Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC -FIGURI GEOMETRICE

Nivelul: I
Educatoare: Greab Cristina-Gabriela
Tema anuală: „Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ?”
Subtema: „Hai să dăm mână cu mână!”
Tema zilei: „Steagul ţării mele”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activităţii: mixtă
Activităţi pe domenii experienţiale: Domeniul Şiinţe (activitate matematică ” Steagul tricolor” -joc logic) şi Domeniul Estetic şi Creativ
(activitate artistico-plastică „Steagul ţării mele” - pictură)
Activităţi liber alese : Ştiinţe „Aşează-mă la căsuţa mea” –sortare cercuri, pătrate; Artă: „Steagul României” – desen; Construcţii:
„Steguleţe colorate” (Lego)
Jocuri de mişcare: „Ţară, ţară, vrem ostaşi” şi „Primul la steguleţ”
Scop:
- verificarea cunoştinţelor şi capacităţii de recunoaştere, denumire a formelor geometrice (cerc şi pătrat) în vederea realizarii „steagului
tricolor” după criteriul formei, culorii şi mărimii.
- consolidarea cunoştinţelor referitoare la simbolurile naţionale;
- formarea unei atitudini pozitive faţă de sărbătorile naţionale ale românilor.
Obiective (operaţionale): Pe parcursul şi până la sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili:
- să recunoască figurile geometrice cerc, pătrat;
- să aşeze figurile geometrice în locul corespunzător în tablou, formând astfel “steagul tricolor”;
- să utilizeze tehnici de lucru: amprentare (burete mic, dop de plută), mănuire pensulă mare, mănuire piese Lego, desen;
- să deseneze steagul tricolor cu culorile specifice,
- să manifeste spirit de cooperare în activitatea de grup, comunicând cu partenerii de joc pentru realizarea sarcinilor comune.
Sarcina didactică:
- aranjarea corectă a pieselor într-un tablou, astfel încât să obţină un „steag tricolor”, iar piesele de pe aceelaşi coloană şi linie (rând) să
aibă însuşiri comune: culoare, formă, mărime.
- recunoaşterea culorii, formei, mărimii figurilor geometrice şi dispunerea acestora în ordinea corespunzătoare în tablou.
Regula jocului:
- pentru aranjarea pieselor într-un tablou se folosesc două variente. În prima variantă se face aranjarea pieselor în coloană, după
culoare, alternând pe linii mărimea pieselor. În a doua variantă aranjarea pieselor în rând după mărime, respectând criteriul culorii pe
coloană.
Elemente de joc :
- aplauzele, mânuirea materialelor, închiderea şi deschiderea ochilor, ghicirea.
Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, competiţia .
2. Material didactic: piese geometrice (cercuri, pătrate mari şi mici), tablou impărţit pe patru rânduri şi 3 coloane, steguleţ tricolor, foi
albe, hartie albă în formă de pătrat şi cerc, creioane colorate, Tempera, pensule de domensiuni mari, burete mic, dopuri de plută,
coşuleţe, piese Logi II.
3. Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
4. Evaluare: observare curentă, aprecieri verbale, varificarea produselor activităţii.
5. Durata: 1h şi 30 minute.

Bibilografie:
Preda, Viorica(coord.) – Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Ed. Sitech, Craiova, 2010
Toma, G., Ristoiu, M., Nicolae, I., Anghel, M., Petre, D. - Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar.
Nivel 3-5 ani, Ed. Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2010
xxx – Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, Bucureşti, 2008.

