Sunteți pe pagina 1din 30

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum exprimăm

ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Pisicuțe și căței, ei sunt
prietenii mei”

Prof. Înv. Preșc. Tudor Lucia


Grădinița cu Program Prelungit nr. 23, Ploiești

An școlar 2020-2021
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 19.01.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Pisicuțe și căței, ei sunt prietenii mei”
FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrată
DOMENII EXPERIENȚIALE: DȘ2 și DOS 2
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic, lipire
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe și deprinderi
ELEMENTELE ACTIVITĂȚII DE ÎNVĂȚARE:
 ADP - ÎD: ”Pisicuța mea frumoasă”
 ALA 1: Artă: ”Cea mai frumoasă pisicuță” (pictură)
Construcții: ”Căsuțe pentru pisici”
Bibliotecă: ”Găsește drumul pisicii!”
 ADE: ”Căsuțe pentru pisicuțe”
o DȘ 2: ”Cuști pentru pisici și mai mari, dar și mai mici” (joc didactic)
o DOS 2: ” Fundițe pentru pisicuțe” (rupere și lipire)
 ALA 2: ”Un motan cât un pisoi” (joc muzical)

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoștințelor cu privire la formă, mărime, punere în


corespondență, ordonare crescător și descrescător, cât și formarea și dezvoltarea deprinderilor
artistice specifice nivelului de vârstă.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitatea grosieră și motricitatea fină;
 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
 Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală;
 Autocontrol și expresivitate emoțională;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Activare și manifestare a potențialului creativ;
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
 Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor etc. (comunicare expresivă);
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.

COMPORTAMENTE AȘTEPTATE:
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
 Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul) în interacțiunea cu mediul
apropiat;
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii;
 Manifestă creativitate în diverse activități;
 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația euristică, conversația, explicația, observația,
exercițiul, demonstrația, jocul didactic, lucrul cu material individual, lucru individual,
jocul muzical;
 Mijloace didactice: laptop, prezentare PowerPoint, cântec, imagini cu pisici, fișe de
lucru, acuarele, pensule, apă, cuburi, lego, jucării mici, creion negru, creioane colorate,
jetoane, jocuri online, hârtie colorată, lipici;
 Forma de organizare: frontal, individual;
 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor,
aprecieri verbale, analiza răspunsurilor preșcolarilor, analiza lucrărilor preșcolarilor,
aplauze.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019;
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea curriculum-ului pentru educație timpurie, 2019;
3. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2020-2021;
4. Culea, L. (2020). Îndrumător metodic 3-4 ani, Editura Diana.
SCENARIUL DIDACTIC
-Activitate online-

1. Întâlnirea de dimineață: ”Pisicuța mea frumoasă”


Le spun ”Bună dimineața, dragii mei!” copiilor, apoi ei se salută unul pe celălalt. Îi
întreb cum se simt ei astăzi și ce au mai făcut. Facem prezența cu ajutorul unui PowerPoint cu
poze ale copiilor: îi strig pe nume, ei spun ”Prezent”, iar eu pun poza lor în grupa copiilor
prezenți. Facem înviorarea de dimineață cu ajutorul cântecelului ”Bună dimineața”, copiii
urmând să execute câteva mișcări simple. Le pun câteva întrebări despre anotimpul în care ne
aflăm și despre activitățile pe care le-am făcut cu o zi înainte. După aceea le prezint câteva
poze cu pisicuțe pe baza cărora vom discuta. Copiii vor răspunde la întrebări precum ”Ce vedeți
în imagine?”, ”Cum face pisica?”, ”Ce culoare au pisicile?”, ”Ce mănâncă pisica?”.

Tranziție: Joc online pe WordWall – ”Imită animalul”(Anexa 1)


https://wordwall.net/resource/5445592/cum-face-

2. Activități liber alese 1:


Le prezint copiilor activitățile pe centre, materialele necesare și le reamintesc că fiecare
dintre ei va lucra, la un momentdat, la toate cele trei centre. În cadrul centrului Construcție
copii vor avea la dispoziție cuburi, lego, jucării mici sau alte materiale pe care le au la îndemână
cu ajutorul cărora vor construi o căsuță pentru pisicuțele despre care s-a vorbit anterior. La
centrul Arte preșcolarii vor picta o pisicuță și îi vor da și un nume, iar la centrul de Bibliotecă
vor avea de rezolvat un labirint pentru a ajuta pisicuța să ajungă la lapte. După ce toți copiii au
trecut pe la toate centrele, aceștia își vor prezenta pe scurt lucrările.

