Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

DATA: 01.10.2019
GRUPA: Mare
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Limbă şi Comunicare
TEMA DE STUDIU: ,,Cine sunt/suntem?”
TEMA PROIECTULUI: „Eu şi lumea mea”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Familia mea”
TEMA ZILEI: ,,Ştiu cine sunt !”
TIPUL ACTIVITĂŢII: asimilare de cunoştinţe
DURATA: 30 min
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Informativ:
o Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor cu privire la însuşirea provenienţei
familiale
Formativ:
o Dezvoltarea spiritului de observaţie, a rapidităţii în gândire;
o Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a provenienţei familiale, precum şi
stimularea curiozităţii pentru investigarea acesteia
o Formarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;
o Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
o Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive;
Educativ:

o Educarea unei atitudini pozitive faţă de familie, cultivarea sentimentelor de dragoste,


ataşament şi generozitate pentru membrii familiei
o Educarea capacităţii de a exprima verbal idei, opinii, sentimente proprii;
o Stimularea interactivităţii şi cooperării.

COMPETENŢE SPECIFICE:
ALA:
 Să recunoască corect membrii familiei din fotografiile şi imaginile prezentate
 Să iniţieze un dialog fictiv în familie
 Să formuleze corect cel puţin o formulă de politeţe şi salut
 Să alcătuiască o familie din cel puţin trei persoane cu ajutorul imaginilor prezentate
ADE:
1.Cognitive:
Limbă şi comunicare:
 Să poarte discuţii libere pe baza imaginilor prezentate
 Să identifice corect cel puţin trei persoane dintr-o familie cu ajutorul imaginilor prezentate
 Să descrie corect cel puţin o activitate din familie cu propriile cuvinte
2.Afectiv-volitive:
 Să interacţioneze în mod pozitiv şi constructiv cu colegii de grupă
 Să manifeste interes şi curiozitate faţă de activitatea propusă
3.Psihomotorii:
 Să acompanieze ritmic linia melodică propusă cu mişcări corporale sugestive
 Să manipuleze materialele prezentate în mod organizat
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, explicaţia, brainstorming, munca în echipă, jocul
 MIJLOACE DIDACTICE:
 ADP: calendarul naturii, jetoane pentru completarea acestuia, catalogul pentru prezenţa copiilor,
ghicitori
 ALA: imagini şi fotografii cu membrii unei familii, tacâmuri, farfurii de unică folosinţă, serveţele,
jucărie aragaz, sorţulet, faţă de masă
 ADE: imagini pe carton mare cu membrii familiei şi activităţile acestora, buline colorate, laptop,
fotografii, minge, puzzle
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual şi în grupuri mici
DURATA: 30 minute

BIBLIOGRAFIE:
 Munteanu, C., Munteanu, E. N., Ghid pentru invatamantul prescolar .O abordare din perspectiva
noului curriculum, Iasi: Editura Polirom, 2009
 Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti:
Editura DPH, 2009

ELEMENTE COMPONENTE ALE


ACTIVITĂŢII INTEGRATE

1.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


RUTINE :
 Întâlnirea de dimineaţă : ,,Membrii familiei mele’’

1. Primirea copiilor
2. Salutul
3. Prezenţa
4. Calendarul naturii
5. Împărtăşirea cu ceilalţi
5. Momentul de igienă personală
6. Micul dejun
7. Vizita la toaletă
8. Noutatea zilei : « Membrii familiei mele »

TRANZIŢIE: « Ştii cine locuieşte aici? »

2.ACTIVITĂŢI LIBER ALESE:


-ALA 1:
 Joc de rol: - « De-a familia »
 Biblioteca: -« Membrii familiei » (citire de imagini şi fotografii);
-ALA 2 :
 Joc de atenție: « Ghici cine lipsește? »

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:


 DLC - Educarea limbajului
Observare cu suport ilustrativ - membrii familiei şi activităţile corespunzătoare.
SCENARIUL ZILEI :

 ADP
Întâlnirea de dimineaţă
Salutul:
-Bună dimineaţa, copii!
-Care a fost salutul vostru când aţi plecat de-acasă ?

