Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Data: 02.10.2020
Clasa: a V-a
Profesor:David Claudia, grad didactic II
Disciplina: Istoria românilor şi universală
Subiectul: Omul și mediul în Orient Antic.
Tipul lecţiei: de dobândire a cunoștințelor

Subcompetenţă: Citirea hărţilor istorice cu referire la istoria antică.


Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
1. Să indice pe hartă spaţiul de răspîndire al popoarelor Orientului Antic ;
2. Să distingă popoarele Orientului Antic, în corespundere cu aşezarea geografică a
acestea.
3. Să stabilească asenănările și deosebirile popoarelor Orientului Antic
4. Să indice pe axa cronologică perioada dezvoltării popoarelor Orientului Antic .

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: descoperirea, exerciţiul dirijat, , discuţie dirijată,
activitatea cu manualul, activitatea cu atlasul istoric,braistormingul,
comparația,tabelul, diagrama Ven, fișa .
b) Mijloace didactice: Istoria Universală, manual pentru clasa a V-a Cerbuşcă,
Pavel, Haheu, V., Gonţa, Gh., Petrovschi, N., , Ştiinţa, 2011, harta ,, Orientul
antic” , atlasul istoric
c) Forme de organizare a activităţii didactice: frontal,în pereche, individual.
Etapele Ob. Strategii didactice Activitatea profesorului Activitatea elevului t′ Observaţ1i
lecţiei metode/ mijloace forme de
procedee didactice organizare
Evocare Analiza probei de evaluare sumativă 5′

Activitatea Fișa individual Elevii să stabilească cine este: asiatic, stabileasc cine sunt și
cu fișa semit sau indo-european și să argumentează de ce
argumenteze de ce

Realizarea manual  Anunţă subiectul lecţiei, explică  Notează subiectul lecţiei în 30′
sensului obiectivele pe înţelesul elevilor. Omul caiete.
și mediul în Orient Antic.
Moto: „Orientul antic-leagănul
civilizaţiei universale”

Repartizează fişele ,,Popoarele


Orientului antic” (anexa i).
 Elevii să să indice pe hartă
O1 Harta fluviile în bazinul cărora s-au format Indică fluviile: Nil, Tigru, Eufrat,
civilizaţii ale Orientului antic, începînd Indus, Gange, Yangtze, Huanghe.
de la vest spre est

 Elevii sunt împărțiți în două


grupuri

Elevii grupului I citesc subtema


Individual
,, Mediul în OA”
Descoperire
Elevii grupului II citesc subtema
,, Popoarele OA”
O2  Completează tabelul.
 Elevii să completeze
Exerciţiul
tabelul/anexa 1. Dirijează activitatea
dirijat tabel
elevilor
braistormin frontal  Cere elevilor să revină la motto-  Comentează motto-ul
g ul lecţiei şi să-l comenteze.

Elevii sunt chemați să plaseze pe axa


Discuţie Axa cronologică perioada dezvoltării Plasează pe axa cronologică
dirijată cronologică frontal popoarelor Orientului Antic mileniul indicat
Mln.V î.Hr. – egiptenii
Mln.IV î.Hr. – sumerienii și akkadienii
O4 Mln. II î.Hr. – perșii

Reflecţie 8′

frontal Elevii să determine dacă este


Discuţie Diagrama adevărat sau fals afirmația
dirijată Venn -Mesopotamia este oțară între două
fluvii
-Egiptul este străbătut de r. Gange
-India este scăldată de Marea  Răspund la întrebările
Mediterană profesorului.
-Popoerele OA au trăit într-o
regiune cu clima subtropicală
-Chinezii făceau parte dinpopoarele
semite
- Sumerieniiși akkadienii trăiau în
Mesopotamia

În pereche Diagrama Venn caută asemănările și deosebirile a


O3 Comparația
două popoare ale OA
La alegerea elevilor caută asemănările și
deosebirile a două popoare ale OA

Extindere Comparația Diagrama Individual Proiectează sarcina de lucru pentru 2′


Venn acasă:
Elevii vor completa diagrama Venn cu  Îşi notează tema şi
asemănările și deosebirile Republicii indicaţiile pentru realizarea ei.
Moldova și a egiptenilr din OA Adresează întrebări de înţelegere.
Motto:
„Orientul antic –
leagănul
civilizaţiei
universale”
Omul și mediul în Orientul Antic

Condițiile Egipt Mesopotamia India China

Așezarea geografică

Fluviile
Popoarele

clima

Locul apariției civilizației

Ocupațiile principale

Omul și mediul în Orientul Antic

Condițiile Egipt Mesopotamia India China

Așezarea geografică Africa de Nord Asia de Vest Asia Centrală Asia de Est

fluviile Nil Tigru, Eufrat Ind, Gange Fluviul Albastru

Fluviul Galben
popoarele egiptenii Popoare semite: indienii chinezii

Sumerienii,perșii, evreii,

Akkadienii,fenicienii

clima Subtropicală:vara caldă, Subtropicală:vara caldă, Subtropicală:vara caldă, Subtropicală:vara caldă,


iarna-blîndă iarna-blîndă iarna-blîndă iarna-blîndă

Locul apariției civilizației În văile marilor fluvii În văile marilor fluvii În văile marilor fluvii În văile marilor fluvii

Ocupațiile principale agricultura Agricultura, creșterea agricultura agricultura


animalelor, comerțul

S-ar putea să vă placă și