Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Jibert

Profesor: Ferencz Miruna

Disciplina : Istorie

Clasa a-VII-a

Data:25.05.2023

Unitatea de învățare: Lumea postbelică

Titlul lecției : Democrație versus comunism.Războiul Rece (1945-1991)

Tipul lecției : mixtă

Competențe generale :

1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor și reprezentărilor despre timp și


spațiu

2. Utilizarea critică și reflexivă a limbajului de specialitate și a surselor istorice.

3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienței istorice și a


diversității socio-culturale.

Competențe specifice:

1.2. Compararea faptelor/proceselor istorice din perspectivă temporală și spațială.

2.2. Explorarea surselor istorice prin utilizarea instrumentelor specifice gândirii


critice.

Obiective operaționale :Toți elevii

Ob1. Să identifice expresia folosită de Churchill pentru a marca separarea celor două
tabere care se confruntau în Războiul rece, cu ajutorul textului din PPT.

Ob2. Să analizeze și să noteze 2-3 state pentru ambele tabere ale Cortinei de Fier, pe
baza hărții istorice.

Ob3. Să descrie crearea Zidului Berlinului, cu ajutorul citatului din PPT.

Metode și procedee didactice : conversația ,explicația, conversația euristică,


expunerea , învățarea prin descoperire, analiza.

Materiale didactice: Prezentare Power Point, tablă, laptop, videoproiector.

Manual: Stan Stoica, Dragoș Sebastian Becheru, Istorie.Manual pentru clasa a VII-a,
ed. CD-press.
Desfășurarea lecției

Materi
Metode și
Etapele Conținut Activitatea Activitatea al
Ob. procedee
lecției științific. profesorului elevilor didacti
didactice
c
Salută clasa,ține
Momentul
evidența
organizatori Elevii salută și Conversaț
absențelor,
c sunt atenți ia
stabilește liniștea
(3 min)
în clasă.
Reactualizar Viața Adresează Elevii răspund
ea cotidiană. întrebări frontale
cunoștințelo eleviilor: Răspunsuri
r anterioare De la dramele așteptae:
(3 min) războiului la 1. Ce s-a
prosperitate. întâmplat cu 1. Viața
populațiile după cotidiană a fost
război? marcată de
mișcări de
2. Ce s-a populație,
întâmplat cu sărăcie și
frabricile și viața șomaj.
economică
democratică? 2. Treptat au
trecut la
3. În care dintre producția de
state nivelul de bunuri de
trai era mai consum(mașini
bun? de spălat).
Economia s-a
dezvoltat.

3. În statele din
vest, cele
democratice.

Captarea Întreabă elevii Elevii răspund. Conversația oral


Atenției ce ar putea
însemna un Analiza
(1 min) război rece?

Anunțarea Democrație Anunț titlul Elevii notează Conversaț Caiet


titlului versus lecției noi și îl în caiete titlul ia
comunism.Războ Tablă
lecției și a notez la tablă: lecției
iul Rece (1945-
ideilor 1991)
Democrație PPT
principale
 Lumea versus
după al comunism.Războ
(3 min) Doilea iul Rece (1945-
Război M. 1991)
 Cauzele
Definesc:
Războiului
Rece Războiul rece.

 Debutul
Războiului
Rece

 Principalel
e
caracteristi
ci ele
Războiul
rece

 Formarea
celor două
blocuri
militare

 Principalel
e crize ale
Războiului
Rece

 SFÂRȘIT
UL
RĂZBOIU
LUI RECE

Transmitere  Cauzele Oferă informații Elevii sunt Explicația Caiet


a și Războiul despre cauzele atenți și
asimilarea ui Rece care au notează de pe PPT
de noi
determinat tablă
cunoștințe Tablă
(26 min) începerea
războiului rece:
Accentuarea
divergenţelor
dintre S.U.A. şi
U.R.S.S. după II
R.M.;

Diferenţele de
sistem politic,
ideologic,
economic şi
social între cei
doi rivali;

Dorința ambelor
tabere de a-și
Elevii citesc și
impune sistemul răspund la Învățarea
politic, influența întrebare: prin
economică și descoperir
militară într-o „De la Baltica e
până la PPT
zonă cât mai
vastă; Adriatica o Expunere
Ob Text
cortină de fier
1. istoric
Intrarea Europei a coborât de-a
de Est în sfera de lungul
influență a continentului”
U.R.S.S

Cere eleviilor să
Să identifice
expresia folosită
de Churchill
pentru a marca
separarea celor
două tabere care Sunt atenți la
se confruntau în explicațiile
Războiul rece. profesorului și
notează.
Oferă informații
despre separarea
lumii prin
Analizează Explicația
Cortina De Fier.
Ob harta si
2. Cere eleviilor să identifică
să noteze 2-3 statele, apoi
state pentru răspund la
ambele tabere întrebare.Răsp
ale Cortinei de uns așteptat.
Învățarea PPT
Fier, pe baza
Tabăra statelor prin
hărții istorice.
democratice: descoperir
țările e
nordice,Anglia,
Franța, Spania,
Italia.

