PROIECT DIDACTIC
DATA: 28.02.2018
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMANT : Grădinița .P.P. ,,AZUR” Constanța
NIVELUL I, grupa mică ,,Peștișorii Aurii”
PROPUNĂTOR: Prof. înv. preşcolar: Ionescu Cătălina Florentina
TEMA ANUALĂ: ,,Când/ cum și de ce se întâmplă?”
PROIECT TEMATIC: ,, Ghiocel mititel”
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: Activitate pe domeniu experențial –
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE
DENUMIREA ACTIVITĂȚII: Activitate practic- aplicativă
MIJLOC DE REALIZARE : Colaj
TIPUL ACTIVITĂŢII : Mixt
TEMA PLASTICĂ : Tehnici de decupare, asamblare și lipire
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: ,,Tablou cu ghiocei”
SCOPUL ACTIVITAȚII: consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică; educarea simțului practic și a gustului estetic.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- sǎ denumeascǎ instrumentele/ materialele de lucru puse la dispoziţie;
O2- să identifice părţile componente ale unei flori: rădăcină, tulpină, floare;
O3 - să utilizeze corect tehnicile de asamblare și lipire;
O4 - să asambleze, prin lipire, materilalele în ordinea indicată, în vederea realizării imaginii unui
peisaj din mediul înconjurător;
O5- să autoevalueze/evalueze lucrările realizate, pe baza criteriilor stabilite.
Psihomotorii:
să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru
Afectiv-atitudinale :
educarea gustului estetic, a spiritului de ordine și acuratețe în realizarea lucrărilor.
METODE SI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, munca
independentă, expoziția de lucrări.
MATERIAL DIDACTIC: plic surpriză, ghicitori, colaj model, imagini cu ghiocei, lipici, carton,
elemente componente ale colajului- soare (realizat hârtie buretată și ochi mobili), ghiocei
(realizați din fetru), zăpada (discuri demachiante din vată medicinală), fluturi și buburuze (din
lemn).
FORMA DE REALIZARE: individual, frontal.
LOCUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITǍȚII: sala de clasă .
Efectiv de copii: 25 de preșcolari
DURATA: 15-20 min
BIBLIOGRAFIE :
- ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), Ministerul Educaţiei, Cercetării şi
Tineretului, 2008
- Botez S., Sǎlǎvǎstru D., „Atlas cu elemente de limbaj plastic: îndrumǎtor pentru educatoare”,
Ed. Aramis Print, Bucureşti, 2007;-„Programa acivitǎţilor instructiv- educative în grǎdinţa de
copii”, (2005), Ed. V&I Integral, Bucureşti;
- M. Cristea, V. Niţescu, D.H. Panait – „Ghid metodic de educaţie plastică” – Editura Petrion
1997.
Nr. Evenimentul Ob. Elemente de conţinut Strategii didactice Evaluare
crt didactic Metode Mijloace
1. Moment Se aranjează mesele şi scaunele, se distribuie
organizatoric materialele necesare activităţii, se aşază copiii la
măsuţe. Se reaminteşte poziţia corectă de stat la măsuţe.
2. Introducerea a) Captarea atenţiei Conversaţia Plic surpriză
în activitate Se face cu ajutorul unui plic - surpriză de la Zâna Ghicitori
Ghiocel care ne roagă să o ajutăm răspunzând la
câteva ghicitori -ANEXA 1- despre anotimpul
primăvara, ultima ghicitoare fiind despre ghiocel, astfel
se face trecerea la tema noastră.
b) Anuntarea temei şi enunţarea obiectivelor
O1 Astăzi copii, pentru a demonstra zânei că sunteți Conversația
O2 copii isteți și că stiți să îmbinaţi imagini diferite, vom
O3 realiza un colaj.
O4 Voi anunţa copiii, folosind un limbaj adecvat nivelului
acestora de înţelegere, că astăzi la abilităţi practice vom
realiza un tablou de primavară folosind tehnica numită
“colaj”. Enumăr obiectivele activităţii:
,,Pentru aceasta, copii, vom observa şi vom numi Explicația
materialele cu care vom lucra, vom spune din ce părţi
este alcătuiă o plantă și vom învăța că putem îmbina
armonios materiale diferite formând un colaj. Apoi
veţi fi foarte atenţi ca să reţineţi ordinea în care trebuie
folosite materialele, după care veţi putea să realizaţi
propriul vostru tablou cu ghiocei. La sfârşit vom face o
expoziţie şi vom vedea care sunt cele mai reuşite
lucrări.”
Lucrarea voastră se numește ,,Tablou cu ghiocei”.
3. Desfăşurarea Intuirea materialelor : Conversaţia Evaluare
activităţii Vom anliza împreună materialele pregătite pe Explicația formativ-
măsuţ[Link] discuta despre natura acestora, textură, continuă
culoare, mărime.