Tranziție: Joc online pe WordWall - ”Ce face pisica?” (Anexa 2)


https://wordwall.net/resource/974685/ce-face-pisica

3. Activități pe domenii experiențiale:

 Domeniul Științe 2 (matematică) – Joc didactic – ”Cuști pentru pisici” – joc didactic
Jocul se va realiza cu ajutorul unei prezentări PowerPoint pe care copiii o vor vedea în
permanență. Înainte de a începe, le voi pune câteva întrebări copiilor despre pisici și vom
juca joculețul online ”Ce face pisica?”. După aceea îi anunț pe copiii că vom recapitula
cunoștințele pe care le-au dobândit până acum cu privire la gruparea obiectelor. Le voi
prezenta materialul PowerPoint și îi voi întreba ce văd în imagini. Prima sarcină este aceea
de a grupa imaginile pentru a forma grupa pisicilor și grupa cuștilor. Ei vor oferi răspunsuri
iar eu voi muta jetoanele. Următoarea sarcină va fi aceea de a pune în corespondență
jetoanele, după cum urmează: cea mai mică pisică, cu cea mai mică cușcă, următoarea cea
mai mică pisică și cușca ce-i corespunde. În final, pentru obținerea performanței, copiii vor
așeza pe o scară, crescător, pisicile și descrescător cuștile.

 Domeniul Om și Societate 2 (activitate practică) – Rupere și lipire – ” Fundițe pentru


pisici”
După ordonarea jetoanelor din jocul anterior, copiii vor fi rugați să închidă ochii, timp
în care eu le arăt o cutiuță și îi întreb ce cred că se află în aceea. O deschid alături de ei și le
arăt că aceasta conține o fișă de lucru cu o pisicuță și câteva fundițe și mai multe culori de
hârtie glasată. Le voi explica preșcolarilor că ei trebuie să umple fundițele pisicii cu bucățele
de hârtie colorată după cum urmează: fundița mică va fi umplută cu culoarea roșie, cea mijlocie,
cu hârtie galbenă, iar cea mare cu o culoare la alegerea copiilor. Le voi preciza materialele de
care au nevoie și modul de lucru. Le arăt pașii de lucru, apoi facem un exercițiu de încălzire a
mâinilor, după care copiii vor începe lucrul. La final, fiecare își va prezenta lucrarea pentru
colegi și vor spune ce lucrare a colegilor le place cel mai mult.

Tranziție: Joc de imitare: ”Pisicuța ne spune să...”

4. Activități liber alese 2:


Se va realiza un joculeț muzical cu ajutorul cântecului ”Un motan cât un pisoi”. Copiii
se vor ridica în picioare și vor dansa atâta timp cât vor auzi cântecelul. Atunci când acesta se
oprește, ei se vor așeza repede înapoi pe scaun. Repetăm acest lucru de mai multe ori, până
când se va termina melodia apoi vom încheia prin cântarea împreună a cântecului.
PROIECT DE ACTIVITATE ADP

