Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de activitate

integrata
DATA:03.05.2022
INSTITUTIA :Gradinita cu program normal nr. 1, Sangeorz-Bai
GRUPA: mare
PROFESOR COORDONATOR:Pavelea Tudor Daniel
EDUCATOARE:Cordos Daniela
PROPUNATOARE:Benta Silvia Paula
TEMA ANUALA DE STUDIU:”Cand ,cum si de ce se intampla?”
TEMA SAPTAMANII:”Miresmele primaverii’
TEMA ACTIVITATII INTEGRATE :”SURPRIZELE DIN LIVADA “
DOMENIUL DE ACTIVITATE:activitate integrata pe o zi(ADP,DLC,DEC,ALA 1,ALA 2)
TIPUL ACTIVITATII:consolidarea si verificarea cunostintelor

Categorii de activitate:
ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP):
 Intalnirea de dimineata :salutul,prezenta,calendarul naturii;
-“Care sunt florile primaverii?’’
1
 Moment de lectura :”Primavara “ -aventura iepurasului de Anita Loughrey
 Moment de miscare : “Vreau sa cresc voinic
Activități pe domenii experiențiale(ADE):
 DLC:”Gaseste cuvintele cu sens opus”-joc didactic
 DEC:”Copacei infloriti ”-amprentare
Ativitati didactice liber alese(ALA 1):
 Biblioteca :“Spune mai departe ‘’-formulari de propozitii
 Joc de rol :”La florarie “
 Stiinte: “Grupeaza florile !”-culoare ,forma….
Activitati didactice liber alese (ALA 2)
 Joc de miscare :”Gradinarul pazeste florile “
 Euritmie:”Dansul florilor ? “

Scopul activitatii integrate :


-formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unei picturi;
-dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral ;
- recreerea copiilor și restabilirea bunei dispoziții;

2
Obiective operationale:
 DLC:

O1- să găsească forma corectă a cuvintelor cu sens opus;

O2- să se exprime în propoziţii simple şi dezvoltate corect din punct de vedere gramatical ;
O3- sa pronunte corect sunetele si grupurile de sunete ;
 DEC:
O1 – sa lucreze curat si ordonat ;
O2 –sa foloseasca culorile potrivite in amprentarea copaceilor ;
O3-sa obtina efecte plastice ,forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii; ;

 ALA 1 :
BIBLIOTECA:
O1- sa formulize minim doua propozitii despre fiecare jeton ;
JOC DE ROL:
O1-sa interpreteze rolul propus,specific jocului ;
STIINTE:
O1-sa grupeze corect florile, dupa forma,culoare,marime ;

3
 ALA 2 :
O1-sa respecte cu strictete semnelele gradinarului ;
O2-sa execute corect miscarile specific dansului ;

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode si procedee:conversatia ,explicatia,demonstratia,jocul didactic ,observatia
 Mijloace didactice:flori,jetoane,imagini ,muzica,acuarele,vata,clips de haine;
 Forme de organizare:frontal,individual,pe grupe /echipe
 Forme de evaluare:aprecieri verbale,observarea curenta
LOCUL DESFASURARII: sala de grupa
BIBLIOGRAFIE:

4
Scenariul zilei

Copiii vor intra în sala de grupă şi se vor aşeza pe scăunele aranjate în formă de semicerc,pentru desfăşurarea
“Întâlnirii de dimineaţă”, astfel încât fiecare copil să aibă contact vizual cu toţi ceilalţi copii ai grupei.
Activitatea va debuta cu întâlnirea de dimineaţa prin salutul „Bună dimineața!” iar toţi copiii vor saluta
propunătoarea. Urmează Calendrul Naturii în cadrul căruia copiii împreună cu propunătoarea vor stabili: ziua
săptămânii,data,anotimpul, vremea,imbracamintea adecvata vremii de afara , in continuare ,propunatoarea le va
pune intrebari copiilor legate de florile de primavara “Care sunt florile primaverii?”Acestia vor fi intrebati care
sunt florile de primavara ,vor avea de le enumerat .Trecerea la urmatoarea activitate se va face printr o tranzitie .
La activitatea de educarea limbajului va avea loc un joc didactic pe nume”Gaseste cuvintele cu sens opus “ in
cadrul caruia copiii vor identifica cuvintele cu sens opus conform imaginilor ,se solicita copiilor sa observe fiecare
imagine si sa raspunda la cateva intrebari legate de aceasta.Copiii vor fi asezati in semicerc iar propunatoarea in
fata lor ,astfel toti copiii vor vedea imaginile prezentate.

5
Sarcina didactica:denumirea imaginilor ,gasirea cuvintelor cu sens opus cu ajutorul imaginilor şi alcătuirea de
propoziţii simple sau dezvoltate cu cuvintele descoperite.
Regullile jocului: Pentru prima sarcină didactică, vor fi prezentate cate doua imagini,se vor pune intrebari pentru
fiecare imagine pana cand copiii isi vor da seama de cuvantul pe care il reprezinta ,prima imagine reprezinta un
cuvant iar a adoua reprezinta opusul sau,ex:lumina/intuneric . Sarcina a doua constă în alcătuirea de propoziţii
folosind corect cuvintele ce s-au găsit la prima sarcină .
Iar in complicarea jocului vor avea de facut asocieri gresite ale cuvintelor :gros -mic,subtire-inalt.
In urmatoarea activitatate ,de educatie artistico -plastica ,vom vorbi despre primavara iar copiii vor creea
copaci infloriti prin tehnica amprentarii .Vor avea nevoie de vata ,de un clips de prins hainele si de acuarele .Pentru
a picta florile copacilor vom folosi un pom pom din vata pe care il vom prinde cu ajutorul unui clips pentru
haine .Vom imbiba vata in acuarele si vom picta florile copaceilor .Fundalul va fi realizat de copii de
dimineata ,pentru a putea creea floricelele copacilor .
In activitatea urmatoare ,la sectorul joc de rol ,copiii se vor juca de-a floraria ,se vor comporta ca si cum ar
vinde flori ,la sectorul biblioteca copiii vor avea de construit propozitii legate de cateva jetoane,vor avea de
construit minim doua propozitii despre fiecare jeton, iar la sectorul stiinte ,copiii vor avea de grupat cateva flori in
functie de marimea acestora ,culoarea acestora si chiar forma pe care o au .
Apoi pentru destinderea atmosferei va avea loc jocul de miscare “Grdinarul isi pazeste florile “ si jocul “Dansul
florilor ”in cadrul activiitatii ALA 2 .In cadrul jocului de miscare un copil stă cu faţa la perete (cu spatele la colegi)
şi spune: Grădinar eu mă numesc ,Şi florile le păzesc, De vreodată cineva,Fură din grădina mea,Am să-l prind eu
negreşit,Căci pe dată l-am ochit!,1,2,3, la perete stai!. Ceilalţi copii încearcă să se apropie de grădinar şi să îi fure o
floare. Când grădinarul spune: 1,2,3, la perete stai! – copiii rămân nemişcaţi. Dacă grădinarul surprinde un copil
mişcându-se îl ia şi îl scoate din joc. Ultimul copil care rămâne în joc va fi următorul grădinar.In cadrul
urmatorului joc pe nume ‘’Dansul florilor’’copiii vor avea de dansat in cerc ,pe muzica,fetele vor fi niste balerine
foarte pricepute si frumoase.

6
DEMERSUL DIDACTIC
Etapele Obiec Tim Strategiididactice Evaluare
lectiei tive p Continutulinstructiv
Metodesip Mijloace Forme de Metode Form
rocedee si organizare e
Oper educativ material
a- e
tional didactice
e
1.Moment Se creeazăcondiţiile optime de desfaşurare
organizatoric a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- introducerea copiilor în sala de grupă.
ADP
Introducerea în activitate se realizeazăîn
cadrul întâlnirii de dimineaţă.
Copiiivor fi aşezaţiîn semicerc,pe scaunele . Evaluare
Salutul :Buna dimineata copii ,bine v-am gasit , Conversatia Individuala orala
ma numesc Paula si vom face impreuna
activitatile de astazi .
Prezenta:propunatiarea va face prezenta si
consemneaza absentii .
Calendaru lnaturii:
“In ce anotimp suntem?”
“Cum este afara ?”
“Cum ne am imbracat astazi?”
“Cine stie in ce an suntem ,dar luna ?”
“in ce zi suntem astazi daca ieri a fost luni?

Propunatoarea va purta o discutie libera cu

7
copii despre florile de primavara”Care sunt
florile primaverii?”
Copilasi ,noi astazi vom fi copiii zanei Primavara
2.Captarea :in cadrul activitatii de educarea limbajului vom
atentiei si gasi cuvintele cu sens opus cu ajutorul unor
prezentarea imagini dupa vom picta niste copacei infloriti
temei prin tehnica amprentarii ,dragii mei ,ne vom
impartii in trei sectoare :biblioteca,joc de rol si
stiinte ,la biblioteca vom construe cat mai
multe propozitii si ne vom ajuta de cateva Conversatia
jetoane ,la joc de rol ne vom juca de-a Frontala
floraria ,ne vom imagina ca aveam propria
florarie si ca vindem flori iar la stiinte veti primi
cateva floricele pe care le veti grupa in functie
de marimea,culoarea sau forma lor iar la final
vom face doua joculete “Gradinarul isi pazeste
florile “si”Dansul florilor?”
3.Reactualizare La activitatea de educarea limbajului va avea Conversatia Pe echipe
a cunostintelor loc un joc didactic pe nume”Gaseste cuvintele Demonstra
cu sens opus “ in cadrul caruia copiii vor tia
identifica cuvintele cu sens opus conform Explicatia
imaginilor ,se solicita copiilor sa observe fiecare
imagine si sa raspunda la cateva intrebari legate
de aceasta.Copiii vor fi asezati in semicerc iar
propunatoarea in fata lor ,astfel toti copiii vor
vedea imaginile prezentate.
 Sarcina didactica:denumirea
imaginilor ,gasirea cuvintelor cu sens
opus cu ajutorul imaginilor şi alcătuirea
de propoziţii simple sau dezvoltate cu
cuvintele descoperite.
 Regullile jocului: Pentru prima sarcină
didactică, vor fi prezentate cate doua
imagini,se vor pune intrebari pentru

