Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Profesor : Gujea Vasile


Clasa: a V-a
Unitatea de Învăţare: Orientul antic
Disciplina : Istorie
Aria curriculară: Om și societate
Subiectul : Omul și mediulo în Orientul anric. Popoarele Orientului antic
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul: 45’
Competențe generale:
1.Dezvoltarea gândirii istorice a elevilor, pentru a conştientiza valorile şi evoluţia civilizaţiilor Orientului antic
2.Utilizarea eficientă a comunicării şi limbajului de specialitate
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei şi epocii antice, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală
3.1. Identificarea şi clasificarea surselor istorice
3.3 Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice
3.4 Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utilizând informaţii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere
Competențe derivate:
C1- Să identifice timpul în care au apărut primele civilizaţii
C2- Să precizeze spaţiul unde au apărut acestea
C3- Să precizeze care e cea mai veche civilizaţie antică
C4- Să prezinte principalele ocupaţii ale civilizaţiei antice
C5- Să prezinte originea popoarelor orientului antic
Metode şi procedee: conversaţia euristică, observarea sistematică, descoperirea, explicaţia, exerciţiul, descrierea, expunerea, ciorchinele
Mijloace de învăţământ: manual, planşe, rebus, retroproiectorul
Forme de activitate: frontală, individuală, independentă
Bibliografie:
Mihai Manea, Adrian Pascu, Altas şcolar de istorie universală, Editura Corint

Zoe Petre, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Ed. All Educational

 Horia C. Matei, Civilizaţia lumii antice, Bucureşti, editura Eminescu, 1983


 Idem, Mic dicţionar al lumii antice (ţări, popoare, oraşe), bucureşti, Editura Albatros, 1986
 V. Băluţoiu, C-tin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Ed. All Educational;
 Cynthia Stoke Bvrown, Istoria lumii de la Big Bang până în prezent, , Bucureşti, Editura Litera, 2009
 Emanuel Geiss, Istoria lumii până la anul 2000, Bucureşti, Editura All Educational, 2008
 Marea enciclopedie a lumii. Artă şi literatură, vol. V, Bucureşti, Editura Litera internaţional, 2009
 Deni Sehic, Demir Sehic, Atlas istoric, Epoca antică,, Bucureşti, Editura România liberă, 2008
 Biblioteca cunoaşterii, vol. I, Istoria, Bucureşti, Editura Romnânia liberă, 2009

Valori şi atitudini vizate:


- Gândire criticã şi flexibilã
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
Strategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativã
Obiective formative: Elevii să fie capabili:

să emită judecăţi de valoare şi să formuleze concluzii

să opereze corect cu noţiunile însuşite

Obiective afective: Elevii să fie capabili:

să participe activ la lecţie

să colaboreze între ei

Resurse:: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă

- umane: elevii clasei a V- a

Evaluare: - continuă prin întrebări frontale şi analiza răspunsurilor la fişele de lucru

- finală – fişă de evaluare


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Competenţe Succesiunea Succesiunea Activitatea profesorului de predare Activitatea elevului de Metode,


