Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

“Vine vara cu mult soare!”

EDUCATOARE : Pralea Alina Florentina

Nivel I

Grupa “Iepurasilor”

Tema anuala: “Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema saptamanii: “Vine vara cu mult soare!”

Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte si deprinderi

Mijloc de realizare: Activitate integrata pe o zi

Scop: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator;


stimularea creativitatii, participarea si implicarea activa a copiilor in activitatile zilei.

Activitati de invatare:

ADP:

- Intalnirea de dimineata:
o salutul: copiii vor fi asezati in cerc si se va face salutul prin recitarea poeziei:
“Dimineata a sosit
La gradinita am venit
In cerc sa ne adunam
Cu toti sa ne salutam
A inceput o noua zi
-Buna dimineata, copii!
-Buna dimineata, doamna educatoare!”
o prezenta: in momentul intrarii in sala de grupa fiecare copil isi aseaza fotografia
in dreptul “prezentilor” la panou; un copil numara fetele, iar altul numara baietii;
se constata cine absenteaza. Se pot folosi versurile:
“ Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit
Cine oare n-a venit ? “
o calendarul naturii: cu ajutorul intrebarilor ( “In ce anotimp suntem?” , “In ce
luna suntem?” , “Cum este vremea astazi?” etc.) se completeaza calendarul
naturii.
o noutatea zilei: educatoarea anunta copiii ca activitatile de astazi se va desfasura
sub forma unui concurs cu tema: “ Cand se intampla? ” . Pentru aceasta ei au de
rezolvat mai multe sarcini pe tot parcursul zilei. Se anunta obiectivele zilei:
 vom lucra pe centre de activitati
 vom participa la un joc concurs
 vom realiza un tablou de vara
 la final muzica si recompense
Intalnirea de dimineata se v-a incheia cu o poezie spusa in cor:
“ In fiecare dimineata
S-avem gandul bun pe fata
Catre soare sa privim
Iubire sa daruim
De gand rau sa ne ferim
Sa adunam doar bucurie
Si in lume s-o raspandim
Si atunci orisice copil
In fiecare dimineata
Are gandul bun pe fata”

ALA 1:

1. Arta: “Coronite pentru cele patru zane” – activitate practica


2. Joc de rol: “La florarie
3. Biblioteca: -“Cum ne putem petrece vacanta mare ?” – citire de imagini

ADE: (DS)

1. Joc didactic (DS: cunoasterea mediului )

“Cand se intampla?”

2. DEC (Pictura)
“Campul cu maci”

ALA 2:

Joc cu text si cant: “La padure”

Activitatea didactica pentru secventa ALA:


Centre de interes deschise:

1. Arta: “Coronite pentru cele patru zane” – activitate practica


2. Joc de rol: “La florarie”
3. Biblioteca: -“Cum ne putem petrece vacanta mare ?” – citire de imagini

Scopul: - cultivarea sensibilitatii copiilor in jocurile si activitatile alese, a intereselor si a


deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc;

-stabilirea de relatii in vederea realizarii continuturilor si rolurilor asumate in joc

-stimularea intercomunicarii libere intre copii

1. Arta: “Coronite pentru cele patru zane”

Obiective operationale: -sa decoreze 4 coronite, cate una pentru zana fiecarui anotimp, cu
elemente specifice acestora (ghiocei pentru Zana Primavara, cirese si spice de grau pentru Zana
Vara, frunze galbene-maro pentru Zana Toamna si fulgi de zapada pentru Zana Iarna)

Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, lucrul individual (colorare,


indoire, lipire, asamblare)

Material didactic: cirese si codite decupate, frunze, fulgi de zapada, ghiocei (toate din carton)

Sarcina de lucru: copiii vor colora frunzele in culorile toamnei si fulgii de zapada in blue; vor
indoi clopotelul ghiocelului si il vor lipi de codita; alti copii vor lipi ciresele de codite. Cu toate
aceste elemente vor fi decorate cele 4 coronite.

2.Joc de rol: “La florarie”

Obiective operationale:

- sa participe la joc impartindu-si echilibrat rolurile


- sa interactioneze cu materialele puse in joc
- sa utilizeze formulele de politete specifice jocului

Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, dialogul, jocul

Material didactic: vase cu flori, un spatiu amenajat ca intr-o florarie, hartie de ambalaj, bani de
jucarie
Sarcina de lucru: copiii au amenajat cu ajutorul educatoarei “o florarie”. Un copil este
vanzatorul, iar ceilalti cumparatori care au nevoie de cate un buchet de flori pentru diferite
ocazii. “Vanzatorul” le ofera florile pe care le impacheteaza; “cumparatorii platesc, multumesc si
ies din florarie

3.Biblioteca: Citire de imagini


“Cum ne putem petrece vacanta mare?”

