Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Data: 14.10.2019
Grupa: Mare
Unitatea de invatamant: Grădinița cu Program Prelungit “Licurici”, Galați
Educatoare: Luca Cristina- Georgiana
Domeniul experiential: Estetic si creativ
Tema anuala: Cand/cum si de ce se intampla?
Subtema: “Toamna harnica si darnica”
Tema zilei: „Bogatiile toamnei”
Tipul activitatii: verificare si consolidare de cunostinte
Durata: 30 min
Scopul activităţii:
 consolidarea cunostintelor referitoare la anotimpul toamna
 formarea deprinderii de a lucra in echipa

Activitati liber-alese:

Stiinta : ”Spune ce-ai gustat?”-joc senzorial;


Joc de masa :”Piramida alimentelor”;
Arta: „Album de toamna in imagini”-lipire;
Constructii :”Vaza pentru crizanteme”;
Activitati pe domenii experentiale:
DS: ”Cos cu roadele toamnei”-observare
DEC: ”Deprinderea de a canta in colectiv”-cantec „Acum e toamna, da!”
Activitati liber-alese: ”Apuc-o si fugi”, „Deschide urechea bine”
Activitati de dezvoltare personala:
 Intalnirea de dimineata: „Ghici, toamna, ghici?”
 Rutina: „Singurel ma spal pe maini”-deprinderi de ingrijire
 Tranzitii: „Legumele merg in cerc”-mers in cerc
„Prinde marul”-ex. de prindere

Obiective operaţionale:

Domenii Experentiale

 Sa raporteze numarul la cantitate si invers;


 Sa formeze multimi de obiecte;
 Să foloseasca un limbaj matematic adecvat;
 Sa argumenteze decizii luate in legatura cu modul in care au rezolvat anumite sarcini;
 Sa picteze in vaza atatea flori cate le arata educatoarea;
 Sa respecte partile componente ale florilor;
 Sa lucreze curat, ingrijit
 Sa folosesca linia in realizarea compozitiei plastice ca element de limbaj plastic;
 Să mânuiască corect, cu atenţie materialul;
 Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii;
 Să manifeste interes pentru conţinutul activităţii;
 Să coopereze în interiorul grupului din care fac parte;
 Să se bucure de reuşita lor;
 Să accepte opiniile colegilor;

Activitati pe centre de interes:

Stiinta:
 Sa completeze desenele neterminate de pictor;
 Sa analizeze componenta unei plante:radacina, tulpina, frunze, flori;
 Sa constituie sirul numeric 1-5 cu cifre magnetice

Arta:
 Sa decupeze petale pentru flori
 Sa asambleze crizantema

Joc de rol:

 Sa realizeze buchetele de flori pentru Zana Toamna;


 Sa lege buchetelele cu panglica;

Constructii:

 Sa construiasca suporturi pentru flori(lego, cuburi);


 Sa amplaseze suporturile in interiorul casutei;
Metode şi procedee: jocul,conversaţia, explicaţia, demonstratia, exerciţiul, , munca în grup, turul galeriei;
Mijloace de invatamant: tabla magnetica, cifre, jetoane, imagini cu diferite flori,planse cu alcatuirea crizantemei,modelul
educatoarei, foarfece, lipici,hartie glasata, coli colorate,flori naturale, ecusoane cu flori, casetofon, recompense, scrisoarea de la
zana;
Forma de organizare: pe grupuri, individual
Locul de desfăşurare: sala de grupă;
Durata:o zi
Elemente de joc: surpriza, bătaie din palme, aplauze, recompense, intrecerea;
Reguli de joc:Copiii sunt impartiti in trei echipe;de la fiecare echipa vine pe rand cate un reprezentant care rezolva sarcina;
pentru fiecare raspuns corect,echipa primeste cate o floare;daca un copil nu poate rezolva corect, il poate ajuta un coechipier;
Material bibliografic:
1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,M.Ed.C.T., 2008
2. E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activităţi bazate pe inteligenţe multiple”.
3. Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves
4.”Ghid pentru proiecte tematice”, Bucuresti 2008
5.”Ziua buna incepe la intalnirea de dimineata”, ed. Tehno-Art 2009

DEMERS DIDACTIC

Evenimentul Conţinutul invatarii Strategii didactice Evaluare


didactic
1. Moment  Sala de grupă va fi aerisită şi
organizatoric mobilierul aranjat adecvat modului de desfăşurare a
activităţii.
 Materialele didactice vor fi
pregătite, unele la vedere altele sub formă de surpriză.
 Copiii vor intra organizat în
sala de grupă şi vor ocupa locurile.