DATA: 19.01.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Pisicuțe și căței, ei sunt prietenii mei”
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Pisicuța mea frumoasă”
MIJLOC DE REALIZARE: Exercițiu de socializare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacității copiilor de a se autocunoaște și de a-și
exprima într-o manieră pozitivă interesele, trăirile personale și abilitățile de comunicare și
relaționare
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul activității, toți preșcolarii vor fi capabili:
O1: Să utilizeze formele de salut corespunzătoare, pe baza cunoștințelor anterioare;
O2: Să sesiseze prezența sau absența unui coleg, pe baza strigării catalogului de către
educatoare;
O3: Să răspundă la cel puțin o întrebare adresată de educatoare, utilizând planșele
suport.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația euristică, conversația, explicația, observația,
exercițiul;
 Mijloace didactice: laptop, prezentare PowerPoin pentru prezență, cântec, imagini cu
pisici;
 Forma de organizare: frontal, individual;
 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor,
aprecieri verbale, analiza răspunsurilor preșcolarilor;
 Durata: 10 de minute.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019;
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea curriculum-ului pentru educație timpurie, 2019;
3. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2020-2021;
4. Culea, L. (2020). Îndrumător metodic 3-4 ani, Editura Diana.
SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
Etapele Ob.
Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activității Op.
procedee didactice organizare
Activitatea se desfășoară online, prin intermediul laptop
1. Moment
platformei Google Meet. Pregătesc materialele
organizatoric
necesare și mă asigur că preșcolarii au ce le trebuie.
O1 Voi saluta copii, ”Bună dimineața, dragii mei” și îi conversația Prezentare frontal
O2 voi încuraja să se salute și ei unul pe celălalt. Cu PowerPoint
2. Captarea și
ajutorul unei prezentări PowerPoint voi face
orientarea
prezența: voi striga fiecare copil pe nume, acesta va
atenției
răspunde ”Prezent”, iar eu voi muta poza lui în
grupul copiilor prezenți.
O3 Vom face înviorarea de dimineață cu ajutorul Explicația Cântec Frontal Observarea
cântecului ”Bună dimineața”, copiii urmând să sistematică a
realizeze câteva mișcări ușoare. comportamentului
3. Dirijarea
După ce ne înviorăm le pun copiilor câteva întrebări preșcolarilor
învățării
referitoare la anotimpul în care ne aflăm, la vremea Conversația Analiza
de afară și îi întreb despre ce am discutat cu o zi frontal răspunsurilor
înainte. preșcolarilor
Urmează să le prezint preșcolarilor câteva imagini cu Observația Imagini cu
pisici, pe baza cărora vom discuta, le voi pune pisici
întrebări la care ei vor răspunde: Aprecieri verbale
 ”Ce vedeți în imagine?” Conversația
 ”Cum face pisica?” euristică
 ”Ce culoare au pisicile?”
 ”Ce mănâncă pisica?”
Voi face aprecieri generale cu privire la Conversația frontal Aprecieri verbale
4. Încheierea comportamentul elevilor și vom juca un joc online, explicația
activității ”Imită animalul” pentru introducerea în următoarea
activitate.
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1

DATA: 19.01.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Pisicuțe și căței, ei sunt prietenii mei”
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Educarea capacității copiilor de a opta, în funcție de interesul
personal, pentru o anumită activitate precum și îmbogățirea vocabularului activ.
1. Artă: Tema:”Cea mai frumoasă pisicuță”
Mijloc de realizare: pictură
Obiective operaționale: Pe parcursul activității, preșcolarii vor fi capabili să:
o Recunoască animalul de pe fișa de lucru;
o Numească instrumentele de lucru necesare;
o Picteze desenul folosind materialele necesare.
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul.
Mijloace didactice: fișă de lucru, acuarele, pensule, apă.
Forme de evaluare: analiza răspunsurilor preșcolarilor, aprecieri verbale,
analizarea produselor realizate de preșcolari.

2. Construcții: Tema:”Căsuțe pentru pisici”


Mijloc de realizare: construire
Obiective operaționale: Pe parcursul activității, preșcolarii vor fi capabili să:
o Denumească obiectele de care au nevoie pentru a construi;
o Realizeze o căsuță din materialele avute la dispoziție;
o Prezinte lucrarea lor în fața colegilor.
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul.
Mijloace didactice: cuburi, lego, jucării mici.
Forme de evaluare: aprecieri verbale, analizarea produselor realizate de
preșcolari.
3. Bibliotecă: Tema: ”Găsește drumul pisicii!”
Mijloc de realizare: rezolvare labirint
Obiective operaționale: Pe parcursul activității, preșcolarii vor fi capabili să:
o Traseze corect drumul pisicii către lapte;
o Coloreze pisica și vasul cu lapte.
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul.
Mijloace didactice: fișă de lucru, creion negru, creioane colorate.
Forme de evaluare: aprecieri verbale, analizarea produselor realizate de
preșcolari.