Obiective operationale:

- sa descrie in propozitii, imagini ce reprezinta modalitatile de petrecere a timpului liber in


vacanta mare

Metode si procedee: explicatia, conversatia,, exercitiul

Material didactic: 4 imagini ce reprezinta modalitati de petrecere a vacantei mari

Sarcina de lucru: copiii vor privi cu atentie imaginile de la sectorul “Biblioteca”, le vor descrie in
cateva propozitii si isi vor manifesta dorinta spre una sau mai multe destinatii de vacanta,
motivand alegerea.

Proiect de activitate pentru secventa ADE:


Tema anuala: “Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema saptamanii: “Vine vara cu mult soare!”

Domeniul experiential: Domeniul stiinta – cunoasterea mediului

Mijloc de realizare: Joc didactic “Cand se intampla?”

Tipul activitatii: consolidare si verificare de cunostinte

Scopul activitatii:

- verificarea cunostintelor copiilor cu privire la cele 4 anotimpuri


- dezvoltarea atentiei voluntare
- cultivarea independentei in actiune, a increderii in fortele proprii

Obiective operationale:

- sa descrie elementele de pe jetoane si sa le aseze in dreptul anotimpului potrivit.


Obiectivul este realizat daca toti copiii descriu cel putin imaginea de pe un jeton

- sa raspunda la ghicitori cu privire la elemente ale anotimpurilor;


Obiectivul este realizat daca toti copiii au raspuns la cel putin o ghicitoare

- sa sesizeze greselile facute intentionat de catre educatoare prin amestecarea unor


jetoane sau inversarea coronitelor celor 4 zane
Obiectivul este realizat daca toti copiii au sesizat cel putin o greseala

Metode si procedee: observatia, explicatia, conversatia, jocul,problematizarea , exercitiul,


descrierea, demonstratia

Materiale didactice: 4 tablouri reprezentant cele 4 anotimpuri, 4 papusi reprezentand zanele


anotimpurilor, jetoane cu elemente ale anotimpurilor, jetoane cu raspunsuri la ghicitori,
coronitele lucrate de copii in activitatea de dimineata, ecusoane; recompense

Evaluare: aprecieri verbale, aplauze, recompense

Sarcini didactice = sarcini specifice fiecarei probe (variante a jocului):

- descrierea si interpretarea ilustratiei, raportarea acesteia la anotimpul potrivit;


- aflarea raspunsurilor la ghicitori;
- identificarea greselilor

Reguli de joc:
- Varianta I: copiii din fiecare echipa vor alege pe rand cate o imagine cu elemente
caracteristice anotimpurilor , vor recunoaste si descrie elemente , fenomene, ale
anotimpurilor :toamna, iarna, primavara si vor aseza jetoanele in dreptul fiecarui
anotimp
- Varianta II : copiii vor raspunde la ghicitorile propuse si totodata copilul care are si
imaginea cu raspunsul corect va ridica jetonul respectiv.
- Varianta III : copiii vor sesiza (descoperii) greselile facute intentionat de educatoare si vor
corecta , verbalizand
Indicatii : Grupa de copiii va fi impartita in doua echipe ( grupa albinutelor si grupa
fluturasilor), in mijlocul lor aflandu-se o masa pe care se afla toate materialele necesare
desfasurarii jocului. Cele doua echipe vor fi solicitate in mod succesiv in rezolvarea
sarcinilor, iar raspunsurile corecte vor fi notate corespunzator.

Elemente de joc : surpriza , ghicirea, aplauzele, manuirea materialelor, miscarea,


inchiderea/deschiderea ochilor

Durata : 30 minute

Bibliografie:
- Florica Mitu , Stefania Antonovici, “Jocuri didactice integrate pentru invatamantul
prescolar” , Editura Humanitas, 2005
-Revista invatamantului prescola nr. 3-4 / 2009, Editura Arlequin,

ETAPELE CONTINUTUL ACTIVITATII STRATEGII EVALUARE


ACTIVITATII DIDACTICE
Moment - Aerisirea salii de grupa
organizatoric - Aranjarea mobilierului si a materialului
demonstrativ si distributiv.
- Introducerea copiilor in sala de grupa
Masutele sunt aranjate pe doua
randuri , fiecare rand avand insemnul
de pe ecusoanele copiilor ( albinute si
fluturasi)
Captarea Copiilor le sunt descoperite cele 4 papusi Observatia
atentiei reprezentand zanele anotimpurilor. Explicatia
Conversatia

Anuntarea Educatoarea anunta titul jocului “Cand se Conversatia


temei si a intampla?”. Explicatia
obiectivelor Pe rand , fiecare copil va avea de rezolvat mai
multe sarcini de joc, raspunzand la
intrebarea“Cand se intampla?”