2. Captarea In cadrul Intalnirii de dimineata, educatoarea ii saluta pe


atenţiei copii”Buna dimineata, petale de flori!”.Fiecare copil Surpriza Probă orală:
primeste cate o petala cu numele lui, petala pe care fiecare Denumirea unor
copil trebuie s-o lipeasca in jurul cercului galben aspecte
desenat.Astfel se va realiza floarea grupei”Crizantema grupei explicatia caracteristice
mari”.Cu aceasta ocazie se va face prezenta si va constitui un anotimpului
punct de plecare pentru completatea calendarului naturii. frontal toamna.
Se prezinta copiilor noutatile zilei: Este prezentata casuta
Zanei Toamna. conversatia
Zana este suparata si nu mai trece pe la casuta ei
deoarece si-a pierdut toate florile, iar acum este in cautarea
lor.Educatoarea propune copiilor sa incerce s-o mai
inveselesca pe zana prin activitatile lor frumoase.Daca vor
reusi s-ar putea ca zana sa vina in vizita.

3. Anuntarea Se prezinta copiilor tema zilei”Bogatiile toamnei”.


temei si a „Astazi , intreaga zi o vom ajuta pe zana sa-si Explicaţia Probă orală:
obiectivelor recupereze florile”.Mai intai lucram la centrele de interes Cunoaşterea
unde: vom face o felicitare pentru zana, vom lega buchetele temei şi a
de flori, vom intregi plante...Dupa ce terminam la centrele de obiectivelor
interes, ne vom juca si un joculet concurs ce se
numeste”Cine stie castiga”.

4.Reactualizarea Tranzitie1
cunostintelor Impreuna cu copiii, educatoarea trece pe la fiecare centru Explicaţia
de interes, prezentandu-le copiilor sarcinile.
Joc de rol : vom pregati zanei “Buchetele de flori de
toamna”(vom recapitula care sunt florile de toamna).
demonstratia
Arta: vom face felicitari pentru zana; Executarea
sarcinilor
Stiinta:vom analiza plante si vom vedea ce a uitat pictorul sa Conversaţia
deseneze, vom forma multimi de elemente, vom forma sirul
numeric. Observarea
Constructii:vom realiza suporturi pentru florile zanei; comportamentelo
r
Copiii se grupeaza si lucreaza in functie de preferinte ,
Atunci cand se fac locuri, copiii se rotesc.La terminarea
sarcinilor langa casuta zanei se organizeaza o expozitie.Vor Turul galeriei
fi solicitati sa –si spuna parerea despre felul in care au lucrat.

Tranzitie:”Acum e toamna, da”(In timp ca canta cantecelul,


copiii primesc in piept floricele de diferite culori)

4. Dirijarea Zana Toamna isi face aparitia in mijlocul copiilor(in timp ce


învăţării copiii au ochii inchisi).Toamna este mai vesela si le-a adus Conversaţia
copiilor si o scrisoare, in care ii roaga pe ei sa ii recupereze
florile pierdute.
Educatoarea aminteste copiilor titlul jocului didactic, apoi Surpriza
le explica ca acest joc se va desfasura pe trei echipe(echipa
crizantemelor rosii, a crizantemelor galbene si a
crizantemelor portocalii).Ei trebuie sa fie atenti ca sa castige Explicaţia
cat mai multe flori naturale cu care, la sfarsitul jocului, sa Aprecierea
faca un aranjament pe care sa-l daruiasca toamnei. verbala
Explicarea jocului:pe rand cate un reprezentant de la
fiecare echipa vine si rezolva cate o sarcina.Daca a rezolvat
corect primeste o floare si este aplaudat.
Executarea jocului:
Probe:
1.Lipeste atatea frunze in copac cate iti arata cifra!
2.Numara picaturile de ploaie de sub norisori si asaza cifra
corespunzatoare! Problematizarea
3.Formeaza multimea de ......flori rosii, galbene, portocalii si
asaza cifra potrivita!
4.Coloreaza atatea frunze cate anotimpuri are anul!(la
masute).Fiecare echipa primeste cate o floare diferita, iar
dupa ce rezolva sarcina, reprezentantul grupului trebuie sa
vina cu lucrarea si s-o arate si celorlalte echipe.Tot acest
copil va alcatui si o propozitie cu acea floare, dupa ce s-a
consultat cu colegii de echipa in prealabil.
5.Observa scara numerica si vezi care cifra lipseste.Asaza
cifra la locul ei!
6.Asaza o floare pe a-2,3,4-a frunza!
Se pune accent atat pe cooperare cat si pe competitie.