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019;
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea curriculum-ului pentru educație timpurie, 2019;
3. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2020-2021;
4. Culea, L. (2020). Îndrumător metodic 3-4 ani, Editura Diana.
SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
Etapele
Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activității
procedee didactice organizare
Activitatea se desfășoară online, prin intermediul laptop
1. Moment
platformei Google Meet. Pregătesc materialele
organizatoric
necesare și mă asigur că preșcolarii au ce le trebuie.
Jocul Joc online frontal Observarea
2. Captarea și Le voi capta atenția copiilor prin jocul online ”Imită
Conversația sistematică a
orientarea animalul” apoi le voi prezenta centrele de lucru și
explicația comportamentului
atenției materialel de la fiecare.
preșcolarilor
Explicația Frontal Observarea
După ce le prezint copiilor cele trei centre de lucru îi exercițiul sistematică a
îndemn să aleagă prima activitate pe care vor să o Fișe de Individual comportamentului
desfășoare. Fiecare copil va trece prin toate cele trei lucru preșcolarilor
3. Dirijarea
centre și va realiza activități specifice fiecăruia. Acuarele
învățării
La centrul de Artă, copiii vor avea la dispoziție o fișă Pensule
de lucru cu o pisică (Anexa 3) pe care o vor picta în Apă
culori corespunzătoare și fără a uda sau rupe pagina.
La centrul de Construcții preșcolarii se vor folosi de Cuburi Individual Observarea
materiale pe care le au în casă pentru a construi o Lego sistematică a
căsuță pentru pisici, așa cum și-o imaginează ei. Jucării comportamentului
La centrul de Bibliotecă (Anexa 4) vor avea de mici individual preșcolarilor
rezolvat un labirint: ei vor desena o linie care să Fișă de
meargă de la pisică la vasul cu lapte, apoi vor colora, lucru
atât pisica, cât și laptele. Creion
După ce toți copiii au trecut pe la fiecare centru, negru
fiecare își va prezenta lucrările de față cu colegii, se Creioane Analiza lucrărilor
vor face aprecieri pentru lucrări și se vor felicita colorate preșcolarilor
copiii. Aprecieri verbale
Voi face aprecieri generale cu privire la activitatea conversația
4. Încheierea
copiilor și le voi da o pauză de 10 minute pentru a se
activității
odihni.
PROIECT DE ACTIVITATE ADE (DȘ 2)

DATA: 19.01.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Pisicuțe și căței, ei sunt prietenii mei”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Științe
DISCIPLINA: Activitate Matematică
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Cuști pentru pisici”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoștințelor cu privire la gruparea elementelor în
funcție de formă și de mărime, ordonarea crescătoare și descrescătoare a obiectelor de diverse
mărimi.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul activității, toți preșcolarii vor fi capabili:
O1: Să răspundă la cel puțin 2 întrebări puse de educatoare, pe baza jocului online;
O2: Să denumească jetoanele folosite în joc, pe baza cunoștințelor dobândite anterior;
O3: Să recunoască jetoanele mici sau mari, pe baza explicațiilor oferite de educatoare;
O4: Să ordoneze crescător și descrescător, în funcție de mărime, jetoanele așezându-le
pe scara desenată de educatoare.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația euristică, conversația, explicația, demonstrația, jocul
didactic, lucrul cu material individual;
 Mijloace didactice: laptop, prezentare PowerPoint, jetoane, joc online;
 Forma de organizare: frontal, individual;
 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor,
aprecieri verbale, analiza răspunsurilor preșcolarilor;
 Durata: 20 de minute.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019;
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea curriculum-ului pentru educație timpurie, 2019;
3. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2020-2021;
4. Culea, L. (2020). Îndrumător metodic 3-4 ani, Editura Diana.
SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
Etapele Ob.
Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activității Op.
procedee didactice organizare
Activitatea se desfășoară online, prin intermediul laptop
1. Moment
platformei Google Meet. Pregătesc materialele
organizatoric
necesare și mă asigur că preșcolarii au ce le trebuie.
O1 Captarea atenției se va realiza prin intermediul unui
joc online, ”Ce face pisica?”, pe platforma Jocul Joc online frontal Aprecieri verbale
2. Captarea și
WordWall (Anexa 2). Copiii vor vedea câteva conversația Analiza
orientarea
imagini cu pisici care realizează deferite activități și răspunsurilor
atenției
vor denumi respectiva activitate: de exemplu, pisica preșcolarilor
se spală, pisica doarme etc.
Le spun copiilor că astăzi vom juca un joc în care va explicația Frontal Observarea
3. Anunțarea trebui să grupăm elementele în funcție de formă, sistematică a
temei și a mărime, să facem perechi de elemente de aceeași comportamentului
obiectivelor dimensiune și să le ordonăm crescător și preșcolarilor
descrescător.
O2 Voi deschide prezentarea PowerPoint (Anexa 5) și îi Conversația Prezentare frontal
O3 voi întreba pe copiii ce văd în prezentare (niște pisici PowerPoint
și niște cuști de diferite mărimi).
Prima sarcină a copiilor va fi aceea de a grupa Jocul Aprecieri verbale
jetoanele pentru a forma grupa pisicilor și grupa didactic
cuștilor. Fiecare jeton se va afla într-un chenar de exercițiul
4. Dirijarea altă culoare. Copii spun unde trebuie așezat jetonul,
învățării iar eu îl voi așeza corespunzător.
Următoarea sarcină este aceea de a pune în
corespondență și a forma perechi de elemente de
aceeași dimensiune. Astfel, copiii vor spune care
este cea mai mică pisică și care este cea mai mică
cușcă și le vom uni cu o linie. Procedăm la fel cu
toate elementele.
O4 În final, sarcina copiilor va fi aceea de a ordona, Jocul Prezentare individual Analiza
crescător și descrescător, jetoanele, astfel: pe scara didactic PowerPoint răspunsurilor
care urcă vom așeza pisicile de la cea mai mică la exercițiul preșcolarilor
5. Obținerea
cea mai mare. Pe scara care coboară vor fi așezate
performanței
cuștile, de la cea mai mare la cea mai mică. Copiii Aprecieri verbale
spun răspunsurile, iar eu le urmez indicațiile și așez
jetoanele.
Voi încheia activitatea prin formularea unor aprecieri Conversația frontal Aprecieri verbale
6. Încheierea finale, voi spune copiilor cum s-au descurcat și ce explicația
activității părere am despre activitatea lor. Le dau pauză 5
minute pentru a se pregăti de următoarea activitate.
PROIECT DE ACTIVITATE ADE (DOS 2)