Reactualizarea Inainte de inceperea jocului, copiii sunt invitati Conversatia


cunostintelor sa le arate “zanelor” cat de multe lucruri stiu Exercitiul
ei despre anotimpuri.
Vor fi adresate copiilor intrebari precum: Apreciere
- In ce anotimp suntem? orala
- Dupa ce ne dam seama?
- Care sunt celelate anotimpuri?
- Prin ce se caracterizeaza fiecare?

Prezentarea Educatoarea va imparti grupa in doua echipe Explicatia Aprecieri


continutului si cu ajutorul ecusoanelor .Urmeaza explicarea verbale
dirijarea jocului si enuntarea sarcinilor ce le au de
invatarii rezolvat copiii.
Se va descoperii panoul cu cele 4 anotimpuri si
masuta unde se afla jetoanele cu imagini. Aprecieri
Jocul de proba. Se executa cu cate un copil stimulative
din fiecare echipa pentru fixarea regulilor.
Executarea jocului de catre copii. Explicatia Aprecieri
In timpul executarii jocului, educatoarea va verbale
urmarii realizarea obiectivelor propuse si va
sprijini pas cu pas derularea acestuia.
Pe tot parcursul jocului educatoarea face
solicitarea :”Cand se intampla”
Raspunsurile corecte vor fi aplaudate si
apreciate cu cate o “floricica vesela”.

Jocul propriu zis : educatoarea numeste


alternativ copii de la ambele echipe pentru a
rezolva sarcinile. Explicatia Aprecieri
Pe masa din fata sunt jetoane care reprezinta Demonstratia verbale
elemente sau caracteristici ale anotimpurilor. Jocul Incurajari
Dupa stabilirea ordini fiecarui anotimp , asa
cum au fost parcurse, copiii vor veni pe rand,
vor alege un jeton si vor prezenta ce au pe el.
Acesta va fi asezat in dreptul anotimpului
potrivit , motivandu-se alegerea facuta.(“ Am
asezat imaginea cu ghiocelul la anotimpul
primavara pentru ca este prima floare de
primavara”).
Asigurarea Complicarea jocului Explicatia Aprecieri
retentiei si a Varianta I: Fiecare copil,alternativ de la o Demonstratia stimulative
transferului grupa la alta,trebuie sa raspunda la o Jocul
ghicitoare, sa identifice jetonul ce ilustreaza
imaginea raspunsului corect si sa il ridice.
Educatoarea poate sa puna si cate o intrebare
legata de raspunsul dat. De exemplu daca
raspunsul este “randunica” poate intreba ceva
despre pasarile calatoare.
Varianta II : consta in asezarea gresita a unor
jetoane. Copiii trebuie sa observe greseala si Explicatia
sa reaseze jetonul la locul initial. La fel se Demonstratia
poate proceda si cu coronitele celor 4 zane : se Jocul
pot amesteca intre ele, copiii urmand a le
reface corect.

Evaluarea Se va realiza prin numararea recompenselor Conversatia


performantelor (flori vesele si anuntarea echipei castigatoare)

Incheierea Se fac aprecieri generale asupra modului de Stimulente


activitatii desfasurare al activitatii si asupra modului de
comportare al copiilor

Proiect de activitate pentru secventa ADE - DEC


Tema anuala: “Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema saptamanii: “Vine vara cu mult soare!”

