Sunteți pe pagina 1din 7

PLAN DE LECTIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: COLEGIUL TEHNIC A. T. LAURIAN AGNITA


PROFESOR: ȘIMON MIOARA
DATA: 11.03.2022
CLASA: a-V-a A
DISCIPLINA: Istorie;
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Civilizația greacă și sinteza elenistică;
TIPUL LECȚIEI: LECȚIE DE RECAPITULARE , FIXARE ȘI SISTEMATIZARE
CONȚINUTURI
1. Mediul natural și ocupațiile grecilor
Studiu de caz:
Ceramica: între utilitate și artă
2. Adevăr și legendă
3. Polisul, organizare internă: Atena și Sparta
4. Procesul de colonizare
Studiu de caz:
Histria, Tomis și Callatis
5. Războaiele grecilor
Studiu de caz:
Bătălia de la Marathon
6. Alexandru Macedon și civilizația elenistică
7. Frumos și cunoaștere în lumea greacă
Studiu de caz:
Acropola ateniană
Moștenirea lumii grecești
Jocurile Olimpice în Antichitate
ORGANIZAREA SPAȚIULUI DE INSTRUIRE ȘI A RESURSELOR:
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă;
CLASA: omogenă, cu potențial intelectual normal
TIMP: 50 min.;
COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor şi reprezentărilor de timp şi spaţiu
2. Utilizarea critică şi reflexivă a limbajului de specialitate şi a surselor istorice
3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienţei istorice şi a diversităţii socio-culturale
4. Folosirea autonomă şi responsabilă a instrumentelor necesare învăţării permanente
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3. Localizarea în timp si in spaţiu a faptelor şi/sau a proceselor istorice
2.2. Relatarea unui eveniment/proces istoric, utilizând informaţii din surse istorice
2.3. Stabilirea de asemănări şi deosebiri referitoare la evenimente/procese istorice, pe baza unor surse diferite
3.1. Asumarea de roluri în grupuri de lucru
4.1. Folosirea unor tehnici de învăţare în rezolvarea sarcinilor de lucru

COMPETENȚE DERIVATE:
1. Prezentarea mediului natural și a ocupațiilor grecilor, pe baza unei hărți istorice.
2. Stabilirea elementelor de adevăr și de legendă privind lumea greacă, folosind informațiile oferite de surse istorice.
3.Precizarea asemănărilor și deosebirilor în modul de organizare internă oferit de Sparta, respectiv de Atena, pe baza unei fișe de lucru.
4. Prezentarea etapelor colonizării, prin extragerea mesajelor dintr-o sursă istorică.
5. Stabilirea cauzelor și consecințelor războaielor purtate de greci în secolul V î. H.
6. Completarea unor texte lacunare folosind termenii adecvaţi dintr-o listă dată.
7. Menționarea principalelor elemente ale moștenirii grecești, prin construirea de rebusuri pe o temă istorică utilizând mesaje vizuale.
8. Precizarea înțelesului unor termeni istorici: colonie,metropolă, civilizație elenistică, Acropole, agora, Marathon.

VALORI ȘI ATITUDINI:
1.Coerenţă şi rigoare în gândire şi acţiune;
2.Relaționarea pozitivă cu ceilalți.

STRATEGII DIDACTICE:
a)METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE:
Metoda „Copacul ideilor”, Explicația, Descoperirea, Utilizarea termenilor istorici în contexte noi;organizatorul grafic, explozia stelară, Comparația
b)MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: manualul, fișe de lucru, surse istorice, imagini, fişa de recapitulare ; tabla, creta; laptop,; foi de flipchart;
c) FORME DE ACTIVITATE - individuală, în pereche ;

BIBLIOGRAFIE: fișe de lucru, manual istorie, editura Corint, manuale digitale istorie clasa a V-a: http://www.edu.ro
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE LECTIEI C.S ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICE


PROFESORULUI ELEVILOR METODE MIJLOACE

1. Moment organizatoric Notează absenţele; Răspund cerinţelor profesorului. Conversaţia Catalog


2 minute Pregăteşte materialele necesare Îsi pregătesc materialele
desfăşurării lecţiei.
Realizează un climat afectiv;
2. Precizarea conținutului , a Dragi elevi Elevii Conversaţia Manual
obiectivelor și a unui plan de În timpul acestei lecții de recapitulare catehetică Caiet de notițe
recapitulare Domeniul de conținut studiat Civilizația - Sunt atenți la explicațiile Fișa de recapitulare
3 minute greacă și sinteza elenistică; profesorului.
1. Ne vom aminti despre Mediul Anexa 1
- Deschid planul de recapitulare
natural şi ocupaţiile grecilor; Mitologia
primit cu o săptămână înainte.
greacă, Polis-ul grec – organizare şi
( Anexa1)
colonizare; Atena şi Sparta ,Războaiele
grecilor, Civilizația elenistică , Frumos şi
cunoaştere în lumea greacă.
2.Vom redescoperi împreună elemente
Elevii studiază individual fișele de
de cultură și civilizație.
3.Ne vom reîntâlni cu personalități lucru primite.
fascinante ale istoriei, personalități care Elevii studiază fișele de lucru.
au influențat și influențează și astăzi
modul de a gândi și a se manifesta al
oamenilor. Elevii răspund la sarcinile de
- Prin activitățile de învățare propuse: învățare. Exersarea lucrului în
- Veți analiza evenimente istorice prin echipă, a cooperării şi/sau a
utilizarea surselor care oferă perspective competiţiei.
multiple;
- Veți identifica valorile comune ale
civilizației grecești pe baza surselor;
- Veți îndeplini sarcini/roluri diferite în
cadrul grupului de lucru;

