Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Activitate integrat (D, DEC) Tema: Tema: CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA? Subtema: Cu papucii ei de frunze,toamna a sosit in zbor Nivel II grupa mare Educatoare: Murgoci Simona Categoria de activitate: Domeniul tiin mediu lectur dup imagini Cu papucii ei de frunze, toamna a sosit in zbor... Domeniul estetic i creativ- pictura Copacul toamnei culori principale si secundare (RGAOVVi) Tipul activitii: predare Scopul activitii: a. Cognitiv: fixarea unor reprezentari si cunotine legate de anotimpul toamna; formarea deprinderii de a descrie imagini referitoare la anotimpul toamna; formarea deprinderii de a formula ntrebri de tipul: CE?, CINE?, UNDE?, CND?, DE CE? i de a da rspunsuri complete; formarea capacitii de a stabili conexiuni ntre evenimentele surprinse; Aprofundarea noiunilor de toamna prin reprezentarea grafic b. Psiho motorii: fixarea deprinderii de a mnui corect materialele i adoptarea unei poziii corecte n timpul activitii; c. Afectiv motivaional: Manifestarea unei atitudini pozitive, pline de interes, n timpul desfurrii activitii; Manifestarea unei conduite cooperante i stimulative.

Obiective operaionale: 1. Cognitiv: S enumere aspecte specifice anotimpului toamna; S analizeze componentele tablourilor prezentate; S formuleze ntrebri folosind pronumele interogativ: CE?, CINE?, UNDE?, CND?, DE CE? S realizeze conexiuni referitoare la evenimentele din fiecare tablou; S redea aspectul copacului toamnei utilizand ca tehnica pictura-. 2. Psiho motorii: S mnuiasc corect, cu atenie materialul; S adopte o poziie corect a corpului n timpul activitii; S execute corect micrile sugerate de text; 3. Afectiv motivaional: S manifeste interes pentru coninutul activitii; S coopereze n formularea ntrebrilor i rspunsurilor; S se bucure de reuita lor; S accepte opiniile colegilor. Strategii didactice: Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, munca n grup, braistorming-ul, analiza, sinteza, metoda explozia stelar, metoda jurnalul grafic. Mijloace de realizare: tablouri A3 cu aspecte de toamna; 1 frunza mare lipita de un soare (stea-metoda stelara), 5 frunze mai mici, 5 sgei (toate de culoare galben), 5 plicuri, 5 jetoane cu ntrebrile: Ce?, Cine?, Unde?, Cnd?, De ce?; 2 coli de hrtie alb de format A4 mprite n 4 pri egale; carioci; ecusoane. Forma de organizare: frontal 15 copii, pe grupuri -5 copii in grup; Locul de desfurare: sala de grup; Durata: 40 45 min. Elemente de joc: surpriza, btaie din palme, aplauze. Material bibliografic: 1. Curriculum pentru nvmntul precolar,M.Ed.C.T., 2008 2. E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, Activiti bazate pe inteligene multiple. 3. Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves

Desfurarea activitii Evenimentul didactic 1. Moment organizatoric Coninutul activitii Sala de grup va fi aerisit i mobilierul aranjat sub forma de semicerc, adecvat modului de desfurare a activitii. Materialele didactice vor fi pregtite, unele la vedere altele sub form de surpriz. Copiii vor intra organizat n sala de grup i vor ocupa locurile. Va sosi n grup elementul surpriz al activitii O mascota din hartie sub forma de vrajitoare de toamna care aduce copiilor o imagine n care sunt ilustrate aspecte de toamna; Cu papucii ei de frunze, toamna a venit in zbor Si-auzim pe orice buze Uite, mai pleaca un cocor... Asta nu mai e minciuna Mandra vara a plecat! Toamna ca o zana buna se apuca de pictat Frunze moarte, vestejite... Cine a venit la noi? (Vrajitoarea toamnei) Se va realiza printr-o serie de ntrebri despre toamna: Ce tii voi despre anotimpul toamna? ( psrile cltoare pleaca in stoluri in tarile calde, iarba se vestejeste, este frig si ploua, cad frunzele din copaci, se culeg fructele si legumele, se pregatesc conserve, ne imbracam mai gros, ne jucam mai putin timp afara etc.) Strategii didactice Conversaia Evaluare Observarea comportamentului copiilor

2. Captarea ateniei

Surpriza

Prob oral: Denumirea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna.

3. Introducerea n activitate

Braistorming-ul Conversaia

Prob oral: Enumerarea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna.


3

4. Anunarea temei i a obiectivelor

5. Dirijarea nvrii

Ce simboluri de toamna recunoasteti ? (sorteaza imagini si jetoane le denumesc/enumera) Cum se numesc psrile care pleaca in rile calde? (berzele, rndunelele, cocorii, prepelitele, ratele salbatice, pelicanii, etc) Cum este vremea in acest anotimp? Cum este noaptea fata de zi? (se raceste, semicsoreaza ziua si noaptea se mareste-se insereaza devreme ) Ce fenomene ale naturii sunt specifice numai anotimpului toamna? ( ploaia mocaneasca, bruma, ceata, vant rece, ingalbenirea frunzelor, soarele nu mai este atat de puternic, insectele, animalele se pregatesc pentru iernat, etc) Care este activitatea oamenilor prin grdini/ parcuri? ( pregatesc conserve, culeg recolte, aduc turmele de la munte cur crengile uscate ale pomilor si frunzele uscate, ,etc.) Ce sarbatori sunt specifice acestui anotimp? (ziua recoltei, sarbatoarea vrajitoarelor, Sf Dumitru, etc) Astzi, la activitatea de cunoatere a mediului, vom vorbi despre aspecte specifice anotimpului toamna. Tema activitii este Cu papucii ei de frunze, toamna a sosit in zbor iar voi vei enumera aspecte, vei formula ntrebri i rspunsuri, vei desena elemente caracteristice toamnei. Prezint copiilor modul de lucru; Copiii sunt aezai n semicerc, n jurul celor 5 frunze. n mijloc este aezat soarele cu frunza mare, iar pe ea se aeaz imaginea cu TOAMNA. Cele 5 frunze se vor aeza n jurul soarelui cu frunza, atenionnd copiii c pe fiecare frunza este scris o ntrebare. ntrebrile sunt: Ce?, Cine?, Unde?, Cnd?, De ce?; Vrajitoarea toamnei alege 5 copii, care-i aleg fiecare cte un plic cu ntrebri. Desfac plicurile, le citesc ntrebarea de pe cartona i le cer s se