Domeniul experiential: Domeniul estetic si creativ


Tema plastica: linia si pata picturala

Tipul activitatii: consolidare de priceperi si deprinderi

Subiectul: “Campul cu maci”

SCOPUL ACTIVITATII: -consolidarea cunostintelor legate de unele elemente de limbaj plastic si


tehnici de realizare practică a acestora;
- dezvoltarea capacitătii de a realiza o compoziţie plastica după o tema data si un subiect
adecvat;
- stimularea posibilitatilor de exprimare plastica libera si spontana;

OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili :

o sa organizeze o compoziţie plastica cu subiectul „Campul cu maci” unitara,


echilibrata si expresiva pe baza indicaţiilor date;
o sa folosească culori semnificative acestui subiect, obtinand tonuri si nuanţe ale
acestora pe baza explicaţiilor primite, pentru a realiza armonia cromatica a
lucrării;
o sa evalueze si autoevalueze lucrările pe baza următoarelor criterii: respectarea
subiectului, gradul de finalizare, creativitate, originalitate;

METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

MATERIAL DIDACTIC: planşe demonstrative, imagini de vara, panou pentru expunerea planselor,
pensule, acuarele, farfurii de carton

BIBLIOGRAFIE:
- M. Cristea, Nitescu V., Panait D.H, Stanescu E. - «Ghid metodic de educaţie plastica », Ed.
Petrion, Bucureti, 2001
- G. Botez, D. Solovastru - « Atlas cu elemente de limbaj plastic – îndrumător pentru
educatoare », Ed. Aramis, 2007
- L. Culea, coord. - „Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie” Ed. Diana,
Bucureşti, 2009

ETAPELE ACTIVITATII CONTINUTUL ACTIVITATII STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE
Moment Pregatirea salii de grupa si a materialelor
organizatoric necesare desfasurarii activitatii.
Captarea atentiei - se discuta cu copiii despre anotimpul vara Conversatia
- sunt prezentate câteva imagini de vara ce
vor fi analizaţi împreuna cu preşcolarii din
punctul de vedere al alcătuirii si al
culorilor pe care le au

Anuntarea temei si a Copiii vor fi anuntati ca vor picta un tablou de Conversatia


obiectivelor vara intitulat: “Campul cu maci” Explicatia
Se vor purta discutii pe baza modelului realizat
pentru activitate: despre culorile folosite si
despre tehnica de realizare (folosirea liniilor si
a petelor de culoare)

Desfasurarea - se fac exerciţii pentru încălzirea muşchilor Explicatia Evaluarea


activitatii mici ai mâinii Demonstratia continua
- se trece la lucrul individual; copiii vor Exercitiul
realiza tabloul pe forme rotunde (farfurii Munca in
de carton) ehipa
- in timpul lucrului, copiii vor fi permanent
indrumati de către educatoare

Evaluarea - se va realiza la panou o expoziţie cu Evaluare prin


performantelor lucrările copiilor produsele
activitatii
- lucrările vor fi analizate cu ajutorul
educatoarei pe baza criteriilor de evaluare :

- respectarea subiectului
- gradul de finalizare
- creativitate
- originalitate

Incheierea activitatii - se fac aprecieri referitoare la modul in care Conversatia Evaluare finala
s-a desfăsurat activitatea Analiza

Activitate didactica pentru secventa ALA 2:


Categoria de activitate: jocuri si activitati alese

Mijloc de realizare: jocuri cu text si cant - repetare

Tema activitatii: “In padure”

Scop: dezvoltarea creativitatii si expresivitatii in comunicare


Obiective operatioanele:

- sa interpreteze melodia si rolurile asumate prin joc


- sa execute miscarile sugerate de textul cantecului

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, jocul

Loc de desfasurare: sala de grupa

Durata: 10 minute

Desfasurarea jocului.

Copiii merg in cerc, executand gesturile sugerate de versuri:

- “Cand am fost noi la padure “ – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Am cules si fragi si mure” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii se apleaca si imita culesul fructelor

- “Si-am vazut un iepuras” - mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Sarea sprinten dragalas” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii imita saritura iepurasului

- “Erau multe pasarele” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme


- “Ne-ntreceam in zbor cu ele” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii imita zborul pasarelelor

- “Si-am vazut o broasca mica” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Tot asa sarea de mica” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii imita saritura broscutei

- “Tot felul de fluturei” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Ne tineam toti dupa ei” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii imita prinsul fluturasilor

- “In padure ciupercute” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Si mai mari si mai micute” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii ridica bratele sus-jos

- “Ce-a mai fost vom spune maine” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme


- “Acum ramaneti cu bine” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii isi iau la revedere

Incheiere activitatii: Educatoarea face aprecieri asupra modului de desfasurare a


jocului cu text si cant, precum si a intregii activitati din aceasta zi.

Copiii se vor autoevalua astfel: fiecare va primi cate o inimioara de iubire si o


imbratisare din partea educatoarei.

S-ar putea să vă placă și