Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATĂ

“Obiceiuri de Crăciun”
GRĂDINIȚA: Grădinița cu P.P. nr.12
GRUPA: Mare
DATA: 13.12.2017
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Vine iar Crăciunul”
TEMA ZILEI: „Obiceiuri de Crăciun”
PROFESOR COORDONATOR: Simion Rozaura
PROFESOR METODIST: Miel Monica
PROPUNĂTOR: Chirai Anamaria
FORMA DE REALIZARE: Activitate
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
Activităţi de dezvoltare personal(ADP):
Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul naturii
Activităţi Liber Alese (ALA1):
Artă: „Brad împodobit”- lipire
Joc de masă: Puzzle cu Moș Crăciun
Activităţi pe domenii experienţiale (ADE):
DȘ-„Ne jucăm cu globuri”-formare de grupuri pe mărime și culoare
Activităţi Liber Alese (ALA2):
Repetare program pentru serbare
SCOP: Formarea deprinderilor de a observa si descrie imaginile si consolidarea de cunoștințe despre Crăciun.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-să răspundă la întrebări sub formă de propoziție

- să formuleze răspunsuri clare, logice având în vedere imaginile suport

- să recunoască cât mai multe obiceiuri de Crăciun

MATERIALE DIDACTICE: imagini, planșe, casetofon cu colinde,puzzle, fise de colorat


DURATA: o zi
RESURSE UMANE: grupa de copii, propunătoare
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru învăţământ preşcolar 3- 6/7 ani – 2008
-Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Florica Mitu, Ştefania Antonovici, ed. a-
II-a, Ed. Humanitas Educational, 2007
SCENARIUL ZILEI
Întâlnirea de dimineaţă debutează cu salutul „Bună dimineaţa copilaşi, pe mine mă cheamă Ana!”, iar copiii
continuă să se salute între ei. Urmează prezenţa astfel: propunătorul va striga catalogul iar copiii vor răspunde cu
„prezent”. După aceea se completează calendarul naturii, se stabilește în ce anotimp suntem, ce zi este şi cum este
vremea aşezând pictograma potrivită vremii de afară în locul corespunzător.
Captarea atenției se realizează prin expunerea unor ghicitori. Cu ajutorul tehnicii ”Mâna oarbă”, fiecare copil își
va alege un jeton cu un glob de culoare roșie sau albastră, după care își vor pune jetonul ales în piept. Prin
tranziţia: „Noi la grădiniţă am vrea doar să ne jucăm/Spre sectoare ne îndreptăm/Cu toţii sa lucrăm”- ne deplasăm
pe la fiecare centru pentru a afla sarcina de lucru și materialele puse la dispoziție. În funcție de globul ales copiii se
vor așeza la centre. La centrul JOC DE MASĂ , copiii care au jetonul cu globul roșu vor rezolva puzzle. La centrul
ARTĂ, copiii care au jetonul cu globul albastru vor decora un brad prin tehnica lipire .. Cu ajutorul „Trenuleţului”
ne vom deplasa de la centre în semicerc şi ne vom pregăti pentru activitatea. Propunătoarea va anunța numele
jocului si le va expune copiilor imaginile date de Moș Crăciun. În cadrul activității copiii vor avea de creat o
poveste pe baza imaginilor expuse de propunător. Ca ajutor, propunătoarea le va adresa întrebări.
Asigurarea feedback-ului o să se realizeze prin întrebări recapitulative adresate copiilor.
Ziua se va încheia cu o recapitulare a serbării de Crăciun.
Desfăşurarea activităţii

Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific Strategiile Evaluarea


didactice

1.Momentul Aerisirea sălii de grupă.


organizatoric Aranjarea scăunelelor în
semicerc.

Pregătirea materialelor
didactice.

Copiii se aşază pe scăunele.

2.Captarea Se face captarea atentiei cu


atenţiei ajutorul unor ghicitori despre
anotimpul iarna si jocurile
acestui anotimp :

“A venit baba din munţi


Peste râuri făcând punţi
Şi a prins spunând poveşti
Flori de gheaţă la fereşti.” Dialogul
(iarna)

“Când nu e zăpadă
Doarme în ogradă,
Dar când ninge-afară
Cu copiii zboară.”
(sania)

“Moale, albă şi pufoasă


Pentru câmp e haină groasă.”
(zăpada)

3.Anunţarea Se prezinta panoul cu Explicatia


scopului şi a imaginile pentru a-l privi cu
atentie.
obiectivelor
Se anunta tema:

“Astazi vom analiza cu atentie


aceste imagini,vom discuta
despre modul in care ne
pregatim sa primim
colindatorii in seara de
Crăciun,iar la finalul activității
vom da un titlu acestei lecturi.

4. Dirijarea Prima imagine :


învăţării Pentru a-i familiariza pe copii
cu elementele principale din
imagine, activitatea poate
incepe cu o intrebare
orientativa :

«Ce vedeti in acestă


imagine ? ».

Se lasa copiilor libertatea de a


identifica elementele de pe
prima imagine.

Dupa aceasta enumerare


libera se trece la intuirea
dirijata- la analiza si descriere. Conversaţia
-Ce credeti ca face mămica in Evaluare formativă
(continuă)
acea imagine ?

-De cine este ajutata mămica


din imagine ?

-Voi ati ajutat-o vreodata pe


mama voastra in bucatarie ?

Se trece la cea de-a doua Analiza


imagine :

-Ce vedeti in aceasta imagine ?

-Pe cine credeti voi ca


asteapta acel baietel ?

-Pentru cine credeti ca sunt


pregatite toate bunătățile de
pe masă ?

Se trece la imaginea a treia :

-Ce vedeti in această imagine ?

-Voi ati fost vreodata cu


colinda ?

-Ce anotimp este ilustrat in


imagine ?

-După ce v-ati dat voi seama


ce anotimp este ?

-Cum sunt imbrăcati copiii ?

-Ce fac copiii în aceasta


imagine ?

-Baietelul din mijloc ce credeti


ca tine in mana ?

Se trece la imaginea a patra :

-Ce vedeti in aceasta imagine ?


-Ce primesc colindatorii de la
gazde ?

-Ce alte recompense ati primit


voi cand ati mers cu colinda ?

-Credeti ca sunt incântati


copiii de recompensele
primite ?

5.Obţinerea Se face sinteza partiala a celor


performanţei discutate.

- Despre ce am discutat noi


astazi?

-Ce alte obiceiuri mai stiti voi


ca se desfasoara de Craciun?

-Care ar fi cel mai potrivit titlu


pentru această lectura? Dialogul
Evaluare formativă
Copiii vor da un titlu potrivit a (continuă)
acestei lecture.

Spre finalul activității voi


impărtii copiilor cateva fișe de
colorat.

6.Evaluarea Fac aprecieri colective şi


individuale asupra activitatii
copiilor.
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și