Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

GRADINITA PP13
GRUPA: mare A
DATA: 03.03.2021
Prof.inv.presc.: Crișan Andrada-Larisa
TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,,Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
TEMA SAPTAMANALA:”Mărțișoare, mărțișoare”
TEMA ACTIVITATII : “Vestitorul primaverii”
TIPUL ACTIVITĂŢII: transmitere si dobandire de noi cunostinte
DOMENII EXPERIENTIALE : DLC (Domeniul Limbă şi comunicare) +DOS (Domeniul om si societate-
Activitate practica)
MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrată - ADP+ ALA 1 +ADE (DLC+ DOS) + ALA 2
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
Imbogatirea cunostintelor despre anotimpul primavara prin stimularea intelectula a potentialului creativ al
prescolarilor;
OBIECTIVE URMARITE:pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili ;
DLC:
-sa redea titlul si continutul lecturii cu ajutorul educatoarei si imaginilor prezentate;
-sa formuleze propozitii cu cuvintele si expresiile noi :„legenda”,„ plapand”,„ maniati”,
„chicoteau”, “cutezi”,” vrajmasilor”,vadindu-si;”petece”,”prinselea”
-să răspundă corespunzător din punct de vedere gramatical la întrebările adresate
DOS:
-sa realizeze cosul pentru ghiocei prin snuruire cu materialele puse la dispozitie;
-sa decoreze in spatial dat pentru a realiza o lucrare originala;
-sa-si evalueze lucrarile proprii pe baza criteriilor date;
Activitati de invatare :
ADP: -Întâlnirea de dimineaţă: “Plapumioara s-a topit,ghiocelul s-a ivit!”
salutul, prezenţa, calendarul naturii

-Rutine:”Spune ceva despre Primavara!”


-Tranziţii: “Vine,vine primavara ”

ALA1:
Biblioteca : ,, Rochiţa Zânei Primăvara” – grafisme
Sarcina didactica:
- să decoreze rochiţa Primăverii cu elemente grafice învăţate(linii oblice/ scurte,puncte);
-să utilizeze corect instumentele de scris;
Material didactic: fişe, creioane colorate/carioci
Arta “Ghiocei”- pictura;
Sarcina didactica:
-să denumeasca materialele de lucru puse la dispozitie;
-să realizeze compoziţii originale prin aplicarea tehnicilor de lucru învăţate;
-sa finalizeze tema plastica propusa;
Material didactic:acuarele,pensule,coli,servetele umede
Constructii:”Castelul Zanei Primvara”
Sarcina didactica:
- să construiască din cuburi castelul zanei Primavara;
-să realizeze sarcina de lucru respectând tema dată;
-să participe activ, venind cu idei şi propuneri pentru realizarea sarcinii;
Material didactic: cuburi din lemn;
ADE: -DLC : Educarea limbajului ,,Legenda ghiocelui”,de Eugen Jianu – lectura educatoarei
Tranzitie “1,2,3 - 1,2,3 /Dupa ghiocei daca vrei!”
Sa-i aduni sa-i pui in cos/ Sa ne fie de folos
DOS: ,,Cosul pentru ghiocei” –activitate practica(snuruire,lipire si decorare;)
ALA 2: - joc de miscare- “Ultimul ghiocel ramane fara scaun”
- să respecte regulile jocului;
- să aiba un comportament civilizat in timpul activitatii;
Material didactic: scaune, casetofon, cd.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PROCEDEE: expunerea, conversația, explozia stelara, observația, explicația,demonstraţia,
cooperarea, descoperirea, turul galeriei.
RESURSE MATERIALE:, imagini din lectura, fişe de lucru, foi de desen,creioane colorate/caricoci,
acuarele,cutia de la Zana Primavara,carton,ghiocei,lipici,figurine pentru cos,recompense ,casetofon;
RESURSE TEMPORALE: 1 zi
RESURSE UMANE: preșcolarii grupei mari si educatoarea;
RESURSE SPAȚIALE: sala de grupă
FORMA DE ORGANIZARE: individual, frontal, grupe.
EVALUARE: observarea comportamentului copiilor , aprecieri verbale, globale și individuale.

