Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Educatoare- Botu Tatiana, Gradinita nr. 4 Husi Grupa- Mare pregatitoare Categoria de activitate- Jocuri si activitati la alegerea copiilor Tema Toamna in cartier Tipul activitatii Evaluare prin joc Scopul: Cunoasterea si respectarea normelor de comportare necesare integrarii in viata sociala, precum si educarea abilitatii de a intra in relatii cu ceilalti in ideea formarii ca o personalitate autonoma si constienta de sine.

OBIECTIVE OPERATIONALE: Copilul sa poata: 1.Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor; 2. Sa exerseze deprinderile tehnice dobandite specifice picturii si desenului in redarea unor teme plastice; 3. Sa fie capabil sa utilizeze in comun materialele puse la dispozitie prin actiuni de imbinare si asamblare in realizarea unei teme; 4. Sa cunoasca si sa respecte regulile de joc manifestand prietenie, armonie concomitent cu educarea autocontrolului. REGULILE DE JOC: Sa duca lucrul la bun sfarsit; Sa faca ordine la locul de joaca; STRATEGII DIDACTICE: Conversatia, explicatia, exercitii si elemente de problematizare. DURATA: 40 de minute ORGANIZAREA ACTIVITATII: Delimitarea ariilor de stimulare si aranjarea mobilierului 1. 2. 3. 4. Biblioteca, raft de biblioteca si trei mese asezate in coltar. Arta- trei mese in forma literei L. Constructii- doua mese in buchetel. Jocuri de masa- doua mese.

DESFASURAREA ACTIVITATII:

Evenimentul didactic Introducerea in activitate Captarea atentiei

Continutul stiintific Se va face prin prezentarea celor patru arii de stimulare, intuirea materialelor si explicarea continuturilor. -Pentru ca este toamna si noi am invatat multe despre acest anotimp, am putea sa imbogatim coltul toamnei pe care-l avem la noi in clasa cu o macheta si un tablou cu imagini specifice de Toamna in cartier. 1. Biblioteca- Copiii care se vor aseza aici; pot citi dupa imagini; isi vor aminti povesti, poezii cunoscute, vor compune cuvinte scurte cu ajutorul literelor de pe cuburi, vor aseza imaginile cu aspecte de toamna pe tabla formand un tablou de toamna; -Aveti grija sa vorbiti corect si sa formulati propozitii cu cuvinte frumoase din povesti si poezii. 2. Arta- Copiii care doresc sa lucreze aici pot completa acest tablou cu Zana Toamna lipind fructe si legume decupate, pot sa traseze ploaia dusa de vant pentru ca la sfarsit sa realizeze un tablou cu Zana Toamna in cartier. 3. Constructii Pe aceasta macheta asezati la sfarsitul activitatii constructiile voastre care 2

Strategii didactice Conversatia si explicatia

Evaluare

Conversatia

Enuntarea temei si a obiectivelor

Conversatia si explicatia

Conversatia si explicatia

Explicarea regulilor de joc

pot reprezenta ceea ce stiti voi ca se afla la noi in cartier. 4. Jocuri de masa- Copiii care doresc sa se joace aici pot sa face Domino, dare trebuie sa fie atenti sa aseze piesele in perechi, asa cum am invatat si la activitatile matematice. Copii, va asezati unde doriti si va place mai mult sa va jucati. Cand terminati, puneti, va rog, lucrurile la loc si faceti ordine, pentru ca si alti copii sa poate lucra la randul lor. Copiii isi aleg ariile de stimulare si educatoarea urmareste secvential jocul copiilor si intervine cu propuneri cand este nevoie si da indicatiile corespunzatoare 1. Biblioteca- Copii, sortati imaginile de toamna si formulati propozitii si asezati imaginile la tabla. Alegeti-va de pe raftul cu carti illustrate si spuneti ce vedeti. Copii, cautati cuburile cu litere si compuneti cuvinte scurte, cum ar fi : mar, para, nuca si rosie. 2. Arta- Pe plansa cu Zana Toamna alegeti si lipiti corect imaginile cu fructe si legume in cosurile toamnei. -Pictati frunze si realizati un covor de frunze de fiferite forme si culori specifice toamnei. -Desenati nori si trasati corect linii oblice spre dreapta.

exercitiu

Desfasurarea propriu-zisa

Munca independenta Chestionarea orala Conversatie Munca indepedenta Evaluare orala

Munca independenta

Exercitiu

-Insirati crizanteme utilizand combinatii diferite: marime, forma, culoare.

Exercitiu Demonstratia Autoevaluar e

Evaluarea activitatii

Incheierea activitatii

3. Constructii- Copii, construiti ce va place mai Munca mult: camioane, case, independenta leagane si le asezati pe machete cu cartierul. 4. Jocurile de masa-Domino cu fructe-Va alegeti parteneri de joc, impartiti piesele si jucati-va corect respectand regulile. Exercitiu Munca Analizez modul cum s-au jucat independenta la fiecare arie de stimulare. Evidentiez copiii care s-au jucat frumos, care au respectat regulile de joc si au dus lucrul la bun Demonstratia sfarsit. Exercitiu Finalizez lucrarea colectiva Toamna in cartier aducand machete cu constructii langa taboul cu Zana Toamna si facand aprecieri positive asupra lucrarii terminate. Conversatia Demonstratia Copiii isi strang materialele la fiecare arie de stimulare, fac ordine pe mese si ies din sala de grupa cantand cantecul Joaca anotimpurilor.

Apreciere verbala

Aprecieri verbale si acordare de stimulente

S-ar putea să vă placă și