5. Obţinerea Ultima proba a concursului face trecerea la celalalt


performanţei domeniu experential.Fiecare copil trebuie sa picteze in vaza
lipita de educatoare pe foaie atatea crizanteme cate batai din
palme aud(3). explicatia
Se explica copiilor ca aceasta este ultima proba a concursului
si daca fiecare copil din grupa lucreaza corect acea echipa va
mai primi un punct. Realizarea
Se pune accent atat pe numarul de crizanteme pe care sarcinilor de
trebuie sa-l picteze cat si pe tehnica de lucru.Crizantemele lucru.
vor avea tulpina(care va sta in vaza), frunze si floare.Floarea
se va realiza din linii, pornind din mijlocul florii catre demonstratia
exterior.
Se demonstreaza copiilor tehnica de lucru.
Se stabileste impreuna cu copiii ca vor lucra curat, nu vor
murdari foaia si masuta.
Se incalzesc muschii manutelor: Exerciţiul
„Mainile nu stau deloc
Ci se pregatesc de joc
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare,
Ploaia cade neincetat,
Degetele le-am miscat.
Spre stanga si spre dreapta mea,
Le miscam noi, uite-asa,
Iar apoi le rasfiram individual
Si la pian frumos cantam!”
Urmeaza efectuarea proriu-zisa a acestei ultime probe a
concursului.Educatoarea trece pe la fiecare echipa si
supravegheaza desfasurarea picturii.
6.Evaluarea Se expun lucrarile fiecarei echipa si se analizeaza Conversaţia Evaluare frontala
activitatii corectitudinea lucrarilor.In urma acestei ultime probe se
desemneaza echipa castigatoare.Cu florile castigate de
fiecare echipa, se realizeaza un aranjament pentru zana. analiza
Analiza
produselor
grupului.

7.Încheierea Aprecierea
activităţii Ziua se incheie cu jocul de miscare”Floricele muzicale” verbala
Copiii se asaza in cerc cu un scaun mai putin decat numarul
de copii. Se porneste muzica, floricelele vor dansa pana se va
opri muzica.Cand muzica s-a oprit, copiii trebuie sa gaseasca
repede un loc pe scaun, cel fara scaun este eliminat.Treptat Observaţii asupra
se vor elimina toate scaunele.Ultimul copil ramas va fi comportamentu-
declarat castigator. lui
Daca mai ramane timp se va desfasura si jocul copiilor.
„Buchetele”.Copiii fac un cerc mare, iar atunci cand Aprecierea
educatoarea spune”buchetele de ...flori”, Copiii trebuie sa se
grupeze, apoi se intorc la formatia de cerc, etc.
Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru şi
asupra participării copiilor la întreaga activitate.
Educatoarea precizeaza ca fiecare copil a contribuit la
recuperarea florilor zanei si ca toti copiii au demonstrat ca
detin o multime de informatii.
Zana Toamna multumeste copiilor prin intermediul
educatoarei. Copiii sunt invitati pe rand sa–i viziteze casa
zanei, iar de acolo fiecare copil primeste cate o amintire.

SCENARIUL ZILEI

I. Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata.

Salutul:”Buna dimineata, dragi petale de flori”

“Cum va simtiti in acesta dimineata?”

Activitatea de grup:Fiecare copil a primit cate o petala cu numele lui cu care va merge la panou si o va aseza in jurul unui
rotund galben obtinandu-se “floarea grupei”.Cu aceasta ocazie se face si prezenta.Educatoarea a avut 24 de petale cu numele
copiilor, fiecare si-a lipit petala si au mai ramas …. Petale. Aceste petale sunt copiii absenti.Floarea formata este o
crizantema.Copiii sunt rugati sa spuna in ce anotimp infloreste crizantema(toamna).In acest moment se face trecerea la….

Calendarul naturii:Copiii vor fi intrebati daca au observat la venirea in gradinita cum era vremea afara. In urma raspunsurilor
primite se va completa calendarul cu elementele specifice zilei.