BIBLIOGRAFIE:
1. M.E.C.I.- UMPIP-"Curriculum pentru educația timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008";
2. Antologie de proiecte tematice pentru activităţi integrate, Ed. Diana, Letiţia Cârlogea,Camelia Drăghici;
3. SILVIA BREBEN, ELENA GONGEA, GEORGETA RUIU, MIHAELA FULGA, Metode interactive de
grup,Ed. ARVES,Pitești, 2006;
SCENARIUL DIDACTIC
1.Activităţi de Dezvoltare Personală (ADP):
Activitatea debutează cu “Întâlnirea de dimineaţă” în care copiii au posibilitatea de a-şi manifesta starea de
spirit, de bună dispoziţie.
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei cu o formulă specifică: “- Bună
dimineaţa, dragii ghiocei!”
Calendarul naturii:
„A-nceput o nouă zi
Cum e vremea azi copii?”
Se va completa Calendarul naturii, astfel: copiii sunt rugaţi să privească pe fereastră, să spuna cum este
vremea afară, să aleagă jetonul potrivit şi să-l aşeze la locul care indică starea vremii. Vor completa cu jetoane
ziua în care ne aflăm. În cazul în care este ziua de naştere a vreunui copil sau un alt eveniment important, vom
marca în calendar cu jetoane speciale. Dacă întâmpină dificultăţi educatoarea le poate oferi ajutorul.
Activitatea continuă cu Împărtăşirea cu ceilalţi, care se va desfăşura printr-un joc intitulat: „Spune ceva
despre Primăvară!”. Copiii vor spune câte o caracteristică a anotimpului primăvara. Se adresează întrebări şi se
primesc răspunsuri.
Tranzitie : “Unu-doi,unu-doi
La baie sa mergem noi,
Pe maini sa ne spalam
Apoi apa sa bem
Si pe scaunele sa ne asezam”
Urmează Noutatea zilei, prin care copii sunt anunţaţi că vor avea oaspeţi în grupă, care îi vor urmări la
activităţile de pe parcursul întregii zile.
La intoarcerea copiilor in sala de grupa, educatoarea ii intreaba pe copiii daca sunt curiosi sa afle ce este in
cutia prezentata la Intalnirea de dimineata,care a fost adusa la gradinita de catre postas . Copiii se vor aseza pe
scaunele in semicerc iar educatoarea va desface cutia cadou de la Zana Primavara in care se afla:scrisoarea,
trimisa de Zana Primavara (anexa),lectura “Legenda ghiocelului” si surpriza pentru copii.
Mesajul zilei este o cutie ce conţine o scrisoare de la Zâna Primăvara,lectura si recompense,este si
momentul cand se capteaza atentia copiilor pentru activitatile desfasurata pe domeniile experientiale .Educatoarea
citeşte copiilor scrisoarea în care Zâna le spune copiilor că este foarte supărată, pentru că vântul i-a distrus coşul cu
ghiocei. Copiii sunt rugaţi să o ajute pe Zâna Primăvara să refacă pregătirile pentru sosirea primăverii şi pentru
aceasta a trimis materiale de lucru pe care le vor folosi la activităţi.
In cadrul Domeniului Limba si Comunicare educatoarea va citi lectura “Legenda Ghiocelului”,de Eugen
Jianu, va prezenta imaginile pe masura ce citeste,va explica cuvintele si expresiile noi,cu care copiii vor formula
propozitii dupa care prin metoda explozia stelara se va fixa momentele principale ale lecturii.
Tranzitie “1,2,3 - 1,2,3 /Dupa ghiocei daca vrei/Sa aduni sa-I pui in cos/Sa ne fie de folos
In cadrul, Domeniului om si societate copiii vor primi fiecare cate un carton decupat perforat in forma de cos,iar
ei vor trebui sa bage in fiecare gaura snurul astfel incat la final sa uneasca snurul prin lipire si sa obtina un cos pe
care il vor decora cu diferite figurine(flori,fluturi) reprezentand elemente specifice anotimpului de Primavara.
“Dacă vrem să fim voinici / Facem sport încă de mici /Alergăm ca iepuraşii/ Şi zburăm ca fluturaşii / Noi la
centre ne-aşezăm / Şi începem să lucrăm”.
Se prezinta centrele de interes . Copiii îşi aleg centrele de lucru în funcţie de dorința lor. Se intuieşte
materialul aflat la fiecare sector, se explică copiilor pe rând ce sarcini au de îndeplinit, după care aceştia vor lucra
în grupuri mici.
Astfel, la centrul Biblioteca, copiii vor avea de decorat rochita Zanei Primavara cu grafisme la centrul
Arte,vor avea de pictat ghiocei, iar la centrul Costructii vor avea de construit castelul Zanei Primavara.
Copiii îşi aleg centrele de lucru în funcţie de dorința lor. Se intuieşte materialul aflat la fiecare sector, se
explică copiilor pe rând ce sarcini au de îndeplinit, după care aceştia vor lucra în grupuri mici.
Se reaminteşte copiilor comportamentul aşteptat în cadrul acestor activităţi: se vorbeşte în şoaptă pentru a nu
deranja pe alţii, apreciem şi protejăm construcţiile făcute de colegi, fiecare joc trebuie terminat, colaborăm la
realizarea sarcinilor, dacă un copil a terminat sarcina şi doreşte să lucreze la alt centru, este liber să o facă. Voi
urmări activitatea copiilor pe centre, voi da explicaţiile necesare, acolo unde există dificultăţi, voi monitoriza
activitatea la fiecare centru.
Evaluarea: se fac aprecieri asupra întregii activităţi de la centre, a modului de participare a copiilor la
activitate şi a comportamentului acestora.
Finalitatea zilei Se realizeaza turul galeriei. Copiii si educatoarea vor purta discutii cu privire la faptele si
produsele realizate de-a lungul intregii zile.
Se fac aprecieri generale si individuale cu privire la activitatea si comportarea copiilor.
ALA2:” Ultimul ghiocel ramane fara scaun !”
Se desfasoara activitatea recreativa ce consta in jocul de miscare “Ultimul ghiocel ramane fara scaun !”
Se aseaza scaunele in semicerc,cu unul mai putin decat numarul de copii.Se porneste muzica si copiii vor dansa
pana se va opri muzica,moment in care copiii vor ocupa fiecare un scaun.Cel ramas fara scaun va fi eliminat si se
va elimina si un scaunel din semicerc.Treptat se vor elimine toate scaunele,iar copilul ramas va fi declarat
“ghiocelul castigator”.
DEMERS DIDACTIC