DATA: 19.01.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Pisicuțe și căței, ei sunt prietenii mei”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și Societate
DISCIPLINA: Activitate practică
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Fundițe pentru pisici”
MIJLOC DE REALIZARE: rupere și lipire
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea și dezvoltarea abilităților și deprinderilor de lucru
manual, cât și dezvoltarea simțului estetic și creativ al preșcolarilor.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul activității, toți preșcolarii vor fi capabili:
O1: Să numească cel puțin 3 dintre materialele și instrumentele de lucru, pe baza
cunoștințelor dobândite anterior;
O2: Să umple cel puțin 2 fundițe, prin tehnica de rupere și lipire a hârtiei, pe baza
explicațiilor oferite de educatoare;
O3: Să prezinte lucrarea în fața colegilor, pe baza unor criterii spuse de educatoare.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, lucru individual;
 Mijloace didactice: laptop, fișă de lucru, hârtie colorată, lipici;
 Forma de organizare: frontal, individual;
 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor,
aprecieri verbale, analiza răspunsurilor preșcolarilor, analiza produselor preșcolarilor;
 Durata: 15 de minute.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019;
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea curriculum-ului pentru educație timpurie, 2019;
3. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2020-2021;
4. Culea, L. (2020). Îndrumător metodic 3-4 ani, Editura Diana.
SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
Etapele Ob.
Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activității Op.
procedee didactice organizare
Activitatea se desfășoară online, prin intermediul laptop
1. Moment
platformei Google Meet. Pregătesc materialele
organizatoric
necesare și mă asigur că preșcolarii au ce le trebuie.
O1 Voi ruga copiii să închidă ochii, timp în care eu voi Conversația frontal
scoate o punguță. Ei deschid ochii și le arăt punguța, Observarea
2. Captarea și
întrebându-i ce cred că se află în aceea. Voi scoate, pe explicația sistematică a
orientarea
rând, din pungă, fișa de lucru (Anexa 6), hârtia comportamentului
atenției
colorată și lipiciul și îi voi ruga pe copii să le preșcolarilor
numească.
3. Anunțarea Le voi spune copiilor că noi astăzi ne vom folosi de conversația frontal
temei și a toate materialele pentru a ”colora” fundițele
obiectivelor pisicuțelor.
O2 Le explic preșcolarilor că vom rupe bucățele din Explicația Fișă de Frontal Observarea
4. Dirijarea hârtie pe care le vor lipi în interiorul fundițelor, pentru lucru sistematică a
învățării a le umple de culoare. Ei vor trebui să respecte Lipici comportamentului
următoarele indicații: cea mai mică fundă va fi preșcolarilor
umplută cu hârtie de culoare roșie, cea mijlocie, cu Hârtie
hârtie galbena, iar funda mare o pot umple cu ce Demonstrația colorată
culoare vor ei. Le arăt pașii de lucru și un model
realizat de mine (Anexa 7).
Facem un exercițiu de încălzire a mâinilor, apoi îi
poftesc pe copii să lucreze. Lucrul
individual individual
O3 După ce copiii au terminat de lucrat îi voi îndemna să conversația Lucrările Frontal Analiza lucrărilor
5. Obținerea
își prezinte lucrările colegilor și să spună dacă au copiilor copiilor
performanței
respectat cerințele.
Fac aprecieri finale cu privire la modul în care s-a conversația frontal Aprecieri verbale
6. Încheierea
desfășurat activitatea și felicit copiii pentru munca
activității
depusă.
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 2