Prezenţa:
-Ştim să ne prezentăm ?
-Vom spune întâi numele de familie, ceea ce înseamnă că toţi membrii familiei au acest nume (de
exemplu: ....).
- Mai avem un alt nume pentru a ne prezenta pe noi înşine – prenume- (de exemplu: ...). Vom face
prezenţa folosind numele de familie, prenumele şi vom spune prezent cu o ridicare a mâinii.
Rutina: “Singurel mă spăl pe mâini”- deprinderea de a se spăla pe mâini inainte de a merge la
masă.
Activitate de grup: completăm calendarul naturii. Astăzi este ………, ……… zi din săptămână.
Este luna ………….. şi suntem în anotimpul………
Avem nevoie de ……. cercetaşi pentru a se duce la fiecare fereastră din clasă. Cercetaşii ne vor spune
cum este vremea afară.
Împărtăşirea cu ceilalţi: Fiecare copil face parte dintr-o familie unică. Familia este compusa din
părinţii copilului, mama şi tata, fraţii, surorile, bunicii, etc
Noutatea zilei – « Membrii familiei mele »:

Ghicitori:

E frumoasă, e bună, grijulie mereu, El este eroul meu,


Ea mă ţine de mână şi e îngerul meu, Stă lânga mama mereu
O iubesc tare mult, O ajută şi ne iubeşte
Dragă îmi este şi o sărut. Şi poveşti el îmi citeşte.
(Mama) (Tata)

 ALA1.
Tranziţia „Activităţile familiei”. Sunt numite acţiunile împreună cu preşcolarii şi se acompaniază
cu gesturi sugestive fiecare acţiune pe muzică veselă:
 Mama spală rufele, le scutură bine şi le aşază la uscat.
 Tata zugrăveşte.
 Sora mea mătură.
 Eu şterg praful.
Se continuă activităţile la centrele de interese.

Joc de rol:
- « De-a familia ». Se simulează o activitate în familie - în bucătărie toată familia ajută la
pregătirea mesei.
Biblioteca:
-« Membrii familiei » (citire de imagini şi fotografii). Copiii primesc imagini şi fotografii cu
membrii familiei. Ei au sarcina de a recunoaşte fiecare personaj pentru ca în final să alcătuiască o familie.
Tranziţie:
« Părinţii şi fraţii la plimbare » - Deprinderea de a merge în pereche, succesiv.

 ADE
-DLC (Educarea limbajului)
« Familia mea » - membrii familiei şi activităţile corespunzătoare.
-Pentru fiecare membru se indică o imagine de pe o planşă şi cel puţin trei fotografii aduse de către
părinţi.
-Fiecare membru este asociat unei activităţi corespunzătoare.
-Se realizează descrierea membrilor familiei.
- Se solicită copiilor să povestească cea mai plăcută activitate realizată în familie.
- Se accentuează mesajul că fiecare familie este unică, specială şi trebuie preţuită mereu.

 Joc de rol :
- Se realizează trei grupe reprezentând membrii familiei (mama, tata şi copilul).
-Pe o măsuţă sunt aranjate imagini cu fiecare membru al familiei.
- Pe altă măsuţă se află obiecte de bucătărie, jucării diverse (cuburi, maşinuţe, bebeluşi etc).
-Fiecare grupă, la semnal sonor, trebuie să meargă către prima măsuţă să aleagă imaginea
corespunzătoare rolului primit şi apoi să aleagă un obiect pentru a desfăşura o activitate. Se insistă pe
denumirea acţiunii.
-La final se vor realiza familii şi se va simula ritualul de pregătire şi aşezare a mesei.

 ALA2 - joc de atenție - « Ghici cine lipsește?»


-Se aşază fotografiile unei familii pe tabla magnetică.
- Se indică fiecare membru din familie.
-Copiii închid ochii în timp ce un membru al familiei este ascuns.
-Când deschid ochii, copiii trebuie să identifice corect membrul familiei care lipseşte şi să îşi
imagineze de ce acesta ar lipsi, indicând o activitate pe care persoana respectivă ar putea să o desfăşoare.
- Răspunsurile corecte sunt aplaudate şi recompensate prin buline roşii.
DEMERS DIDACTIC