Nr. Evenimentul Strategii didactice


crt. didactic Conținut științific Metode și Materiale Forme de Evaluare
procedee didactice organizare
1. Moment Crearea condițiilor necesare
organizatoric bunei desfășurări a activității.
Aerisirea sălii de grupă.
Pregătirea materialelor didactice
necesare desfăşurării activității.
2.
Captarea Se va realiza prin prezentarea - stimularea
atenției cutiei trimisa de postas in care se interesului
afla scrisoarea trimisa de Zana Expunerea -cutia - frontal pentru activitate
Primavara (anexa),lectura si Conversația -scrisoare
surpriza pentru copii. -lectura
3.
Actualizarea Se va realiza printr-o scurtă
cunoștințelor conversație, despre anotimpul
învățate primavara. Conversația - aprecieri
anterior Ce anotimp se apropie? Exercitiul - frontal globale
Care sunt primele semne ale
anotimpului de primavara?
Ce se intampla cu copacii in
anotimpul
primavara?”
,,Ce floare vesteste venirea
primaverii?”
,,Ce alte flori mai apar
primavara?
4. Le voi spune copiilor ,ca astazi -asculta sarcinile
Anunțarea vor asculta lectura „Legenda
temei și a ghiocelului”,de Eugen Jianu iar la - explicaţia - frontal
activitatea practica vor face
obiectivelor - conversaţia
fiecare cate un cos pentru ghiocei
pentru Zana Primavara.
Expun continutul lecturii.(Anexa - ascultă lectura
5. Prezentarea 1) descoperind treptat
noului plansele(ilustratii) folosind -lectura
tonalitatea vocii, respectand
conținut şi
semnele de punctuatie astfel incat
dirijarea sa captez atentia copiilor si sa le Conversația - imagini
învăţării trezesc curiozitatea asupra din legenda
intamplarii. - repetă titlul
Explic cuvintele si expresiile lecturii;
noi :
:„legenda”,„ plapand”,„ maniati”, Exercitiul
„chicoteau”, “cutezi”,”
vrajmasilor”,vadindu- - frontal
si;”petece”,”prinselea”.
Dupa care vom face propozitii cu -individual -îşi însuşesc
ele. cuvinte si
-expunerea expresii noi,
La sfarsitul activitatii se fixeaza
6. Fixarea titlul si momentele principale ale - imagini
noului lecturii si se va prezenta pe scurt din legenda - frontal
conţinut continutul acesteia. -individual
Ii voi intreba pe copii ce
titlu are lectura. Voi adresa
cateva intrebari cu privire la
continutul acesteia folosind
metoda
Explozia stelara: - aprecieri
globale

Explozia
stelara
Cine?

