Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național „Gheorge Șincai” Baia Mare


Profesor: Radomir Oana Ramona
Clasa: a VI-a
Unitatea de învăţare: Spre o nouă societate
Lecţia: Iluminismul
Tipul lecţiei: mixtă (sistematizare, consolidare, aprofundare, dobândire de noi cunoştinţe)

Competențe generale:
1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.
3.Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.

Competenţe specifice:
1.2 Utilizarea termenilor specifici Epocii Moderne în diferite situații de comunicare scrisă sau orală
3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice
3.6 Compararea informațiilor din surse istorice referitoare la un aspect al civilizațiilor de la sfârșitul Evului Mediu și din Epoca Modernă, în
vederea stabilirii unor asemănări și a unor deosebiri

Obiective operaționale:
 Cognitive
O1: să definească conceptelor iluminism, ideologie, separarea puterilor in stat, enciclopedie, caracter rațional, antiabsolutism
O2: să identifice corect timpul şi spaţiul istoric la care face referire lecţia;
O3:să identifice principalele trăsături ale iluminismului
O4:să prezinte principalele opere ale filosofilor iluminiști
O5: să identifice în surse istorice principalele idei ale gânditorilor iluminiști
 Formative:
O6: să analizeze principiile descoperite in sursele istorice
O7: sa utilizeze tehnici de lucru cu textul şi imaginea istoricã
 Atitudinale:
O8: Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la importanţa acestui fenomen pentru dezvoltarea ulterioară a societății

1
VALORI ŞI ATITUDINI:
 Antrenarea gândirii prospective prin înţelegerea rolului istoriei în viaţa prezentă şi ca factor de predicţie a schimbărilor
 Respectarea drepturilor fundamentale ale omului

Metode:

 Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaţia, M3-conversaţia euristicã


 Interactive: M4-comparaţia, M5-conversaţia examinatoare, M6-învățarea prin descoperire
Instrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicã, fișã de lucru
Forme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã

Resurse:
- Umane- clasa a VI-a
- De timp- 50’
- Materiale: oficiale- RM1: Programa şcolarã
RM2: Macroproiectarea didacticã
- Manuale: RM3Istoria clasa a VI-a, Ed. Corint
- izvoare suport video si audio: RM4 videoproiector (Power Point)
-izvoare narative: RM5 fragmente istorice
RM6 fișă de evaluare
RM7 rebus
Bibliografie: Dorinda Outram, Panorama Iluminismului

2
Secvente Continuturi O.O Activitatea Resurse Evaluare
didactice vizate O.E.
Demers didactic
Profesorului Elevului Material Proc.
e

3
Moment Notarea absențelor Raspund cerintelor
organizatoric Organizarea materialului didactic Pregatesc materialele solicitate
Evocarea Titlul lecţiei: Se creează o legatură intre noțiunile Sunt atenți la precizările
studiate deja și lectia nouă. profesorului
Iluminismul
-noteaza titlul lecţiei pe tablă. -notează în caiete titlul lecţiei M1
-precizează ce vor afla, ce vor şti
-identifică aspecte legate de
să facă la sfârşitul orei, de ce
Iluminism
este important să cunoaştem
trăsătuile Iluminismului,
reprezentantii acestuia si ideile M2
pe care aceștia le-au susținut in
lucrările lor

Dobandirea de -titlul lecţiei: Organizează învăţarea în Observare


noi cunostinte vedereaformării/ dezvoltării sistematică a
Iluminismul competenţelor propuse: M1 activităţii şi
comportamentu
a)Cunoasterea/receptarea/învățarea: -formulează propoziţii cu lui elevilor
Pe baza cunoştintelor anterioare noţiunile solicitate ideologie,
solicită elevilor să utilizeze iluminism, separarea puterilor
O1 noţiunile: ideologie, iluminism, in stat, enciclopedie, caracter RM4 Frontala
separarea puterilor in stat, rațional, antiabsolutism
enciclopedie, caracter rațional, valorificând achiziţiile
antiabsolutism anterioare M2 Orală

-să identifice spaţiul de apariţie a -identifica pe spaţiul de


O2 acestui fenomen şi cauzele care l-au apariţie al Iluminismului
determinat M3
O3 -să prezinte principalele -prezintă principalii filosofi
personalităţi ale iluminismului iluministi italiene , identificand RM4
O4 -să identifice principalele lucrari a noutatile propuse de acestia
acestora şi caracteristicile lor

4
-apreciază și evaluează
competențele 1.2. și 3.4.

b) Înțelegerea noilor cunoștințe

Organizează învăţarea, solicită - investighează sursele:


O5 elevilor să explice prin analiza determină principalele idei
fragmentelor de pe fișe, ideile care reies din fragmente ce vor RM5 M3
O7 propuse de iluminiști in domeniul duce la schimbări
politic pentru schimbarea sistemului semnificative în societate
politic si social M5
-apreciază și evaluează competența
3.6.