Scenariul zilei

Sala de grupă va fi organizată pe două compartimente:


1. jumătate în care scăunelele vor fi aranjate în formă de semicerc (unde se va derula Întâlnirea de dimineaţă, începutul
activităţii care se va desfăşura frontal);
2. jumătate unde măsuţele vor fi aranjate pe trei sectoare.
Pun în piept copiilor ecusoane cu pătrate colorate în culorile steagului României.
Copiii intră în sala de grupă, intonând cantecul ”Trenuletul” şi se vor aşeza pe scăunelele aranjate în formă de semicerc
pentru derularea Întâlnirii de dimineaţă.
Întâlnirea de dimineaţă va începe prin recitarea unei poezii de către educatoare:
“Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit.
A-nceput o nouă zi ,
Bună dimineaţa, copii!”
Salutul se va realiza după formula: ,,Bună dimineaţa, micule românaş/mică româncuţă!” fiecare copil salută, strângând mâna
copilului din stânga lui. Ultimul copil va saluta educatoarea, care la rândul ei va saluta copiii. Apoi se va recita poezia ”Bună
dimineața”, executându-se mișcările sugerate de poezie, pentru gimnastica de înviorare.
Prezența se va realiza prin alegerea de către fiecare copil a floricelei corespunzătoare. Un copil este desemnat să aibă rolul
grădinarului (adună floricelele rămase pe jos, reprezentând copiii care lipsesc), iar un alt copil reprezintă zâna care adună floricelele în
gradina sa (reprezentând copiii care sunt prezenți). În același timp se intonează cântecul ”Zâna se plimbă”.
Zăna se plimbă printre flori, bis
Căci ea este stăpana lor. bis
După ce s-a realizat prezenţa, se trece la Calendarul naturii, unde se va stabili data 19, ziua de marţi, luna ianuarie, anul 2016,
starea vremii din ziua respectivă.
Împărtăşirea cu ceilalţi este momentul în care pe baza unei numărători ”Foaie verde măr domnesc/Astăzi eu vă povestesc!”,
copilul ales vine şi îşi exprimă propriile idei, griji, experienţe. Colegii adresează întrebări sau fac comentarii.
O păpusă Maria, îmbracată în costum popular a venit la grupă cu o parte din piesele trusei LOGI, cutia cu figure geometrice
(cercuri şi pătrate mari şi mici) colorate în culorile steagului. Întreb copiii dacă ştiu despre ce este vorba, acceptând câteva variante cu
privire la ceea ce urmează. Voi anunţa tema activităţii “Steagul ţării mele”, numind 2-3 copiii care repetă titlul activităţii. Apoi indic
de pe planşa cu Noutatea Zilei activităţile ce urmează a fi desfăşurate: un joc logic, urmat de activitatea de pictură, apoi un joc de
mişcare şi activităţi liber alese pe centre. Se execută mişcări sugerate de următoarele versuri:
Mâinile sus le ridicăm,
Și cu vântul ne jucăm,
Apoi încet le lăsăm
Și la pian noi cântăm.
Bate toba bum, bum, bum
Spatele e drept acum.
Pentru jocul logic se vor folosi numai cercurile şi pătratele mari şi mici. Cer copiilor să intuiască materialele ce urmează a fi
folosite. Anunţ titlul jocului logic. “Jocul logic de astăzi se intitulează Steagul tricolor. Pentru acest joc vom folosi cercurile şi
pătratele mari şi mici. Pentru că în această săptamână discutăm despre ţara noastră, haideţi să vedem dacă putem forma un steag
tricolor din cercuri şi pătrate, folosind acest tablou.”
Explicarea și demonstrarea jocului și a regulilor acestuia: “Pentru a putea începe jocul vom folosi steguleţul. Eu spun:
Steguleţul se porneşte/Oare la cine se opreşte? Stop. Copilul care are steguleţul vine în faţă şi alege o toate piesele de culoare albastră
şi le aşează în primele căsuţe de sus în jos. Apoi le vom aşeza pe cele galbene şi ultima dată pe cele roşii astefel încât să fie de acelaşi