3
3. Recapitularea pe baza Organizarea, îndrumarea, conducerea
planului stabilit și controlarea activității de învățare

40 minute Elevii sunt împărțiți în 9 grupe de câte


2-3 și primesc sarcini de lucru diferite:

Elevii: Fișa de
Grupa 1:
- prezintă mediului natural și Învăţarea prin lucru
Profesorul
cooperare nr. 1
- Prezintă cerințele din fișa de lucru; ocupațiile grecilor, pe baza
1.3 - Formulează clar sarcinile de lucru; unei hărți istorice și a unei
- Urmăreşte modul în care elevii rezolvă surse suport.
sarcina de lucru propusă;

Grupa 2
Profesorul
- analizează informațiile oferite de Învăţarea Fișa de
2.2 sursă și precizează utilitatea ceramicii prin lucru
- Creează situații de învățare adecvate;
pentru greci. cooperare nr. 2
- Oferă informaţii care să-i ajute pe
elevi în realizarea sarcinilor de lucru;
Fișa de
Grupa 3
lucru
Profesorul - Urmărește participarea -apreciază elemente de adevăr și de Descoperirea nr. 3
2.2 activă a tuturor elevilor la realizarea legendă privind lumea greacă, folosind
sarcinilor de învăţare; informațiile oferite de surse istorice

Fișa de
Grupa 4
Profesorul - solicită elevilor să lucreze Comparația lucru
- compară modul de organizare
2.3 în pereche pt. a rezolva sarcinile de nr. 4
internă oferit de Sparta, respectiv de
învățare; Atena, pe baza unei fișe de lucru

Grupa 5
- explică înțelesul termenilor colonie, Explicația
Profesorul Urmărește participarea
metropolă Demonstrația Fișa de
activă a tuturor elevilor la realizarea
2.2 - precizează cauzele colonizării lucru
sarcinilor de învăţare;
grecești și direcțiile de colonizare nr. 5
- prin utilizarea capacităților empatice
în diferite situații de învățare;

4
Grupa 6 -răspund întrebărilor cine? de ce?
Profesorul când? cum? unde? legate de Fișa de
1.3 - Creează situații de învățare adecvate; războaiele medice, stabilind conexiuni lucru
- Oferă informaţii care să-i ajute pe între evenimentele studiate nr. 6
elevi în realizarea sarcinilor de lucru;
Explozia stelară

Grupa 7 Fișa de
2.1 Profesorul - Urmărește participarea -răspund întrebărilor cine? de ce? Pânza de lucru
activă a tuturor elevilor la realizarea când? ce urmări? legate de războiul păianjen nr. 7
sarcinilor de învăţare peloponesiac, stabilind conexiuni între
evenimentele studiate.

Grupa 8 -explică înțelesul termenului Fișa de


Profesorul - Urmărește participarea Explicația
2.2 civilizație elenistică și identifică pe lucru
activă a tuturor elevilor la realizarea Învățarea prin
hartă Imperiul Macedonean. nr. 8
sarcinilor de învăţare descoperire

Grupa 9
Profesorul - solicită elevilor să lucreze -aplică termenii noi învățați prin
4.1 Rebus Fișa de
în pereche pt. a rezolva sarcinile de rezolvarea unui rebus lucru nr. 9
învățare;

5
3.1 După rezolvarea cerințelor profesorul Elevii lipesc fișele la tablă și constată Copacul ideilor
cere fiecarei grupe să lipească fișa pe că au parcurs astefel planul de Observarea sistematică
tablă, pentru a completa copacul ideilor. recapitulare.

Profesorul apreciază modul în care elevii Fișa de lucru


Concluzii şi realizarea 2.1 manifestă interes faţă de activitatea Elevii notează tema. Recapitulare
feedback-ului Text lacunar
desfășurată și precizează tema pentru
5 minute acasă-fișa de lucru –Recapitulare.

6
PLAN DE RECAPITULARE

Grecia Continentală
Marea Egee Grecia insulară
RELIEF-dominat
S Peninsulei Balcanice Marea Mediterană Grecia colonială
de munți și mare
Marea Ionică

OCUPAȚII
MEDIUL NATURAL ȘI -agricultura ZEUS-zeul suprem
OCUPAȚII -comerțul
-buni navigatori
-olăritul
POLITEIȘTI
TEMPLE

CIVILIZAȚIA RĂZBOIUL
GREACĂ ȘI SINTEZA ADEVĂR ȘI TROIAN
ELENISTICĂ LEGENDĂ
GRECIA HOMER-Iliada și
ARHAICĂ Odiseea
PERIPEȚIILE LUI
ULISE
STAT
POLISUL ATENA DEMOCRATIC

SPARTA STAT
ARISTOCRATIC

spre V -M. Mediterane Histria


NE și V Mării Negre Tomis
MAREA COLONIZARE GREACĂ sec. VIII-VI î. H Callatis

RĂZBOAIELE RĂZBOAIELE MEDICE: GRECIA vs I. PERSAN=VICTORIA ATENEI


sec V î.
GRECILOR H
RĂZBOIUL PELOPONESIAC: SPARTA vs ATENA=VICTORIA SPARTEI

ALEXANDRU MACEDON
cucerește Grecia IMPERIUL MACEDONEAN CIVILIZAȚIA ELENISTICĂ
7
Modele de educație: Atena
FRUMOS ȘI (civică); Sparta (militară) leagănul civilizației europene
CUNOAȘTERE

S-ar putea să vă placă și