Sunteți pe pagina 1din 9

Partea 1

Proiect de activitate integrată

Data: 12.10.2020
Unitatea de învățământ: Gradinita Cu Program Prelungit Camigo
Educatoare : Baciu Mirela Cristina
Tema anuală de studiu: Cand,cum si de ce se intampla?

Tema proiectului tematic: Bogatie si culoare

Tema săptămânii: Semne de toamna


Tema activității: A venit toamna!
Tipul activității: dobandirea de noi cunostiinte
Elemente componente ale activității integrate:
ADP: Intalnirea de dimineata: salutul, prezenta,calendarul naturii
ALA: Arta: ,,Norisori Pufosi” – colorare
Biblioteca: ,,Vreme mohorata”aranjarea imaginilor in functie de anotimp
ADE: ,,Semne de toamna”(DS1- observare)
,,De vorba cu Zana ,Toamna”- joc didactic
ALA2 : ,,Pasarica, muta-ti cuibul!

• ACTIVITĂȚI PENTRU DEZVOLTARE PERSONALĂ


Rutine: Mainile spalate, aduc sanatate!
Întâlnirea de dimineață:,,Cosul plin al toamnei”
Jocul liber:
Tranziții: Sari minge sari, Bat din palme, Unu, doi, unu,doi, Eu locomotiva sunt/Voi sunteti
vagoane
Moment de mișcare: Luati seama bine!
Moment de lectură: O poveste din gradina toamnei
Domenii și dimensiuni ale dezvoltării:

1. Interactiuni cu adultii si cu copiii de varste apropiate


2. Curiozitatea, interes si initiativa in invatare
3. Ascultarea activa a mesajului pentru intelegerea si receptarea lui(comunicare receptiva)
4. Finalizarea sarcinilor si a actiunilor(persistenta in activitati)

COMPORTAMENTE VIZATE OBIECTIVE OPERATIONALE


- Demonstreaza abilitati de solicitare si de - Sa enumere aspecte specifice toamnei
primire a ajutorului in situatii - Sa formuleze intrebari folosind pronumele
problematice specifice. interogativ: CE? CINE? UNDE? CAND?
- Manifesta curiozitate si interes pentru DE CE?
experimentarea si invatarea in situatii noi. - Sa redea aspecte de toamna prin desen
- Participa la activitatile de grup si la - Sa manuiasca corect, cu atentie materialul
activitatile de joc in calitate de auditor. - Sa realizeze conexiuni cu privire la
- Integreaza ajutorul primit, pentru evenimentele din tabloul de toamna
realizarea sarcinilor de lucru la care
intampina dificultati.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea,munca in grup,
enumerarea
Mijloace și materiale didactice: tablou cu aspecte de toamna, culori, calendarul naturii,5
plicuri,5 stelute cu intrebarile: Ce? Cine? Unde? Cand? De ce?
Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe
Evaluarea activității:
Durata: o zi
PARTEA 2

ADP : Intalnirea de
dimineata

ALA1 ,,Vreme
mohorata” imagini

Arta: Norisori
pufosi-colorare

Tema zilei
Semne de toamna

ADE
ALA2
DS1- observare
tablou de toamna Pasarica,muta-
ti cuibul!
Joc didactic: De
vorba cu Zana,
Toamna
PARTEA 3

SCENARIUL ZILE

1. Moment organizatoric

Se creeaza conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatilor de invatare, aranjarea


mobilierului, aerisirea salii de grupa, stabilirea linistii si asigurarea unei atmosfere de lucru
adecvate.

2.Intalnirea de dimineata

Salutul

Intalnirea de dimineata se va realiza in semicerc, prin intermediul poeziei ,,Buna dimineata/ Bine
te-am gasit/ Sa ai o zi frumoasa/ Si sa fi iubit...

Dupa ce ne-am adunat

Si frumos ne-am salutat

Colegii ne-am intalnit;

Cine oare n-a venit?”

Dupa salutul de dimineata voi face prezenta iar copilul care este prezent la activitate isi va pune
poza sa pe panou. ( Se vor verifica copiii absenti, copiii fiind solicitati sa rosteasca numele
copiilor care nu sunt prezenti la gradinita)

Verificam starea vremii, completand calendarul naturii pe baza intrebarilor legate de aspectele
calendaristice:

In ce zi suntem?

In ce anotimp suntem?

Cum este vremea astazi?


Cum ne imbracam?

Dupa completarea calendarului acesta va fi citit de catre toti copiii.

Tranzitii:

Gimnastica de inviorare

Sari minge

Sari minge

Sari minge sari,

Ne rostogolim

Si ne odihnim.