fel pe fiecare rând pentru a realiza steagul tricolor. Acesta este un cerc albastru mare şi îl aşez în tablou în căsuţa lui.” Cer copiilor să
denumească fiecare piesă după formă şi mărime înainte de a o poziţiona la locul ei. Copiii aleg restul pieselor de culoare galbenă şi
roşie aranjându-le şi în functie de mărime şi formă. Varianta a doua a jocului constă în aranjarea pieselor pe linie în funcţie de formă,
culoare şi mărime. Pentru complicarea jocului voi cere copiilor să închidă ochii, după care voi extrage câte o piesă din tablou. Întreb
copiii dacă ştiu despe ce piesă este vorba, mărimea şi culoarea ei.
Se realizează tranziţia “Gărduleţul” pentru a trece la activitatea de pictură. “Pentru că v-aţi descurcat aşa de bine la activitatea
de matematică şi ştiţi care sunt culorile steagului ţării, vă rog să vă uitaţi la culoarea pătratului de pe ecusoanul din piept şi să vă
grupaţi în funcţie de aceasta.” Cer copiilor să intuiască materilele de pe măsuţe. Vor picta folosind pensule mari, trafalet şi dopuri de
plută pe foi de dimensiuni mari în formă de pătrat şi cerc pentru ca la final unind foile să realizeze două steaguri ale României. Explic
modul de utilizarea al ustensilelor, solicit păstrarea ordinii şi curaţeniei la locul de muncă. Se realizează exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinii. Ajut acolo unde este cazul.
După realizarea sarcinii propuse la activitatea de pictură se vor desfăşura jocurile de mişcare: “Tară, ţară, vrem ostaşi”. Explic
regulile jocului: Copiii se împart în două echipe. Ele se poziţionează pe două linii paralele, faţă în faţă, la o distanţă de 4-5 metri. În
fiecare echipă, copiii se ţin strâns de mână. Pe rând, o echipă este „ţara”, care cere „ostaşi”. Cealaltă echipă strigă la unison: „-Ţară,
ţară, vrem ostaşi!”. Răspunsul acestora va fi: „Pe cine?” Unul dintre copiii din primul grup va numi un copil din grupul combatant: „Îl
vrem pe... ” Astfel, din al doilea grup va fi ales un copil menit să „spargă zidul” făcut de adversari, pentru a putea ramâne în grupa lui.
Dacă nu va reuşi să găsească veriga slabă din tabăra adversă, va rămâne acolo, în echipa opusă. Se desfăşoară de 6-8 ori, timp în care
se pregătesc materialele pentru centre. După încheierea jocului se realizează tranziţia “Unul după altul” care face trecerea la activităţile
liber-alese. Se intuiesc materialele puse la dispoziţie: Ştiinţe “Aşează-mă la căsuţa mea!” – coşuleţe cu figure geometrice (cercuri şi
pătrate din trusa Logi II) şi suport cu 4 cadrane pentru a sorta piesele; Artă “Steagul ţării mele” – foi albe şi creioane colorate pentru a
desena steagul ţării cu culorile potrivite; Construcţii “Steguleţe colorate”- piese Lego pentru a le suprapune în vederea realizării
steagurilor. Se explică si demonstrează sarcinele la fiecare centru. Copii aleg centrul la care vor să lucreze. Ofer ajutorul si inidicaţii
dacă mai este nevoie. După terminarea sarcinilor se amintesc cerinţele şi se observă rezultatele muncii.
Dacă timpul permite, se trece la cel de-al doilea joc “Primul la steguleţ” desfăşurat sub formă de întrecere între două echipe.
De la linia de start, după semnalul sonor, copiii pornesc şi aleargă într-o direcţie dată pentru a ajunge primul la steguleţul aşezat pe
măsuţă la o distanţă considerabilă. Cine ajunge primul aduce echipei sale un cerc sau un pătrat. La final se număra cercurile şi
pătratele şi se desemnează echipa câştigătoare.
Se oferă recompense, se fac aprecieri verbale asupra modului de lucru, participării copiilor la activităţile de pe parcursul zilei.
Strategii
Etapele activităţii Conţinutul activităţii Evaluare
didactice