Ce materiale v-a pregătit Zâna Ghiocel?
Pe măsuţe vor fi aşezate în faţa fiecărui copil câte un
castronel din plasic conținând toate elementele Lipici, Carton
colajului: lipici, soare – realizat din hârtie colorată, Ghiocei
hârtie buretată şi ochi mobili, ghiocei – realizați din Soare, Zăpadă
fetru, zăpada- realizată din discuri de vată medicinală, Conversaţia Gărgărițe,
gărgăriţe şi fluturi din lemn. Demonstraţia Fluturi
Prezentarea planşei model / analiza modelului Șervețele umede
Le voi prezenta copiilor imagini cu ghiocei dar și Imagini cu
ghiocei naturali. Apoi le voi adresa întrebări referitoare ghiocei
la alcătuirea unei plante, încercând să le identificăm şi
din imagini.
“De ce nu putem vedea rădăcina? (…pentru că se află Exerciţiul
în pământ)”.
“Ştiţi voi ce are nevoie o floare pentru a creşte mare și Planșa model
a înflori? (…de pământ bun, de apă, de căldura
soarelui , de aer…).
Le voi prezenta apoi planşa model , analizând-o
comparativ cu imaginile realistice prezentate anterior.
Voi sublinia faptul că a realiza un colaj reprezintă
lipirea/asamblarea mai multor elemente (părţi diferite,
din materiale diferite) pe un suport, în cazul nostru
carton, pentru a realiza un tablou. Le voi mai spune
copiilor că scopul unui colaj, ca şi al artei în general,
este acela de a transmite idei şi sentimente şi vom
vedea care sunt acestea în cazul colajului „Tablou cu
ghiocei”.
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru
Pentru realizarea colajului avem nevoie de elemente/
piese pe care să le lipim care au fost decupate/
confecționate din materiale diferite.
Fixarea etapelor de lucru:
Pentru fixarea tehnicii şi a etapelor acesteia, le voi
repeta verbal împreună cu copiii. Elementul central al
tabloului este ghiocelul, apoi celelalte elemente-
zăpada, soarele, fluturii. Criteriile după care vor fi
evaluate/autoevalua lucrările copiilor sunt: respectatare
paşilor/etapele realizării colajului, încadrarea corectă a
elementelor în pagină, realizarea unei lucrari curate,
finalizarea lucrării.
4. Obţinerea Munca independentă Copiii privesc Evaluare
performanţei şi O3 Le reamintesc copiilor poziţia corectă în timpul Explicația modelul. formativ-
realizarea feed- O4 lucrului: spatele drept, lipit de spătarul scăunelului, Conversaţia continuă
backului corpul puţin depărtat de masă, tălpile pe podea. Exerciţiul
OA De asemenea, le atrag atenţia că trebuie să lucreze Munca
OPm. îngrijit, curat, pentru a obţine o lucrare frumoasă. individuală
„Spor la lucru, copii!
Pe parcursul lucrului, îi voi supraveghea pe copii şi îi
voi îndruma pe cei care cer ajutorul. De asemenea, voi
avea în vedere ca preşcolarii să aibă o poziţie corectă în
timpul lucrului, să lucreze îngrijit, curat.
5. Evaluarea O5 Vom folosi expoziția de lucrări, copii fiind rugaţi pe Conversaţia Individual Evaluarea
performanței și măsură ce termină lucrările să le aşeze pe o altă măsuţă Frontal oralã
asigurarea unde vor fi analizate în încheiere. Expoziția de Analiza
retenției Criterii de evaluare lucrări produsului
- dacă au respectat paşii/etapele realizării colajului; activității
- dacă au încadrat corect elementele în pagină;
- dacă au finalizat lucrarea;
- ce titlu a avut activitatea noastră.
6. Încheierea Voi face aprecieri generale asupra modului în care Conversaţia Aplauze Aprecieri
activităţii copiii s-au implicat în activitate. Îi voi încuraja şi pe verbale
acei copii care nu au terminat lucrarea
ANEXĂ:
Ghioceii sunt pe câmpuri, / Rândunelele în crânguri, / Copacii înmuguresc, pe cine vestesc?
(primăvara)
Ziua se mărește,/ Zăpada se topește,/ Grădină a-nverzit,/ Ce anotimp a sosit?
(Primăvara)
Cine aduce iar în țara/ Mândre păsări călătoare,/ îmbrăca grădină-n floare și-ncalzeste vremea afară?
Voinicel cu haină albă, / Iese primul din zăpadă/ Şi vesteşte-n toată ţara/ Că soseşte primăvara?
(Ghiocelul)
Sunt micuţ şi frumuşel,/ Din zǎpadǎ ies niţel/ Alb sunt cu codiţa verde,/ Bucuros cine mǎ vede!
(Ghiocelul)