DATA: 19.01.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Pisicuțe și căței, ei sunt prietenii mei”
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Un motan cât un pisoi”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc de mișcare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Cultivarea unor calități de voință, caracter,
perseverență și atenție.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul activității, toți preșcolarii vor fi capabili:
O1: Să respecte regulile jocului, pe baza explicațiilor oferite de educatoare;
O2: Să execute mișcări sugestive în timpul cântecului, pe baza exemplului educatoarei;
O3: Să interpreteze corect cântecul.
REGULILE JOCULUI:
 Preșcolarii se vor ridica în picioare și vor dansa în timp ce cântecul se aude;
 Atunci când melodia se oprește, ei se vor așeza repede înapoi pe scaun;
 După terminarea cântecului, îl vom cânta împreună, bătând din palme.
ELEMENTE DE JOC:
 Bătaia din palme;
 Mișcări sugestive;
 Utilizarea versurilor.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: jocul muzical, explicația, demonstrația, conversația;
 Mijloace didactice: laptop, cântec;
 Forma de organizare: frontal, individual;
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019;
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea curriculum-ului pentru educație timpurie, 2019;
3. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2020-2021;
4. Culea, L. (2020). Îndrumător metodic 3-4 ani, Editura Diana.
Strategii didactice
Etapele Ob.
Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activității Op.
procedee didactice organizare
1. Moment Activitatea se desfășoară online, prin intermediul laptop
organizatoric platformei Google Meet.
Voi capta atenția elevilor prin prezentarea jocului Conversația frontal
2. Captarea și
muzical și prin explicarea regulilor acestuia. Îi voi explicația
orientarea
întreba dacă știu cântecul și dacă sunt pregătiți să
atenției
dansăm.
O1 Copiii se vor ridica de pe scăunele și vom realiza un Demonstrația
O2 joc de probă. Voi da drumul la muzică și voi începe să Jocul Frontal Observarea
O3 dansez alături de copii, utilizând mișcări sugestive. muzical cântec individual sistematică a
Atunci când voi opri muzica, preșcolarii se vor așeza comportamentului
3. Dirijarea
repede înapoi pe scăunel și vor sta nemișcați, până preșcolarilor
învățării
când voi porni din nou muzica. Vom alterna între
aceste activități până ce cântecul se va termina.
În continuare, îi voi îndemna pe copii să și cântăm
împreună cântecelul.
4. Încheierea Voi încheia activitatea felicitându-i pe elevi și conversația frontal Aprecieri verbale
activității aplaudându-i. aplauze
ANEXE
Anexa 1 – Imită animalul – joc pe WordWall
Anexa 2 – Ce face pisica...? – joc pe WordWall
Anexa 3 – Centrul Artă
Data: 19.01.2021 NUME:___________

Cea mai frumoasă pisicuță - Pictură


Anexa 4 – Centrul Bibliotecă
Data: 19.01.2021 NUME:___________

Găsește drumul pisicii! – labirint


Anexa 5 – Prezentare PowerPoint ”Cuști pentru pisici”
Anexa 6 – Fișă de lucru
DATA: 19.01.2021 NUME:____________________

Fundițe pentru pisicuțe – rupere și lipire

Rupe bucăți de hârtie și umple findița cea mai mică cu hârtie roșie, pe cea mijlocie cu hârtie
galbenă și pe cea mare cu ce culoare dorești tu!
Anexa 7 – Model

S-ar putea să vă placă și