1. Moment Pregătirea sălii de grupă, aranjarea scăunelelor în formă de semicerc, Conversația


organizatoric aranjarea mobilierului pe grupuri mici, pregătirea materialelor necesare Explicația
activităţii, intrarea copiilor în sala de grupă. Exercițiul
Prima parte a activităţii o constituie Întâlnirea de dimineaţă.
2. Captarea atenţiei Se va realiza prin prezentarea materialelor aduse de păpuşa Maria Expunerea Observare
îmbrăcată în costum popular care a venit în sala de grupă. curentă

3. Anunţarea temei şi Se intuiesc imaginile de pe panoul cu Noutatea zilei. Se anunţă titlul Conversaţia Aprecieri
a obiectivelor activităţii „Steagul ţării mele” şi componentele acesteia: joc logic, pictură, Explicaţia verbale
joc de mişcare, activităţi liber alese. 2-3 copii repetă titlul activităţii. Expunerea
4. Desfăşurarea Explic și demonstrez regulile jocului. Conversaţia
activităţii Varianta I: Copilul la care se opreşte steguleţul alege piesele Explicația
(cercuri şi pătrate) de culoare albastră şi le aşează în primele cadrane pe Demonstrația Observare
coloană. Apoi se aleg cele de culoare galbenă şi ultima dată roşii. Exercițiul curentă
Varianta 2: Se aleg piesele de aceleşi fel şi se aşează în cadrane pe
linie în funcţie de culoare. Conversația
Complicarea jocului: Cer copiilor să închidă ochii şi extrag câte o Problematizarea
piesă din tablou. Cer copiilor să spună despre ce piesa este vorba (culoare, Exercițiul Aprecieri
marime şi formă). verbale
Tranziția ”Dacă vesel se trăiește” face trecerea la activitatea de
pictură, desfăşurată pe grupuri mici, folosind tehnici şi materiale diferite.
Se execută câteva exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii,
apoi copiii se împart pe grupe în funcţie de culoarea pătratului de pe Conversația
ecuson. Demonstrez la fiecare centru modul de lucru cu ustensilele folosite. Explicația
Fac aprecieri verbale parţiale. La final se unesc cele trei pătrate în vederea Demonstraţia
realizării steagului României de dimensiuni mari. Exercițiul
5. Asigurarea retenţiei
şi a transferului Se va desfășura jocul ”Ţară, ţară, vrem ostaşi”. Copiii se împart în două Conversaţia
Aprecieri
echipe. Ele se poziţionează pe două linii paralele, faţă în faţă, la o distanţă verbale
de 4-5 metri. În fiecare echipă, copiii se ţin strâns de mână. Pe rând, o Explicaţia
echipă este „ţara”, care cere „ostaşi”. Cealaltă echipă strigă la unison: „-
Ţară, ţară, vrem ostaşi!”. Răspunsul acestora va fi: „Pe cine?” Unul dintre
copiii din primul grup va numi un copil din grupul combatant: „Îl vrem Exerciţiul
pe... ” Astfel, din al doilea grup va fi ales un copil menit să „spargă zidul”
făcut de adversari, pentru a putea ramâne în grupa lui. Dacă nu va reuşi să
găsească veriga slabă din tabăra adversă, va rămâne acolo, în echipa opusă.
Se realizează de 6-8 ori, timp în care se aşează materialele la centre.
6. Obţinerea Explic sarcinile de la centre.
performanţei La centrul Ştiinţă copiii vor sorta din coşuleţe cercuri şi pătrate după formă
şi culoare; le vor aşeza într-un suport cu patru cadrane. Explicaţia Verificarea
La centrul Artă vor desena steagul României. Demonstraţia produselor
La centrul Construcţii vor construi, folosind Lego steguleţe colorate prin activităţii
suprapunere. Supraveghez copiii de la fiecare centru, ofer sprijunul acolo Exerciţiul
unde este cazul. Fac aprecieri verbale parţiale. Conversaţia
7. Fixarea Dacă timpul permite se va realiza jocul „Primul la steguleţ”. Apoi se va Exerciţiul Aprecieri
cunoştinţelor şi preciza progresul realizat de fiecare copil în raport cu el însuşi. Se stabileşte Conversaţia verbale
aprecierea activităţii cu copiii tot ceea ce au învăţat pe parcursul activităţii. Pentru modul cum s- Explicația
copiilor au comportat, copiii vor primi recompense.

S-ar putea să vă placă și