice corect culoarea pe o suprafaţă dată, respectând indicaţiile
primite;

2
 Să-şi exprime opinia faţă de propria lucrare şi a colegilor, motivându-şi
părerea;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, munca
independentă, exerciţiul, turul galeriei, aprecierea verbală, recompensa.
b) Mijloace de realizare: pictură pe cocă
c) Materiale didactice: acvariu cu peşti, tricou personalizat cu pestişori variaţi,
acuarele, pensule, pesti modelaţi din cocă, şerveţele, c.d. player
Durata: 15 minute

Material bibliografic:
1. Ministerul Educației Cercetării și Tineretului, Curriculum pentru
învățământ preșcolar (3-6/7 ani), 2008;
2. Georgeta Botez, Dana Sălovăstrău, ,,Atlas cu elemente de limbaj
plastic”, Editura Aramis
3. Georgete Toma, Daniela Peter, Măruţă Ristoiu, Magdalena Anghel,
Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământ preşcolar,
Editura Europroduct, Piteşti, 2009

3
Desfăşurarea activităţii

Eveniment Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
1. Moment Se asigură condiţiile necesare bunei
organizatoric desfăşurări a activităţii: aerisirea sălii de
grupă, amenajarea spaţiului de desfăşurare
a activităţii, pregătirea materialului
demonstrativ şi distributiv, introducerea
copiilor în sala de grupă
2. Captarea Se va realiza sub formă de surpriză. Voi
atenţiei prezenta copiilor elementele surpriză:
acvariul cu peşti şi fisa model.
-„Ce observaţi voi aici?”(un acvariu) - se va evalua
-“Ce conţine acest acvariu?”(peşti) Conversaţia dacă 80%
-“Dar pe fisa , ce vedeti voi?”(diferiţi peşti) Observaţia dintre copii
răspund corect
la întrebări

3. Anunţarea Se va prezenta tema activităţii şi


temei şi a obiectivele:
obiectivelor -,,Pentru că sunteţi foarte cuminţi şi pentru Conversaţia -se va evalua
că am auzit că voi cunoaşteţi multe lucruri dacă 80%
despre peşti, astăzi vom desfăşura o Explicaţia dintre copii au
activitate de pictură în care o să pictăm înţeles tema şi
peşti modelaţi din cocă”. Se va explica obiectivele
copiilor termenul „cocă”(aluat). activităţii
- „Trebuie să lucrăm îngrijit, să folosim cât
mai multe culori, să aplicăm culoare pe
toată suprafaţa lui pentru ca la final să iasă
un peştişor cât mai minunat.”

4
4. Dirijarea Se va prezenta modelul educatoarei: -Se evaluează
învăţării - ,,Vă rog să priviţi cu atenţie peştişorii pe Convorbirea dacă 80%
care i-am pregătit pentru voi.” dintre copii au
-,, Ce observaţi? (o parte i-am colorat) Observaţia răspuns corect
-,,Ce culoare au?”(sunt multicolori) la întrebări
„La fel şi voi trebuie să realizaţi peştişori
cât mai coloraţi şi mai frumoşi.”
Intuirea materialului didactic:
Se va intui materialul didactic pus la Convorbirea
dispoziţia copiilor: peştişori, şerveţele,pahar
cu apă, cocă,pensule.
Explicarea modalităţilor de realizare a Explicaţia -se va evalua
activităţii practice: dacă 80%
Voi explica şi demonstra modul de lucru şi Demonstraţia dintre copii
etapele realizării lucrărilor. sunt atenţi la
- ,,Cu mâna stângă ţinem peştişorul iar cu explicaţii
dreapta ţinem pensula.”
-,,Luăm culoare, o aplicam pe suprafaţa
pestelui prin mişcări circulare.”
-,,După fiecare culoare, stergem pensula cu
şerveţelul apoi luam alta culoare şi o
aplicăm.”
Exerciţii de încălzire a musculaturii mici a
mâinilor: -se evaluează
 Cu coatele sprijinite pe masă, Exerciţiul dacă 80%
închidem şi deschidem pumnii. dintre copii
 Lupta cocoşilor execută corect
 Ploaia – atingem mesele cu vârful exerciţiile de
degetelor imitând căderea stropilor încalzire
de ploaie:
 Cu pumnii închişi imităm tunetul,

5
bătând în măsuţe
 Batem din palme
Executarea propriu-zisă a lucrării
Se supravegheză lucrul copiilor, se oferă
indicaţii individuale şi colective dacă este Conversaţia
necesar. -se va evalua
Le amintesc poziţia pe care trebuie să o Munca dacă 80%
deţină în timpul lucrului: spatele drept, independentă dintre copii
picioarele sub măsuţă, peştele modelat să execută corect
fie în partea stăngă, iar pensula şi acuarelele tema propusă
în partea dreaptă şi îi ajut pe cei care
întâmpină dificultăţi.
5.Obţinerea După finalizarea lucrării, voi adresa -se va evalua
performanţei următoarele întrebări: Conversaţia dacă 80%
- „Ce activitate am desfăşurat noi astăzi?” dintre copii
(pictură) răspund corect
-„Ce am pictat noi astăzi?”(peştişori) la întrebări
-,,Din ce material sunt peştişorii
noştri?”(din aluat)
-„Ce culori am folosit pentru a picta
peştişorii?”(verde, albastru, etc)
-„ Ce credeti voi, acesti pestisori formeaza
o familie ?”
6.Asigurarea Lucrările se vor expune pe un material Turul galeriei - se va evalua
retenţiei şi a care reprezinta apa. dacă 80%
transferului Se va numi aleator câte un copil ca să -conversaţia dintre copii
aleaga lucrarea care o preferă, argumentând analizează
totodată alegerea facută. Lucrarile se vor critic şi corect
analiza după: acurateţe, încadrarea în timp, lucrările
culorile folosile, originalitate.
7.Încheierea Se vor face aprecieri referitoare la modul Conversaţia -se va evalua
activităţii în care s-a desfăşurat activitatea şi asupra dacă 80%
comportamentului copiilor. Aprecierea dintre copii
Voi distribui copiilor recompense. verbală ascultă cu
atenţie
6
aprecierile
Recompensa

S-ar putea să vă placă și