Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 03.02.2022

Grădiniţa cu program prelungit nr. 11 Vaslui

EDUCATOARE: Jianu Denisa Elena

Nivelul I

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fost si va fi aici pe pamant?`

TEMA PROIECTULUI: Animale

SUBTEMA:La ferma

TEMA ZILEI: „La ferma lui Tom”

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunostințe, priceperi și deprinderi

FORME DE REALIZARE: activitate integrată

ADP; ADE(DS+DOS) ; ALA I ; ALAII

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual

DURATA: 1 zi

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă


SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea cunoștințelor cu privire la gruparea elementelor în funcție de formă și de mărime,

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat.


2. Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat.
3. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
4. Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor (persistenţa în activităţi);

COMPORTAMENTE:
1.1 Constată și descrie asemănarea sau deosebirea dintre două obiecte de același tip;
2.1 Identifică prin comparare, mărimea sau cantitatea obiectelor de același tip;
3.1 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
3.2 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
4.1 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- să formeze mulțimi de obiecte după diferite criterii - forma, mărime;

O2- să identifice multimea cu cele mai putine/putine elemente;

O3 - Să denumească materialele de lucru primite

O4 - Să realizeze cat mai natural tema data

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

ADP:ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Întâlnirea de dimineaţă:”Bună dimineața, mici fermieri!”
Rutine:Trenulețul către baie!- Micul-dejun

Fermierii invață să spuna multumesc!

Gimnastica de inviorare- Dansează hopa-hopa

Tranziţii: - Piu, piu, piu- joc motric

- Ferma animalelor( auditie)

- Atentie! Vine vulpea!

ADE: ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE

DOMENIUL STIINTA(activitate matematica) ,,La ferma lui Tom” -joc didactic

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE: „La ferma lui Tom”- colaj

ALA: ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES


Arta: Măsti de animale( desen)

Joc de masa: Mama iși cauta puiul

Nisip si apa: Urme de animale

ALA II. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE


Rățusca mea de plus- Joc de mișcare si coordonare
Ghiceste animalul- Joc senzorial

Momentul poveștilor- Punguța cu doi bani

Joc liber

ADE: ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE

I. DOMENIUL STIINTA( ACTIVITATE MATEMATICA_)

Tema activității: ,,La ferma lui Tom”

Mijloc de realizare: joc didactic

Tipul activității: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor

REGULI DE JOC:- fiecare copil va avea de îndeplinit câte o sarcină;


-colegii au voie să se ajute între ei;

SARCINA DIDACTICĂ: Copiii vor așeza fiecare animal la casa lui, vor identifica grupa cu cele mai puține/multe elemente, vor grupa
animalele dupa mărime- mare/mic.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, mânuirea materialelor.
STRATEGII DIDACTICE:

• Metode si procedee: explicatia, demonstratia, exercitiul, aprecierea verbală.

• Mijloace de învățământ: Panou, jetoane cu animale, casute.

• Forme de organizare: frontal, individual.


II. DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (DOS):

Tema activității: ,,La ferma lui Tom”

Mijloc de realizare: colaj

Tipul activității: consolidare de cunostințe, priceperi și deprinderi

STRATEGII DIDACTICE:

• Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, exercitiul,turul galeriei, aprecierea verbală

• Mijloace de învățământ: siluete de animale, lipici

• Forme de organizare: individual

ACTIVITᾸŢI PE CENTRE DE INTERES

JOC DE MASA: -” Mama isi cauta puiul”

SARCINI DE LUCRU:

1- Să asocieze mama cu puiul ei

ARTĂ-“Masti de animale-desen”

SARCINI DE LUCRU:

1-Să numeasca materialele de lucru primite

2- Să realizeze cat mai natural tema data


NISIP SI APA: ”Urme de animale”

SARCINI DE LUCRU:

1- Să manuiasca corect animalele pentru a lasa urme in faina

2 - Să faca diferenta intre urmele de animale

STRATEGII DIDACTICE:

• Metode și procedee: observația, conversația,dialogul, explicația, demonstrația, instructajul verbal, exercițiul, jocul, aprecierea verbala,
turul galeriei,„mâna oarbă”

• Mijloace de invatamant: jetoane cu mama si puiul, masti de animale, creioane colorate, animale de jucarie, platou cu faina alba

• Forme de organizare: frontal, pe centre, individual.

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II

Ghiceste animalul !- Joc senzorial

SARCINI DE LUCRU:

1- Să-și însușească regulile jocului;

2- Să respecte regulile de joc;

3-Să identifice animalul in functie de onomatopeea auzita.


Ratusca mea- Joc distractiv

SARCINI DE LUCRU

1-Să-și însușească regulile jocului

2-Să respecte regulile jocului

3- Să-și exerseze deprinderile și calitățile motrice învățate.

STRATEGII DIDACTICE:

• Metode si procedee: explicația, conversația, demonstrația, instructajul verbal, exercițiul.

• Mijloace de invatamant: scaune, rata de plus, calculator.

