PROIECT DIDACTIC

GRADINITA: Draganesti-Vlasca GRUPA: mijlocie EDUCATOARE: Oprea Florina-Mirela DOMENIUL DE CUNOASTERE: Educarea limbajului CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului TEMA: “Jocul copiilor iarna” MIJLOC DE REALIZARE: lectura dupa imagini SCOP: Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale; Educarea unei exprimari verbale orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si syntactic; OBIECTIVE DE REFERINTA:
sa-si imbogateasca vocabularul active si pasiv pe baza experientei , activitatii personale si a relatiilor cu ceilalti si sa utilizeze un limbaj oral correct din punct de vedere grammatical; sa inteleaga si sa transmita mesaje simple ; sa reactioneze la acestea ; sa participe la activitati, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor ;

OBIECTIVE OPERATIONALE :
sa discute cu colegii si educatoare ; sa intrebe si sa raspunda la intrebari ; sa pronunte(relativ) corect sunetele limbii romane ; sa manifeste initiativa in comunicarea orala si interes pentru semnificatia cuvintelor ; sa utilizeze cuvinte noi in contexte adecvate ; sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate( despre obiecte si fiinte familiare, aspecte ale vietii sociale) ;

Mijloace didactice : planse .STRATEGII DIDACTICE : Mijloace si procedeee : conversatia euristica. Forme si metode de evaluare : -evaluare curenta. . Forme de organizare : . editura Humanitas. -aprecieri verbale .frontala . -individuala . comunicarea orala. observarea. explicatia. editura V&I Integral. problematizarea. ilustrate cu jocurile copiilor iarna . -chetionare orala. ilustrate cu imagini de iarna. povestirea .Bucuresti . vol I. Educarea limbajului in invatamantul prescolar . editura : Compania Ghid pentru proiecte tematice. Durata : 20 minute BIBLIOGRAFIE : Ghid pentru programa activitatilor instructiveducative in gradinita de copii.

” (zăpada) Problematizarea Chestionare orala 3. aranjarea mobilierului in semicerc). albă şi pufoasă Pentru câmp e haină groasă. Dar când ninge-afară Cu copiii zboară. 2.” (iarna) “Când nu e zăpadă Doarme în ogradă.” (sania) “Moale. Captarea atentiei Se face captarea atentiei cu ajutorul unor ghicitori despre anotimpul iarna si jocurile acestui anotimp : “A venit baba 1.Scenariu didactic EVENIMENTUL DIDACTIC/ ETAPELE ACTIVITATII CONTINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE Se asigura conditiile optime pentru realizarea actvitatii ( aerisirea salii de grupa. Momentul organizatoric din munţi Peste râuri făcând punţi Şi a prins spunând poveşti Flori de gheaţă la fereşti. Desfasurarea actvitatii pentru a-l privi cu atentie. ‘’ Pentru a-i familiariza pe copii cu elementele principale din tablou. Se anunta tema: Explicatia “Astazi vom observa cu atentie aceste imagini de iarna si vom explica ceea ce observam. activitatea poate incepe cu o intrebare Observarea . Anuntarea temei Se prezinta tabloul copiilor 4. Intrarea organizata a copiilor in sala de grupa. Conversatia.

case. de jos. oameni de zapada. timpul si personajele. « Ce anotimp este ilustrat in acest tablou ? » « Dupa ce v-ati dat voi seama ce anotimp este ilustrat ? » « Ce fac copiii din acest tablou ? » « Pentru ce este taiat acel brad ? » « Cum sunt copacii ? » « Cu ce sunt imbracati copiii in acest ? » « Cati copii patineaza ? » « De ce s-a urcat pe scara copilul ? » « Cati copii fac bulgari de zapada ? » Se fixeaza locul actiunii din tablou. din stanga si din dreapta. planul secundar. derdelusul). Se lasa copiilor libertatea de a identifica elementele din tablou (pomi.orientativa : «Ce vedeti in acest tablou ? ». patinoar.la analiza si descriere. Problematizarea Conversatia Chestionare orala Explicatia Conversatia euristica . copii. Dupa aceasta enumerare libera se trece la intuirea dirijata. Se orienteaza atentia copiilor asupra aspectelor principale folosind intrebari ce vizeaza elementele din prim plan. Se face sinteza partiala a celor discutate. elemente din partea de sus.

Feed-back Dupa sinteza partiala se face sinteza finala printr-o scurta povestire : « E iarna. La marginea satului copiii au iesit la joaca. iar copiii vor avea de colorat o imagine de iarna. Aprecieri verbale . Timpul este frumos. » Povestirea Aprecieri verbale Se face corelarea cu alte arii curriculare prin repetarea unui cantecel care se potriveste temei : » Uite cum mai ninge afara » 7. globale si individuale. altii patineaza iar unii se dau cu sania pe derdelus. Un copil monteaza casute pentru pasari. Unii fac oameni de zapada. Totul in jur este acoperit de zapada.5. Toata lumea este fericita iar in sat rasuna glasul gingas al copiilor.Incheierea activitatii Se vor face aprecieri verbale asupra implicarii copiilor in activitate.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful