Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic Constantin Șerban Aleșd


Profesor: Silaghi Antonia
Data:20.10.2018
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: Orientul Antic
Lecţia(tema): Orientul Antic
Tipul de lecţie: sistematizare, aprofundare şi evaluare
Locul de desfăşurare: sala de clasă

 Obiectivul general: sistematizarea și aprofundarea cunoștințelor științifice referitoare la Orientul Antic, prin exersarea și evaluarea
competențelor de:
1.1. Ordonarea pe criterii cronologice
1.3. Localizarea în timp și în spaţiu a faptelor şi/sau a proceselor istorice
2.1. Folosirea termenilor de specialitate în descrierea unui eveniment/proces istoric
2.2. Relatarea unui eveniment/proces istoric, utilizând informaţii din surse istorice
2.3. Stabilirea de asemănări şi deosebiri referitoare la evenimente/procese istorice, pe baza unor surse diferite
4.1. Folosirea unor tehnici de învăţare în rezolvarea sarcinilor de lucru

Obiective ale evaluării:


Cognitive:
Oe1 - să opereze cu termenii: aristocraţie, stat, religie politeistă, monoteistă, regat, imperiu, arhitectură
Oe2- să descrie mediul natural, organizarea socială şi organizarea politică din Orientul Antic
Formative:
Oe3 - să localizeze pe hartă popoarele învăţate la unitatea Orientul Antic
Oe4 – să relateze, pe baza materialelor din mape şi a cunoştinţelor dobândite, informaţii suplimentare despre aceste popoare
Oe5 – să analizeze comparativ evoluţia scrierii şi a textelor literare
Oe6- să explice consecinţele existenţei unui cod de legi pentru evoluţia unei societăţi
Atitudinale:
Oe7- să manifeste o atitudine de înţelegere a rolului istoriei în viaţa prezentă şi ca factor de predicţie a schimbărilor
Valori şi atitudini vizate:
* Gândire critică şi flexibilă
* Relaţionarea pozitivă cu ceilalţi
* Antrenarea gândirii prospective prin înţelegerea rolului istoriei în viaţa prezentă şi ca factor de predicţie a schimbărilor

Strategii pentru sistematizare/ aprofundare: dirijată, explicativ-conversativă


Metode pentru sistematizare/ aprofundare:
euristice: M1- explicaţia, M2 conversaţia examinatoare
interactive: M3-învăţarea prin descoperire (lucru cu harta), M4- comparaţia

Evaluarea
 Evaluarea: formativ-ameliorativă (de achiziții, de proces, de produs)
 Tehnici de evaluare: orală și scrisă
 Instrumente de evaluare: observarea sistematică a comportamentului și activității elevului, fișa de lucru, diagrama Venn, organizator grafic

Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe cooperante


Resurse: - de timp: 50 minute
- materiale: oficiale: m1 programa şcolară
m2 Macroproiectarea didactică/Proiectarea unităţilor de învăţare
m3 Manual pentru clasa a V-a, Magda Stan, Editura Litera
-m4- Harta ideilor
m5- Harta Orientului Antic
m6- fişă de lucru-rebus
m7- fişa de lucru pe grupe
m8- Diagrama Venn
Bibliografie:
Magda Stan, Manual pentru clasa a V-a, Editura Litera
A. Demersul didactic

Secvenţele Conţinuturi Ob Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. Res. Evaluare


didactice vizate operaț./ mat. Proced.
ob.ev.
Moment - absenţe - răspund cerinţelor
organizatoric - pregătirea materialului didactic și - pregătesc materialele
organizarea clasei solicitate
- creează un climat cooperant
Evocarea Titlul lecției: - explică modul în care se va M1
Orientul Antic desfăşura activitatea
- formează motivația învățării,
subliniind importanța cunoștințelor
ce vor fi aprofundate și a
competențelor dobândite/exersate
pentru analiza altor evenimente
istorice.
Sistematizarea Noţiuni concepte: -solicită elevilor să opereze (să Fișa de lucru
cunoştinţelor - aristocraţie, stat, formuleze propoziții) cu termenii
religie politeistă, aristocraţie, stat, religie politeistă, - utilizează termenii în m6
monoteistă, regat, monoteistă, regat, imperiu, rezolvarea sarcinii primite M1
imperiu, arhitectură M2
arhitectură Oe1
C.2.1. Evaluează competenţa 2.1. Folosirea
termenilor de specialitate în
descrierea unui eveniment/proces
istoric
Conţinuturi:
Împarte elevii în 3 grupe şi dă
Mediul natural şi fiecărei grupe foi de flipchart şi
viaţa cotidiană cerinţele de rezolvat.
Temple şi piramide - Solicită elevilor din grupa 1 să
descrie mediul natural al Orientului -descriu fiecare formă de
Popoare şi Antic precizând: spaţiul, clima, apele organizare după algoritmul observarea
civilizaţii pe harta Oe2 cerut şi completează M2 sistematică a
Orientului Antic -solicită elevilor din grupa 2 să organizatorul grafic m4 activității și
descrie organizarea socială M1 comporta
Inventarea scrierii precizând: clasele sociale mentului
de la pictogramă elevilor
la alfabet -solicită grupei 3 să descrie
organizarea politică precizând tipuri
de state şi cele mai importante
cunoscute
C.1.3., Exersează/evaluează competenţele:
4.1. 1.3 Localizarea în timp si in spaţiu a
2.1.,2.2. faptelor şi/sau a proceselor istorice M2
2.1. Folosirea termenilor de
specialitate în descrierea unui
eveniment/proces istoric
2.2. Relatarea unui
eveniment/proces istoric, utilizând
informaţii din surse istorice
4.1. Folosirea unor tehnici de
învăţare în rezolvarea sarcinilor de
lucru
M3
-solicită să localizeze pe hartă -analizează harta, localizează M2
statele Orientului Antic m5
Oe3 Exersează/evaluează competenţele:
C.1.3. 1.3. Localizarea în timp si in spaţiu
Oe8 a faptelor şi/sau a proceselor
istorice
-solicită să relateze, informaţii Analizează materialele din observarea
Oe4 suplimentare despre acestea mape şi identifică pentru m5 sistematică a
C.1.3. Evaluează competenţa statele învăţate informaţii activității și
C.2.1 1.3. Localizarea în timp si in spaţiu suplimentare cu care M2 comportame
C 2.2 a faptelor şi/sau a proceselor completează organizatorul M3 ntului
Oe8 istorice grafic elevilor
2.1. Folosirea termenilor de
specialitate în descrierea unui
eveniment/proces istoric
2.2. Relatarea unui
eveniment/proces istoric, utilizând
informaţii din surse istorice

- solicită să analizeze comparativ -pe baza cunoştinţelor


evoluţia scrierii anterioare şi a celor prezentate
Oe5 Evaluează competenţa de grupe stabilesc asemănări şi
2.1. Folosirea termenilor de deosebiri pe care le plasează m8
C 2.1. specialitate în descrierea unui pe diagramă M2 Diagrama
C 2.3. eveniment/proces istoric M4 Venn
2.3. Stabilirea de asemănări şi
deosebiri referitoare la
evenimente/procese istorice, pe baza
unor surse diferite

Oe6 - cere elevilor să explice existenţa


unui cod de legi în evoluţia unei -explică consecinţele sub
societăţi aspect economic, social, politic
C 2.2. Evaluează competenţa
2.2. Relatarea unui
eveniment/proces istoric, utilizând
informaţii din surse istorice
Oe7 -solicită elevilor să un rebus cu
C.1.1. Orientul Antic -rezolvă cerinţa m6
C.1.3. Evaluează competenţa
1.3. Localizarea în timp si in spaţiu
a faptelor şi/sau a proceselor
istorice
2.1. Folosirea termenilor de
specialitate în descrierea unui
eveniment/proces istoric

Evaluarea:c - Analizează critică, ierarhizează, - se raportează la aprecierile


apacități/ decide, notează formulate
aptitudini/
atitudini
m8- Diagrama Venn
Găsiţi 2 asemănări şi 2 deosebiri între scrierea cuneiformă şi alfabetul fenician, iar apoi precizaţi importanţa apariţie alfabetului în viaţa culturală
a oamenilor

Scrierea cuneiformă Alfabetul fenician


Deosebiri Asemănări Deosebiri
m4- Harta ideilor

Mediul natural şi viaţă cotidiană

Mediul Natural

Organizarea socială

Organizarea politică
m5-Harta Orientului Antic
Plasaţi pe hartă popoarele învăţate ale Orientului Antic, şi relataţi informaţii despre acestea cu ajutorul materialelor din mape şi a cunoştinţelor dobândite
anterior.
m6- Rebus
Completează rebusul de mai jos cu termenii corecţi astfel încât pe coloana A-B vei afla una din cele mai importante creaţii ale umanităţii apărute în Orientul
Antic

1. Invenţie chinezească ce ne ajută la orientarea în spaţiu


2. Cele 10 porunci
3. Construcţie piramidală în trepte aflată în Mesopotamia
4. Principalul element de identificare a popoarelor
5. Faraon egiptean care a construit cea mai mare piramidă
6. Scriere creată de egipteni
7. Scrierea sumerienilor
8. Rege care i-a unificat pe evrei

S-ar putea să vă placă și