• Forme de organizare: frontal, pe echipe.

• Elemente de joc: mişcarea, întrecerea, aplauze.

Bibliografie:
1. Curriculum pentru educaţie timpurie 2019.

2. Anghelache, V., Bențea, C., Massari, G., Cojocariu, V., Mâță, L., Barna, I., Alexandrache, C., Baroni, M., Gherguț, A., Colomeischi, A.,
Seghedin, E. (2017). Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță- Ghid pentru examenele de definitivat și grade didactice,
Editura Didactică și Pedagogică, R.A.
3. Laurenţia, Culea; Angela, (2008). Activitatea integrată din grădiniţa, Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar,
Editura Didactică Publishing House, Bucureşti.
SCENARIUL ZILEI

Înainte de sosirea copiilor se pregătesc o parte din materiale și se aranjează sala pe centre de activitate.

Activitatea integrată debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Educatoarea recită urmatoarele versuri:

“Dimineaţa a venit

Toti fermierii au sosit

În cerc să ne adunăm

Cu toţi să ne salutăm ”

Salutul pornește de la educatoare și este continuat de toți preșolarii grupei, de la stânga la dreapta.

Prezența se va realiza la ponoul de prezență, pe rând fiecare preșcolar, va ieși în față și isi va spune numele: Fermier Ilinca…..

Se vor stabili împreună cu preșcolarii: data, ziua, luna și anotimpul în care ne aflăm, apoi se va completa Calendarul naturii.

Noutatea zilei: consta în faptul că la grupă își face apariția un fermier . Acesta este tare suparat ca animalele lui de la ferma au scapat din tarcuri
si acum sunt amestecate . Fermierul vrea sa fie ajutat de copiii sa isi faca ordine la ferma.

Dupa acest moment de relaxare invit prescolarii sa se aseze pe scaunele si sa-l ajute pe fermier.

Activităţi pe domenii experentiale

Captarea atentiei se realizeaza prin prezentarea a două planșe cu ferma de animale.Se poarta o scurta discutie pe baza acestora si se citeste
scrisoarea de la fermier, educatoarea anunțând astfel tema zilei și activitățile ce urmează a fi desfășurate.
Ambele activități se vor realiza în maniera integrată. Activitatea va debuta cu jocul didactic „La ferma lui Tom ”. Copiii vor trebui sa rezolve
fiecare sarcina a jocului pentru a-l ajuta pe fermier. La finalul activității copiii vor trebui șă realizeze un colaj utilizând imagini cu animalele de
la ferma.

Trecerea de la o etapă la alta se realizeaza printr-un moment de Tranzitie,” Piu, piu, piu”(copiii sunt asezati in cerc ,vor lovi din
brate/aripioare cu onomatopee).

Prin metoda „Mâna oarbă”, copiii vor avea medalioane sub formă de pisica , caine și pui reprezentative pentru fiecare sector.

Formând un șir de copii ne îndreptăm la sectoare ascultand cântecul “Ferma animalelor”

Se prezintă centrele de interes, se intuiesc materialele, se explică sarcinile de lucru și obiectivele urmărite. Apoi se trece la activitatea pe
centrele de interes.
La centrul ,JOC DE MASA copiii vor trebui să identifice mama si sa-i caute puiul.

La centrul ARTĂ copiii vor trebui să deseneze, cât mai natural, mastile de animale.

La centrul NISIP SI APA copiii vor trebui să manuiasca animalele de jucarie pentru a lasa urme pe faina si sa observe diferentele dintre
urme.

Educatoarea supraveghează și antrenează copiii la fiecare centru de activitate, oferind și explicații suplimentare acolo unde este necesar.

Se realizeaza “TURUL GALERIEI”. Copiii împreună cu educatoarea analizează lucrările de la fiecare centru, se fac aprecieri verbale,
comentarii, observații.

Tranziția către activitatea recreativă se realizează prin cântecelul “Atentie! Vine vulpea!”.

Activitatea se încheie cu ALA II, unde se va desfășura jocul: “Ghiceste animalul”- joc senzorial și “Ratusca mea”- joc de miscare si
coordonare.Ziua se incheie cu momentul de poveste cand copiii vor viziona un filmulet la videoproiector- Punguta cu doi bani.
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENTE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
DIDACTICE Metode şi Mijloace de Forme EVALUARE
procedee învăţământ de organi-
zare
ADP Crearea condiţiilor optime necesare stabilirii climatului Conversaţia Frontal Observarea
Momentul afectiv-educativ al activităţii, pregătirea materialului didactic comporta-
organizatoric necesar. mentului

Reactualizarea Se va realiza întâlnirea de dimineață (salutul, Conversaţia Catalog Frontal Răspunsurile


cunoştinţelor prezenţa,calendarul naturii, noutatea zilei). Calendarul copiilor
Naturii