momentului lecţiei şi elementelor de sau de organizare învăţare procedee,
timpul afectat conţinut mijloace de
învăţământ
a) Momentul Notează absenţele. Pregăteşte
organizatoric mijloacele de învăţare.
b) Evaluare. Preistoria Prin ce se caracterizează preistoria? Elevii răspund Conversaţia
1 Revitalizarea umanității Cum trăiau organizați oamenii ? Explicaţia
cunoştinţelor Care au fost ocupațiile omului în elevilor
necesare dobândirii preistorie?
lecţiei noi Cum a evoluat modul de organizare al
omului? Urmăresc materialul , sunt
c) Captarea atenției În orele precedente Societatea omenească a parcurs mai atenți și notează schema lecției
s-au învăţat despre multe etape de dezvoltare sau epoci Analiză de
d) Anunţarea lecţiei preistorie vom istorice. Enumeraţi principalele epoci planşă
noi, a planului ei de trece la antichitate studiate până acum.
predare-învăţare, a Omul şi mediul în Ii pun pe elevi să analizeze o planşă cu
ceea ce trebuie să ştie Orientul antic. statul sumerian pe baza căreia să spună
şi să facă elevul la Popoarele unde cred ei că s-au întemeiat primele
sfârşitul lecţiei Orientului antic state.Proiectează o prezentare în AeL
pentru captarea atenţiei şi indicarea
titlului noii lecţii.
e) Dobândirea noilor Timpul şi spaţiul Timpul şi spaţiul la care face referire Elevii descoperă răspunsul Conversaţia
1 cunoştinţe (32’) lecţia de faţă sunt:Timpul-Antichitatea celor două coordonate ale Explicaţia
(mileniile IV-I î.Hr.) istorie.
Spaţiul-Orient. Elevii notează în caiete (Tabla şi creta)
Prezintă întinderea geografică a informaţiile. Videoproiectorul
2 Orientului antic. Elevii sunt atenţi la explicaţii.
Prezintă formele de relief, clima, Vor răspunde la întrebările Prezentare
principalele ape şi ocupaţiile oamenilor. legate de ce s-a predat până în Power Point
Localizează pe hartă. acel moment şi descoperă Descoperirea
3 Enumeră şi localizează popoarele localizare geografică.. Demonstraţia
Orientului antic (hitiţi, fenicieni, Urmăresc documentarele pe Documentarele
4 egipteni, evrei, sumerieni, babilonieni, calculator. pe calculator
perşi, mesi, chinezi, Iau notiţe. ciorchinele
Profesorul notează pe tablă (proiectează După ce au luat contactul cu
schiţa celor spuse). aceste noţiuni răspund la
scurtele întrebări legate de acest
moment al lecţiei pentru fixarea
. cunoştinţelor.
Arată la hartă localizarea
geografică a Orientului antic
Citesc fragmentele din manual.

1 e) Fixarea Profesorul oferă fiecărui elev o fişă de Răspund la cerinţele Conversaţia


2 cunoştinţelor (5’) lucru care cuprinde 3 întrebări şi o parte profesorului. Fişe de lucru
3 de autoevaluare. rebus
4 I. CUM SE NUMEŞTE LECŢIA DE
ASTĂZI?
II. DETERMINAŢI TIMPUL ŞI SPAŢIUL
LA CARE FACE REFERIRE LECŢIA DE
ASTĂZI!
III. DAȚI 3 EXEMPLE DE POPOEARE
ALE ORIENTULUI ANTIC REBUS ISTORIC

Tema pentru acasă Notarea în vocabulare a noilor termeni Notează cele cerute
Notarea elevilor întâlniţi.
Localizarea geografică a popoarelor
Orientului antic.
FIŞĂ DE LUCRU ..

I. Cum se numeşte lecţia de astăzi?

II. Determinaţi timpul şi spaţiul la care face referire lecţia de astăzi!

III. Dați 3 exemple de popoeare ale orientului antic

Anexa nr. 3 A

* * * * A S I A * * *
O R I E N T * * * * *
* * * * T I G R U * *
* * * N I L * * * * *
1. Continentul unde a apărut civilizaţia mesopotamiană

2. Teritoriu cuprins între Marea Mediterană şi Oceanul Pacific

3. Fluviu ce strabate Mesopotamia

4. Fluviu din nord-estul Africii

ORIENTUL ANTIC - OMUL ŞI MEDIUL

1. Coloana A prezintă vechile populaţii ale Orientului Antic, iar coloana B zona lor de apariţie. Duceţi săgeţile corespunzătoare celor două coloane:

A B

Asirieni Fluviul Galben

Chinezi Valea Nilului

Egipteni Valea Indusului


Indieni Valea Tigrului şi Eufrat

Evrei Pod. Iranului

Perşi Estul M. Mediterane

Hitiţi Pod. Anatoliei

Fenicieni Estul M. Mediterane

2. ,,… Învăţaţii persani susţin că fenicienii… veniţi de pe ţărmurile Erythreei (M. Roşie), pe cele ale Mediteranei… seapucară îndată de un intens negoţ pe mare;
cărând cu corăbiile lor mărfuri din Egipt şi din Asia în diferite locuri.”

Herodot, Istorii

Răspundeţi următoarelor întrebări:

1. De unde proveneau fenicienii, după părerea autorului?


2. Transcrieţi din text ocupaţia lor principală.
3. De unde proveneau mărfurile comercializate de fenicieni?

S-ar putea să vă placă și