In urmatoarea etapa a intalnirii de dimineata se realizeaza impartasirea cu ceilalti a dispozitiei:


copiii sunt rugati sa ia de pe jos o fata zambitoare sau trista care corespunde cu starea lui(vesel
sau trist)

2 Captarea atentiei

Noutatea zilei: Zana Toamna – care aduce copiilor o imagine in care sunt ilustrate aspecte de
toamna.

Educatoare adreseaza o serie de intrebari iar copiii raspund.

Cine a venit la noi?

............Zana Toamna

Zana carui anotimp este ea?

....... anotimpului toamna

Ce simbolizeaza ea?

.....fructe si legume coapte,plecarea pasarilor calatoare,inceperea gradinitei, racirea vremii,


pregatirea oamenilor pentru iarna.

Introducerea in activitatea se realizeaza prin intrebari despre toamna


Ce flori de toamna cunoasteti?

.......crizanteme

Care sunt pasarile care pleaca?

........barza , randunica

Cum este vremea?

......ploua, este vant

Ce munci de toamna cunoasteti?

....Culesul viilor, stransul fructelor si al legumelor, punerea compoturilor

4 Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi la activitatea de cunoasterea mediului, vom vorbi despre aspecte de toamna.

Tema activitatii este ,A venit toamna!” iar voi veti enumera aspecte,veti formula intrebari si
raspunsuri, veti desena elemente caracteristice toamnei.

5 Dirijarea invatarii

Prezint copiilor modul de lucru.

Copiii sunt asezati in forma de semicerc, in jurul stelutelor. In mijloc este asezata steaua mare,
iar pe ea se aseaza imaginea cu ,, toamna”

Cele 5 stelute se aseaza in jurul stelei mari iar pe fiecare steluta este scrisa o intrebare. Intrebarile
sunt: Ce ? Cine? Unde? Cand? De ce?

Zana toamna alege 5 copii care si aleg fiecare cate un plic cu intrebari.

Desfac plicurile, le citeste educatoarea si le cer sa se aseze langa steluta care are aceeasi
intrebare.

Fiecare copil ales de Zana toamna isi face o echipa a cate 3-4 copii si impreuna vor formula cat
mai multe intrebari si vor descrie amanuntit imaginile prezentate cu toamna.

Moment de miscare: Luati seama bine!


Li se vor adresa copiilor cateva intrebari:

V-a placut de Zana Toamna?

.........da

Ce va aduce Toamna?

.....legume,fructe

Cu tranzitia:

Bat din palme

Clap,clap,clap

Din picioare

Trap, trap, trap,

Ne-nvartim, ne rasucim

Si la baie noi pornim

Dupa ce ne intoarcem de la baie le voi prezenta copiilor cele doua centre, materialele si sarcinile
de lucru.

Copiii vor lucra la cele doua sectoare de activitate.

Cu tranzitia:

Unu, doi, unu, doi!

Mergem toti in pas vioi

Catre centre ne-ndreptam

Si de lucru ne apucam!

Activitati liber alese ALA1

BIBLIOTECA
La acest sector copiii trebuie sa aseze imaginile cu vremea corespunzatoare anotimpului toamna
si hainele pe care le purtam in acest sezon.

ARTA

La acest sector copiii vor intui materialele puse la dispozitie( hartie pe care sunt imprimate
norisori pufosi si picaturi,culori,vata,lipici)si vor asculta cerintele sarcinii respective. Fiecare
copil va lipi vata pe norisor iar la final va colora picaturile de ploaie.

Dupa ce toti copiii au fost la fiecare sector ne vom indrepta spre baie cu tranzitia: Eu locomotiva
sunt/ Voi sunteti vagoane/ Asezati-va in rand/ Mainile-s tampoane.’’

La intoarcerea in sala se realizeaza:

6 Obtinerea performantei

Dupa terminarea lucrarilor copiii isi vor prezenta fiecare lucrarea prin turul galeriei.

7 Incheierea activitatii. Aprecieri finale

In incheierea activitatii, educatoarea ii felicita pe copii pentru realizarea tuturor sarcinilor.

Activitati liber alese- ALA2

Jocul de miscare ,,Pasarica, muta-ti cuibul!

Cand educatorul striga pasarica muta-ti cuibul, copilasul in rolul de randunica trebuie sa si
gaseasca un alt cuib si un altul va ramane fara , pana la urmatoarea strigare.

BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani- 2008

Laborator prescolar – ghid metodologic, editia a II -a, editura V&Integral, Bucuresti, 2002

Curs ,,Strategii de invatare prin cooperare’’-modulul III- Step by Step

Breben, Silvia, Gongea,Elena; Ruiu,Georgeta; Fulga, Mihaela- Metode interactive de grup- ghid
metodic, editura Arves.

S-ar putea să vă placă și