Explicaia Conversaia Conversaia

Prob oral: Cunoaterea temei i a obiectivelor Prob oral: Descrierea materialului pregtit i a sarcinilor de lucru

Surpriza
4

aeze lng frunza care are o ntrebare de acelai fel. Fiecare copil ales de Vrajitoarea toamnei(liderul grupei), i alege 3 4 copii (parteneri) cu care va forma o echip i mpreun vor formula ntrebri. Le explic modul de lucru i dau fiecrei echipe cte o sugestie. Copiii trebuie s gseasc mpreun ct mai multe ntrebri referitoare la imaginea prezentat, folosind formularea de pe frunza, respectiv cartonaul extras din plic. 6. Obinerea Toi copiii privesc tablourile de toamna i formuleaz, n grup, ct mai performanei multe ntrebri, timp de 5 minute. La btaia din palme, se revine n semicerc i fiecare grup comunic celorlali copii ntrebrile formulate mpreun. Pentru a obine mai multe conexiuni ntre ntrebrile descoperite, se stabilete ordinea adresrii ntrebrilor: Ce?, Cine? Unde?, Cnd?, De ce? (vezi anexa 1) Pe rnd, fiecare grup vine lng imagine i adreseaz ntrebrile celorlalte grupuri, acetia rspund i astfel se stimuleaz activitatea grupurilor. ntrebrile formulate de grupurile de copii vor fi notate de educatoare n portofoliul exploziei stelare (vezi anexa 2) 7. Asigurarea Se va realiza printr-o serie de ntrebri, finalizate prin reprezentare reteniei i a transferului grafic. de cunotine Copiii vor avea de realizat un jurnal grafic, care s cuprind Copacul toammei . Sunt pregatite materialele necesare picturii pe mese, explic copiilor modul de lucru expun modele realizate de alti copii despre acest subiect Si etapele de lucru

Explicaia Demonstraia

Analiza Munca n echip Exerciiul Problematizarea Explozia stelar Conversaia Sinteza Problematizarea Jurnalul grafic Exerciiul Prob oral: Recunoaterea anotimpului toamna, a aspectelor caracteristice i motivarea rspunsurilor. Prob practic: Realizarea jurnalului grafic. Realizarea sarcinilor de lucru. Realizarea sarcinilor de lucru. Prob oral: Formularea de ntrebri i realizarea de conexiuni.

Varianta 1, 2, 3

8. Evaluarea activitii

Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru i asupra participrii copiilor la ntreaga activitate. Copiii vor fi recompensai pentru buna desfurare a activitii cu un ecuson specific toamnei. Reamintesc copiilor denumirea metodelor de grup: explozia stelar i jurnalul grafic. n ncheiere, activitatea va fi completat n coninut de un cantecel despre toamna Galbene si rosii frunze Din copac s-au desfacut Zboara-n aer obosite

Aprecierea

Analiza produselor grupului. Aprecieri verbale

9. ncheierea activitii

Observaii asupra comportamentului copiilor.

Pe pamant toate au cazut R:toamna, toamna, toamna calatoare toamna, toamna, toamna, toamna, toamna roditoare

educatoare Murgoci Simona grupa mare anexa 1


7

EXPLOZIA STELAR Ce?, Cine? Unde?, Cnd?, De ce?

CE?

CINE? UNDE?

CAND? DE CE?

educatoare Murgoci Simona grupa mare Anexa 2 PORTOFOLIUL EXPLOZIEI SOLARE


Ce anotimp este sugerat in imagini? Ce simboluri si culori specifice anotimpului toamna cunoasteti? Ce stim despre anotimpul toamna? Ce activitati specifice toamnei cunoasteti? Ce poezie, cantecel va amintiti despre toamna? Cine pleaca in tarile calde in anotimpul toamna? Cine strange de prin gradini recoltele? Cine sarbatoreste ziua recoltei, dar Halloween (sarbatoarea vreajitoarelor)? Cine se pregateste de hibernare? Cine vesteste venirea anotimpului toamna? Unde isi adaposteste omul recolta, dar? Unde ne jucam in anotimpul toamna? Unde se duc pasarile migratoare, toamna? Unde dispar insectele si gazele in anotimpul toamna? Unde merg copiii in amotimpul toamna? Cand se intorc copiii din vacanta mare la gradinita? Cand cad frunzele din copaci? Cand se culeg fructele, legumele, cerealele? Cand sarbatorim Ziua recoltei, Sarbatoarea Vrajitoarelor? Cand se intorc turmele de oi in sat de la stana? De ce ploua marunt, bate vantul, cade bruma numai toamna? De ce ziua este mai mica si noaptea este mai lunga in anotimpul toamna si iarna? De ce trebuie sa ne imbracam adecvat in acest anotimp racoros? De ce ingalbenesc si se ofilesc plantele, frunzele in anotimpul toamna? De ce conservam legumele, fructele?

10

11

S-ar putea să vă placă și