ADE Se prezintă doua planșe cu ferma de animale și se poartă o Observarea


DS scurtă discuție pe baza acestora.Se citeste scrisoare de la Conversaţia Planșe cu comporta-
Captarea fermier. ferma de Frontal mentului
atenţiei animale verbal si
nonverbal al
copiilor
Anunţarea temei Voi anunţa copiii că vor juca un joc didactic . Se vor anunta : Observarea
şi a obiectivelor tema – La ferma, obiectivele si modul in care se desfasoara Explicaţia Frontal comporta-
activitatea. mentului
verbal si
Conversaţia nonverbal al
copiilor

Dirijarea
învăţării Educatoarea explica felul in care se desfasoara jocul:pentru a
ajuta fermierul sa faca ordine in ferma trebuie rezolvate Explicația Frontal Observarea
sarcinile din plicuri. In timp ce explica regulile, educatoarea Plicuri cu comporta-
va demonstra modul de aplicare a acestora. Demonstrati cerinte mentului
a verbal si
Educatoarea solicita un copil sa vina la panou pentru a realiza nonverbal al
un joc de proba, in vederea unei mai bune intelegeri din Exercitiul copiilor
partea tuturor copiilor a sarcinilor pe care le vor avea de
indeplinit. Jocul Jetoane cu
animale
Varianta I
Copiii vor veni pe rand la panou, vor alege cate un animal si il
va aseza la casuta lui.

Varianta II
Doi copii vor veni la panou si vor identifica multimea cu cele
mai putine/multe animale.

Varianta III
Copiii vor veni pe rand si vor aseza animalele dupa criteriul
marime: mic-mare

Rezolvarea tuturor cerintelor ajuta fermierul sa isi faca ordine


in ferma.

Asigurarea Vom enumera sarcinile îndeplinite în cadrul jocului , Aprecierea


feedback-ului subliniind nivelul de însușire a cunostințelor Explicația Imagini din verbală
poveste Frontal
Conversatia

ADP Tranziție: Piu, piu, piu Frontal


DOS În cadrul activitatii domeniului om si societate, copiii vor Explicatia Siluete cu Individual Aprecierea
Evaluarea trebui să realizeze un colaj cu ferma de animale. Se va intuit animale verbală
activității materialele aflate pe masute si se vor face exercitii de Demonstrați
incalzire a mainilor. Dupa terminarea lucrarilor se vor face a Planșa cu
Exercițiul ferma
aprecieri asupra aspectului lucrarilor.
Lipici
ALA I Prin metoda „Mâna oarbă”, copiii vor avea medalioane sub Conversatia
Captarea formă de catelusi,pisici și puisori reprezentative pentru Medalioane Pe grupe Observarea
atentiei fiecare sector. Explicația copiilor
Formând trei șiruri copiii se vor îndrepta spre sectoare
fredonând cântecul “Ferma animalelor” Mâna oarbă
Sunt prezentate sarcinile fiecărui centru:
Prezentarea La centrul JOC DE MASA copiii vor trebui să identifice Individual
optimă mama sa sa-i caute puiul. Conversatia Observarea
conținutului La centrul ARTĂ copiii vor desena masti de animale. comportamen
La centrul NISIP SI APA copiii vor trebui să manuiasca Explicația tului copiilor
animalele pentru a lasa urme

Demonstrați Imagini cu Pe grupe Aprecierea


Obținerea După explicarea sarcinilor la centrele de interes, copiii se vor
performanței -a mama si verbală
așeza la masa reprezentată de insecta medalionului purtat de
Exercițiul puiul
fiecare.
Se va preciza că fiecare din ei va trece pe la centrele deschise. Masti de
Educatoarea supraveghează şi antrenează copiii la fiecare Individual
animale
centru de activitate, oferă explicaţii suplimentare, acolo unde
este necesar. Creioane
colorate
Platouri cu
faina
Animale de
plastic

Evaluarea Se reface grupul de fermieri și se merge la fiecare centru de Conversatia Analiza


activitate pentru a vedea ce s-a lucrat. Se fac aprecieri produselor
referitoare la corectitudinea indeplinirii sarcinilor. Explicația activității
Tranziție- Atentie! Vine vulpea!

Încheierea Activitatea se încheie cu ALA II, unde se va desfășura jocul: Calculator Frontal
activităţii pe echipe Aprecierea
“Ghiceste animalul!- joc senzorial . Explicația individual verbală
Copiii vor audia onomatopee si vor trebui sa ghicesca ce
animal este. Demonstrați Scaune
-a
“Ratusca mea”- joc de miscare si coordonare Exercițiul
Desfășurarea jocului: Se vor aseza scaunele unul dupa altul Jocul
Rata de plus
si fiecare copil vas ta pe un scaun. Primul copil primeste o
rata de plus si va trebui sa o dea colegului din spate, peste
cap, pana ajunge la ultimul copil.
Stimulente
Activitatea integrată se încheie cu vizionarea unui filmulet la dulci
videoproiector-Punguta cu doi bani

În încheiere copiii vor primi aprecieri verbale şi individuale


asupra modului de participare la activitate, fiecare copil va
primi un stimulant de la fermier.

JOC LIBER

S-ar putea să vă placă și