Etapele lecţiei Strategii didactice Evaluare


Conţinutul învăţării Forme de Metode şi Mijloace de T
organizare procedee învăţare
1.Moment Aerisirea sălii de grupă; aranjarea mobilierului pentru munca pe Observarea
organizatoric grupuri. Pregătirea materialului didactic necesar desfăşurării copiilor
activităţii. Primirea copiilor în sală.
2. Captarea Întâlnirea de dimineaţă. Prezenţa. Calendarul naturii. Împărtăşirea Frontal Explicaţia Calendarul 1 Observarea
atenţiei cu ceilalţi. Tranziţia - două ghicitori având cuvintele cheie: mama, Individual Demonstraţia naturii copiilor,
tata. Jetoane aprecieri
Catalog verbale
Ghicitori
3.Anunţarea -Copiii dau răspunsul la ghicitori. Frontal Explicaţia 2 Observarea
temei şi -Se anunţă tema zilei: “Ştiu cine sunt!” Demonstraţia comportamen
a obiectivelor Obiective: telor copiilor la
 Să recunoască corect membrii familiei din fotografiile şi verbalizarea
imaginile prezentate acţiunilor
 Să iniţieze un dialog fictiv în familie
 Să formuleze corect cel puţin o formulă de politeţe şi salut
 Să alcătuiască o familie din cel puţin trei persoane cu
ajutorul imaginilor prezentate
- Tranziţie: « Activităţile familiei » :
 Mama spală rufele, le scutură bine şi le aşază la uscat.
 Tata zugrăveşte.
 Sora mea mătură.
 Eu şterg praful.
 Bunica aşază serveţelele pe masă.
 Bunicul aranjează tacâmurile.
 Arătăm părinţilor că îi iubim.
4. Dirijarea Copiii se aşază la măsuţe unde găsesc materialele necesare Grup mic Explicaţia Jetoane 13 Aprecieri
învăţării prin pentru activităţile liber alese, organizate pe două centre: Demonstraţia Fotografii verbale
redarea Joc de rol: - Munca în Şorţulet Observarea
integrată a „De-a familia”. Se simulează o activitate în familie - în bucătărie echipă Bucătărie copiilor
conţinutului toată familia ajută la pregătirea mesei. Brainstorming improvizată Aplauze
-Vor fi 3 membri ai familiei: mama, tata şi copilul. Buline
-Copiii trebuie să se joace de-a familia, să arate cum pun masa
împreună şi cum se ajută unul pe celalalt.
Biblioteca:
-„Membrii familiei” (citire de imagini şi fotografii).
- Copiii primesc imagini şi fotografii cu membrii familiei.
-Ei au sarcina de a recunoaşte fiecare personaj pentru ca în final să
alcătuiască o familie.
-La ambele centre se face demonstraţia de către cadrul didactic
pentru înţelegerea sarcinilor date.
-Se vor face aprecierile pentru fiecare echipa
-Se va valorifica frontal prin metoda brainstorming ce au învăţat.
5.Fixarea Tranziţie: Frontal Problematizare Planşe cu 10 Apreciere
conţinutului « Părinţii şi fraţii la plimbare » - Deprinderea de a merge în Explicaţia imagini verbală
pereche, succesiv. Observare Buline colorate
 DLC
-Pe un carton mare colorat se prezintă copiilor membrii familiei Individual
succesiv.
- Pentru fiecare membru se indică o imagine şi cel puţin trei
fotografii aduse de către părinţi.
-Fiecare membru este asociat unei activităţi corespunzătoare.
-Se realizează descrierea membrilor familiei.
- Se solicită copiilor să povestească cea mai plăcută activitate
realizată în familie.
- Se accentuează mesajul că fiecare familie este unică, specială şi
trebuie preţuită mereu.
6. Asigurarea - Se realizează trei grupe reprezentând membrii familiei (mama, Frontal Explicaţia Imagini cu 5 Apreciere
retenţiei tata şi copilul). Grup Demonstraţia membrii verbală
şi a -Pe o măsuţă sunt aranjate imagini cu fiecare membru al Joc familiei Aplauze
transferului familiei.
- Pe altă măsuţă se află obiecte de bucătărie, jucării diverse Jucării
(cuburi, maşinuţe, bebeluşi etc).
-Fiecare grupă, la semnal sonor, trebuie să meargă către prima
măsuţă să aleagă imaginea corespunzătoare rolului primit şi apoi să
aleagă un obiect pentru a desfăşura o activitate. Se insistă pe
denumirea acţiunii.
-La final se vor realiza familii şi se va simula ritualul de
pregătire şi aşezare a mesei.
7.Evaluarea -Se realizează un cerc împreună cu toţi copiii şi se iniţiază jocul Individual Minge mică Stop 2 Aprecieri orale
progresului “Stop!”.
realizat -Se trimite o minge de la copil la copil până la semnalul sonor
“Stop!”
- Educatoarea lansează o întrebare, iar copilul la care s-a oprit
mingea raspunde:
--Din cine este formată familia?
-Cum ne salutăm familia?
-Cum putem să ne ajutăm părinţii în casă?
-Cum arătăm părinţilor dragostea noastră?
8. Încheierea Se propune copiilor strângerea materialelor, aranjarea scaunelor, Frontal Exerciţiul 1 Aplauze şi
activităţii dezvoltând astfel copiilor deprinderi de ordine şi disciplină. aprecieri

S-ar putea să vă placă și