c) Analiza:
-analizează teoriile lui J.J
Organizează activitatea de
Rouseau si Montesquieu,
învăţare: solicită elevilor să
valorificând achiziţiile
analizeze teoriile lui J.J Rouseau si
anterioare şi compară ideile
Montesquieu, să compare ideile M5 Observarea
Iluminismului și ale RM5 sistematică a
Iluminismului și ale Umanismului
O6 Umanismului scoțând în activităţii şi
având în vedere transformarea
evidență caracterul rațional comportamentu
societății,felul în care este privit
O7 susținute de acestea, tipurile de M6 lui elevilor
omul si caracterul rațional
inegalități dintre oameni RM4
-apreciază și evaluează
competențele 1.2. și 3.6. Frontală

d) Sinteza:
Solicită elevilor să formuleze -corelează cu achiziţiile Orală
aprecieri cu privire la importanţa anterioare şi formuleazã opinii
noutăților popuse de teoreticienii argumentate cu privire la
O8 iluminismului, la egalitatea umană, importanța acestor trăsături
M5
la raționalism, la libertatea
individuală
-apreciază și evaluează
competențele 1.2. și 3.6.

5
e) Aplicarea
Solicită elevilor să identifice
influenta teoriilor iluministe în Identifica trăsăturile care stau
organizarea politică și socială din la baza organizării societății
O8
Epoca Contemporană contemporane
-apreciază ți evaluează competența M3
3.6.
M2

Asigurarea Se va asigura înțelegerea lecției de Răspund cerințelor completând Observarea


retenţiei şi a către elevi prin completarea unui rebusul RM7 M3 sistematică a
transferului rebus ce contine cerinte ce trebuie activităţii şi
rezolvate comportamentu
lui elevilor

Tema de casa Se va recomanda aprofundarea -noteazã


cunoștintelor prin citirea lecţiei
acasă M2
Evaluarea Analizează critic, laudă, -se raporteazã la aprecieri
ierarhizează, decide/notează
- Notează elevii care au răspuns
pe parcursul lecţiei

Iluminismul
Schița lecției

Timpul-secolele XVII-XVIII
Spaţiul-Europa -Franţa, Anglia, Prusia, Rusia, Austria
Iluminismul- orientare filosofică antiabsolutistă care a dominat în secolul al XVIII-lea.

6
Premisele iluminismului
1. Accelerarea progreselor ştiinţifice;
2. Invenţiile fac progrese considerabile;
3. Revoluţie industrială întemeiată pe maşinism;
4. Interesul excepţional pentru cunoaştere.

Invenţii şi inventatori
Matematică- Euler.
Fizică- Franklin (paratrăsnetul); Fahrenheit şi Celsius (termometrul).
Chimia- Lavoisier şi Volta.
Ştiinţele naturale- Buffon.
Istoria şi ştiinţele sociale- Adam Smith, Immanuel Kant sau Edward Gibbon.

Interesul excepţional pentru cunoaştere


Denis Diderot şi D’Alembert publică o Enciclopedie a artelor şi meseriilor (o operă născută din efortul a peste 250 de autori).

Forme de manifestare
În domeniul economic- fiziocraţii considerau că agricultura trebuie aşezată la baza activităţilor religioase.
În domeniul religios- unii dintre iluminişti sunt atei, însă toţi condamnă intoleranţa.
În domeniul politic- filosofii secolului al XVIII-lea combat absolutismul monarhic, mulţi arătându-şi admiraţia pentru Anglia unde s-
a ajuns la noi structuri politice prin cooperarea suveranului cu Parlamentul.

Adversarii absolutismului
Montesquieu-a pledat pentru monarhia constituţională drept forma optimă (luminată) a statului şi pentru sistemul
parlamentar (,,Spiritul legii’’).
Voltaire-consideră că relele pot fi îndreptate printr-o alianţă între monarhi şi filosofi, realizându-se o simbioză între puterea
primilor şi înţelepciunea ultimilor.

7
Jean-Jacques Rousseau-elaborează proiectul unui stat democratic aşezat pe temelia liberului consimţământ între cetăţenii
egali în drepturi.

Despoţi luminaţi Prusia-regele Frederic al II-lea, Austria- împăratul Iosif al II-lea


Rusia- ţarul Petru I

ANEXA

„Trăim în climatul și secolul filosofiei și rațiunii, cele mai mari genii ale tuturor timpurilor își reunesc lecțiile spre a ne instrui... totul
contribuie la perfecționarea înțelegerii noastre și la dăruirea fiecăruia dintre noi a tot ce poate să formeze și să cultive națiunea. Am
devenit prin aceasta mai buni sau mai înțelepți?”
—Jean-Jacques Rousseau
„Sunt un bun cetățean, dar în oricare țară m-as fi născut, tot așa aș fi fost. Sunt un bun cetățean, fiindcă am fost întotdeauna mulțumit
cu starea în care m-am aflat. Fiindcă am consimțit mereu soartei care mi-a fost hărăzită și nici n-am roșit vreo dată de ea, nici n-am
pizmuit pe a altora.” - Montesquieu

S-ar putea să vă placă și