Tabăra statelor
totalitare: PPT
Rusia, Harta
România, istorică
Bulgaria,
Unagria, Fosta
Iugoslavie.
Sunt atenți la
explicații și
Oferă informații notează în
despre Doctrina caiete
Truman și
doctrina
Jdanovîmparte
lumea în 2
lagăre-
imperialist
condus de SUA
Explicația
și cel al păcii,
 Debutul condus de Analiza
Războiul URSS) și
ui Rece înființarea
Cominformului
(Biroul de Conversaț
Informare al ia
Partidelor euristică
Comuniste și PPT
Muncitorești)
Harta
-Planul Marshall istorică
Sunt atenți și
Și CAER.
notează în
Tabla
Oferă caiete.
informații despre
situația relațiilor
internaționale de
după război.
Rivalitatea dintre
cele două
superputeri, SUA Explicația
și URSS, care
conduceau două Frontal
mari alianțe
politico-militare:
Sunt atenți și
 Principal
Formarea - notează în
ele
NATO-1949 și a caiete. Explicația
caracteris
-Tratatul de la
tici ele
Varşovia-1955 Frontal
Războiul
rece Amintește câte
puțin din fiecare PPT
eveniment
istoric:Blocada
Berlinului (1948-
1949)

Împărţirea
Germaniei -1949
–RFG şi RDG

Războiul din
 Formarea Coreea (1950-
celor 1953)
două Războiul din
blocuri Vietnam (1959-
militare 1975)
Conversaț
Construirea
ia
Zidului
Berlinului-1961.

Criza rachetelor
sovietice din
PPT
 Principal Cuba-1962.
ele crize
Criza
ale comunismului în
Războiul URSS, eșecul
ui Rece reformelor lui
Gorbaciov
(1985) →
dezmembrarea Citesc textul și
blocului sovietic, răspund la
revenirea la cerința
democrație în profesorului.
fostele țări
comuniste,
destrămarea
URSS-ului în
1991.Căderea
zidului Analiza
Berlinului.
Conversaț
Cere eleviilor să ia
descrie momenul
Ob căderii zidului
3. Berlinului, cu
PPT-
ajutorul textului
din ppt. text
istoric.

 Sfârșitul
Războiul
ui Rece
Obținerea Cere eleviilor să Elevii răspund Învățarea caiet
performanțe realizeze o în scris fiecare. prin
i opinie cu privire: descoperi
Cum se poate re
evita un conflict,
daca se poate /expunere
sau nu, între
regimurile
existente?
( comparând cu
situația actuală
din Ucraina)

Evaluarea Profesorul aduce Elevii notează Conversaț Tablă,


noilor aprecieri tema în caiete ia manual
cunoștiințe eleviilor și , caiet
notează tema:
pag. 76/ ex.sursa
1, ex,1.

Schița lecției

Lumea postbelică a fost organizată de două modele de organizare a statelor-


democrația și comunismul, iar în planul relațiilor internaționale, de Războiul Rece.

Statele lumii s-au regrupat în două grupări politice rivale – cea democratică și cea
comunistă. Europa era despărțita de o Cortină de fier in două tipuri de state. Liderii
acestei competiții au fost SUA și URSS.

Războiul Rece a insemnat o stare de încordare, de tensiune în relațiile


internaționale, provocată de politica de ostilitate dintre statele capitaliste, în frunte cu
SUA și cele comuniste conduse de URSS, care nu ia forma unui conflict armat;
perioadă de confruntări și tensiuni politice de după cel de-Al Doilea Război Mondial.
Lumea după al Doilea Război Mondial

 a fost împărțită în două sfere de influență:


- una controlată de URSS, care a impus comunismul în țările Europei Rasăritene;
- cealaltă dominată de SUA, lider al grupării statelor democratice occidentale.
 după 1945, relațiile internaționale au fost influențate de Războiul Rece (rivalitate
politică, economică și ideologică între SUA și URSS).
 ambele tabere și-au creat alianțe politico-militate:
- în 1949, SUA, Canada și o serie de state democratice din Europa de Vest au pus
bazele Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord (NATO);
- în 1955, s-a format organizaţia Tratatului de la Varșovia (Pactul de la Varșovia),
alcătuită din URSS și statele comuniste din Europa de răsărit, cu excepţia
Iugoslaviei.
 Cele mai importante crize politico-militare din perioada Războiului Rece:
- Războiul din Coreea (1950 – 1953), care a dus la împărțirea poporului coreean în
două state – unul comunist și altul democratic,
- criza rachetelor din Cuba (1962), când cele două mari puteri au fost la un pas de
declanșarea unui razboi nuclear;
- Războiul din Vietnam (1955 – 1975), câștigat de tabăra comunistă.
 Slăbirea puterii URSS odată cu reformele liderului Mihail Gorbaciov a permis
înlăturarea regimurilor comuniste din estul Europei prin revoluții, în 1989, și
dezmembrarea URSS în 1991. Statele democratice au câștigat Războiul Rece.

Democrație Comunism

Alegeri libere „Alegeri” cu un singur candidat


Pluripartidism Partid unic
Separația puterilor în stat Acapararea puterilor în stat de către partid
Libertatea de exprimare Cenzura
Dreptul la viață privată Economie dirijată de stat
Libertatea de religie Ateism
Libertatea de mișcare/călătorie Granițe închise

S-ar putea să vă placă și