Noutatile zilei: Este prezentata casuta Zanei Toamna. Aceasta este decorata cu frunze de toamna, cu legume, dovlecei,
fructe.Copiii obseva ca lipsesc tocmai florile de toamna, iar educatoarea le explica ca zana le-a pierdut din cauza cetii si a
vantului puternic din ultimele zile.Din acesta cauza Zana Toamna este suparata si nu a mai trecut pe la casuta ei.
Educatoarea le propune copiilor sa incerce sa o ajute pe zana si poate ca aceasta va veni pe la ei in vizita.(se anunta mesajul
zilei”Copiii isteti ajuta Toamna”).

Ca sa o inveselim pe zana vom lucra la centrele de interes.Pe melodia cantecului “Cate unul pe carare” , educatoarea
improvizeaza un cantecel care sa-i orienteze pe copii catre centrele de interes:

Tranzitie 1: Cate unul pe carare,

Mergem toti prin grupa mare

Azi in grupa-s floricele

Sa ne bucuram de ele

Centrele le vizitam

Sarcinile le-ascultam

Noi cream si ne distram

Pe zana s-o ajutam!

II La centrul de interes constructii , copiii vor asculta realiza suporturi pentru florile zanei(care vor fi puse in casuta ei).

La centrul de interes joc de rol , copiii ii vor pregati zanei “Buchetele de flori de toamna”

La centrul de interes arta, copiii vor face o felicitare pentru zana.

La centrul de interes stiinta, copiii vor analiza componenta unei plante si vor completa ceea ce lipseste.

Copiii isi aleg singuri centrul la care doresc sa lucreze si pot trece de la un centru la altul dupa finalizarea sarcinii.
Dupa terminarea activitatilor alese se va organiza o expozitie chiar langa casuta zanei.Acum a venit momentul sa aflam
daca Zana Toamna cea suparata s–a mai inveselit putin.Copiii sunt rugati sa inchida ochii, iar in sala de grupa isi va face
aparitia chiar Toamna (o papusa costumata) care intra in casuta, lasand copiilor o scrisoare:

“Dragi copii isteti,

Va multumesc ca m-ati inveselit, dar va rog sa ma ajutati in continuare sa-mi recuperez florile .Doamna educatoare va
va arata cum puteti sa ma ajutati.Eu voi ramana aici, in casuta mea , si voi urmari cum va descurcati.

O zi frumoasa va doresc! Cu drag, Toamna”

In continuare voi anunta titlul jocului didactic”Cine stie mai bine”, amintindu-le copiilor ca trebuie sa fie atenti, sa
raspunsa pe rand, sa lucreze in echipa, fiindca pentru fiecare raspuns corect al echipei vor primi flori naturale (de toamna) pe
care le vom restitui zanei.Astfel, zana va putea sa-si urmeze drumul si sa mearga sa-i incante si pe alti copii cu frumusetea
florilor ei.

Le amintesc copiilor ca va castiga echipa care aduna cele mai multe flori.

Tranzitie 2:

Cantand melodia “Acum e toamna, da”, copiii primesc in piept flori de culori diferite cu ajutorul carora se vor aseza in
echipe: echipa crizantemelor rosii, a crizantemelor portocalii si a celor galbene.

Se realizeaza jocul didactic “Cine stie mai bine”,copiii rezolva toate probele.Ultima proba de concurs se realizeaza prin
cel de-al doilea domeniu experiential: domeniul estetic si creativ (pictura).Toate lucrarile sunt expuse pe un panou, iar prin
metoda “turul galeriei” sunt analizate.

La sfarsitul activitatii, cele trei echipe realizeaza un frumos aranjament floral pentru Zana Toamna.Aceasta este din nou
fericita si le multumeste copiilor.Pe rand, copiii sunt invitati sa-i viziteze casa, fiecare luand de acolo cate un souvenir.
Zana ramane cu copiii in timp ce acestia asaza impreuna cu educatoarea scaunelele pentru jocul”floricele muzicale”, apoi
se asaza in formative de cerc pentru jocul “Buchetele”.

In finalul activitatii integrate se anunta de catre amandoua educatoarele, ca in data de 29.X, va avea loc “Carnavalul de
Halloween”.

“Dragi copii isteti,

Va multumesc ca m-ati inveselit, dar va rog sa ma ajutati


in continuare sa-mi recuperez florile .Doamna educatoare va
va arata cum puteti sa ma ajutati.Eu voi ramana aici, in casuta
mea , si voi urmari cum va descurcati.
O zi frumoasa va doresc!
Cu drag,
Toamna”

S-ar putea să vă placă și