8
fiecare imagine pana cand copiii isi vor
da seama de cuvantul pe care il
reprezinta ,prima imagine reprezinta un
cuvant iar a adoua reprezinta opusul
sau,ex:lumina/intuneric . Sarcina a
doua constă în alcătuirea de propoziţii
folosind corect cuvintele ce s-au găsit la
prima sarcină .
 Jocul de proba
 Iar in complicarea jocului vor avea de
facut asocieri gresite ale
cuvintelor :gros -mic,subtire-inalt
În încheierea activităţii se vor face aprecieri
asupra modului în care au răspuns şi s-au
comportat copiii în timpul activităţii
4.Dirijarea Voi imparti copii pe trei sectoare:biblioteca, Explicatia Acuarele
invatarii stiinte si joc de rol. ,la sectorul joc de rol ,copiii Demonstra Clips
se vor juca de-a floraria ,se vor comporta ca si tia pentru
cum ar vinde flori ,la sectorul biblioteca copiii Conversatia haine
vor avea de construit propozitii legate de cateva Observatia Vata
jetoane,vor avea de construit minim doua
propozitii despre fiecare jeton, iar la sectorul
stiinte ,copiii vor avea de grupat cateva flori in
functie de marimea acestora ,culoarea acestora
si chiar forma pe care o au

5. Asigurarea În această etapă copiii îmi vor prezenta fiecare Conversatia


feed-backului lucrare
6.Obtinerea Voi imparti copii pe trei sectoare:biblioteca, Conversatia Pe grupe
performantei stiinte si joc de rol. ,la sectorul joc de rol ,copiii Explicatia
se vor juca de-a floraria ,se vor comporta ca si Jocul
cum ar vinde flori ,la sectorul biblioteca copiii didactic
vor avea de construit propozitii legate de cateva
jetoane,vor avea de construit minim doua

9
propozitii despre fiecare jeton, iar la sectorul
stiinte ,copiii vor avea de grupat cateva flori in
functie de marimea acestora ,culoarea acestora
si chiar forma pe care o au
In continuare ,in urmatoarea activitatate ,de Frontal si
educatie artistico -plastica ,vom vorbi despre individual
primavara iar copiii vor creea copaci infloriti
prin tehnica amprentarii .Vor avea nevoie de
vata ,de un clips de prins hainele si de acuarele .
Pentru început le voi explica pașii de lucru, dar
în același timp le voi arăta fiecare pas. Pentru a
picta florile copacilor vom folosi un pom pom
din vata pe care il vom prinde cu ajutorul unui
clips pentru haine .Vom imbiba vata in acuarele
si vom picta florile copaceilor .Fundalul va fi
realizat de copii de dimineata ,pentru a putea
creea floricelele copacilor .
Dupa ce vom face sarcinile de la toate cele trei
sectoare vom face putina miscare .
Primul joc de miscare se numeste “Gradinarul
isi pazeste florile”iar al doilea joc se numeste
‘’Dansul florilor .” In cadrul jocului de miscare
un copil tă cu faţa la perete (cu spatele la
colegi) şi spune: Grădinar eu mă numesc ,Şi
florile le păzesc, De vreodată cineva,Fură din
grădina mea,Am să-l prind eu negreşit,Căci pe
dată l-am ochit!,1,2,3, la perete stai!. Ceilalţi
copii încearcă să se apropie de grădinar şi să îi
fure o floare. Când grădinarul spune: 1,2,3, la
perete stai! – copiii rămân nemişcaţi. Dacă
grădinarul surprinde un copil mişcându-se îl ia şi
îl scoate din joc. Ultimul copil care rămâne în
joc va fi următorul grădinar.In cadrul
urmatorului joc In cadrul urmatorului joc pe

10
nume ‘’Dansul florilor’’copiii vor avea de dansat
in cerc ,pe muzica,fetele vor fi niste balerine
foarte pricepute si frumoase.

7. Fixarea Le voi adresa preșcolarilor întrebări legate de Conversatia Individual


cunoștințelor tot ceea ce am discutat astăzi.
8. Închierea Voi aduce aprecieri colective despre modul în conversatia Frontal
activtății care au participat la activitate,despre lucrările
acestora și despre comportamentul lor si le voi
da cateva bombonele .

11
12

S-ar putea să vă placă și