Ce? Cand?

Unde? Cum? Conversatia

Fiecare copil care va raspunde


corect va fi apludat de colegi
Cum s-a numit lectura noastra?
Cand se petrece actiunea in
lectura noastra?
Ce a facut ghiocelul?
Cine l-a ajutat pe ghiocel?
Unde a plecat iarna?

Cu ajutorul tranziţiei
7. „1,2,3,-1,2,3,/Dupa ghiocei daca
Obţinerea vrei!”,copii se vor aşeza la Jocul
performanţei măsuţe.
Introducerea in activitate;
Se va realiza printr-o conversatie Conversatia - frontal
pregatitoare temei ce va urma a fi
desfasurata.
Pentru ca,Zana Primavara este
foarte suparata din cauza vantului Explicatia
care i-a rupt cosul cu ghiocei,m-
am gandit sa o impacam si astfel Observatia
fiecare dintre voi sa realizati cate
un cos pentru ghiocei cu Carton
materialele pe care le aveti Demonstraţia perforat -Individual
pregatite.
Intuirea materialului: Exerciţiul Snur - ascultă cu
Copiii sunt solicitati sa atenţie sarcinile
denumeasca materialele pregatite Lipici de lucru
pe masute :
Ce observati pe masute?(carton
gaurit,snur,lipici ,figurine). Figurine
2- 3 copiii vor denumi pe rand Observatia
materialele primite.
Anuntarea temei:
Astazi o sa realizam o lucrare
foarte frumoasa ,cu titlul”Cosul
pentru ghiocei”
Explicarea si demonstrarea
modului de lucru: Explic și
demonstrez modul de realizare a Expunerea
lucrării: „Acum vreau sa fiți
foarte atenți, pentru ca vă explic
tehnicile de lucru:fiecare dintre
voi v-a primi un carton Demonstratia
perforat,prin care va trebui sa
bagati snurul prin toate gaurirele,
apoi prin lipirea snurului la
capete sa se realizeze un
cos.Dupa aceea, decoram cosul
cu diferite forme reprezentand
elemente specifice anotimpului
primavara(fluturi,flori)
Exerciții de încălzire a mâinilor
și a degetelor:
„Înainte de a începe lucrul,
haideți sa ne încălzim mainile:
Închid pumnii și-i desfac Exercitul
Palmelor pe plac le fac
Unu, doi, unu, doi
Faceți toți la fel ca noi.

Bat din palme ușor


Bat din palme de cu zor
Unu, doi, unu, doi
Faceți toți la fel ca noi.
Realizarea lucrării de către
copii
”Acum puteți începe să lucrați!”
Trec pe la fiecare copil pentru a
observa daca lucreaza corect si
pentru a-I ajuta si eventual
corecta.Cu putin timp inainte de a
se incheia activitatea,anunt copiii
sa se pregateasca de incheiere.
Evaluarea activității
Se face de către educatoare dar si Turul -aprecieri
de catre copiii apreciind fiecare galeriei individuale şi
lucrare în parte. colective:”Bine!
Activitatea se va muta la centre
” „Bravo, dragii
de interes.
mei!”
frontal

Conversaţia individual

Evaluarea Voi face aprecieri colective şi recompense


8. activității individuale cu privire la modul în
care s-au desfăşurat toate
activităţile.
Copiii vor fi recompensaţi cu
recompensele trimise de Zana. conversatia frontal
explicatia

În încheiere se va desfăşura jocul


de mişcare: „ Ultimul ghiocel
9. Încheierea ramane fara scaun”.
activităţii

Dragi copii,
Sunt Zâna Primăvara şi sunt foarte supărată. Aseară, am uitat cosuleţul cu ghiocei pregătit pentru noul
anotimp, afară. Când m-am trezit dimineaţă, vântul a rupt cosul. Am nevoie de ajutorul vostru pentru a-l reface.
Cât timp eu îmbrac rochiţa, doamna educatoare vă arată ceea ce aveţi de făcut.

Cu drag,
Zâna Primăvara

S-ar putea să vă placă și