Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

GRADINITA: Draganesti-Vlasca
GRUPA: mijlocie
EDUCATOARE: Oprea Florina-Mirela
DOMENIUL DE CUNOASTERE: Educarea limbajului
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA: “Jocul copiilor iarna”
MIJLOC DE REALIZARE: lectura dupa imagini

SCOP: Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea


corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale;
Educarea unei exprimari verbale orale corecte din punct de
vedere fonetic, lexical si syntactic;

OBIECTIVE DE REFERINTA:
- sa-si imbogateasca vocabularul active si pasiv pe baza experientei , activitatii
personale si a relatiilor cu ceilalti si sa utilizeze un limbaj oral correct din punct de
vedere grammatical;
- sa inteleaga si sa transmita mesaje simple ; sa reactioneze la acestea ;
- sa participe la activitati, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor ;

OBIECTIVE OPERATIONALE :
- sa discute cu colegii si educatoare ;
- sa intrebe si sa raspunda la intrebari ;
- sa pronunte(relativ) corect sunetele limbii romane ;
- sa manifeste initiativa in comunicarea orala si interes pentru semnificatia cuvintelor ;
- sa utilizeze cuvinte noi in contexte adecvate ;
- sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate( despre obiecte si fiinte familiare,
aspecte ale vietii sociale) ;
STRATEGII DIDACTICE :

Mijloace si procedeee : conversatia euristica, explicatia,


observarea, problematizarea, povestirea ;
Mijloace didactice : planse ; ilustrate cu imagini de iarna, ilustrate
cu jocurile copiilor iarna ;
Forme si metode de evaluare : -evaluare curenta,
-chetionare orala,
-aprecieri verbale ;
Forme de organizare : - frontala ;
-individuala ;
Durata : 20 minute

BIBLIOGRAFIE : Ghid pentru programa activitatilor instructiv-


educative in gradinita de copii, editura V&I Integral- Bucuresti ;
Educarea limbajului in invatamantul
prescolar ; vol I, comunicarea orala, editura : Compania
Ghid pentru proiecte tematice, editura
Humanitas;
Scenariu didactic

EVENIMENTUL
DIDACTIC/ ETAPELE CONTINUT STRATEGII EVALUARE
ACTIVITATII DIDACTICE
1. Momentul Se asigura conditiile optime
organizatoric pentru realizarea actvitatii
( aerisirea salii de grupa,
aranjarea mobilierului in
semicerc);
Intrarea organizata a copiilor
in sala de grupa.
2. Captarea atentiei Se face captarea atentiei cu
ajutorul unor ghicitori despre
anotimpul iarna si jocurile
acestui anotimp : “A venit baba Problematizarea
din munţi
Peste râuri făcând punţi
Chestionare
Şi a prins spunând poveşti
Flori de gheaţă la fereşti.” orala
(iarna)
“Când nu e zăpadă
Doarme în ogradă,
Dar când ninge-afară
Cu copiii zboară.”
(sania)
“Moale, albă şi pufoasă
Pentru câmp e haină groasă.”
(zăpada)
3. Anuntarea temei Se prezinta tabloul copiilor
pentru a-l privi cu atentie. Conversatia,
Se anunta tema: Explicatia
“Astazi vom observa cu
atentie aceste imagini de iarna
si vom explica ceea ce
observam. ‘’
4. Desfasurarea Pentru a-i familiariza pe copii
actvitatii cu elementele principale din
tablou, activitatea poate
incepe cu o intrebare Observarea
orientativa :
«Ce vedeti in acest tablou ? ». Chestionare
Se lasa copiilor libertatea de a Problematizarea orala
identifica elementele din
tablou (pomi, case, copii, Conversatia
patinoar, oameni de zapada,
derdelusul). 
Dupa aceasta enumerare
libera se trece la intuirea
dirijata- la analiza si
descriere.
Se orienteaza atentia copiilor
asupra aspectelor principale
folosind intrebari ce vizeaza
elementele din prim plan,
planul secundar, elemente din
partea de sus, de jos, din
stanga si din dreapta.
« Ce anotimp este ilustrat in
acest tablou ? »
« Dupa ce v-ati dat voi seama
ce anotimp este ilustrat ? » Explicatia
« Ce fac copiii din acest
tablou ? »
« Pentru ce este taiat acel
brad ? »
« Cum sunt copacii ? »
« Cu ce sunt imbracati copiii
in acest ? »
« Cati copii patineaza ? »
« De ce s-a urcat pe
scara copilul ? » Conversatia
« Cati copii fac bulgari de euristica
zapada ? »
Se fixeaza locul actiunii din
tablou, timpul si personajele.
Se face sinteza partiala a
celor discutate.
5. Feed-back Dupa sinteza partiala se face
sinteza finala printr-o scurta
povestire : « E iarna. Timpul este
frumos. Totul in jur este acoperit Povestirea
de zapada. La marginea satului
copiii au iesit la joaca. Unii fac Aprecieri
oameni de zapada, altii patineaza
iar unii se dau cu sania pe
verbale
derdelus. Un copil monteaza
casute pentru pasari. Toata lumea
este fericita iar in sat rasuna glasul
gingas al copiilor. »
Se face corelarea cu alte arii
curriculare prin repetarea
unui cantecel care se
potriveste temei : » Uite cum
mai ninge afara »
7.Incheierea Se vor face aprecieri Aprecieri
activitatii verbale asupra implicarii verbale
copiilor in activitate,
globale si individuale, iar
copiii vor avea de colorat
o imagine de iarna.

S-ar putea să vă placă și